logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Stosowanie ogranicznika przepięć T1+T2 w mieszkaniu z WLZ 5x6mm2 – teoria i praktyka

14 Lip 2025 14:59 594 10
REKLAMA
  • #1 21606399
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #2 21606454
    cz4rnypan
    Poziom 18  
    Posty: 195
    Pomógł: 27
    Ocena: 83
    CarlosG98 napisał:

    W typowych rozdzielnicach (dom, fabryki) zazwyczaj w instrukcji widziałem 16mm2 i nie dłuższy jak pół metra do bednarki.


    To od razu sprostuje - "nie dłuższy jak pół metra do szyny wyrównawczej" - przewód uziemiający od głównej szyny wyrównawczej to nie musi być wcale bednarka. Może być to równie dobrze drut czy linka. Należy być precyzyjnym.

    Cytat:

    W praktyce jak widziałem pracę innych często doprowadzona jest linka LGY 10, może 16mm2 znacznie dłuższa do bednarki, czy też sondy.

    Oczywiście, w praktyce widać różne instalacje.
    Może być sytuacja, że przewód uziemiający ogranicznika przepięć jest podpięty do szyny PE w rozdzielnicy, a ta szyna długim przewodem LgY16 podpięta do uziemienia. Nie oznacza to wcale, że nie spełnisz warunku maksymalnej długości 0,5m przewodu uziemiającego ogranicznika przepięć.
    Pamiętaj, że ten przewód to może być tak naprawdę przewód uziemiający szyny wyrównawczej, który w zależności od układu może mieć różny przekrój.

    Dla przekrojów przewodów uziemiających i wyrównawczych w teorii obowiązuje tabelka z normy odgromowej PN-EN 62305-4, gdzie przykładowo dla przewodów uziemiających (łączące SPD z szyną wyrównawczą) minimalne przekroje przewodów dla SPD typu 1 to LgY16, a SPD typu 2 LgY6.

    Cytat:

    Jak to w praktyce wygląda w mieszkaniach? Mając wlz gdzie PE ma 6mm2 (czasem nawet 4mm2) można zastosować przepięciówkę?


    Oczywiście, że można - w szczególności w odniesieniu do typu T2. W takich wypadkach, nawet jeżeli WLZ ma 4mm2, przewód uziemiający do ogranicznika przepięć powinien mieć przekrój min. LgY6mm2. W tym wypadku znowu przypomnę, że przewód uziemiający ogranicznika to przewód łączący szynę PE z zaciskiem ogranicznika - i to dla tej długości ma znaczenie ww. 0,5m.

    Cytat:

    Czy można zastosować T1+T2 nie mając pewności czy na zasilaniu znajduje się T1?


    Skoordynowana ochrona przeciwprzepięciowa polega na stopniowaniu ograniczników przepięć. Dodatkowo należy w ogóle się zastanowić i przeanalizować czy typ T1 jest w ogóle konieczny. W sytuacji montażu T1+T2 w rozdzielnicy mieszkaniowej gdzieś wgłąb, w sytuacji przepięcia związanego z częściowym działaniem pioruna (impuls 10/350) ta ochrona będzie i tak nie skuteczna i narażona na skutki takich zdarzeń, głównie ze względu na małe przekroje przewodów uziemiających i oddaloną uziemioną główną szynę wyrównawczą/GSU. Dla skutecznej ochrony ogranicznikiem przepięć typu T1 GSW/GSU powinna być możliwie blisko.
  • #3 21606867
    domsat
    Poziom 23  
    Posty: 739
    Pomógł: 45
    Ocena: 175
    Mieszkanie - gdzie - w domku, w bloku, w kamienicy, w apartamentowcu ? Za wyjątkiem domku to w pozostałych lokalizacjach tylko T2. Instrukcja podaje war. montażu, więc nie będę ich przytaczał. A obecnie wlz w nowych blokach to 5x10 w/g dobrych praktyk projektowo-wykonawczych.
  • REKLAMA
  • #4 21607114
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #5 21607128
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17846
    Pomógł: 1234
    Ocena: 3493
    CarlosG98 napisał:
    To osiedle starych bloków 3 piętrowych.
    Zasilania idą ziemią.
    Jeżeli blok jest zasilany kablem ziemnym 150m to T1+T2 nie jest potrzebne.
    T1+ T2 to zabezpieczenie przed przepięciami pochodzącymi tylko od pioruna.
    CarlosG98 napisał:
    Jak to w praktyce wygląda w mieszkaniach? Mając wlz gdzie PE ma 6mm2 (czasem nawet 4mm2) można zastosować przepięciówkę?
    Ochronniki podłącza się bezpośrednio do uziomu budynku - nie do PE.
    Post #2
    cz4rnypan napisał:
    To od razu sprostuje - "nie dłuższy jak pół metra do szyny wyrównawczej" - przewód uziemiający od głównej szyny wyrównawczej
    CarlosG98 - zaproś do projektowania fachowca.
  • #6 21607144
    cz4rnypan
    Poziom 18  
    Posty: 195
    Pomógł: 27
    Ocena: 83
    CYRUS2 napisał:

    Jeżeli blok jest zasilany kablem ziemnym 150m to T1+T2 nie jest potrzebne.
    T1+ T2 to zabezpieczenie przed przepięciami pochodzącymi tylko od pioruna.

