Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak lutować elementy SMD do płytek drukowanych

Archie2K 17 Apr 2003 09:40 5098 6
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Archie2K
  Level 2  
  Witam.
  W jaki sposob przylutowywuje sie elementy SMD do plytki? Zwykla lutownica?? Jestem poczatkujacy, uklady z elementami przewlekanymi lutuje bez pproblemu, ale jak sie zabrac do SMD? Z gory dzieki za odp.

  Pozdroffka Archie
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Przemysl
  Level 12  
  Witam!
  Sam jeszcze tez nie lutowalem SMD-ekow ale niejednokrotnie widzialem jak robi to moj znajomy. Przede wszystkim nie lutuje tego zwykla lutownica. :) Ma takie fajne stanowisko lutownicze (chyba mozna to tak nazwac) z regulowana temperatura grota lutownicy. A grot to istna szpilka :) Najlepiej do tego celu uzywac tez cyny o fi 0,25 mm. Wowczas nie bedzie problemu ze sklejaniem pol lutowniczych czy sciezek.
  Zanim przylutuje sie element, jedno pole lutownicze najlepiej pokryc mala warstwa cyny. Nastepnie chwycic za pesete i przylozyc SMD-eka do pola lutowniczego jednoczesnie podgrzewajac cyne na tym polu lutowniczym. Jak juz mamy przylutowana jedna strone to bez problemu przytwierdzimy :) druga strone SMD-eka. Przykladamy cyne do pola i podrzewamy go lutownica. Cyna powinna fajnie pokryc metalizowana czesc elementu. Podobnie jest ze scalakami SMD - tylko wtedy jest tych nozek troche wiecej :D
  Pozdrawiam 8)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  WoŹnY
  Level 28  
  Witam wszystkich!!!

  Poruszany przez Archie2K temat zainteresował mnie. Mam nadzieję, ze również innych forumowiczów. Miałem okaję parę razy lutować elementy smd. O ile rezystory i kondensatory nie jest trudno (nie trzeba martwić się zbytnio o przegrzanie) tak przy diodach, scalakach a przede wszystkim LEDach trzeba bardzo uważać bo moment nieuwagi i po kosztownym elemencie. Ponadto kilkakrotnie wymieniałem podświetlenia w telefonach. Za każdym razem stosowałem ten sam sposób. I nigdy niczego nie skopałem. Jednak do tej metody trzeba troszkę wprawy.
  No więc do rzeczy. Używam lutownicy transformatorowej a na grot cienkiego przewodu telefonicznego, albo z skrętki sieciowej. ot i cała sztuczka. Oczywiście nie należy z byt ługo punktu grzać ( nie mamy regulacji temp.) Należy ograniczyć się do minimum czasu potrzebnego na pokrycie elementu i punktu cyną.
  To tyle nic trudnego. Każdy może spróbować.


  ----------------------------------------
  Pozdrawiam WoŹnY
 • #4
  Tasior
  Level 15  
  są takie miniaturowe lutownice do SMD'ków
  ja to robie w ten sposób ze nanosze małe kropelki cyny na pola lutownicze , kładę na nich element i potem wystarczy jedno pociągnięcie grotem i elemencik się ładnie przylutuje
 • #5
  its
  Level 17  
  DO PRZELUTOWYWANIA PROCKÓW LUB INNYCH ELEM. WILONÓŻKOWYCH NAJLEPIEJ UŻYWAĆ LUTOWNICY NA GORĄCE POWIETRZE.. MOŻE TO BYĆ LUTOWNICA GAZOWA (KOSZT OK. 100 ZL)

  www.renex.com.pl

  są też specjalne pasty do lutowania smd.
  Lutowanie najlepiej wychodzi za pomocą lutownicy z grzałką ceramiczną taką na 24 V z grotem ok. 0,4 mm
  Powodzenia
 • #6
  zhu
  Level 22  
  :arrow: its
  w temacie telefony pisałeś że taśmę lutujesz przez chusteczkę higieniczną , czy możesz coś więcej nt. temat .
  pozdrawiam.
 • #7
  spawacz
  Level 1  
  Temperatura grota lutownicy nie powinna byc powyżej 200 stopni Celsjusza.