logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Inwerter Anenji 4 kW z MPPT – jak podłączyć Wi-Fi i monitorować przez aplikację?

noidemm 15 Lut 2026 18:20 2142 58
Najlepsze odpowiedzi

Jak podłączyć moduł Wi‑Fi do inwertera Anenji 4 kW z MPPT i monitorować jego pracę w aplikacji, oraz czy panele PV trzeba łączyć w szeregu?

Nie musisz nic dokupować, jeśli moduł Wi‑Fi jest sprawny — w tym falowniku nie aktywuje się go z menu, tylko konfiguruje przez aplikację SmartESS/Dessmonitor po połączeniu z jego własnym loggerem BT/Wi‑Fi, z założonym kontem i włączonymi uprawnieniami do lokalizacji, BT i GPS [#21839713][#21841049][#21841952] Połączenie robi się z zakładek typu „lokalne monitorowanie Bluetooth”, „konfiguracja sieci Bluetooth” i „konfiguracja sieci Wi‑Fi”, a w starszych opisach wskazywano też logowanie na dessmonitor.com i dodanie urządzenia na koncie [#21841049][#21841952] Jeśli po włączeniu falownika nie widać żadnej sieci ani BT, warto sprawdzić reset loggera/modułu i diody PWR/COM/NET/SRV; gdy nadal nic się nie pojawia, forumowiczowi dopiero wymiana płytki Wi‑Fi od sprzedawcy przywróciła działanie, więc uszkodzony moduł jest bardzo możliwy [#21842984][#21844110][#21857824] Co do PV, dla MPPT panele trzeba dobrać tak, by string osiągał minimalne napięcie pracy, bo w tym modelu zakres MPPT zaczyna się od ok. 60 V, więc połączenie w szereg jest właściwe [#21852147] Przy łączeniu równoległym napięcia muszą być zbliżone, a mieszanie paneli o różnych parametrach może dawać słabe efekty i opóźniać start ładowania [#21857981]
REKLAMA
  • #1 21839603
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Dzień dobry.
    Zakupiłem sobie inwerter Anenji 4 kW z ładowaniem MPPT. Wcześniej miałem Easun 3 kW z PWM. Mam podłączone 3 panele równolegle, ale jak rozumiem do MPPT podłącza się w szeregu?
    W falowniku wbudowany jest chyba moduł Wi-Fi, bo jest miejsce na wkręcenie antenki i producent antenę dokłada do zestawu.
    Nigdzie w instrukcji nie ma jak włączyć Wi-Fi w tym inwerterze i jakiej aplikacji użyć.
    Powiem szczerze, że przydało by się monitorowanie statusu naładowania aku oraz jakieś statystyki dzienne. Czy muszę coś dokupić żeby podłączyć inwerter z apką?
  • REKLAMA
  • #2 21839634
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Nie wiem jak jest w nowszych modelach, ale starsze miały dwa złącza RJ45, jedno do portu RS232, a drugie do RS485. Do tego pierwszego na kabelku podłączany był mały adapter Wi-Fi wysyłający dane na bliżej niekreślony chiński serwer. Przez ten serwer aplikacja mogła pobierać dane i sterować falownikiem. Na obudowie adaptera był kod QR z linkiem do tej aplikacji. Producent falownika nie przyznaje się do adaptera. Formalnie jest on dodawany gratis. Lokalnie bez pośrednictwa tego serwera też można wszystko zrealizować, ale wymaga to własnego rozwiązania. Jeśli masz tylko złącze do anteny, to zapewne moduł Wi-Fi jest w środku obudowy.
  • REKLAMA
  • #3 21839691
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Wyglada na to, że modul Wi-Fi jest na płycie głównej. Ale za nic w świecie nic nie ma w instrukcji.

    Panel urządzenia z portem RS485, przyciskiem WiFi oraz złączami AC IN/OUT i PV IN
    Zbliżenie na płytkę elektroniki z portem RJ45 i złączami, zamontowaną wewnątrz urządzenia
  • #4 21839706
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    W moim falowniku oba porty RS485 i RS232 pozwalają na monitorowanie przez Modbus.
  • #5 21839710
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    U mnie jest tylko jeden rs485. Wchodząc w menu nie ma aktywacji Wi-Fi.
  • Pomocny post
    #6 21839713
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    To nie aktywuje się przez menu falownika. Moduł Wi-Fi działa autonomicznie. Okresowo odczytuje przez Modbus rejestry falownika i wysyła je na serwer. Włącz zasilanie i zobacz czy nie pojawi się sieć Wi-Fi związana z tym modułem. Trzeba się połączyć z tą siecią i przy pomocy aplikacji skonfigurować moduł. Między innymi należy podać hasło do swojej sieci domowej.
  • #7 21839969
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Po włączeniu falownika telefon nie wykrywa żadnej obcej sieci wifi, patrzyłem jeszcze kompem ale sytuacja ta sama.
  • Pomocny post
    #8 21840007
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Tu masz instrukcję, jest dokładnie opisane na stronie 33.
    Załączniki:
    • ANJ-4-2KW-24V-WIFI.pdf (3.97 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #9 21840026
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    U mnie w instrukcji dołączonej od producenta brakuje tych stron. Chyba wrzucili od starszego modelu.

