Cześć,
Chcę wykonać czujnik temperatur na układach analogowych bez użycia procesora.
W związku z czym zbudowałem układ oparty o wzmacniacz LM211, termistor NTC NTCLE100E3103JB0 oraz pozostałe elementy bierne:
Tak jak wspomniałem wyżej chcę wykonać czujnik temperatur, który będzie aktywował wyjście po wykryciu zadanej temperatury. A temperatury/progi, które będą wykrywane chcę sobie wybierać przełącznikiem. Można powiedzieć, że ta część układu działa, temperatury są w jakiś sposób wykrywane.
Ale chcę również, żeby układ miał pewną histerezę w związku z tym dodałem rezystor 100k między wyjście a wejście + wzmacniacza przez co uzyskałem histerezę około 1,5V, natomiast chcę w układzie wprowadzić możliwość wyboru szerokości histerezy, ale nie do końca jestem pewien czy tak to powinno działać gdyż wstawiając różne rezystory między wejście +, a wyjście wzmacniacza zauważyłem że mój próg załączenia/aktywacji wyjścia jest przesuwany, natomiast próg wyłączenia pozostaje na stałym poziomie około 6V. Chciałbym to zmienić tak żeby próg załączenia był stały, a próg wyłączenia zależał od szerokości histerezy.
Czy ktoś może coś podpowiedzieć???
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
Chcę wykonać czujnik temperatur na układach analogowych bez użycia procesora.
W związku z czym zbudowałem układ oparty o wzmacniacz LM211, termistor NTC NTCLE100E3103JB0 oraz pozostałe elementy bierne:
Tak jak wspomniałem wyżej chcę wykonać czujnik temperatur, który będzie aktywował wyjście po wykryciu zadanej temperatury. A temperatury/progi, które będą wykrywane chcę sobie wybierać przełącznikiem. Można powiedzieć, że ta część układu działa, temperatury są w jakiś sposób wykrywane.
Ale chcę również, żeby układ miał pewną histerezę w związku z tym dodałem rezystor 100k między wyjście a wejście + wzmacniacza przez co uzyskałem histerezę około 1,5V, natomiast chcę w układzie wprowadzić możliwość wyboru szerokości histerezy, ale nie do końca jestem pewien czy tak to powinno działać gdyż wstawiając różne rezystory między wejście +, a wyjście wzmacniacza zauważyłem że mój próg załączenia/aktywacji wyjścia jest przesuwany, natomiast próg wyłączenia pozostaje na stałym poziomie około 6V. Chciałbym to zmienić tak żeby próg załączenia był stały, a próg wyłączenia zależał od szerokości histerezy.
Czy ktoś może coś podpowiedzieć???
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!