Cześć, mam w domu instalację CO (zamkniętą) zasilaną kotłem na pellet (sterownik recalart control touch, palnik Elgomax Pelmet 25, kocioł z Kamionnej). Do istniejącej instalacji zamierzam podłączyć kominek z płaszczem wodnym jako dodatkowe źródło zasilania CO. Kominek ma być podłączony w układzie zamkniętym z kotłem na pellet jako buforem. Nie znam się na hydraulice, ale z tego, co zrozumiałem, ogrzana woda z kominka ma trafiać do kotła, a kominek ma pobierać wodę z powrotu z kaloryferów. Mogłem czegoś tu nie skumać, to mnie poprawcie. Kocioł ma około 100-150 l pojemności, na tabliczce znamionowej 25 kW mocy, ale według tego, co podaje sterownik, moc jest na poziomie 12-13 kW (On chyba liczy wagę zużytego paliwa i, znając kaloryczność, podaje wartość wytworzonej energii?). Ogrzewana powierzchnia ok. 250-300 m2. I teraz tak: wybrałem Kratki ZUZIA DECO 12 kW z wężownicą schładzającą. Na ten moment hydraulik wyprowadził z kotłowni 4 rurki: 2x 25x2,5 duro system pex-alu-pex do 110°C - średnica wewnętrzna 20 mm oraz 2x 16x2 duro system (do wężownicy schładzającej). Dał po drodze 5 kolan zaciskowych na rurę. W instrukcji wkładu kominkowego producent podaje schemat podłączenia kominka tylko w układzie otwartym i pisze, że średnica wewnętrzna „rury wzbierającej” i „rury bezpieczeństwa” powinna wynosić minimum 25 mm. I tu się pojawia moja obawa, czy te 20 mm w układzie zamkniętym, biorąc pod uwagę przewężenia na kolanach, będzie wystarczająca.
Będę wdzięczny za wszelką radę. Jeżeli brakuje jakichś informacji, żeby ocenić sytuację, to piszcie - uzupełnię.
AI: Czy możesz dokładniej opisać, jak planujesz wpiąć kominek do instalacji – czy będzie sprzęgło hydrauliczne, jakieś dodatkowe pompy, zawory zwrotne, czy inne elementy? Jeśli masz schemat (nawet odręczny), wrzuć proszę.
Kominek będzie oczywiście sterowany przez pompę przez własny sterownik.
AI: Czy kominek ma pracować jako główne źródło ciepła, czy tylko wspomagająco? Jak często planujesz go używać i z jaką mocą?
Kominek ma pracować wspomagająco, ale jeżeli da radę wytworzyć odpowiednio dużo energii również samodzielnie. Planuję palić w okresie jesieni, zimy, chłodnej wiosny od rana do wieczora z deklarowaną mocą ok. 12 kW, jak Bóg da.
Będę wdzięczny za wszelką radę. Jeżeli brakuje jakichś informacji, żeby ocenić sytuację, to piszcie - uzupełnię.
AI: Czy możesz dokładniej opisać, jak planujesz wpiąć kominek do instalacji – czy będzie sprzęgło hydrauliczne, jakieś dodatkowe pompy, zawory zwrotne, czy inne elementy? Jeśli masz schemat (nawet odręczny), wrzuć proszę.
Kominek będzie oczywiście sterowany przez pompę przez własny sterownik.
AI: Czy kominek ma pracować jako główne źródło ciepła, czy tylko wspomagająco? Jak często planujesz go używać i z jaką mocą?
Kominek ma pracować wspomagająco, ale jeżeli da radę wytworzyć odpowiednio dużo energii również samodzielnie. Planuję palić w okresie jesieni, zimy, chłodnej wiosny od rana do wieczora z deklarowaną mocą ok. 12 kW, jak Bóg da.