Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak podłączyć kondensator 1 farad pytanie do znawców car aud

26 Dec 2005 11:51 33461 22
  • Level 15  
    jak podłączyć kondensator 1 farad?
    nie ma do tego schematu tylko jakiś opis po niemiecku jest tam + - i jeszcze podłączenie oznaczone jako "d" czy podłącza się to bezpośrednio do zasilania koło wzmacniacza a "d" to remote? pytanie może banalne dla niektórych ale ja jeszcze nie podłączałem tego w życiu- proszę o pomoc.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 15  
    Zacznijmy od tego czy naprawde Ci jest potrzebny ten kondensator? Stosuje sie go do wzmacniaczy powyzej 500W RMS a nie 1800W PMPO czy innych takich podawanych przez producenta.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Rozumiem, ze zastanowiłeś się czy potrzebujesz kondesator, bo stosuje się go do dużych systemów, a nie montujesz go, bo ktoś ci powiedział, ze bas będzie lepszy...
    No nie tak od razu podłączasz pod plus i masę, bo możesz zrobić kuku.
    Po pierwsze: czy ten kondensator ma jakąś elektronikę?
    To oznaczenie "d" wygląda dość dziwnie. Na całym świecie przyjęło się REM. Chyba, że gebelsy mają jakieś swoje urokliwe określenie.
    A teraz jak podłączać.
    Będzie ci potrzebna żarówka 12/5W. Kondensator przykręcasz na jego miejscu (koło wzmacniacza). Łączysz masy. I teraz podłączasz kondensator do +12 V ale poprzez żarówkę. Jeśli wszystko jest w porządku, to żarówka zaświeci pełnym światłem, by po chwili zacząć przygasać. Jak zgaśnie całkiem, to kondensator jest naładowany. Wtedy możesz podłączyć kondensator do wzmaka. Ze SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚCIĄ!!! Bo jest w nim duży ładunek.
    Jeśli jest elektronika i ładowanie nie ruszy, to możesz zrobić to w taki sposób: łączysz kondensator ze wzmaniaczem i masą (+12 w powietrzu), Odłączasz REM od wzmacniacza i podłączasz w tym d. Poprzez żarówkę podpinasz + do kondensatora. Załaczasz radio (możesz też podać + 12V z głównego zasilania ale przed żarówką). Ładujesz kondensator. Po naładowaniu spinasz +, masy i remoty.
  • Level 15  
    kondensator z elektroniką i wyświetlaczem wzm sony x plod 500w
    tuba nie wiem jaka moc ale głosnik wygląda solidnie
    czyli kondensator podłącza się bezpośrednio do wzm. ale ma być naładowany
    a remota pociągnąć od wzm i w tym samym czasie ma się włączyć wzm i kond?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    Tak. Podłączasz kondensator deo wzmacniacza. Równolegle z zasilaniem. Posiłkuj się rysunkiem siwego144. Remoty też puszczasz równolegle (nie martw się tym, że spalisz remote z radia, bo tam nie płynie właściwe żaden prąd). Ważne jest tylko pierwsze łądowanie kondensatora. Bojak podłączysz taki pusty bezpośrednio pod aku to połyna olbrzymie prądy (właściwie jak przy zwarciu). Dlatego pierwsze podłączenie kondensatora należy przeprowadzić przez żarówkę.
  • Level 15  
    Panowie ale puknijcie raczka w czolke i pomyslcie po co temu Panu kondensator? Przecierz sony xplode 500W ma 4x50W RMS @ 4Ω i jak ma zasilac sub z glosnikiem noname nopower to po co kondensator?? Nie lepiej ta kase bylo zainwestowac w zmiane suba? Bynajmniej byla by ta zmiana korzystna a tak sie bedzie ten kondek marnowal.
    Pan chce, pan ma. Podejrzewam, że nie odwieziemy pana piosiek od pomysłu, bo i tak już dokonał zakupu.
  • Level 19  
    00gtw00 piosiek już kupił ale nawet małej mocy wzmacniacza mogły światła mu przygasać.
  • Level 15  
    sorry panowie ten gość któremu to robie ma drugi wzmacniacz do tuby climax 4*350
    x plod jest do głośników w drzwiach do drzwi są włożone jbl 160 w a tuba prawdopodobnie 600 muzycznej. wielkie dzięki obawiałem się podłączenia tego kondensatora jutro będę to kończył napiszę jak to zagra.
    Jak koles ma DWA wzmacniacze, to robi się to jeszcze inaczej: grubymi przewodami doprowadzasz zasilanie do kondensatora, a od niego już nieco cieńszymi (choć niekoniecznie) puszczasz zasilanie do dwóch wzmacniaczy.
  • Level 27  
    Przepraszam !!!!???SZUKAM autora nie autofana-Kto wymyślił ???? -taką pojemność (napewno nie Farad-on wiedział że kula ziemska ma około o,7)
    Piosiek-zmien ,swoje rozmyśleniana-napewno ,to nie elektrolity????
    Wydajny zasilacz- TO SUKCES.

PS:Normalny stabilizator ma na wyjściu:
    :10 do 2200 mikro (Jeśli BAS da impuls 200% mocy RMS w T=100ms-To ile energi -potrzeba?????
    A żeby naładować takie "coś" -to w zime ( a ma być )-nie zapalisz!?!?
    marpiasek rozwiń temat, albo przetłumacz co miałes na mysli. Bo jakoś zakręciłeś swoją wypowiedź.
    A jeśli nie wierzysz w te pojemności, to wiedz, ze można już kupić kondensatory kilku faradowe. "wot takaja tiechnika"...
  • Level 27  
    Kupić ,można wszystko:
    Nawet-slonia,tylko jak urośnie - to jak wyprowadzisz np. z łazienki (?????).
    Wniosek: PO CO słoń i taki elektrolit
    PS:skolko nie panimajet(jusz),
    Ja nie budiet gawarił.
    Ja tolko pa polsze.
    Da
    Ps Kondesatory-już mają pojemność większą -niż kula ziemska-tylko co z tego ma -właśnie elektronik i Ty ??????
    Może przypomne: E=m×c²
  • Level 15  
    marpiasek jak sprawdzisz to zobaczysz do czego sluza takie pojemnosci. jak podlaczylem swoj kondensator roznica byla zauwazalna. wiec tego typu nastawienie jest nie na miejscu. pozatym istnieja kondensatory o pojemnosci kilkudziesieciu F. twoja wypowiedz mozna porownac z tym: http://members.lycos.co.uk/fiispliki/dlainzyniera.jpg

;)
  • Level 43  
    Te kondensatory sa ładowane impulsowo, przez to idzie to szybciej niż wedle zalezności tau=R*C, wymagają sterownika... Działają troszkę inaczej niż Elwa...

Po za tym jaka tuba? Może jeszcze basowa (metr, na dwa na półtora (takie mniej więcej wymiary mają tuby basowe): "tuba nie wiem jaka moc ale głosnik wygląda solidnie"

jeszcze nigdy tuby nie widziałem w aucie (chyba, że w ciężarówce jak wnosili je na koncert, chyba, że ktos załadował soprany z Altusów jako wysokotonowce - to jest tuba, ale wysokotonowa tez solidna.
    Impulsowo ładowane są te firmowe. Bo jednak tam płyną sobie spore prądy i taka elektronika kosztuje. Te tańsze to po prostu woltomierz nakręcony na konektory kondensatora. I czasem jeszcze czujnik spadku napięcia, który zapala diodę.
  • Level 27  
    Brawo. Byłeś na tych zajęciach -i co wyniosłeś ??????-tylko koleżanke !!!!!!
    Późno jest :jutro(dzisiaj)wyjaśnie -o co mi biega-
    Ps.Dla <<80Hz-spróbóje dla:50Hz i 50kHz dla przetwornicy-podaj szybkość narastania impulsu w tym idealnym wzmacniaczu ,co
    potrzebuje aż takich kondziołów.
  • Level 15  
    Jak komus swiatla przymiguja to niech zacznie od tego jakiej pojemnosci ma akumulator, czy nie zamaly do danego auta bo czesto gesto zdaza sie tak ze ludki kupuja mniejsze akumulatory bo sa tansze a dzialaja normalniei wystarczaja? No wystarczaja do czasu rozbudowy CarAudio ;-)