    Szybko kolega dobiera ograniczniki przepięć, albo analizuje brak konieczności ich montowania. Może jakieś rozwinięcie tematu, przede wszystkim przydatne dla autora tematu? Analizując tę wypowiedź, T2 również jest niepotrzebny.

    Cytat:
    Ochronniki podłącza się bezpośrednio do uziomu budynku - nie do PE.

    Co to za uogólnienie? Może kolega rozjaśni temat i doprecyzuje swój tok myślenia.
    Rozumiem, że np. podrozdzielnice obiektowe powinny być montowane zaraz przy gruncie, a przewody uziemiające ograniczników przepięć typu T2 umieszczone w tych rozdzielnicach podłączone bezpośrednio do części przewodzących w gruncie/betonie (uziom) ?
    Chyba, że podłączenie bezpośrednie o którym pisze kolega może być jednak realizowane poprzez lokalne szyny PE czy GSW, w zależności od typu ogranicznika i jego miejsca w chronionej instalacji elektrycznej?
  • REKLAMA
  • #7 21607181
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 21607216
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17846
    Pomógł: 1234
    Ocena: 3493
    CarlosG98 napisał:
    To osiedle starych bloków 3 piętrowych.
    cz4rnypan napisał:
    Rozumiem, że np. podrozdzielnice obiektowe powinny być montowane zaraz przy gruncie
    Rozdzielnica główna bloku 3-pietrowego zaraz przy gruncie
    Tak to rozumie projektant cz4rnypan ?
  • #9 21607217
    cz4rnypan
    Poziom 18  
    Posty: 195
    Pomógł: 27
    Ocena: 83
    CYRUS2 napisał:
    CarlosG98 napisał:
    To osiedle starych bloków 3 piętrowych.

    cz4rnypan napisał:
    Rozumiem, że np. podrozdzielnice obiektowe powinny być montowane zaraz przy gruncie
    Rozdzielnica główna bloku 3-pietrowego zaraz przy gruncie
    Tak to rozumie projektant cz4rnypan ?

    Kolego, podałem przykład, który pokazuje, że Twoje uogólnienie w postaci podłączania wszystkich ograniczników przepięć "bezpośredno" do uziomu jest błędne.
    Chociaż może się mylę i kolega na pewno mi wyjaśni.
  • #10 21607238
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17846
    Pomógł: 1234
    Ocena: 3493
    cz4rnypan napisał:
    Kolego, podałem przykład, który pokazuje, że Twoje uogólnienie w postaci podłączania wszystkich ograniczników przepięć "bezpośredno" do uziomu jest błędne.
    Chociaż może się mylę i kolega na pewno mi wyjaśni.

    Czytaj co napisałem.
    Post #2
    cz4rnypan napisał:
    To od razu sprostuje - "nie dłuższy jak pół metra do szyny wyrównawczej" - przewód uziemiający od głównej szyny wyrównawczej
    Zacisk uziomu jest podłączony do GSW.
  • #11 21607254
    cz4rnypan
    Poziom 18  
    Posty: 195
    Pomógł: 27
    Ocena: 83
    Cytat:
    Zacisk uziomu jest podłączony do GSW.

    Tak samo jak szyny PE.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy stosowania ograniczników przepięć klasy T1+T2 w mieszkaniach z WLZ o przekroju 5x6 mm², ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych aspektów instalacji ochrony przeciwprzepięciowej. W teorii, zgodnie z normami i instrukcjami producentów, przewód ochronny (PE) do ogranicznika powinien mieć przekrój co najmniej 16 mm² i być możliwie krótki (do około 0,5 m) do połączenia z uziemieniem (bednarką). W praktyce w mieszkaniach często stosuje się przewody LGY o przekrojach 10 lub 16 mm², które mogą być dłuższe, co budzi wątpliwości co do skuteczności ochrony. Pojawia się pytanie, czy przy WLZ z PE 6 mm² (czasem 4 mm²) można bezpiecznie i efektywnie zastosować ogranicznik T1+T2 oraz czy jest to zasadne, gdy nie ma pewności, czy na zasilaniu znajduje się już ogranicznik klasy T1. Podkreślono, że dobór przekrojów i długości przewodów ochronnych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ograniczników przepięć, a stosowanie ich w mieszkaniach wymaga uwzględnienia specyfiki instalacji i ewentualnej współpracy z zabezpieczeniami wyższego rzędu w budynku.
REKLAMA