logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Inwerter Anenji 4 kW z MPPT – jak podłączyć Wi-Fi i monitorować przez aplikację?

noidemm 15 Lut 2026 18:20 2148 58
Najlepsze odpowiedzi

Jak podłączyć moduł Wi‑Fi do inwertera Anenji 4 kW z MPPT i monitorować jego pracę w aplikacji, oraz czy panele PV trzeba łączyć w szeregu?

Nie musisz nic dokupować, jeśli moduł Wi‑Fi jest sprawny — w tym falowniku nie aktywuje się go z menu, tylko konfiguruje przez aplikację SmartESS/Dessmonitor po połączeniu z jego własnym loggerem BT/Wi‑Fi, z założonym kontem i włączonymi uprawnieniami do lokalizacji, BT i GPS [#21839713][#21841049][#21841952] Połączenie robi się z zakładek typu „lokalne monitorowanie Bluetooth”, „konfiguracja sieci Bluetooth” i „konfiguracja sieci Wi‑Fi”, a w starszych opisach wskazywano też logowanie na dessmonitor.com i dodanie urządzenia na koncie [#21841049][#21841952] Jeśli po włączeniu falownika nie widać żadnej sieci ani BT, warto sprawdzić reset loggera/modułu i diody PWR/COM/NET/SRV; gdy nadal nic się nie pojawia, forumowiczowi dopiero wymiana płytki Wi‑Fi od sprzedawcy przywróciła działanie, więc uszkodzony moduł jest bardzo możliwy [#21842984][#21844110][#21857824] Co do PV, dla MPPT panele trzeba dobrać tak, by string osiągał minimalne napięcie pracy, bo w tym modelu zakres MPPT zaczyna się od ok. 60 V, więc połączenie w szereg jest właściwe [#21852147] Przy łączeniu równoległym napięcia muszą być zbliżone, a mieszanie paneli o różnych parametrach może dawać słabe efekty i opóźniać start ładowania [#21857981]
REKLAMA
  • Pomocny post
    #31 21851021
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3373
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    TvWidget napisał:
    chodzi o ten włącznik na dole falownika.


    Jeśli go wyłączy to inwerter działa jak zwykła ładowarka solarna, do uruchomienia wymaga niewiele większego ok 5V do 10 V napięcia niż do normalnej pracy po załączeniu.
    Dobry sposób oszczędzania i ładowania magazynu kiedy nic nie jest podłączone pod zasilanie z inwertera albo wyłączyć na noc.
  • REKLAMA
  • #32 21851223
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    W ustawieniach zmieniłem na SOL jak radziliscie. Inwerter zaczął ładować ale ta zmiana nie wpłynęła na to. Okazało sie ze było za mało mocy z paneli. Ruszyło tak dopiero koło południa.
    Mam podłączone 3 panele w szereg i ladowanie w inwerterze mttp. Wcześniej miałem pwm i te same panele ale równolegle.
    Aku ładowały sie od samego rana i słońce nie musiało na nie padać teraz przy tak silnym naslonecznieniu jakie było dzisiaj wystartowało dopiero w południe.
    Po 16tej tez juz nie ładuje bo jest za mała moc a słońce dawało dzisiaj dość mocno.
    Inwerter wyświetlał tylko 160wat ładowania.
    Rozumiem ze przy łączeniu równoległym amper sie sumują ale podobno jak sie połączy w szereg to z sumowanie voltow Inwerter sam podnosi amperaz a u mnie lepsze efekty były przy pwm i równoległym połączeniu
  • #33 21852147
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Ile mocy nominalnej mają te 3 panele, jaki typ konkretnie, czy są nowe, czy jakieś używki? Może uległy degradacji, lub uszkodzeniu. Obecnie w południe powinny generować co najmniej 50% mocy nominalnej.
    Sposób połączenia równoległe czy szeregowe nie wpływa na moc. W tym falowniku zakres MPPT jest od 60V więc musisz łączyć w szereg, żeby uzyskać minimalne napięcie pracy.
  • REKLAMA
  • #34 21852256
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3373
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    U mnie w cieniu z 4 paneli 450W od 7 do 9 daje na tyle energii by uruchomić inwerter 4.2 kW i czasami ładować 1-2A magazyn.

    Jak sprawdzałem panele podłączałem parami do inwertera i wymieniałem jeden, drugi panel był tylko do podniesienia napięcia do 60V. Starałem się je stawiać w tym samym miejscu i tak wykrylem jeden który dawał o ponad połowę mocy mniej niż reszta. Najlepiej robić to w okresie silnego słońca i bez chmur.

    Przy tych trzech to musi być jakiś problem ze nie działa jak należy w słońcu. Sprawdź panele parami to znajdziesz wadliwy.
  • #35 21857824
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Podłączyłem nową płytkę i inwerter połączył się prze wifi z apką.
    Przy 3 używanych panelach (dwa mniejsze mam już 4 lata, większy 2 rok) wg apki nabiło wczoraj 0,9 Kw, chyba mało.
    Najwięcej w pełnym słońcu szło 300Wat ale to chwiowo.
    Inwerter przeszedł w stan standby woraj wieczorem jak panele przestały produkować i dzisiaj w pace jest jako wyłączony.
    Czy Inwerter powinien sam się wzbudzić jak będzie mocniejsze słońce??
    Wszystkie panele podłączone w szereg.
    2 panele 250w oraz 1 panel 580W

    Panel 250 W
    Maximum power curent Imp 6,79 A
    Maximum power Voltage Vmp 36,8 V
    Open cicuit Voltage Voc 46,03 V
    Short circuit curent Isc 7,3 A

    Panel 580W
    Maximum power curent Imp 13,62 A
    Maximum power Voltage Vmp 42,59 V
    Open cicuit Voltage Voc 51,47 V
    Short circuit curent Isc 14,37 A

    Może spiąć te 250W równolegle i do nich zapiąć 580W w szeregu ??

    Dodano po 22 [minuty]:


    Zrzut ekranu aplikacji z wykresem energetycznym i słupkiem produkcji ok. 1 kWh Zrzut ekranu aplikacji z wykresem energetycznym i przebiegami produkcji, baterii i obciążenia
  • #36 21857981
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    W połączeniu szeregowym łączna moc jest ograniczona do najsłabszego panelu razy liczba paneli.
    W tym przypadku 250Wp x 3 = 750 Wp dla wzorcowego nasłonecznienia (1000 W/m², temperatura 25°C). Obecnie to jakieś 60% mocy nominalnej, czyli około 450Wp.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Przy łączeniu równoległym napięcia muszą być zbliżone. Z tymi panelami nic sensownego nie zrobisz. Lepiej dokup taki sam 580Wp i połącz 2 w szeregu, a z tych 250Wp zrezygnuj.
    Falownik powinien sam się uruchomić, jednak wszystko wskazuje, że ma zbyt mało mocy z PV.
  • #37 21857992
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Tak właśnie myślałem żeby dokupić jeszcze ze 2szt 580Wp.
    Te małe 250 Wp moge wystawić na olx może ktoś to kupi i sobie dołożę :)
    Tak na szybką na te moment nie ma sensu kombinować i łączyć tych 250 równolegle ??
  • #38 21858008
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Równolegle napięcia się nie zgadzają: VoC -> 46,03V vs 51,47V; dodatkowo szereg może mieć zbyt niskie napięcie do startu falownika pod obciążeniem.
    Prawdopodobnie te 250-tki są zdegradowane i mają dużo mniejszą moc niż nominalnie, patrz charakterystyka z upływem lat na karcie producenta.
  • #39 21858133
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    W pełnym słońcu nie wstało. Podjechałem włączyłem z palca na ON przetwornice i potem na OFF i inwerter ładuje. Może faktycznie jest cos ustawione ze musi być dużo wyższe napięcie żeby samo wstało. Na tą chwilę zostawiłem włączona przetwornice to chociaż ładuje w dzień. Zobaczymy ile przez noc zabierze ah. Nie da sie wylaczyc tego żeby inwerter przechodził w stan spoczynku na czuwanie ? Dopuki nie kupię paneli nie będzie wogole ladowalo.
  • #40 21861524
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Prześledziłem napięcie z paneli z wczoraj i podchodzi pod 120V z paneli. Na internetach twierdzą że min żeby falownik wstał sam musi być 120V
    Wykres liniowy napięcia PV w czasie doby, skoki do ok. 120 V i spadek do ok. 20 V wieczorem
  • REKLAMA
  • #41 21882507
    micro
    Poziom 20  
    Posty: 513
    Pomógł: 10
    Ocena: 45
    techlock napisał:
    Równolegle napięcia się nie zgadzają: VoC -> 46,03V vs 51,47V; dodatkowo szereg może mieć zbyt niskie napięcie do startu falownika pod obciążeniem.
    Prawdopodobnie te 250-tki są zdegradowane i mają dużo mniejszą moc niż nominalnie, patrz charakterystyka z upływem lat na karcie producenta.

