logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się.

entermen 23 Lis 2025 14:32 603 26
REKLAMA
  • #1 21759859
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Witam.
    Kuchenka mikrofalowa Panasonic NN-E205WB WPG nie włącza się.
    Nie świeci. Zero jakiejkolwiek reakcji.

    Biała kuchenka mikrofalowa Panasonic NN-E205WB z pokrętłami czasowym i mocy Pokrętła mocy i czasu na panelu mikrofali Panasonic NN-E205WB WPG Etykieta informacyjna na obudowie mikrofalówki Panasonic NN-E205WB WPG

    Nie wydaje żadnego dźwięku itd., żadnych zapachów spalenizny. Górne pokrętło można ustawić oraz dolne od czasu można ustawić i po powrocie jest brzęk.
    Oto, co zostało już wykonane:
    Żarówka sprawdzona. Napięcie dochodzi.
    Żarówka piekarnika mikrofalowego z czarną podstawą i przezroczystym szkłem Wyłącznik mikrofalówki z dwoma pinami, oznaczenie 250V 25W, trzymany w dłoni.
    Dwa bezpieczniki sprawdzone multimetrem. Na białym zaraz przy wejściu jest przejście i czarnym za kondensatorem też. Czarny bezpiecznik w tym podłużnym jest bez obudowy szklanej, podobny do sprężyny.

    Wnętrze mikrofalówki z widocznymi bezpiecznikami, cewką i przewodami Zbliżenie na czarny mikrowyłącznik wewnątrz obudowy kuchenki mikrofalowej

    Dioda przy kondensatorze sprawdzona multimetrem. Brak przejścia w obie strony. Ale tu chyba za duży spadek ma i multimetr tego nie wyłapie przy takim pomiarze. Dodatkowo po przyłożeniu zasilacza (+12 V; 1,5 A) do diody w jedną stronę jest około 7,5 V – do 7,8 V, a po odwróceniu diody jest 0,003 V i w dół maleje. Napięcie w obu przypadkach nie jest stałe, lecz się waha. Kondensator po odpięciu przewodów między swoimi stykami nie wykazuje przejścia, ani też między stykami i obudową.

    Zbliżenie na kondensator wysokiego napięcia i podłączone przewody w kuchence mikrofalowej Zbliżenie na czarny komponent elektroniczny oznaczony T3512 H93, owinięty taśmą izolacyjną Zbliżenie na czarną diodę oznaczoną symbolem T3512 owiniętą taśmą izolacyjną

    Dodatkowo sprawdziłem multimetrem na szybko wyłączniki przy drzwiach:
    - górny: przy zamkniętych drzwiach jest ciągłość, przy otwartych brak,
    - środkowy: przy otwartych i zamkniętych drzwiach jest cały czas ciągłość, otwarcie bądź zamknięcie nie powoduje zmiany jego zachowania,
    - dolny: przy zamkniętych drzwiach jest ciągłość, przy otwartych brak.
    Dodaję kilka zdjęć dla opisania problemu:

    Zbliżenie na magnetron 2M211A-M1 i biały wentylator w kuchence mikrofalowej Zbliżenie na podzespoły elektroniczne z przewodami wewnątrz kuchenki mikrofalowej Panasonic. Zbliżenie na czarny mikrowyłącznik z podłączonymi przewodami w kuchence mikrofalowej. Zbliżenie na wyłącznik mikrofalówki z przewodami żółtymi i niebieskimi Wnętrze kuchenki mikrofalowej z widocznymi przewodami i złączami Termostat KSD301 z częściowo przypalonym złączem przewodów na obudowie metalowej

    Czy ten środkowy wyłącznik może powodować brak działania, że nie chce się włączyć? Nie wiem, czy gdyby dioda T3512 lub kondensator był niesprawny, to też nie włączałoby się nawet podświetlenie lub byłaby jakaś inna reakcja?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 21759925
    gklub
    Poziom 34  
    Posty: 1754
    Pomógł: 301
    Ocena: 750
    Generalnie kilkakrotnie opisywałem diagnostykę mikrofalówek.
    Np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4082831.html#21274691
    Przypominam, że 6000V w impulsie przy wydajności 0,5A - nie trzeba dotknąć, żeby... :(
    Jak będzie trzeba, pisz co wyszło.
  • #4 21760665
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Termostat KSD301 posiada zwarte styki czy rozwarte - sprawdź i napisz...
  • REKLAMA
  • #5 21761570
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Sprawdziłem multimetrem w teście diody jest ciągłość.
    Nie wiem, czy tak mam być, ale środkowy mikroswitch posiada cały czas przejście na zamkniętych i otwartych drzwiach.
    Może to winowajca?
  • #6 21761579
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    entermen napisał:
    Nie wiem, czy tak mam być, ale środkowy mikroswitch posiada cały czas przejście na zamkniętych i otwartych drzwiach.
    Może to winowajca?

    Ile przewodów do niego dochodzi i ile ma styków? Czy 1-COM, 2-NC, 3-NO czy inaczej? Jeżeli dwa przewody przychodzą i są zwarte to nie jest raczej winowajcą. Chyba, że jego rola jest odwrotna i musi być rozwarty to odlutuj czy zdejmij jak się da jeden z przewodów, zaizoluj i sprawdź co to daje? Jak nic to nie da to załóż (zalutuj) go z powrotem...
    Czy ktoś inny naprawiał już tee mikrofalę i zwarł mu styki na stałe? A może styki mu się skleiły na stałe z powodu starości czy zbyt dużego poboru prądu?
    No to kup taki sam, opisz przewody przed zdjęciem ze starego i wymień na nowy. identyczny.. Szkoda się rozwodzić nad nim bo według mnie po to jest switche aby zmieniał swoje stany, jakimi by one nie były, czyż nie? Ale po założeniu nowego warto sprawdzić czy mechanika drzwi (zamykanie i otwieranie) steruje nim prawidłowo i jak?
  • #7 21761646
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Dochodzą dwa przewody koloru żółtego. Wpinane od góry. Ten monitor switch jest umocowany pionowo jak na drugim zdjęciu.
    To ten (fotki są też w pierwszym poście):
    Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się. Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się.Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się.

    Z tego co widać raczej nikt nie naprawiał.
    Znalazłem taki manual może się komuś przyda.
    Wg tego na stronie 16 ten środkowy switch to tzw. monitor switch i jego stan powinien się zmienić, a nim ciągle jest przewodność.
    Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się.
    Wszystkie trzy switche należą do mechanizmu zamykania, otwierania itd.
    Załączniki:
    • nne235mbbpq service manual.pdf (962.29 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #8 21761852
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Zdjęcie jest takie, że nie widać styków NO i NC i nie można odróżnić jedynie można odróżnić styk COM i on jest pod jedynką. Czyli jeden przewód żółty idzie pod 1 COM a drugi powinien iść na NC w stanie gdy drzwiczki otwarte i chyba tak jest a jak zamkniesz lub naciśniesz bolec switcha to powinien się styk pomiędzy COM a NC otworzyć a jak się nie otwiera to ten Switche do wymiany o czym pisałem w poprzednim poście...
    Możesz jeszcze raz dla pewności go zbadać po zdjęciu jednego z przewodów i opisać gdzie jest NO a gdzie NC na grafice pod PAINTEM bo ze zdjęcia to nic nie wiem...
    Grafika jaką załączyłeś pod zdjęciami potwierdza, że ten środowy ma mieć jeden przewód podpięty pod NC w odróżnieniu od tamtych dwóch gdzie jeden z przewodów ma być podpięty pod NO. We wszystkich drugi przewód ma iść pod COM...
    Można kupić od razu ze dwa jakieś uniwersalne aby gabarytem i przyciskami (dźwigienkami) oraz otworami mocującymi pasowały a samemu się wybiera czy ma służyć za NO czy za NC. Tu na grafice niżej przynajmniej widać jak są opisane i usytuowane styki NO oraz NC w stosunku do COM no ale znowu nie ma oznaczeń cyfrowych 1,2,3...:
    Załączniki:
    • Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się. switche standard.jpg (34.67 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #9 21761909
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Pierwszy przełącznik od góry podpięte styki NC i COM.
    Drugi przełącznik (monitor switch) czyli środkowy podpięte styki NC i COM.
    Trzeci przełącznik na samym dole podpięte styki NC i COM.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #10 21761936
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Czyli dobrze podpięte a jak
    entermen napisał:
    Drugi przełącznik (monitor switch) czyli środkowy podpięte styki NC i COM.
    nie zmienia swojego stanu ON / PFF po naciśnięciu dźwigni (przycisku? to do wymiany, teraz piszę to po raz trzeci... A że proponuję sprawdzać kilka razy to sprawdzaj mnie także bo zdalna porada i tak jest obarczona ew. moją pomyłką bo mnie tam nie ma u Ciebie na miejscu...
  • Pomocny post
    #11 21761945
    Janek_15
    Poziom 25  
    Posty: 708
    Pomógł: 74
    Ocena: 220
    Czy te przełączniki sprawdzasz przy odpiętych przewodach?
  • #12 21761950
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    elktrod napisał:
    Szkoda się rozwodzić nad nim bo według mnie po to jest switche aby zmieniał swoje stany, jakimi by one nie były, czyż nie?
    elktrod napisał:
    Możesz jeszcze raz dla pewności go zbadać po zdjęciu jednego z przewodów
    UWAGA: Po sprawdzeniu ciągłości przełączników należy upewnić się, że są one prawidłowo podłączone.
  • REKLAMA
  • #13 21762935
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Janek_15 napisał:
    Czy te przełączniki sprawdzasz przy odpiętych przewodach?

    Sprawdziłem przy podpiętych przewodach i efekt jak wyżej.
    Następnie rozmontowałem każdego z osobna, odłączyłem przewody i pomiar(w teście ciągłości) na stole daje taki efekt:
    Pierwszy przełącznik od góry podpięte styki NC i COM.
    Brak przejścia, po wciśnięciu jest przejście.

    Czarny mikrowyłącznik marki Starion z widocznymi trzema pinami i oznaczeniami styków. Zbliżenie na mikroprzełącznik SZM-V16-FA-63 z widocznymi oznaczeniami technicznymi.

    Drugi przełącznik (monitor switch) czyli środkowy podpięte styki NC i COM.
    Przewodzi, po wciśnięciu brak przejścia.
    Mikroprzełącznik Starion z widocznymi oznaczeniami COM, NC, NO i trzema pinami Zbliżenie na mikrowyłącznik SZM-V16-FA-62 z oznaczeniami technicznymi.


    Trzeci przełącznik na samym dole podpięte styki NC i COM.
    Mikroprzełącznik SZM-V16-FA-63 z oznaczeniami i czerwonym przyciskiem Mikroprzełącznik marki Starion z widocznymi stykami COM, NO i NC

    Brak przejścia, po wciśnięciu jest przejście.

    Termostat KSD301 wymontowany i wypięty z przewodów na stole posiada przejście.
    Termostat KSD301 z dwoma miedzianymi złączami na metalowej podstawie Termostat KSD301 z oznaczeniem 110/60 na metalowej obudowie

    Sprawdziłem też przejście na odpiętym i wymontowanym KSD1 umieszczonym na białym podłużnym rezystorze. Znajduje się za górnym pokrętłem.
    Tutaj brak przejścia.

    Termostat KSD301 z dwoma stykami i metalową obudową na jasnym tle Termostat KSD1 150/0 z metalową obudową i dwoma otworami montażowymi Biały rezystor RX27-4HA 20W 300ΩK z podłączonym przewodem wśród kolorowych kabli
  • #14 21763164
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Czyli drugi jednak zmienia stan? A pisałeś, że nie?
    Zachowanie wszystkich jest zgodnie z wymaganiem schematu ale,
    powtórz ich próbę w urządzeniu albowiem mechanicznie możliwa jest negacja jak i zablokowanie np. tego drugiego jak sam napisałeś, że w układzie zachowują się jak wyżej, dlatego trzeba było odpiąć po jednym przewodzie gdy były po dwa i badać to co zbadałeś w urządzeniu czy tak samo się zachowają zgodnie z wymaganiem schematu przy zamkniętych i otwartych drzwiczkach?
    Jeżeli drugi przełącznik raz zmienia stan a innym razem nie zmienia np. w urządzeniu to i tak do wymiany lub co najmniej do sprawdzenia co mechanicznie go blokuje w drzwiczkach że nie zmienia tam swego stan? ! Piszę to już po raz czwarty, wymień go na nowy a z nowym przyjrzyj się jeszcze raz mechanice jego uruchamiania!. Inaczej będziesz rozbierał i składał urządzenie bez końca...
    KSD301 wygląda na OK Natomiast KSD1 do wymiany gdy to on nie ma przejścia w normalnej temperaturze! Mierzyłeś ten rezystor o jakim piszesz? Ile ma Ohm?
  • #15 21763279
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Wcześniej mierzyłem jak były podpięte przełączniki. Opisałem stan faktyczny.
    Teraz wypiąłem. 1 i 3 zachowują się tak jak wcześniej czyli przewodzą po wciśnięciu. Drugi jakby był wpięty to cały czas przewodził, a na stole przewodzi, a po wciśnięciu nie przewodzi. Dla pewności zamówię go. Wartość rezystora białego mój multimetr odczytał na 31,1Ω. Ten KSD1 szukam takiego lub zamiennika.
  • Pomocny post
    #16 21763452
    gklub
    Poziom 34  
    Posty: 1754
    Pomógł: 301
    Ocena: 750
    Jeżeli ten KSD nie przewodzi, to masz winnego. Na krótko, w celach diagnostycznych, możesz wszystko poprawnie zamontować poza tym właśnie KSD, zewrzeć przewody dochodzące normalnie do KSD i próbnie uruchomić. Dobrze byłoby odłączyć na pierwszy test wyjście wysokiego trafa. O poprawnej pracy obwodów niskiego (230 V) dowiesz się, zbliżając do rdzenia trafa wkrętak (z daleka od konektora wysokiego!). Powinno być wyczuwalne drganie 50 Hz. Wtedy znowu wyciągasz wtyczkę z sieci, otwierasz drzwi i podłączasz wszystko normalnie poza pominiętym KSD. I znowu test – tym razem 100 g wody w środku i 30 s pełnej mocy. Jak podgrzało, to już wszystko wiesz. Poza tym, dlaczego zadziałał...
  • #17 21763524
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    entermen napisał:
    Ten KSD1 szukam takiego lub zamiennika.

    Link
  • #18 21763575
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Dzięki za link i pomoc wszystkim.
    U mnie na tym KSD1 ma oznaczenia:
    KSD1
    150/0
    150 to pewnie temperatura, a to 0 po znaku / to nie jestem pewien.
    Czy ta druga cyfra też musi oznaczać temperaturę?
    Co oznacza np. opis typu "130/" i brak żadnej cyfry po ukośniku?


    Znalazłem dwa takie KSD1:
    Termostat bimetaliczny KSD1 DM3 150/0 z metalową obudową i dwoma otworami montażowymi Termostat bimetaliczny KSD1 z oznaczeniem 150°C na metalowej obudowie
    Pierwszy kosztuje ponad 40zł, a drugi ponad 20zł.

    Czy można użyć jako zamiennika tańszego KSD301 o temp. 150 stopni na 10A, czy to musi być KSD1?
    Zamówiłem na szybko tak na próbę: termostat bimetaliczny 150C 150°C 10A 250V KSD301 NC.
  • #19 21763594
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3813
    entermen napisał:
    150 to pewnie temperatura, a to 0 po znaku / to nie jestem pewien.
    Typ styku: Oznaczenie "/0" (lub często "NO" - Normally Open) oznacza, że styk jest normalnie otwarty i zamyka się po osiągnięciu temperatury 150°C.
  • #20 21763599
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    To takim w takim razie ten moj KSD1 moze byc sprawny, bo w temperaturze pokojowej nie przewodzi.
    A gdy to oznaczenie ma: np150/60 to, liczba 60 odnosi się do temperatury?
  • #21 21763645
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    @TONI_2003 @entermen
    Ale czytajcie ten link: https://www.hctemp.com/KSD1-bimetal-thermosta...with-bakelite-or-ceramic-base-pd40395385.html To co w końcu?
    Fragment opisu termostatu KSD1 z informacją Normal Closed i zakresem temperatur.
    Czyżby każdy inny producent produkował różne odmiany?
    A ile to kosztuje aby nie zamówić obydwu wersji tego KSD jak i uniwersalnych krańcówek z trzema stykami zamiast dwóch? Dyskusja trwa a czas ucieka...
    Zmusiliście mnie swoimi wątpliwościami do zejścia do piwnicy: na ilość omów nie patrzcie bo to jest wskaźnik domowy a nie miernik... Wyszło mi także z brzęczyka, że mój egzemplarz przewodzi i jest zwarty w temp. pokojowej czyli NC... Mogę załączyć filmik z głosem... Już opalarki nie chce mi się wyciągać aby sprawdzić czy sprawny, ale jak ktoś mi wynagrodzi czas to sprawdzę... Pozdrawiam
    Załączniki:
    • Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się. KSD1 105 stopni NC pomiar omomierzem.jpg (4.18 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #22 21763722
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3813
    elktrod napisał:
    Czyżby każdy inny producent produkował różne odmiany?
    Biznes to jest prawidłowa odpowiedź? Może zakupisz i zaczniesz je testować na różne okazje...
  • #23 21763730
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Mam zakupiony nowy KSD301 na 105 stopni i także jest NC ale trudno znaleźć na nim opis temperatury - dobrze, że czerwony breloczek z symbolem NC oraz temperaturą sobie onegdaj założyłem po zakupie, to jest właśnie biznes, tak....
    Załączniki:
    • Panasonic NN-E205WB WPG Kuchenka mikrofalowa nie włącza się. KSD 301 nie oznaczona temp zadziałania.jpg (1.67 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #24 21763749
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Obydwa KSD, których zdjęcia są wyżej sprawdziłem opalarką i rozłączają obwód w wysokiej temperaturze ale nie miał mi kto potrzymać pirometru a stygnąc załączają z powrotem obwód w temperaturze poniżej 50 stopni Celsjusza Zachowanie ich jest szybkie i skokowe a nie liniowe pod względem zmiany stanu (oporności)... Pozdrawiam
  • #25 21763971
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Zrobiłem mały eksperyment przy pomocy multimetru unit M890C+.
    Przyłożyłem sondy multimetru do wyprowadzeń i podgrzałem ostrożnie KSD1 150/0, aż jego temperatura wzrosła do ponad 150 stopni. Objaw taki, że od początku brak przejścia w teście diody.
    Brak charakterystycznego "kliknięcia" i nie zaczął też przewodzić w teście diody.
    Jedyna reakcja to bardzo szybko rosnąca rezystancja od kilkudziesięciu np 30,40 MΩ , a potem rośnie szybko powyżej 200MΩ i przekroczenie zakresu
    To samo zrobiłem z KSD301 110/60. Normalnie przewodzi cały czas. Podgrzałem go i w temperaturze około 60 stopni i lekko ponad przestaje przewodzić.
    Więc tu ta liczba 60 oznacza jego temperaturę zmiany trybu pracy?
    Słychać charakterystyczne "kliknięcie" i przestaje przewodzić. Wystygnie i przewodzi ponownie.
    Rezystancja także bardzo szybko rośnie i przekracza zakres 200MΩ.
    Do pomiaru temperatury użyłem tego multimetru.
    Uwzględniając błąd dokładności to wychodzi dobitnie, że ten KSD1 150/0 nie pracuje prawidłowo, bo nie zmienia swojego stanu.
    Tylko nie wiem czy on ma być NO czy NC na początku.

    Ponawiam pytanie.
    Czy można użyć jako zamiennika takiego KSD301 o temp. 150 stopni na 10A zamiast KSD1 150/0?
    Czy ogólnie można stosować jako zamiennik KSD1 taki KSD301, tu na końcu jest "1" a tu "301".

    Czy można, tak na przyszłość, w drugą stronę zamiast KSD301 użyć jako zamiennika KSD1?
    Tutaj mam KSD301 110/60, a do kupienia znalazłem w dobrej cenie KSD1 110/60?

    Proszę o wypowiedź znawców tematu.
  • #26 21789837
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1352
    Podstawa to ustalenie czy termostat ma zmieniać swój stan z NO na NC czy z NC na NO, amperażu i temperatury, dlatego do tego potrzebny schemat oraz zrozumienie działania urządzenia, schematu a także zrozumienie działania nie tylko samego termostatu ale także mechaniki gdzie jest zamontowany, która to może mechanicznie odwracać jego działanie. Kiedyś, wiadomo gdzie zamówiłem termostat NC - on rozłącza obwód np, w temperaturze 100 stopni Celsjusza np. we frytkownicy.. Wyczekałem się a tu mi przychodzi paczką termostat NO, no co mi z tego, ze sprzedawca przeprasza, gdy musiałem od nowa czekać dwa tygodnie. Od tamtej pory zamawiam zawsze dwa o przeciwnym działaniu... Ważna jest temperatura i amperaż a symbole o jakie pytasz to producenci i sprzedawcy używają różnie a najczęściej przychodzą mi nieopisane, więc umieszczam je na breloczku z opisem a przed zamontowaniem i tak sprawdzam tak jak Ty czy działają właściwie pod opalarką i multimetrem...
    Co do rosnącej rezystancji w czasie podgrzewania to na rozum powinien to być termostat NC rozłączający się w jakiejś temperaturze, ale zauważ, że teoretycy nie na darmo wymyślili termin (temperatura otocznia) - po to aby skomplikować albo też ułatwić zrozumienie problemu, bo temperatura otoczenia na Syberii będzie inna niż na Saharze ale z definicji to około 18-20 stopni Celsjusza czyli temperatura pokojowa. Wyobraź sobie teraz, że ten Twój termostat z rosnącą opornością posiada próg zadziałania w temperaturze 0 stopni Celsjusza jakie stosuję do automatycznego podgrzewania rynien gdy temp. otoczenia spadnie poniżej ZERA...
    A więc taki termostat w temperaturze otoczenia jaka jest w mieszkaniu jest w stanie NO - otwarty bo po co ma włączać prąd na grzałki i grzać gdy ciepło? Ale w temperaturze poniżej ZERA jest on w stanie NC czyli łączy obwód aby ogrzewać rynny a woda z nich spływała... Stąd ten termostat jaki badałeś mógł być NO w mieszkaniu (na Saharze) a NC w zamrażalniku (na Syberii). Sam widzisz, że są to pojęcia względne i włóż go do zamrażalnika także i sprawdź wtedy jego stan styków? Po postu jego temperatura graniczna zadziałania jest np. ZERO stopni Celsjusza a są tez i z temperaturą zadziałania jeszcze niższą od zera. Dlatego o symbolach w nazwach i ew. zamiennikach gdy pojawia się ZERO i 150 obojętnie na jakich pozycjach nie będę rozmawiał bo nie wiadomo co autor tych napisów miał na myśli? Dla mnie i według mnie powinna być podana jedna temperatura graniczna (zadziałania) oraz symbol NO czy NC a ja już resztę zrozumiem lub sam sobie zbadam... Ja też kiedyś nie mogłem zrozumieć wielu zależności ale wydaje mi się, że w końcu to pojąłem co Ci przekazuję i jeżeli Ci pomogłem tym zbyt przydługim i pokrętnym wykładem to kliknij żółtą ikonkę...
    A więc pisząc o termostacie 110/60 tak naprawdę nie wiem jakie jest jego działanie bo fizycznie nie spotkałem jeszcze termostatu z dwoma temperaturami granicznymi i gdy nie wiem czy on jest NO czy NC oraz tego sam nie zbadam, a więc nie mogę także podać dla niego zamiennika ani za co go zamienić.... Zapewne ta druga wartość wskazuje przy jakiej temperaturze obwód się ponownie załączy czy rozłączy przy stygnięciu czy podgrzewaniu ale nie da się tego określić bez podania NO lub NC !? Dla mnie ta druga temperatura jest ważna dopiero wtedy gdy wiem gdzie urządzenie pracuje, bo gdy w temperaturze pokojowej zawsze to temperatura nigdy może nie spać do ZERA czyli nigdy ponowne termostat się nie włączy gdy ma na drugiej pozycji ZERO???
    Reasumując to nie wiem tak do końca co znaczą symbole na Twoich oryginalnych termostatach a także na tych proponowanych zamiennikach w sieci internetowej przez różnych producentów aby wyrokować o stosownych zamiennikach bo jak pisałem otrzymuję też takie bez symboli...
    Ważne też jest czy ta mikrofala była już wcześniej przez kogoś naprawiana czy nie i czy ktoś nie powstawiał tego co miał a Ty się męczysz teraz ze zrozumieniem co ma być i jakie? Albowiem to zero jakie się pojawia u Ciebie na drugiej pozycji w symbolu raczej jest dla mnie niezrozumiałe w zastosowaniu dla mikrofali. bo co, mamy włożyć mikrofalę do zamrażarki aby termostat się z powrotem załączył czy rozłączył, czyli aby zmienił stan swoich styków?
  • #27 21790309
    entermen
    Poziom 32  
    Posty: 2336
    Pomógł: 139
    Ocena: 132
    Osoba do której należy kuchenka mikrofalowa zakupiła nową.
    Także temat przestał być aktualny.
    Może zawarte tu informacje komuś się przydadzą.
    Dziękuje za uwagi i pomoc.
    Pozdrawiam.

Podsumowanie tematu

✨ Kuchenka mikrofalowa Panasonic NN-E205WB WPG nie włącza się, brak reakcji i świecenia. Sprawdzono żarówkę, napięcie oraz dwa bezpieczniki – są sprawne. Problem może leżeć w mechanizmie przełączników drzwiowych (mikroswitche), szczególnie w środkowym tzw. monitor switch, który stale przewodzi, co jest nieprawidłowe. Przełączniki mają styki NC i COM, ich działanie testowano zarówno podłączone i odłączone, wykazując, że pierwszy i trzeci przełącznik działają poprawnie, natomiast drugi monitor switch wymaga wymiany. Sprawdzono także termostat bimetaliczny KSD1 (oznaczenie 150/0) i KSD301 (150°C 10A), który może być uszkodzony lub nieprawidłowo działać. Testy termostatów obejmowały pomiary ciągłości i reakcję na podgrzewanie, wykazując różnice w działaniu i oznaczeniach temperatury przełączania. Zalecane jest wymienienie wadliwego monitor switcha oraz ewentualnie termostatu KSD1 na odpowiedni model zgodny z parametrami oryginału. Dyskusja podkreśla znaczenie prawidłowego doboru termostatu (NO/NC, temperatura, amperaż) oraz mechaniki zamykania drzwi w diagnostyce i naprawie mikrofalówki. Przydatne są schematy i manuale dostępne na forach technicznych, a także testy funkcjonalne z pominięciem termostatu w celach diagnostycznych.
REKLAMA