Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie pamięci mozna łączyć ze sobą?

28 Gru 2005 18:16 7668 30
  • Poziom 10  
    Czy można połączyć pamięć 512MB o częstotliwości 533MHz z pamięcią 128MB o częstotliwości 133MHz? Czy łączone pamieci muszą miec te same częstotliwości i pojemności?? Proszę o pomoc. Z góry dziękuje.
  • Poziom 11  
    JA na przykład próbuje dowiedzieć sie tego samego co ty, bo przed cheilą włorzyłem do swojego komputera drugą kość i wogóle nie chcą chodzić w trybie dual channel!
    pierwsz kość: 512MB, 400 MHz Elixira (obustronna), a druga to też 512MB, 400 MHz Goodramu (jedno stronna)! Są włożone poprawnie wg instrukcji płyty głównej (Asrock 775V88) i nic z tego!

Jeżeli ktoś, coś na ten temat będzie wiedział, prosiłbym o dokładne wyjaśnienie?
  • Poziom 24  
    nie ma problemu, ale oczywiście FSB będzie takie na jakie pozwoli najwolniejsza kość

dechu napisał:
    JA na przykład próbuje dowiedzieć sie tego samego co ty, bo przed cheilą włorzyłem do swojego komputera drugą kość i wogóle nie chcą chodzić w trybie dual channel!
    pierwsz kość: 512MB, 400 MHz Elixira (obustronna), a druga to też 512MB, 400 MHz Goodramu (jedno stronna)! Są włożone poprawnie wg instrukcji płyty głównej (Asrock 775V88) i nic z tego!

nikt nie zagwarantuje że te kości będą działać, szczególnie że łączysz kościu różnych producentów, chcesz mieć gwarancję musisz kupić kit do dualu zawierający parowane kości, ale zasadniczo wystarczy jak będą tego samego producenta i miały te same parametry
  • Poziom 11  
    chcesz mieć gwarancję musisz kupić kit do dualu zawierający parowane kości[/url]

-mógłbyś jaśniej, bo nie bardzo rozumiem?
  • Poziom 39  
    dechu napisał:
    Pierwsza kość: 512MB, 400 MHz Elixira (obustronna), a druga to też 512MB, 400 MHz Goodramu (jedno stronna)! Są włożone poprawnie wg instrukcji płyty głównej (Asrock 775V88) i nic z tego!

Pamięci pracujące w dual channel muszą być identyczne, takiej samej firmy oraz muszą mieć takie same timingi.
  • Poziom 24  
    dechu napisał:
    -mógłbyś jaśniej, bo nie bardzo rozumiem?

są to opakowania zawierające dwie kości, na które producent daje gwarancję ze będą pracowały w dualu, ale jak napisałem jeżeli będą kupowane osobno ale będą miały te same parametry dual powinien działać
  • Poziom 17  
    Na poprzednim kompie mialem ram 32 i 128. Działały. Czy to znaczy ze w nowych jesli dokupie do moich 256 jeszcze 512 to niepojdzie?
  • Poziom 11  
    Mi sie wydaje, że to tylko teoretycznie one byłu w dualu! To tak jak mam karte graficzną 128 Mb a w biosie ustawie sobie 256MB! I co to znaczy że moja katra pracuje wtedy jakby miała 256MB???:D
  • Poziom 30  
    wojtek_ch napisał:
    Czy można połączyć pamięć 512MB o częstotliwości 533MHz z pamięcią 128MB o częstotliwości 133MHz? Czy łączone pamieci muszą miec te same częstotliwości i pojemności?? Proszę o pomoc. Z góry dziękuje.

Czy ja dobrze rozumiem???
    Chcesz połączyć DDR SDRAM 533MHZ ze zwykłym SDRAMem 133MHZ???
    Raczej nie ma szans na takie małżeństwo :P Pomijając fakt, że gdyby to jednak było możliwe, to DDR 533 zwolniłby do prędkości 133MHZ i tylko byś na tym stracił!!!

Cytat:
    Pamięci pracujące w dual channel muszą być identyczne, takiej samej firmy oraz muszą mieć takie same timingi.

To nie jest reguła, ja mam teraz w kompie dwie nołnejmowe 256 DDR i śmiga w Dualu bardzo dobrze; bez zwiechów i innych niespodzianek. A tzw. Duale w sklepie to pic na wode!!! Producent pakuje dwie kości z taśmy pod rząd i liczy sobie za to 10-50% więcej. Idź do sklepu, poproś, żeby ci sprowadzili dwie kości z tej samej serii i też będzie działać aż miło!!!
    Nie moge sobie wyobrazić, że ktoś w fabryce RAMów siedzi i sprawdza, czy dwie kości ze sobą współpracują :D Test MemTESTem trwa chyba kilkanaście minut, a takich kości z fabryki wychodzi tysiące!!!

Pozdro
  • Poziom 13  
    a nie lepiej sprzedać te kości i kupić nowe takie same??
    może wtedy będą współpracować.
  • Poziom 24  
    dechu napisał:
    To tak jak mam karte graficzną 128 Mb a w biosie ustawie sobie 256MB! I co to znaczy że moja katra pracuje wtedy jakby miała 256MB???:D

te 256MB to maksymalna ilość ramu (tego głównego),jaką system przeznaczy dla karty graficznej jeśli twojej karcie skończy się jej pamięć. Oznacza to że twoja karta ma do dyspozycji 384MB, ale oczywiście tylko teoretycznie, ale ja bym tyle nie ustawiał, wystarczy 64MB (no może 128)
  • Poziom 16  
    Mozna kazde (tego samego typu), jednak najwolniejsza kosc wyznaczy parametry pracy kontrolera pamieci. Niestety zawsze istnieje niewielka szansa, ze kosci nie beda chcialy poprawie razem dzialac, chociaz osobno wszystko jest ok, a na innej plycie glownej razem tez smiagaja ze az milo. Wtedy pozostaje liczyc tylko na dobra wole sprzedawcy.
  • Poziom 10  
    Dydzio napisał:
    wojtek_ch napisał:

Czy ja dobrze rozumiem???
    Chcesz połączyć DDR SDRAM 533MHZ ze zwykłym SDRAMem 133MHZ???
    Raczej nie ma szans na takie małżeństwo :P Pomijając fakt, że gdyby to jednak było możliwe, to DDR 533 zwolniłby do prędkości 133MHZ i tylko byś na tym stracił!!!

Cytat:

To nie jest reguła, ja mam teraz w kompie dwie nołnejmowe 256 DDR i śmiga w Dualu bardzo dobrze; bez zwiechów i innych niespodzianek. A tzw. Duale w sklepie to pic na wode!!! Producent pakuje dwie kości z taśmy pod rząd i liczy sobie za to 10-50% więcej. Idź do sklepu, poproś, żeby ci sprowadzili dwie kości z tej samej serii i też będzie działać aż miło!!!
    Nie moge sobie wyobrazić, że ktoś w fabryce RAMów siedzi i sprawdza, czy dwie kości ze sobą współpracują :D Test MemTESTem trwa chyba kilkanaście minut, a takich kości z fabryki wychodzi tysiące!!!

Pozdro

sorki wielki to zamiast tego 133MHz mam 266MHz i oczywiście oba są ddr-y źle napisał. czyli istnieje szansa że będą razem smigać??
  • Poziom 16  
    Mozna kazde (tego samego typu), jednak najwolniejsza kosc wyznaczy parametry pracy kontrolera pamieci. Niestety zawsze istnieje niewielka szansa, ze kosci nie beda chcialy poprawie razem dzialac, chociaz osobno wszystko jest ok, a na innej plycie glownej razem tez smiagaja ze az milo. Wtedy pozostaje liczyc tylko na dobra wole sprzedawcy.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    hekto5 napisał:
    jednak najwolniejsza kosc wyznaczy parametry pracy kontrolera pamieci

Pod warunkiem, że ta najwolniejsza pamięć będzie w gnieździe pamięci o najniższym numerze.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Pod warunkiem, że ta najwolniejsza pamięć będzie w gnieździe pamięci o najniższym numerze.

Czyli rozumiem przez to tyle,że jeśli włożę pamięć PC3200 do banku o najniższym numerku i drugą pamięc PC2100 do innego banku to pamięć PC3200 nie będzie ograniczoną ta PC2100?
  • Moderator Samochody
  • Spec od komputerów
    hmmm polaczyc pamieci mozna. Beda pracowac z szybkoscia wolniejszej.

Tylko czy mi sie zdaje, czy tez moze autor tematu chce podlaczyc DDR2 533Mhz i DDR 133 (266)? To sie nie da. Tak samo jak sie nie da DDR i SDR.

K!lleR - do duala nie musza byc takie same pamieci, producent i tiimingi. Jest to tylko zalecenie.
  • Poziom 10  
    Ile razy mam pisać, że sie pomyliłem i zamiast napisać 266 napisałem 133??? Mój błąd!
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Dobra powiedzmy to raz, a konkretnie.

