logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Oznaczenie średnicy kabli w mm2 - co to oznacza?

Grzesio70 29 Gru 2005 08:34 2239 9
REKLAMA
  • #1 2125403
    Grzesio70
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 8
    Witam!
    Proszę o informację na temat przewodów.
    Otóż spotkałem się z oznaczeniem średnicy
    kabla (np: połączenie głośników w samochodzie,
    czy zasilanie wzmacniacza z akumulatora),
    wyrażonej, nie w milimetrach (mm), ale
    w milimetrach kwadratowych (mm2)
    O co tutaj chodzi :?:.

    Pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #2 2125562
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    Witam.To czysta matematyka.Jest to pole przekroju kabelka liczone ze wzoru S=pi*r2
    gdzie:
    s-przekroj kabla w mm2
    pi-to pi=3.14
    r-promien orzewodu czyli polowa srednicy
    zeby obliczyc srednice nalezy wyciagnac pierwiastek z S podzieloneg przez pi i wymnozyc to przez 2(dwa)-do tego wystarczy kalkulator i masz srednice przewodu.

    Milej pracki
  • REKLAMA
  • #3 2127777
    Grzesio70
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 8
    Witam!
    Dziękuję bardzo za wyjaśnienie, ale nasunęło
    mi się kolejne pytanko. Co ma na celu takie
    właśnie podawanie przekroju kabla i czemu
    ono właściwie służy :!:

    Pozdrawiam!
  • #4 2127814
    niemownikomu
    Poziom 14  
    Posty: 133
    Pomógł: 3
    Ocena: 10
    czysta fizyka natezenie pradu to ilosc elektronow przeplywajacych przez przekroj przewodnika w jednostce czasu.. jednym slowem im wiekszy przekroj tym z wiekszym natezeniem pradu sobie przewod poradzi
  • #5 2128000
    Grzesio70
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 8
    To akurat rozumiem doskonale, chodzi jednak
    o to, że przekrój kabla czy przewodu zazwyczaj
    podawany jest (był) w milimetrach, np: "przewód
    dwużyłowy o średnicy 2,5 mm każda" :|.

    Pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #6 2130232
    zdzichra
    Poziom 32  
    Posty: 1531
    Pomógł: 167
    Ocena: 305
    To nie tak do konca jak pisze niemownikomu tu chodzi o ilosc ciepla wydzielajacego sie w przewodzie i jezeli jest duzy prad i cienki kabel to bedzie sie grzal tak silnie ze sie spali-fizyka.Podawanie w mm2 ma na celu ulatwienie dobu przekroju zebys nie musial liczyc sam jego przekroju producent robi to za Ciebie.bo sam musialbys przeliczyc jaka ma byc srednica przy okreslonym potrzebnym Ci przekroju a tak po prostu idziesz i kupujesz przewod o przekroju takim jak potrzebujesz.
  • #7 2130968
    Grzesio70
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 8
    Czyli reasumując. Różnica polega na tym,
    że w mm2 podawane jest pole powieżchni koła,
    a w mm jego średnica?
    Chyba dobrze to zrozumiałem?

    Pozdrawiam!
  • REKLAMA
  • #8 2132345
    niemownikomu
    Poziom 14  
    Posty: 133
    Pomógł: 3
    Ocena: 10
    zdzichra napisał:
    To nie tak do konca jak pisze niemownikomu tu chodzi o ilosc ciepla wydzielajacego sie w przewodzie i jezeli jest duzy prad i cienki kabel to bedzie sie grzal tak silnie ze sie spali-fizyka.Podawanie w mm2 ma na celu ulatwienie dobu przekroju zebys nie musial liczyc sam jego przekroju producent robi to za Ciebie.bo sam musialbys przeliczyc jaka ma byc srednica przy okreslonym potrzebnym Ci przekroju a tak po prostu idziesz i kupujesz przewod o przekroju takim jak potrzebujesz.


    jest dokladnie tak jak mowilem a kolega dopowiedzial, wiec jesli przekroj przewodu jest za maly to i zdolnosc do transportowania elektronow jest mala i opor duzy a co za tym idzie straty cieplne... to tak jak wypuscic ludzi ze stadionu przez jedne drzwi (jeden tunel) - male natezenie ludzi to i drzwi (tunel) sobie poradza, ale jesli caly stadion bedzie chcial szybko wyjsc jednym wyjsciem to nie da rady bedzie tragedia :)

    a z tymi oznaczeniami to chyba chodzi jednak o mm² a jesli jest na kablu napisane mm to zapewne dlatego ze pomimo nadrukowania tej dwojeczki i tak by jej nie bylo widac :)

    pozdrawiam
  • #9 2132579
    Grzesio70
    Poziom 12  
    Posty: 91
    Ocena: 8
    Oczywiście że chodzi mm². Tutaj na forum
    jest komfortowa sytuacja, ponieważ symbolu można
    użyć w każdej chwili. Niestety np: aukcje Allegro nie
    posiadają takiej możliwości w związku z czym
    stosowane są półśrodki typu mm2.
    Dziękuję wszystkim za pomoc
    i życzę Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!

    Pozdrawiam!
  • #10 2133119
    00gtw00
    Poziom 15  
    Posty: 197
    Pomógł: 6
    Ocena: 7
    Panowie a jaki byl wzor wg. ktorego mozna obliczyc wymagany przekroj przewodu. Np dla 12V 60A ??

Podsumowanie tematu

✨ Oznaczenie średnicy kabli w mm² odnosi się do pola przekroju poprzecznego przewodu, a nie do jego bezpośredniej średnicy wyrażonej w milimetrach. Pole przekroju (S) oblicza się ze wzoru S = π * r², gdzie r to promień przewodu. Podawanie przekroju w mm² ułatwia dobór kabla do wymaganego natężenia prądu, ponieważ większy przekrój oznacza mniejszy opór i lepszą zdolność przewodzenia prądu bez nadmiernego nagrzewania się przewodu. W praktyce oznacza to, że kabel o większym przekroju może bezpiecznie przenosić większy prąd, co jest istotne np. przy zasilaniu wzmacniacza samochodowego z akumulatora. Podawanie przekroju w mm² jest standardem, ponieważ pozwala uniknąć konieczności samodzielnego przeliczania średnicy na pole powierzchni. W oznaczeniach na kablach często stosuje się zapis "mm2" zamiast symbolu mm² ze względu na ograniczenia techniczne w nadruku. Dobór przekroju kabla powinien uwzględniać natężenie prądu oraz minimalizować straty cieplne i opory elektryczne.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA