logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?

tomasznowak2020 10 Kwi 2026 12:26 432 11
REKLAMA
  • #1 21881086
    tomasznowak2020
    Poziom 2  
    Posty: 105
    Ocena: 1
    Dzień dobry. Spawarka mar pol bx1 300c z przełącznikiem 230V/400V. Jak podłączyć do niej wentylator 230 V? W konfiguracji na 230 V nie ma problemu, jest L, N i PE, ale przy 400 V jest L1, L2 i PE. Wszystko jest na przełączniku krzywkowym.
    Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?

    Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?

    Wnętrze spawarki z przełącznikiem krzywkowym i okablowaniem przy silniku wentylatora
  • REKLAMA
  • #2 21881089
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    A ten wentylator, to ma być dodatkowy? czyli nie jest w zabudowie.
  • REKLAMA
  • #3 21881093
    tomasznowak2020
    Poziom 2  
    Posty: 105
    Ocena: 1
    Jest w zabudowie. Spawarka chodziła tylko na 230 V i była połączona z L i N na stałe, włączała się przy włożeniu wtyczki w gniazdko. Teraz spawarkę uruchomiłem na 400 V i nie wiem, jak ten wentylator ma chodzić.
  • #4 21881096
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Wentylator ma tak samo "chodzić", ale by wszystko było tak jak należy, przewód zasilający musi mieć żyłę N podłączoną do gniazda siłowego z czynnym zaciskiem N.
  • #5 21881097
    tomasznowak2020
    Poziom 2  
    Posty: 105
    Ocena: 1
    Niestety nie ma. Wychodzą ze spawarki tylko trzy przewody: czarny, niebieski i żółtozielony. Jak jest ustawiona na 400 V, nie ma możliwości mieć N.
  • REKLAMA
  • #6 21881100
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Na zdjęciach wygląda to na starszą spawarkę-kurz na wyłączniku, więc wygląda na to że zawsze korzystałeś z zasilania jednofazowego. Wobec tego, ze brakuje jednej żyły w przewodzie zasilającym spawarkę, a pracuje ona chyba na dwóch fazach(nie na trzech) to trzeba wymienić przewód na 4 żyłowy,a jeśli spawarka pracuje na 3 fazach to daj przewód 5-cio żyłowy. Kilka metrów nowego przewodu to nie majątek...
  • REKLAMA
  • #7 21881102
    tomasznowak2020
    Poziom 2  
    Posty: 105
    Ocena: 1
    Tak jest na dwie fazy. Oryginalnie te spawarki mają przewód trójżyłowy i jakoś musi to działać na 400 V.
  • Pomocny post
    #8 21881108
    krzysiek7
    Moderator Elektrycy
    Posty: 4861
    Pomógł: 678
    Ocena: 1935
    Wentylator włączyć pomiędzy początek uzwojenia transformatora, a odczep 230 V.
    Wtedy jak by nie zasilał spawarki, to wentylator będzie miał 230 V.
  • #9 21881122
    tomasznowak2020
    Poziom 2  
    Posty: 105
    Ocena: 1
    Dziękuję. Transformator ma trzy uzwojenia pierwotne. Nie wiem, gdzie są końce, gdzie początki. Czy jak użyję miernika i znajdę napięcie 230 V, to mogę w te zaciski podłączyć wentylator?
  • #10 21881149
    gklub
    Poziom 34  
    Posty: 1752
    Pomógł: 300
    Ocena: 749
    Jeżeli fabryczna spawarka fabrycznie jest przystosowana do zasilania 230/400V, to wentylator powinien być przystosowany również.
    Być może spawarka jest leciwa i miała tylko 3-żyłowy przewód zasilający.
    Może pomoże dostosowanie wentylatora 230V do zasilania 400V przez szeregowy kondensator dostosowany do ciągłej pracy z napięciem przemiennym np. typu MKP.
    Tu założyłem silnik indukcyjny jednofazowy ok. 50W obciążony wentylatorem.
    Model silnika to dwójnik RL.
    Kondensator trzeba dobrać dość dokładnie, bo jest silna zależność efektów od pojemności.
    Można złożyć kilka różnych równolegle.
    Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?
  • #11 21881222
    SQ5AZP
    Poziom 34  
    Posty: 1957
    Pomógł: 237
    Ocena: 472
    >>21881149 To nie jest prawidłowe rozwiązanie. Trzeba nabyć wentylator z uzwojeniem 400V, który przy 230V (a zatem obniżonej mocy) będzie po prostu chodził sporo wolniej. Drugim prawidłowym rozwiązaniem jest wykorzystanie transformatora pomocniczego i odczepu na uzwojeniu pierwotnym. (trzy wyprowadzenia L1, 230V, L2). Partyzantkę z wykorzystaniem reaktancji pojemnościowej - spotkałem tylko raz i mam powody przypuszczać że było to dzieło serwisu w Polsce!
  • #12 21882859
    tomasznowak2020
    Poziom 2  
    Posty: 105
    Ocena: 1
    Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?

    Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?
    Witam. Czy ktoś może ocenić, czy połączenia uzwojeń w spawarce mar pol bx1 300C są prawidłowe. Spawarka jest na 230 i na 400 V. Wydaje mi się, że piny 9 i 10, podwójne przewody to odczepy uzwojenia 1 i uzwojenia 2. Narysowałem uproszczony schemat.
    Mar-Pol BX1-300C - jak podłączyć wentylator 230V przy zasilaniu 400V?

    Wnętrze urządzenia z przełącznikiem obrotowym i tabliczką numerowanych zacisków oraz przewodami

Podsumowanie tematu

✨ Pytanie dotyczy podłączenia wentylatora 230 V w spawarce Mar-Pol BX1-300C z przełącznikiem 230 V/400 V. W konfiguracji 230 V wentylator był podłączony na stałe do L i N i uruchamiał się po włożeniu wtyczki do gniazda. Po przełączeniu urządzenia na zasilanie 400 V dostępne są tylko L1, L2 i PE, a wentylator zabudowany w spawarce wymaga sposobu zasilenia z sieci 230 V przy pracy na 400 V.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA