logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K

TechEkspert 21 Cze 2025 16:51 951 6

TL;DR

  • Rozebrano zewnętrzny modem dial-up US Robotics V.92 USR5630G do linii analogowej POTS, który oferował połączenie z prędkością 56 kb/s.
  • Wewnątrz widać mostek prostowniczy, stabilizatory 5 V, pamięć Flash AM29F200BB, SRAM IS61C3216 oraz układ TLC320AC01C z ADC/DAC 14 b.
  • Do interfejsu RS-232 służy SN75196, a głośnik z LM386 pozwalał słyszeć negocjację połączenia przez linię telefoniczną.
  • Dwa układy Texas Instruments wykonane dla US Robotics pozostają nierozpoznane; autor tylko przypuszcza, że jeden może być mikrokontrolerem, a drugi DSP lub modemem specjalizowanym.
REKLAMA
📢 Słuchaj (AI):
  • Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K
    Likwidując pomieszczenie techniczne w jednym z budynków natrafiłem na niewielkie urządzenie, które okazało się być zewnętrznym modemem dial-up pracującym na telefonicznej linii analogowej POTS. Nadal dostępne są informacje o tym modemie V.92 USR5630G. Zajrzyjmy do wnętrza urządzenia, które udostępniało prędkość połączenia 56kb/s.



    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    Po drugiej stronie PCB brak elementów elektronicznych.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    Stare szerokie złącze COM DB-25, gniazdo linii telefonicznej i zasilanie.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    W obwodzie zasilania widoczny jest mostek prostowniczy, więc urządzenie przystosowane było do zasilania napięciem przemiennym lub nie było wrażliwe na polaryzację zasilania. W układzie zasilania widoczne są liniowe stabilizatory 5V.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    Część elementów nie została wlutowana. W okolicy gniazda linii telefonicznej nie widzę typowych dla modemów na PCI warystorów w postaci sporego dysku. PS7341-1A to optoizolowany przekaźnik półprzewodnikowy. Widoczny jest także podwójny wzmacniacz operacyjny TL082.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    AM29F200BB to 2M bitowa pamięć Flash 5V tu zapewne znajduje się firmware urządzenia. IS61C3216 to SRAM 512kb.
    TLC320AC01C Texas Instrumets w kwadratowej obudowie to układ interfejsu analogowego z ADC/DAC 14b i programowalnymi filtrami.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    Dwa pozostałe układy Texas Instrumets zostały wyprodukowane dla US Robotics, być może jeden z nich to wolniejszy mikrokontroler, który np. obsługuje logikę komunikacji przez RS-232 a drugi to może być specjalizowany układ modemu lub mikrokontroler DSP. Patrząc na datę produkcji to mógłby być specjalizowany TMS320. Jednak to tylko domysły. Być może lepiej rozpoznajecie elementy tego urządzenia?

    Schemat blokowy układ interfejsu analogowego TLC320AC01C.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    Głośnik i LM386 pozwoli na usłyszenie dźwięków zestawianego połączenia. Układ interfejsowy SN75196 przy złączu RS232.

    Wnętrze modemu dial-up US Robotics 56K


    Podejrzewam, że sporo pracy inżynierów było potrzebne aby zaprojektować modem przesyłający przez telefoniczną linię analogową dane z szybkością 56kb/s. Kolejne standardy zwiększały prędkości osiągalne na liniach POTS, a modemy zachowywały kompatybilność z poprzednimi standardami. Proces negocjacji połączenia dial-up aby połączyć się z internetem przez numer 0202122 zajmował chwilę czasu. Modemy pracowały w paśmie akustycznym więc wprawni użytkownicy rozpoznawali czy negocjacja udała się za pierwszym razem.

    Kiedy ostatnio widzieliście pracujący modem dial-up?
    Ostatni wykorzystywany modem V.92 na linii POTS widziałem w okolicach roku 2008.




    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    TechEkspert
    Redaktor
    Offline 
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Specjalizuje się w: mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 7184 postów o ocenie 5561, pomógł 16 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • REKLAMA
  • #2 21585933
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    TechEkspert napisał:
    Kiedy ostatnio widzieliście pracujący modem dial-up?
    Ostatni wykorzystywany modem V.92 na linii POTS widziałem w okolicach roku 2008.



    Ostatni to nie pamiętam choć sam dość długo korzystałem z takiego modemu tyle że pod inny numer dzwonił. Ale pierwszy modem na linię POTS miałem okazję widzieć bardzo dawno, na wycieczce do ośrodka obliczeniowego pewnej firmy. Oprowadzający z dumą prezentował skrzynię wielkości lodówki, że to szybki modem chyba aż 1200 bodów i dzięki temu mają po zakładowej linii telefonicznej połączenie online na wydział produkcyjny oddalony o kilkaset metrów. Ale wtedy to była super technologia, że komputery tak daleko potrafią się porozumiewać ze sobą i to po zwykłym kabelku.
  • REKLAMA
  • #3 21586272
    TechEkspert
    Redaktor
    Posty: 7184
    Pomógł: 16
    Ocena: 5561
    Też mnie zastanawiało dlaczego wczesne wersje modemów oraz routerów były tak duże, przypominały formą obecne przełączniki modularne. Na dole zwykle były wyposażone w zasialacze, natomiast w pionowych gniazdach instalowane były karty liniowe i inne wyposażenie.