Druga rzecz to czy ten akumulator trzyma napiecie i ma normalna tendencje do ladowania.

Trzecia ktora bym sprawdzil to ładowanie czy czasem nie jest uszkodzony regulator albo alternator.

Czwarta to przewody czy sa wystarczajacej grubosci.

Jezeli wszystko jest ok to nie ma prawa nic sie dziac przy wzmacniaczu 4x50W czy nawet 70W bo pobor pradu nie jest na tyle duzy zeby przekroczyc wydajnosc akumulatora.

U mnie we wzmacniaczu sa dwa bezpieczniki po 30A czyli pobor nie moze byc wiekszy niz 60A. Dobry akumultor ma powiedzmy 75Ah/760A wiec co to dla niego zasilic wzmacniacz ktory pobieraz 60A ? Wiec zacznijmy moze najpierw od akumulatora ktory nie ma spadkow napiec po podlaczeniu do niego diody ;-)

Takie to me chlopskie rozumowanie :D
  • Level 15  
    ;P marpiasek jak zmontujesz mi ten idealny wzmacniacz i pozyczysz oscyloskop to Ci zmierze ;P
  • Level 10  
    Witam;
    Wiem ze temat był wielokrotnie wałkowany, ale ja nadal nie mam do końca pewności co do ładowania kondensatora. W moim przypadku sprawa wygląda nieco inaczej, a mianowicie składam sobie paczkę basowa do pokoju, wszystko na podzespałach car audio, tj głośnik to JBL GT4 - 15, wzmacniacz to JBL GTO 2000 220 W RMS w mostku przy 4 ohm. pudło mdf 19 mmm i wszystko cacy tylko pozostaje zqasilenie tego, kupiłem trafo takie do halogenów 12 V 300 W, mostek prost 50 A ( na zapas a i tak sie grzeje straszliwe) no i pozostaje filtracja... Jak car audio to tylko na kondzie 1 F :D A wiec do rzeczy bo sie rozmażyłem, chodzi o to ze w aucie zasilanie 12 v jest cały czas na kondzie i nie rozładowuje sie on (kond) nawet jak stoi kilka dni. U mnie gdy całość będzie wyłączona, czyli nie słucham muzyki to trafo jest odłaczone od sieci czyli nie ma "podtrzymania" na kondzie w efekcie rozładuje sie on po kilku dniach i w momecie gdy włącze do sieci paczkę to czy on dupnie czy nie? ot i cała moja watpliwość. Bo nie da rady abym go zakazdym razem przeciez rozłaczał, przełaczał i kombinował z zarówka. Wiec ja z tym ładowaniem ? To tak jak dysk twardy czy bateria z komórki czy kiedyś dyskietka, ze jak nowe to trzeba "uformowac" a później z dyńki ? Nie chce sobie narobić "smrodu" wartego 150 zł Aha mój kond to Dietz 21000, 1 F, 21 V niby z "elekroniką" ale dla wiekszości to dzwonek w domu to bardzo skomplikowana "elektronika" a z tego co wiem to połowa tych kondów z niby "elektronika" to poprostu woltomierz i nic wiecej. Pytanie jest proste mogę go naładować a raz przez żarówke a później o tym zapomniec czy nie da rady i trzeba robić układ ciepłego startu