logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mercedes W211 3.2 CDI – lokalizacja i wymiana modułu sterownika ładowania

LeszekWojciech 05 Wrz 2025 21:20 1242 11
REKLAMA
  • #1 21654402
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    Mercedes W211 3.2 CDI. Moduł/sterownik ładowania. Posiadam uszkodzony moduł ładowania o numerach A211 540 13 45. Znalazłem u kolegi w starych częściach taki moduł, ale zamiast 13 jest 69. Czy zadziała to w moim W211? Ogólnie problem polega na tym, że ładowanie jest, a komunikat świeci na liczniku. Obydwa akumulatory są nowe, przekaźnik na podszybiu też nowy.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21654739
    decybel91
    Poziom 43  
    Posty: 7998
    Pomógł: 1021
    Ocena: 4211
    We wnęce koła zapasowego, idż po klemie - i znajdziesz.
    Sprawdź czy masz identyczne napięcie ładowania na obu akumulatorach i czy błąd nie jest czasem od alternatora (sterownie LIN nie kontrolka)
  • REKLAMA
  • #3 21654969
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    >>21654739 Kurde dostałem ten samochód w połowie rozebrany i gość twierdzi, że został ten moduł i będzie wszystko OK. A powinno być takie samo ładowanie na dwóch akumulatorach? A co z tym numerem — lepiej nie wkładać o innym numerze?
  • Pomocny post
    #4 21655237
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5665
    Pomógł: 854
    Ocena: 3607
    LeszekWojciech napisał:
    Znalazłem u kolegi w starych częściach taki moduł, ale zamiast 13 jest 69. Czy zadziała to w moim W211?

    LeszekWojciech napisał:
    A co z tym numerem lepiej nie wkładać o innym numerze?

    Ze sto razy (albo i więcej) było mówione na forum, że sterowniki do Mercedesa (i nie tylko) DOBIERA SIĘ WG NUMERU PODWOZIA VIN.
    Zazwyczaj program znajduje więcej niż jeden numer części dla danego numeru VIN.
    Sprawa następna: niektóre numery części są wycofane z obrotu - na przykład z uwagi na wady fabryczne. Jaką masz pewność, że nie kupisz części wycofanej z obrotu? Pochodzi, pochodzi, i popsuje się w ten sam sposób bo jest felerna?
  • REKLAMA
  • #5 21657415
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    Dziękuję, kolego, za radę. Gdybyś miał do wyboru część za 500 zł, a część za darmo, myślę, że wybrałbyś to samo co ja. Bardzo nie lubię na tym forum filozofów, którzy piszą swoje życiowe rozterki zamiast odpowiedzieć na pytania. Bez urazy, kolego. Ładowanie jest różne: na dużym akumulatorze ma 14 V, a na małym 12,78 V. Może to moja wina, że nie potrafię znaleźć na tym forum, na którym było napisane wiele razy, że program dobiera kilka numerów części pod VIN auta. Przepraszam, jestem niedouczony i nie znalazłem tego programu, którym specodmercedesa dysponujesz. Pozdrowienia dla ciebie.


    Moderowany przez ArturAVS:

    3.1.9. Rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

  • REKLAMA
  • #6 21657441
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    Tabliczka znamionowa Mercedes-Benz z numerem VIN i danymi technicznymi pojazdu
  • Pomocny post
    #7 21657816
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5665
    Pomógł: 854
    Ocena: 3607
    LeszekWojciech napisał:
    WDB211226 1A 260358

    211 540 27 45
    211 540 38 45
    211 540 42 45
    211 540 69 45
    211 540 87 45
    Jak widzisz "13tka" została wycofana, a 69 może być.
  • #8 21657818
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    Bardzo dziękuję za pomoc.
  • Pomocny post
    #9 21657892
    decybel91
    Poziom 43  
    Posty: 7998
    Pomógł: 1021
    Ocena: 4211
    Masz problem z ładowaniem małego aku,ten przekaźnik na podszybiu ma dwa czerwone kable jeden z dużego, drugi z małego, najprawdopodobniej masz uszkodzony bezpiecznik typu midi chyba 150a w nogach pasażera.
  • #10 21686733
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    Sprawdzę ten bezpiecznik. Dziekuje kolego
  • #11 21687824
    cyborg39
    Poziom 29  
    Posty: 2127
    Pomógł: 105
    Ocena: 541
    Za ładowanie odpowiada też bezpiecznik mały obok akumulatora z przodu, chyba 15A. Ale ładowanie małego akumulatora załączane jest cyklicznie, nie działa cały czas. Tylko podczas spadku napięcia przekaźnik na podszybiu jest załączany
  • #12 21715564
    LeszekWojciech
    Poziom 6  
    Posty: 23
    Ocena: 1
    Przekaźnik na podszybiu jest nowy. Bezpieczniki sprawdzone też są OK.

Podsumowanie tematu

✨ W Mercedesie W211 3.2 CDI problem dotyczy modułu sterownika ładowania o numerze A211 540 13 45, który jest uszkodzony. Pojawiła się wątpliwość, czy moduł z numerem A211 540 69 45, znaleziony w starych częściach, będzie kompatybilny. Okazało się, że numer 13 został wycofany z produkcji, a 69 jest dopuszczalny do stosowania. Sterowniki ładowania dobiera się według numeru VIN pojazdu, a programy serwisowe często wskazują kilka możliwych numerów części. Problem z ładowaniem objawia się różnicą napięć na dwóch akumulatorach (duży 14 V, mały 12,78 V) oraz świecącym komunikatem na liczniku mimo nowych akumulatorów i przekaźnika na podszybiu. Wskazano na możliwą usterkę bezpiecznika typu midi (około 150 A) w okolicy nóg pasażera, który może powodować problemy z ładowaniem małego akumulatora. Dodatkowo, mały bezpiecznik 15 A obok przedniego akumulatora odpowiada za cykliczne załączanie ładowania małego akumulatora przez przekaźnik. Przekaźnik i bezpieczniki zostały sprawdzone i są sprawne, więc dalsza diagnostyka powinna uwzględniać alternator i jego sterowanie LIN oraz dokładne pomiary napięć na akumulatorach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA