logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak poprawić wydajność internetu w 1 sieci z 2 modemów LTE 4+ i 5G?

IMEX 08 Sty 2026 18:26 486 16
REKLAMA
  • #1 21803062
    IMEX
    Poziom 20  
    Posty: 566
    Pomógł: 6
    Ocena: 93
    1 Sieć LAN - Switch 24 porty - 20 odbiorników różnych
    2 Modemy, LTE 4+ oraz 5G ( modemy maja limity danych 1TB )

    Modem słabszy LTE 4+ ma transfery w okolicach 60-100 pobieranie
    modem 5G ma transfery okolice 400-500 pobieranie

    Jeśli są wpięte z osobna jest OK - działają z podanymi predkościami

    Jeśli wepnę 2 modemy we wspólną sieć i nadam im różne bramy 192.168.1.1 i przydział IP 0d 3 do 100 oraz brama 192.168.1.2 i przydział IP 101-200
    maska taka sama

    Testy opiszę na 1 PC
    Jeśli jest DHCP automatyczny i wskoczy na 5G ( brama .2 ) to smiga szybko 400-500
    jeśli jest DHCP automatyczne i wskoczy LTE 4+ ( brama .1 ) śmiga wspomniane 60-100

    Problem powstaje - bo takie jest moje zamierzenie żeby różne odbiorniki korzystały z różnych modemów. Prędkość internetu na DHCP ręcznych do 150-200 dla 5G i 50-80 dla LTE 4+

    Gdzie jest Problem - Niestety nie jestem magikiem w sieciach wiec Bardzo proszę o pomoc doświadczonych techników IT

    jeszcze nadmienię że jeśli dodam do połączenia sieciowego 2 bramki i 2 adresy IP i 2 DNS to mam 2 sieci ale prędkość nie zwiększa się.
  • REKLAMA
  • #2 21803089
    sanfran
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9878
    Pomógł: 955
    Ocena: 2982
    Na mój gust należy na switchu rozdzielić porty na dwa VLANy. Na 24 portowym powinno się dać, ale podanie typu by nie zaszkodziło.
    Czyli dajmy na to
    VLAN1 - porty 1-12
    VLAN2 - port 13-24

    Modemy wpinamy do portów 1 i 13, urządzenia tak jak je chcemy podzielić do odpowiedniej grupy portów.
    DHCP przywracamy jak było wcześniej, oba mogą mieć 192.168.1.1, podział na VLANy sprawi, że się „nie pogryzą, bo się nie zobaczą”.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #4 21803160
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #5 21803185
    IMEX
    Poziom 20  
    Posty: 566
    Pomógł: 6
    Ocena: 93
    >>21803160

    gdy nety są polaczone osobno maja swoja predkosc głównie chodzi o tę 5G 400-500
    ale gdy wepnę razem to ta predkosc spada i w tym problem - nie wiem dlaczego - Jak napisałem jeśli komputer jest w automacie i wybierze sobie 5G to smiga z pełną prędkościa ale jesli zrobię to ręcznie prędkość znacznie spada = Dlaczego na ręcznych jest ,mniej i w tym problem
  • #6 21803200
    sanfran
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9878
    Pomógł: 955
    Ocena: 2982
    To może sprawdź czym się różni DHCP od statycznego

    Komenda w Windows:
    arp /a

    Wklej wyniki.

    Kto wie, czy automat nie przydziela czasem IPv6 o czym nie wiesz.

    Pomogłoby ustawienie jednej sieci na 192.168.1.0/24 a drugiej na 192.168.2.0/24
    Ale to i tak wszystko rzeźba jest. Proponowałbym zainwestować w Switch zarządzalny albo jeszcze jeden „głupi” do całkowitego rozdzielenia ruchu sieciowego.
  • #7 21803221
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 21803613
    IMEX
    Poziom 20  
    Posty: 566
    Pomógł: 6
    Ocena: 93
    >>21803200

    C:\WINDOWS\system32>arp /a

    Interface: 192.168.1.5 --- 0x11
    Internet Address Physical Address Type
    192.168.1.1 c8-ea-f8-00-07-02 dynamic
    192.168.1.2 10-3c-59-e1-3d-a4 dynamic
    192.168.1.8 a0-d0-5b-2f-76-88 dynamic
    192.168.1.24 02-11-32-2e-60-db dynamic
    192.168.1.29 1c-af-4a-7d-ad-54 dynamic
    192.168.1.110 64-00-6a-7a-a8-40 dynamic
    192.168.1.153 84-2a-fd-a1-b6-00 dynamic
    192.168.1.162 90-09-d0-17-ad-d9 dynamic
    192.168.1.255 ff-ff-ff-ff-ff-ff static
    224.0.0.22 01-00-5e-00-00-16 static
    224.0.0.251 01-00-5e-00-00-fb static
    224.0.0.252 01-00-5e-00-00-fc static
    224.0.0.253 01-00-5e-00-00-fd static
    239.255.255.250 01-00-5e-7f-ff-fa static
    255.255.255.255 ff-ff-ff-ff-ff-ff static

    Dodano po 3 [minuty]:

    >>21803221
    dokładnie TAK
  • #9 21803746
    xury
    Specjalista automatyka domowa
    Posty: 7078
    Pomógł: 878
    Ocena: 1492
    Czyli wszystko na huuura.
    Po podłączeniu hosta następuje wyścig który DHCP przydzieli mu adres.
    Pakiet wychodzi jednym a odpowiedź przychodzi drugim itp.
    Tak się nie robi.
    Nie wiem też co chcesz osiągnąć, bo:
    - zsumować prędkość by jeden klient mógł z nich korzystać - nie da się
    - jedno łącze gównie, drugie zapasowe - failover - tak się da ale z odpowiednim sprzętem
    - load balacing też się da ale również z odpowiednim sprzętem.

    Co się da łatwo - wydzielić cześć hostów dla jednego i cześć dla drugiego i na osobnych podsieciach i ustawić routing pomiędzy nimi, ale do tego potrzebujesz też coś więcej niż jeden głupi switch.
  • #10 21804346
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #11 21805210
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9138
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2509
    IMEX napisał:
    dokładnie TAK

    Nie może być dwóch serwerów z innymi konfigami, bo nie wiadomo który przydzieli adres któremu komputerowi (znaczy wiadomo - ten szybszy). Żeby to działało, na DHCP musiałyby być reguły MAC - przydzielamy adresy tylko hostom, które wcześniej przypisaliśmy a resztę blokujemy.

    Taka konfiguracja działa jak najbardziej, jaką chcesz uzyskać i w porównaniu do proponowanych VLANÓW ma zaletę - jedna domena broadcastowa i komunikacja między urządzeniami w domu.
    Tworzyłem kilka takich sieci (w tym nawet dawno temu u siebie w domu) i wszystko działa. Należy zrobić tak:
    - na jednym routerze R1 ustawiasz przykładowo adres LAN 192.168.1.1/24. Włączasz serwer DHCP D1. Określasz limity puli. Z tego łącza korzystają domyślnie urządzenia w Twojej sieci, wpinane do niej ad hoc.
    - na drugim routerze R2 WYŁĄCZASZ DHCP D2. Adres LAN ustawiasz na 192.168.1.2/24. Żeby z tego łącza korzystać, siadasz przy urządzeniu, wchodzisz w ustawienia karty sieciowej i Z PALACA wpisujesz:
    - adres IP spoza puli DHCP D1
    - bramę - adres LAN routera R2
    - DNS - zazwyczaj adres LAN routera R2

    Akurat to się nie wydarzy przy aktywnym PAT:
    xury napisał:
    Pakiet wychodzi jednym a odpowiedź przychodzi drugim itp.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #12 21806033
    IMEX
    Poziom 20  
    Posty: 566
    Pomógł: 6
    Ocena: 93
    Więc udało mi się doprowadzić do użytku.
    Po analizie sieci całej sieci - mini routery wifi ( dla TUYA, Altana, Magazyn, Garage, WiFi dla Smart TV co nie mają LAN. Fotowoltaika, Kamery, Drukarki Brama posesja itd... ) główne Wifi

    Miałem błędy, bo w kilku były DHCP i złe konfiguracje.
    Teraz Działa Internet bez problemu z pelną prędkością z 2 modemów - na 2 DHCP - oczywiście 2 bramki ( z wyłączeniem DHCP na 1 modemie nie testowałem ) net smiga bez problemów na ręcznych ustawieniach ( odbiorniki końcowe)

    Moja wina, Moja Bardzo wielka Wina - Lata dodawania kolejnych mini switch i mini routerów (tplink 5x5cm ) bez analizowania - typu - działa to działa i OK

    Pytanko - Dostęp internet 5G
    Czy da się jakość połączyć zsumować moc( prędkość ) internetu łącząc kilka modemów - ale nie w stylu priorytetu jak jeden nie zadziała to działa drugi ale tak jak jest na telefonach - moc łączona z WiFi i GSM jednocześnie.

    NP mam 3 modemy 5G - mają powiecmy po 500 pobieranie to łącząc moc będzie to x3 - lub coś około.
  • #13 21806052
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9138
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2509
    IMEX napisał:
    Czy da się jakość połączyć zsumować moc

    Nie, a przynajmniej nie na poziomie protokołu IP (a tylko taki masz od dostawcy).
    Natomiast można zrobić balansowanie ruchu dla aplikacji (czy bardziej sesji IP) na zasadzie ta sesja łączem 1, tamta na łącze 2 a siamta na łącze X.