    Przecież ma 2x250, które może podłączyć równolegle a potem w szereg z 580W.
  • #42 21882847
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    micro napisał:
    techlock napisał:
    Równolegle napięcia się nie zgadzają: VoC -> 46,03V vs 51,47V; dodatkowo szereg może mieć zbyt niskie napięcie do startu falownika pod obciążeniem.
    Prawdopodobnie te 250-tki są zdegradowane i mają dużo mniejszą moc niż nominalnie, patrz charakterystyka z upływem lat na karcie producenta.

    Przecież ma 2x250, które może podłączyć równolegle a potem w szereg z 580W.

    Włąsnie tak myślałem zrobić 2x250 równolegle i dalej w szereg z 580. W przyszłości dokupić jeszcze jedną lub dwie 580 i powinno być dobrze.
  • #43 21905263
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Inwerter z aplikacją i łącznąśćią Wifi ogarnięty.
    Problem mam teraz z samodzielnym wstaniem inwertera.
    Inwerter jak ustawiony jest na samo ładowanie, przetwornica wyłączona to przy braku energi słonecznej wyłącza się i potem rano już sam nie wstanie. Jak pojadę na działkę, włączę przełącznikiem na on a potem znów wezme na off inwerter zaczyna ładować akumulatory.
    Czy istanieje jakiś sposób żeby to zdalnie pobudzić przez wifi??
  • #44 21905286
    micro
    Poziom 20  
    Posty: 513
    Pomógł: 10
    Ocena: 45
    noidemm napisał:
    Inwerter jak ustawiony jest na samo ładowanie

    Mówisz o programie Solar first czy SBU?.
    Teoretycznie powinien wystartować (niby MPPT ma startować od 60V).
    Sprawdzałeś jakie napięcie masz z paneli?.
    W linku poniżej masz w przystępny sposób omówione ustawienia i nie tylko.
    https://myoffgrid.pl/anenji-easun-ustawienia/
  • REKLAMA
  • #45 21905295
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    >>21905286
    Mówie o przełączniku na inwerterze. Jest na off gdzie działa tylko jako ładowarka.
    U mnie napięcie max jest 110V, a te falowniki same wstają (gdzieś czytałem) przy 120V.
    Jak przełącze z "palca" falownik na ON i wyłącze na OFF (samo ładowanie) to falownik działa, aż do zaniku prądu z paneli.
  • #46 21905335
    micro
    Poziom 20  
    Posty: 513
    Pomógł: 10
    Ocena: 45
    noidemm napisał:
    Mówie o przełączniku na inwerterze

    Znaczenie może mieć również program, który wybrałeś.
  • #47 21905354
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Falownik ustawiony mam na SOL
  • #48 21905366
    micro
    Poziom 20  
    Posty: 513
    Pomógł: 10
    Ocena: 45
    Zdaje się, że jeśli nie starcza prądu to Solar first nie ruszy.
    Spróbuj przełączyć się na SBU, może to coś zmieni.
  • #49 21905488
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Inwerter Anenji 4 kW z MPPT – jak podłączyć Wi-Fi i monitorować przez aplikację?
  • #51 21905685
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3373
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    Przy braku zasilania z sieci ustawienia inne kompletnie nie mają wpływu na działanie inwertera.
    Zwykle problemem jest tylko zbyt małe natężenie z paneli. Należy brać też pod uwagę że samo napięcie nie uruchomi inwertera i musi być też jakaś moc czyli natężenie w obwodzie.

    Sam mam często na swoich panelach ( 6x190W ) 200-400V bez problemu co z tego kiedy natężenie jest praktycznie na zerowym poziomie i nie wystarczy do uruchomienia inwertera. Właśnie przy takim braku odpowiedniego natężenia inwerter łapie czkawkę, załączając sie i wyłączając będąc w trybie tylko ładowania.
    Po zmianie nawet na 2-3 panele 450W działa idealnie w tym samym miejscu.

    By przeciwdziałać "czkawce" należy po prostu załączyć inwerter do normalnej pracy albo zwiększyć ilość paneli najlepiej każdy o dużej mocy .
  • #52 21907948
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    tomaszlonski napisał:


    By przeciwdziałać "czkawce" należy po prostu załączyć inwerter do normalnej pracy albo zwiększyć ilość paneli najlepiej każdy o dużej mocy .


    Paneli nie chce dokłądać bo mi na tą chwile wystarczy. Jeżeli znajdę czas do pewnie kiedyś dołoże żeby mieć z tym spokój, ale na szybko czy nie da się zrobić jakiegoś wyłącznika nawet po wifi żeby przełączać falownik np. po nocy z pozycji czuwania na przetwornicę??
  • #53 21908199
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3373
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    Skoro nie masz sterowania takiego przez inwerter jedyna opcja zastąpić przełącznik mechaniczny sterowanym np. stycznik, przekaźnik itp. i jakimś układem sterujący jak czujka zmierzchu lub nasłonecznienia, sterowanie na podstawie wschodu/zachodu słońca itp.
  • #54 21909563
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    tomaszlonski napisał:
    Skoro nie masz sterowania takiego przez inwerter jedyna opcja zastąpić przełącznik mechaniczny sterowanym np. stycznik, przekaźnik itp. i jakimś układem sterujący jak czujka zmierzchu lub nasłonecznienia, sterowanie na podstawie wschodu/zachodu słońca itp.

    Właśnie o to mi chodziło. Nie wpadłem na to :)
  • #55 21917485
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Jednak nie uda się zastosować włącznika zmierzchowego do automatycznego wygaszania przetwornicy na noc. Potrzebne jest zasilanie 230, a jak wyłącze przetwornice do jest brak 230 :) i koło się zamyka.
    Pytanie z innej beczki. czy mogę dołożyć akumulatory AGM do akumulatorów zasadowych równolegle??
    Czy nie uszkodze AGMów??
    Czy można na podstawie Dessmonitora obliczyć pojemność rzeczywistą baterii bo coś mi się wydaję że już nie mają nawet połowy pojemności.
  • #56 21917971
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3373
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    Ależ to proste, wystrczy bistabilny przekaznik z prostym zasilaniem czujnika z power banku ładowane go po powrocie zasilania.

    Można też zastosować układ elektroniczny z zasilaniem z małego panelu np. od lampek ogrodowych.
    Mając HA do sterownia wystarczy wykorzystać czas wschodu i zachodu słońca pobierany z pogody dodając zwłokę np. +/-1h na uruchomienie czy wyłączenie.


    Co do dessmonitora to odpuść sobie, nie korzysta on z danych bms, działa tylko orientacyjnie i w bezpłatnej wersji masz uśredniane wyniki z 5 minut. Rozrzut parametrów to prawie 20-25% błedny.
    Wyniki pojemności w nim oparte są tylko o napięcie.

    By znać pojemność dokładną należy dane pobrać głównie z BMS albo podpiętego miernika pojemności.
    Np. Jak tu dane z BMS.

    Inwerter Anenji 4 kW z MPPT – jak podłączyć Wi-Fi i monitorować przez aplikację?
  • #57 21917984
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    A czy to normalne ze w nocy pobor pradu przez przetwornice bez włączonych odbiorników idzie około 100wat
  • #58 21918107
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3373
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    Bez obciążenia zwykle od 20 do 50W powinno być dla inwertera.
    Przetwornice to tylko te marnej jakości albo uszkodzona jeśli tyle pobiera.
  • #59 21920972
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Niby pokazuje pobor 20wat na odbiornika a na aku jest minus 100w i tyle schodzi. Dwie noce bez ładowania p4zy włączonej przetwornicy i akumulatory rozładowane.
    Pytanie czy da sie do akumulatorow zasadowych które mam ustawione na 31v ładowania dopiąć równolegle agm?? Mam dwie sztuki zbędne ale one sa raczej na nizsze napięcie.
    Posiadam wlacznik zmierzchowy FF AZ-B 16A ale jego bez stałego 230 sie nie ogarnie.
    Inwerter Anenji 4 kW z MPPT – jak podłączyć Wi-Fi i monitorować przez aplikację?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczyła falownika Anenji 4 kW z MPPT, konfiguracji monitoringu Wi‑Fi/Bluetooth oraz problemów z uruchamianiem ładowania z PV. Wyjaśniono, że moduł komunikacyjny działa autonomicznie, zwykle przez RS232/RS485 i Modbus, a konfiguracja odbywa się przez aplikację i platformę online, nie z menu falownika. Po wymianie płytki Wi‑Fi urządzenie połączyło się z aplikacją SmartESS/Dessmonitor. W trakcie rozmowy ustalono też, że przy MPPT panele muszą być łączone tak, by osiągnąć wymagane napięcie startowe, a przy zbyt małej mocy lub niepasujących panelach falownik nie rozpoczyna ładowania lub „czka”. Omówiono również ustawienia trybu pracy (SOL/SBU), wpływ napięcia i natężenia PV na start oraz możliwość automatycznego przełączania przetwornicy przez zewnętrzny przekaźnik/stycznik zamiast sterowania z poziomu inwertera.
REKLAMA