    Dodano po 8 [godziny] 45 [minuty]:

    Zainstalowałem aplikacje ze strony jak w instrukcji ale jest tam nowsza już wersja. Obsługuje ona tylko urządzenia przez blututch. Nawet jak wyszukuje urządzeń w pobliżu wifi czy blututch nie widzi inwertera. Możliwe żeby urządzenie nie miało wifi skoro antena jest odrzucona od producenta.
  • #10 21840698
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Czy wyszukiwałeś urządzenia BT i WiFi bezpośrednio po włączeniu zasilania. Rozgłaszanie może być aktywne tylko przez pewien czas.
  • #11 21840930
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Tak zaraz po włączeniu inwertera do sieci 230 z włączoną przetwornicą i bez.
    wyłączyłem inne urządzenia wifi , ale nic nie znajduje.
  • REKLAMA
  • #12 21841049
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    1. Trzeba utworzyć konto na platformie (zarejestrować się).
    2. W wersji 3.43.0.1 masz przybornik po lewej stronie aplikacji i do wyboru 3 opcje:
    - Monitorowanie lokalne Bluetooth
    - Konfiguracja sieci Bluetooth
    - Konfiguracja sieci Wi-Fi
    Aplikacja musi mieć dostęp do lokalizacji oraz BT, a GPS i BT ma być włączony.

    Następnie postępuj zgodnie z poleceniami.

    https://www.youtube.com/watch?v=mOxhKUY_VMI
  • REKLAMA
  • #13 21841801
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Konto na platformie mam założone, z logowaniem nie ma problemu.
    W przyborniku włączam zgody na wifi oraz blue.
    Jednak czy to apka czy sam android nie widzą sieci wifi inwertera, a bez tego nie idzie nic zrobić.
  • #14 21841814
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Próbowałeś skonfigurować po bluetooth? Jeśli fabrycznie konfiguracja jest możliwa wyłącznie po bt, to nie będzie rozsiewać sygnału wifi, a jedynie go odbierać. Ogólnie występuje tylko jeden kanał konfiguracji, bt lub wifi.
  • #15 21841952
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3371
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    Tylko prze BT można podłączyć się do sieci domowej WiFi.

    Jeśli nic nie widać poszukaj przycisku reset, zresetuj, podlacz do WiFi i nie loguj się na konto w aplikacji.
    Zaloguj się na stronie https://www.dessmonitor.com/ na zarejestrowane konto i tam dodaj.
  • #16 21842895
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Napisałem do Chińczyka, że mam problem z połączeniem się z Inwerterem. Kazał przesłać fotkę diód od inwertera. Wysłałem i otrzymałem odpowiedź że prześlą płytkę z nowym modułem i proszą o wymianę. Nie wiem po czym to stwierdzili, że uszkodzone. Może zapobiegawczo. Poniżej foto kontrolek Led.
    Panel inwertera z czterema zielonymi diodami LED przy opisach NET SRV i PWR COM
  • Pomocny post
    #17 21842984
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    SRV - będzie świecić tylko przy poprawnej konfiguracji (komunikacja z serwerem).
    NET - dioda wskazuje, że "widzi" wifi lub jest poprawnie podłączona do internetu lub jedno i drugie zarazem.
    COM - poprawna komunikacja z falownikiem
    PWR - zasilanie modułu
  • #18 21844029
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    W chinach mają jakieś wolne teraz i trzeba czekać na moduł.
    Ale bawiąc się zauważyłem, że jak szukam urządzeń Bluetooth przez ustawienia telefonu to znajduje mi np inny telefon czy zegarek lub słuchawki.
    Wchodząc w apkę SmartESS , potem przybornik, lokalne monitorownie bluetooth to telefon nie znajduje nic.
    Coś chyba nie jest w telefonie zezwolone i dlatego apka nie znajduje inwetrera przez bluetooth
  • #19 21844082
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Systemowe wyszukiwanie urządzeń BT zwraca wszystkie jakie są w zasięgu. Aplikacja może wyświetlić tylko urządzenia określonego typu.
  • #20 21844110
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3371
    Pomógł: 342
    Ocena: 890
    Zrobiłeś reset logera? Jeśli loger był zalogowany do jakiejkolwiek sieci wcześniej BT zostanie wyłączony po ustaleniu połączenia WiFi.

    Moduł należy wyciągnąć i poszukać przycisku czy punktów na płytce odpowiedzialnych za reset.
    Wykręć antenę i sprawdz czy przy obwodzie gniazda nie ma czasami otworu obok widocznego przycisku.

    P. S. Logger to zwykły układ esp32, znając podstawowe piny można zrobić reset zawierające na krótko piny.
  • #21 21844125
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Nie resetowałem płytki wifi bo tam nie ma żadnego resetu. Podobny temat jest na facebooku na forum anenji, że dużo osób ma problem z parowaniem tego po wifi i okazują się uszkodzone płytki wifi. Po wożeniu nowej problem znika.
  • #22 21850685
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Zaczynam żałować zakupu tego inwertera. Po podłączeniu 3 paneli w szereg i akumulatorow inwerter nie ładuje. Ikona jest jak w załączeniu.
    Rozmyte zbliżenie ikony ostrzegawczej na ekranie, z czarnym trójkątem i strzałką w prawo

    Dodano po 1 [minuty]:


    Podświetlony wyświetlacz inwertera z ikonami baterii i panelu słonecznego na czarnym tle
  • #23 21850696
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Sprawdź ustawienia w menu
    02-maksymalny prąd ładowania (sieć +PV)
    05-typ baterii
    16- źródło ładowania
    Będzie ładować aku tylko jeśli energia z PV będzie wystarczająca

    oraz 13 jeśli wybrano tryb SBU w pkt 01

    czy falownik "widzi" baterię? odczytuje napięcie
  • #24 21850701
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    W punkcie 1 mam uei

    02 mam 60a
    16 mam oso
    Na panelach jest 90v a bateria ma około 21v
  • #25 21850710
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Prawdopodobnie jest zbyt mała moc by ładować aku. Poczekaj, aż słońce będzie wyżej.
    To że zakres MPPT jest od 60V nie znaczy, że moc jest odpowiednia.
    Masz to napisane w pkt 16 menu
    "Solar energy will charge battery if it's available and sufficient."
    Energia słoneczna będzie ładowana, jeśli będzie dostępna i wystarczająca.

    Tymczasem możesz sprawdzić czy ładuje z sieci.
  • #26 21850713
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Z sieci ładuje bo w garazu ładowałem aku. Teraz mam na działce założony inwerter a tu sieci 230v brak
  • #27 21850717
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Może zapomniałeś włączyć falownika. U mnie wyświetlacz działa nawet jeśli falownik jest wyłączony.
  • #28 21850743
    noidemm
    Poziom 22  
    Posty: 1909
    Pomógł: 3
    Ocena: 253
    Sama przetwornica nie musi być włączona żeby ladowarka chodziła. Tak miałem w easunie i tu chyba jest tak samo. Mówimy o tym włączniku na dołu inwertera ??
  • Pomocny post
    #29 21850813
    TvWidget
    Poziom 39  
    Posty: 4403
    Pomógł: 472
    Ocena: 694
    Tak, chodzi o ten włącznik na dole falownika. Czy to falownik pokazuje takie napięcie akumulatora i PV czy zmierzyłeś je woltomierzem ?
  • Pomocny post
    #30 21850923
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1866
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    noidemm napisał:
    W punkcie 1 mam uei

    Zmień ustawienia na SBU lub SOL, nie ma sieci więc SOL będzie lepszym wyborem.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczyła falownika Anenji 4 kW z MPPT, konfiguracji monitoringu Wi‑Fi/Bluetooth oraz problemów z uruchamianiem ładowania z PV. Wyjaśniono, że moduł komunikacyjny działa autonomicznie, zwykle przez RS232/RS485 i Modbus, a konfiguracja odbywa się przez aplikację i platformę online, nie z menu falownika. Po wymianie płytki Wi‑Fi urządzenie połączyło się z aplikacją SmartESS/Dessmonitor. W trakcie rozmowy ustalono też, że przy MPPT panele muszą być łączone tak, by osiągnąć wymagane napięcie startowe, a przy zbyt małej mocy lub niepasujących panelach falownik nie rozpoczyna ładowania lub „czka”. Omówiono również ustawienia trybu pracy (SOL/SBU), wpływ napięcia i natężenia PV na start oraz możliwość automatycznego przełączania przetwornicy przez zewnętrzny przekaźnik/stycznik zamiast sterowania z poziomu inwertera.
REKLAMA