    IMEX napisał:
    ale tak jak jest na telefonach - moc łączona z WiFi i GSM jednocześnie.

    Tam nic się nie sumuje. To właśnie wrażenie opisane powyżej - jedna apka tu, druga siam.

    IMEX napisał:
    mam 3 modemy 5G

    Ale każdy musiałby być od innego operatora, albo przynajmniej nakierowany na inny nadajnik. Gdy w sieci radiowej zaczniesz przesyłać dane na tej samej częstotliwości, w tym samym miejscu to po prostu urządzenia zaczną się wzajemnie zagłuszać. W najlepszym razie po prostu dostępne zasoby radiowe podzielą się na klientów. Oczywiście są różne pasma, priorytety, obciążenie nadajnika itp, więc czasem może być na kilku urządzeniach lepiej a czasem jeszcze gorzej niż na tylko jednym.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #14 21806110
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #15 21807538
    nomek
    Poziom 18  
    Posty: 445
    Pomógł: 2
    Ocena: 34
    Teoretycznie się da - jest to tzw. Multipath TCP, ale trzeba spełnić kilka warunków:
    - odpowiednie routery z odpowiednim oprogramowaniem
    - dwa łącza internetowe - najlepiej od dwóch różnych dostawców o zbliżonych parametrach
    - serwer agregujący w chmurze bez limitu prędkości i danych, z odpowiednią "mocą" obliczeniową

    Teorię można poczytać tutaj: Link i tutaj:


    , a trochę więcej o samej konfiguracji itp. tutaj:



    Sam projekt tutaj: Link
    Swego czasu próbowałem to skonfigurować ale poległem na tym że wykorzystywałem dwa jednoczesne połączenia do T-mobile (oczywiście do różnych BTS-ów) gdzie jak się domyśliłem taka "agregacja" jest w jakiś sposób blokowana dodatkowo serwer chmurowy pewnie był zbyt słaby żeby agregować ruch.
    Są oczywiście również niedogodności - jesteśmy widziani w sieci z IP serwera chmurowego co niekiedy sprawia kłopoty, np. niektóre VPN-y przestały mi działać (zależy jak tworzony jest tunel) oraz Amazon Prime Video krzyczał komunikatem że wykorzystuję niedozwolone połączenie (nie pamiętam już dokładnie co konkretnie) Netflix też miał problemy żeby przełknąć takie połączenie ale dał się przekonać.

    W Twoim przypadku przy takich prędkościach 400/500 na jednym łączu chyba nie ma sensu się bawić, ale wiadomo "im więcej - tym lepiej" :-).
    Pozdrawiam.
  • #16 21808105
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9138
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2509
    nomek napisał:
    Teoretycznie się da - jest to tzw. Multipath TCP,

    Bez oglądania filmików: "Teoretycznie", ten cały "Multipath" jest znany od wielu lat pod normalną nazwą, jako jedna z opcji SD-WAN. Czyli to po prostu dwa tunele VPN a potem składanie pakietów. Już TCP na jednym strumieniu to zmienne opóźnienia a UDP stracone pakiety. Teraz masz dwa łącza, więc problemy rosną z kwadratem. Do tego na LTE ....
    Więc po prostu się nie da.
    nomek napisał:
    ale poległem na tym że wykorzystywałem dwa jednoczesne połączenia do T-mobile (oczywiście do różnych BTS-ów) gdzie jak się domyśliłem taka "agregacja" jest w jakiś sposób blokowana

    Jeśli oba routery były w pobliżu siebie, to nadając na jednej częstotliwości po prostu się zakłócały wzajemnie. Spróbuj na testy np wymusić konkretne pasma, albo użyć różnych operatorów (mają inne kanały przydzielone).
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #17 21808293
    nomek
    Poziom 18  
    Posty: 445
    Pomógł: 2
    Ocena: 34
    To nie tak że oba routery były obok siebie - były skierowane na dwa zupełnie różne BTS-y antenami kierunkowymi, prawie dokładnie 180 stopni jeden od drugiego. Jeśli już się to pozapinało to zysk był niewielki plus ograniczenia z VPN-ami itp. i dlatego zarzuciłem ten projekt. Na filmikach Marc pokazuje że to działa ale w warunkach powiedzmy laboratoryjnych. Przy obecnej rozbudowie sieci i zwiększaniu prędkości nakład środków i czasu jaki trzeba by poświęcić na konfigurację chyba nie ma sensu.
REKLAMA