    Modem 1200 bodów to prawdopodobnie były jeszcze czasy prostych rozwiązań na FSK?
  • REKLAMA
  • #4 21586386
    rb401
    Poziom 39  
    Posty: 3002
    Pomógł: 750
    Ocena: 984
    TechEkspert napisał:
    Modem 1200 bodów to prawdopodobnie były jeszcze czasy prostych rozwiązań na FSK?


    Zależy z jakiej perspektywy czasowej oceniasz prostotę. 1200bodów to była wtedy już dość wyrafinowana metoda modulacji, bo "zwykłe" FSK (V.21) dawało 300 bodów. A jeśli dodać do tego realizację sprzętową "na piechotę" na zwykłych TTL, bo nie było wtedy ani mikrokontrolerów ani tym bardziej żadnych DSP, oraz to że modem to nie tylko modulacja ale i protokół sterowania, negocjacji itd. , to się z takiego modemu robiła duża szafa wymagająca sporego zasilacza i wentylatorów. I kilku silnych ludzi do przenoszenia takiego sprzętu.

    Dlatego w epoce gdy modemy u nas zaczęły "trafiać pod strzechy" mieliśmy sporo szczęścia że świat przebył (bez nas) w tym temacie długą i trudną drogę przyspieszania prędkości i byle "pianinko" Sportster, miało co najmniej aż 14400 bodów. Które to z czasem wzrosło jeszcze czterokrotnie.
  • #5 21586463
    TechEkspert
    Redaktor
    Posty: 7184
    Pomógł: 16
    Ocena: 5561
    No tak 1200 bodów mogło mieć już QPSK i dedykowane układy modulatorów i demodulatorów, plus wspomniana logika generowała już dość złożone urządzenie. Podobnie pierwsze sterowniki maszyn CNC posiadały spore PCB wypełnione TTLami.
  • #6 21636433
    Gismot
    Poziom 19  
    Posty: 282
    Pomógł: 36
    Ocena: 170
    TechEkspert napisał:
    W obwodzie zasilania widoczny jest mostek prostowniczy, więc urządzenie przystosowane było do zasilania napięciem przemiennym lub nie było wrażliwe na polaryzację zasilania. W układzie zasilania widoczne są liniowe stabilizatory 5V.

    Oryginalnie był zasilacz 9V AC, 1A.

    Zasilacz USRobotics 9V 1000mA z czarną obudową i etykietą techniczną Czarny zasilacz sieciowy z podwójnym przewodem i wtykiem cylindrycznym

    Mam identyczny model:
    Modem U.S. Robotics 56K Faxmodem z zasilaczem i kablem szeregowego adaptera Modem 3Com U.S. Robotics 56K Faxmodem z widocznymi wskaźnikami LED Widok z góry modemu z portem DB-25, gniazdem telefonicznym RJ-11 i gniazdem zasilania

    Płyta PCB z komponentami elektronicznymi i złączem DB-25 Wnętrze urządzenia elektronicznego z płytką PCB i komponentami takimi jak kondensatory i chipy. Zielony spód płytki drukowanej z widocznymi ścieżkami i punktami lutowniczymi

    Przewód (adapter) DB-25 na DE-9:
    Adapter DB-25 do DE-9 z szarymi złączami na białym tle
  • REKLAMA
  • #7 21636511
    TechEkspert
    Redaktor
    Posty: 7184
    Pomógł: 16
    Ocena: 5561
    Dzięki za zdjęcia w bardzo dobrej jakości!
    Ciekawe czy numer 0202122 jeszcze działa w 2025 roku :)
📢 Słuchaj (AI):

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji przedstawiono wnętrze zewnętrznego modemu dial-up US Robotics 56K, model USR5630G, działającego na analogowej linii telefonicznej POTS z prędkością do 56 kb/s. Pokazano zdjęcia PCB z jednej strony z elementami elektronicznymi oraz pustą drugą stronę. Omówiono złącza: szerokie DB-25 do portu COM, gniazdo linii telefonicznej oraz zasilania. W układzie zasilania znajduje się mostek prostowniczy umożliwiający zasilanie napięciem przemiennym oraz liniowe stabilizatory 5V. Wspomniano oryginalny zasilacz 9V AC, 1A. Dyskusja nawiązała do historii modemów, w tym pierwszych modemów 1200 bodów wykorzystujących modulację FSK i QPSK, realizowanych sprzętowo na układach TTL, co powodowało duże rozmiary urządzeń i konieczność stosowania wentylatorów. Poruszono także ewolucję prędkości modemów od 300 bodów (V.21) do 14400 bodów i wyżej. Zamieszczono zdjęcia identycznego modelu modemu oraz adaptera DB-25 na DE-9.
REKLAMA