logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wyłącznik gwiazda-trójkąt – brak przejścia na trójkąt po przełączeniu

szczesnykrzysiek83 07 Maj 2025 07:00 609 14
REKLAMA
  • #1 21541674
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Jak podłączyć taki wyłącznik gwiazda-trójkąt?
    Było przekładane i wcześniej to działało.
    Teraz tylko na pierwsze przekręcenie reaguje, po drugim nie działa.
    Proszę o pomoc, coś źle podpinam.
    Z góry dziękuję.
    Wyłącznik gwiazda-trójkąt z odkręconą pokrywą i podłączonymi przewodami, zamontowany na silniku trójfazowym.
    Zbliżenie na zabrudzoną i zużytą tabliczkę znamionową silnika elektrycznego z danymi technicznymi.

    AI: Jaki dokładnie model wyłącznika i silnika posiadasz?
    Do silnika na każde wejście jest wyprowadzone do przełącznika.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Zbliżenie na skrzynkę zaciskową silnika elektrycznego z podłączonymi przewodami.
  • REKLAMA
  • #2 21541692
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15144
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    A jakiej pomocy oczekujesz? Nie można zdalnie zgadnąć, które przewody zamieniłeś. A dlaczego było coś przekładane?
  • #3 21541694
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Przekładane do cyrkularki z innej i podpinam podobnie V1 na wyłącznik i kolejne z silnika i działa tylko na raz.
    Potem się zatrzymuje, czasem rozłącza zabezpieczenie.
    Jak podpiąć te wyprowadzone z silnika na wyłącznik?
  • REKLAMA
  • #4 21541695
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15144
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Przekładając używany przełącznik jesteś pewny, że łączą wszystkie styki, czy tylko, że kiedyś łączył?A jaki powód wymiany?
  • #5 21541700
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Wszystko działało ciągle na nim.
    Tylko chcę mieć na stałe zamontowane.
    Nie wiem, jak podłączyć z silnika na wyłącznik?
  • #6 21541702
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15144
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Odpowiedni przewód z silnika na odpowiedni styk na przełączniku. Jak się bierzesz za przekładanie, a nie wiesz o co chodzi, to się opisuje każdy przewód, by potem nie mieć problemu, albo czyta oznaczenie na silniku i szuka takiego samego oznaczenia na przełączniku.
  • #7 21541758
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Zdjęcia nie mam, tylko zrobiłem do podpięcia zasilania.
    Zasilanie na R, S, T.
    Tak opisałem styki silnika i tak podpiąć do wyłącznika?
    Zbliżenie na tabliczkę zaciskową silnika z widocznymi oznaczeniami zacisków U1, U2, W1, W2 i przewodami.
  • REKLAMA
  • #8 21541777
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15144
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    A V1 i V2 też nie są bez znaczenia, gdzie będą podpięte w przełączniku, a spytam jeszcze, czy te oznaczenia są przypadkowe, czy zgodne ze stanem faktycznym?. Nie chodzi o konkretną literę, ale o to, czy np. U1 i U2 to początek i koniec jednego z uzwojeń? czy tylko tak sobie oznaczyłeś?
  • #9 21541803
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Sprawdzane miernikiem i faktyczne tak wychodzą.
  • #10 21542003
    mariann
    Poziom 39  
    Posty: 3470
    Pomógł: 549
    Ocena: 646
    Witam

    szczesnykrzysiek83 napisał:
    jak podłączyć taki wyłącznik gwiazda-trójkąt?


    A jaki to typ - model wyłącznika? Będzie łatwiej doradzić, wiedząc które styki i kiedy są łączone.
    Pozdrawiam M.
  • REKLAMA
  • #11 21542253
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Taki jak na foto
    Tabliczka znamionowa urządzenia elektrycznego z widocznymi parametrami technicznymi.

    Dodano po 10 [minuty]:

    Podpięte wg opisu z tabliczki na wyłącznik i po drugim włączeniu wyrzuca zabezpieczenie





    Dodano po 4 [minuty]:

    Może mam uszkodzony włącznik, tak podpięte wg
    zapisu z zacisków na silniku
    Widok wyłącznika elektrycznego z przewodami podłączonymi do zacisków, osadzony w metalowej obudowie.
    Zbliżenie na czerwony wyłącznik silnika z podłączonymi przewodami elektrycznymi.

    Dodano po 14 [minuty]:

    Czy mogę podłączyć na taki wyłączniki jak na foto na 1 raz?
    Podłączyć w trójkąt uzwojenia w silniku.
    Tabliczka znamionowa wyłącznika Łuk E16-13 z danymi technicznymi, producentem SIEL-EKTROMET.
  • #12 21542562
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15144
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Wszystko zależy od wielkości zabezpieczenia, przy włączeniu "na raz"zabezpieczenie może wyłączać. Do sprawdzenia przełącznik gwiazda/ trójkąt. Być może uszkodzony, ale najczęściej zdarza się pomyłka łączeniowa.
  • #14 21542608
    krzysiek7
    Moderator Elektrycy
    Posty: 4863
    Pomógł: 678
    Ocena: 1936
    Tu jest ewidentnie błąd w połączeniach pomiędzy przełącznikiem, a tabliczką zaciskową silnika.
    Podaj kolory żył podłączonych do poszczególnych zacisków przełącznika.
    No i ta zielono/żółta żyła nie powinna być używana jako fazowa, mocno to razi w oczy.
  • #15 21548523
    szczesnykrzysiek83
    Poziom 3  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Silnik działa.
    Było za małe zabezpieczenie.
    Temat zamknięty.
    Dzięki za każdą pomoc.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu z wyłącznikiem gwiazda-trójkąt, który po przekładaniu z innego urządzenia działa tylko przy pierwszym przełączeniu, a przy drugim powoduje zatrzymanie silnika i wyzwolenie zabezpieczenia. Użytkownik podłącza silnik trójfazowy do wyłącznika zgodnie z oznaczeniami na tabliczce zaciskowej silnika i wyłączniku, jednak po drugim włączeniu następuje wyłączenie zabezpieczenia. Poruszono kwestie prawidłowego oznaczenia i podłączenia przewodów silnika do odpowiednich styków wyłącznika, zwracając uwagę na konieczność dokładnego opisania przewodów i sprawdzenia ich ciągłości miernikiem. Wskazano, że problem może wynikać z błędów w połączeniach lub zbyt małego zabezpieczenia nadprądowego. Zaproponowano sprawdzenie schematu połączeń wyłącznika krzywkowego LUK 25/23 dostępnego na stronie producenta Elektromet. Zwrócono uwagę na nieprawidłowe użycie przewodu ochronnego (zielono-żółtego) jako przewodu fazowego. Ostatecznie problem rozwiązano przez zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia, co pozwoliło na prawidłową pracę silnika i wyłącznika gwiazda-trójkąt.
REKLAMA