Można PRÓBOWAĆ łączyc pamięci tego samego typu, ale nigdy nie wiadomo, czy będa ze sobą współpracowały. Na jednym kompie mogą śmigać aż miło, a drugi w ogóle się nie uruchomi. Można łączyć ze sobą pamięci różnych producentów, o różnych prędkościach, pojemnościach (sam łączyłem kiedyś 32 i 64MB SDRAMów, nie pamiętam prędkości) - rezultat jak powyżej. Nawet dobranie dwóch identycznych pamięci nie daje 100% pewności, ale bardzo zwiększa prawdopodobieństwo współpracy. NIE można łączyć pamięci różnego typu (np. SIMM z SDRAM, SDRAM z DDR SDRAM, DDR z DDR2, itd.)
    Pamięci o różnych prędkościach będą (o ile) działały z prędkością tej wolniejszej... ale jeszcze nie słyszałem, żeby miało znaczenie, gdzie wkłada się jaką pamięć (załóżmy, że wierzymy jankolo`wi na słowo :D ).
    No i to by było chyba na tyle podsumowania.

Aha, i jeszcze jedno mi przyszło do głowy: DUAL (Chanel) jest chyba jednoznacznie kojarzony z DDR(2) więc, przyznaję, że pytanie, czy druga pamięć to zwykły SDRAM, było troszkę nie na miejscu, ale z drugiej strony pomyłka autora postu chyba mnie usprawiedliwia.

Pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Niektóre płyty dobierają taktowanie na podstawie danych SPD pierwszego a nie najwolniejszego z modułów - stąd to zalecenie.
  • Poziom 10  
    Witam
    w końcu zakupiłem tą pamięć.

mając pamięć 128 MB DDR 266MHz (firmy bliżej nie określonej) dokupiłem 512 DDR 400MHz (kingmax)na płycie Shuttle AK32A v2.1 która taktuje max 266MHz. Co sie okazało:
    -system wyczytuje mi sumę obydwu pamięci bez względu na kolejność ich ułożenia czyli 640MB DDR
    -i taktuje je na 266MHz

a więc można łączyć pamięci o różnych wielkościach, częstotliwościach i odmiennych firm ale musza one być tego samego typu (ddr lub sdr)

pozdrawiam i życzę miłej zabawy w łączeniu pamięci
  • Poziom 30  
    Na twoim miejscu bardzo poważnie zastanowiłbym się, czy nie zyskałbyś na wydajności, gdybyś pozbył się tej wolniejszej 128-ki. Wtedy ta druga będzie pracowała ze swoją pełną prędkością.
    Zainstaluj sobie jakiegos benchmarka i popróbuj!!! I koniecznie pochwal się wynikami!!!
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    niestety, moja płyta jest troszkę zabytkowa i obsługuje do 266MHz nie da rady szybciej. Zreszta na poczatku włożyłem samo 512 i taktowało na 266MHz. :(
  • Poziom 43  
    Cytat:
    niestety, moja płyta jest troszkę zabytkowa i obsługuje do 266MHz nie da rady szybciej. Zreszta na poczatku włożyłem samo 512 i taktowało na 266MHz.

Ale spokojnie mozesz zakupic pamiec pc3200, bedzie na przyszlosc.
  • Poziom 10  
    Ja też mam 2 pamięci 256 i 128 o różnych częstotliwościach i nie mam żadnych problemów.
  • Poziom 10  
    mat_ed napisał:
    Cytat:
    niestety, moja płyta jest troszkę zabytkowa i obsługuje do 266MHz nie da rady szybciej. Zreszta na poczatku włożyłem samo 512 i taktowało na 266MHz.

Ale spokojnie mozesz zakupic pamiec pc3200, bedzie na przyszlosc.

własnie taką zakupiłem z myslą o przyszłości (napisałem to powyżej)
    ale dzieki za radę
  • Poziom 17  
    Szybkie pytanko odnośnie pamięci RAM. Czy programy typu memtest oprócz testowania pamięci wyświetlają informacje jaka to pamięć? Czyli informacje na temat producenta, taktowania, typu itd. A może jest mozliwość uzyskania tych informacji w Windowsie Profesional bez konieczności instalowania jakis programów lub wyjmowania kosci? Przeszukałem już chyba prawie wszystko w systemie i nic takiego nie znalazłem.
  • Poziom 10  
    w biosie znajdziesz info na temat taktowania, w windowsie znajdziesz info na temat ilości (prawym na mój komputer włościwości i w prawym dolnym rogu okna wyskakuje informacja o tym. a resztę to musisz przeczytać z samej kości (rozkręć kompa) ja się tak dowiedziałem o swojej pamięci. Ale na pewno są lepsze i szybsze sposoby.

Pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Zazwyczaj, producent i zalecane taktowanie i timingi są zapisane w SPD... np. Everest/aida32 to odczytują.