Witam,
Posiadam działkę ROD, gdzie na posesję ROD dochodzi instalacja w układzie TN-C (taką informację uzyskałem od zakładu energetycznego). Na alejce, gdzie posiadam swoje przyłącze, jest instalacja 4-żyłowa (czyli zapewne 3 fazy + PEN) o przekroju >10 mm². Na moją działkę, prowadząc kilka lat temu instalację, doprowadziłem przewód 3x4 mm² (i tak duży, inni mają 2x1,5 mm², 3x1,5 mm², 3x2,5 mm² i też dali im zabezpieczenie C20
).
Chciałem dokonać podziału PEN + dodatkowo dorobić uziom szpilkowy. Niestety przekrój 4 mm² nie spełnia normy, ale zarząd ROD wyraża zgodę (bo dzwonili do swojego elektryka, który dawno kiedyś wykonywał tę instalację
) na dokonanie podziału PEN na skrzynce w alejce.
Pytanie teraz:
1. Czy mogę użyć żyły PE i N ze swojego przewodu 4 mm² do zwiększenia przekroju i u siebie dokonać podziału PEN?
2. Czy jeśli na alejce chcę dokonać podziału PEN, to mogę podkręcić żyłę żółto-zieloną (PE) na zacisk szyny, gdzie jest PEN, czy muszę zrobić mostek na szynę PE i tam tę żyłę podłączyć, lub użyć złączki np.:
Posiadam działkę ROD, gdzie na posesję ROD dochodzi instalacja w układzie TN-C (taką informację uzyskałem od zakładu energetycznego). Na alejce, gdzie posiadam swoje przyłącze, jest instalacja 4-żyłowa (czyli zapewne 3 fazy + PEN) o przekroju >10 mm². Na moją działkę, prowadząc kilka lat temu instalację, doprowadziłem przewód 3x4 mm² (i tak duży, inni mają 2x1,5 mm², 3x1,5 mm², 3x2,5 mm² i też dali im zabezpieczenie C20
Chciałem dokonać podziału PEN + dodatkowo dorobić uziom szpilkowy. Niestety przekrój 4 mm² nie spełnia normy, ale zarząd ROD wyraża zgodę (bo dzwonili do swojego elektryka, który dawno kiedyś wykonywał tę instalację
Pytanie teraz:
1. Czy mogę użyć żyły PE i N ze swojego przewodu 4 mm² do zwiększenia przekroju i u siebie dokonać podziału PEN?
2. Czy jeśli na alejce chcę dokonać podziału PEN, to mogę podkręcić żyłę żółto-zieloną (PE) na zacisk szyny, gdzie jest PEN, czy muszę zrobić mostek na szynę PE i tam tę żyłę podłączyć, lub użyć złączki np.: