Na wstępie napiszę że jest to początek i kolejne rozdziały będą tu sukcesywnie dodawane. Jednak musicie nato jeszcze poczekać.
Jaką kupić?
Kartę grafiki kupuje się zazwyczaj z podziałem na trzy grupy: biuro, gry, grafika zaawansowana. ATI oferuje jako jeden z najbardziej liczących producentów kart grafiki praktycznie wszystkie rozwiązania dla każdego użytkownika. Kupując kartę grafiki musimy postawić sobie pytanie po co nam ona będzie.
Jeżeli używamy komputera do internetu, filmów i wszystkiego innego nie wykorzystującego grafiki 3D wybierzmy wtedy coś co ma 64bitowy kontroler pamięci zazwyczaj karty te mają oznaczenie SE (wyjątkiem jest Radeon 9800SE ale o nim będzie osobno
)
Jeżeli chcemy czasami sobie pograć a nie mamy aspiracji żeby w najnowsze tytuły grać w rozdzielczości 1024 z full detalami oraz pełnym AA to powinniśmy wybrać coś co ma 128 bitowy kontroler pamięci. Świetnym obecnie wyborem jest Radeon 9550 jego cena w stosunku do wydajności jest znakomita i do tego jeszcze dochodzą świetne możliwości przetaktowania.
Jeżeli mamy zacięcie gracza który potrzebuje bardzo dobrej wydajności potrzebujemy coś z wyższej półki, Mowa tu oczywiście o Radeonie 9600XT oraz Radeonie 9800 Pro (lub XT) najlepszym wyborem w stosunku do ceny jest Radeon 9800 Pro ponieważ dysponuje 8 potokami rendującymi oraz posiada 4 sheadery co bardzo dobrze wpływa na wydajność gry przy włączonym AF oraz AA.
Gąszcz numerków
Czasami bywa że w gąszczu oznaczeń, numerków, sufiksów można się naprawdę pogubić i czasami mylnie odbieramy że większe oznaczenie karty jest lepsze wydajnościowo. Przypomnę starego dobrego radeona 9500Pro który posiadał bardzo dobrą wydajność przez zastosowanie 8 potoków teoretycznie Radeon 9550 powinien być mocniejszy od jego poprzednika cóż jednak jest inaczej zastosowanie 4 potoków sprawiło iż jest to karta gorsza.
Obecnie możemy na rynku spotkać masę kart ATI starszych i nowych może po krótce opisze każdą z nich:
Radeon 7500
Odpowiednikiem u nVidii był GeForce 2 Ti. Radeon ten był oparty na chipie RV200 który posiadał 2 potoki rendujące oraz 3 jednostki MTU. Obsługa AGP x4 oraz DX 7. Występował także w wersji LE która różniła się jedynie mniejszymi taktowaniami GPU oraz pamięci.
Radeon 8500
Ta karta to istna legenda. Karta została oparta na chipie R200. Miała być odpowiedzią na GeForce 3 nVidii. Podobnie jak w przypadku Radeona 7500 pojawiła się wersja karty LE która posiadała obniżone taktowania zegarów. Karta ta posiadała pełną obsługę DX8.1 oraz 4 potoki oraz 2 jednostki MTU
Radeon 9000
Chip RV250 mimo "nowszej" nazwy nie wniósł nic, a nawet zabrał 1 jednostkę MTU w porównaniu do Radeona 8500 i posiadał 4 potoki rendujące oraz 1 Jednostkę MTU. Karta posiadała tą samą wydajność a możliwe że nawet mniejszą co Radeon 8500. ATI wypuściło też na rynek wersję PRO która miała podwyższyć wydajność jednak ciągle nie mogły konkurować z odpowiednikiem z przeszłości. W porównaniu z nVidią Radeon 9000 = GF 3 Ti 200 a Radeon 9000 PRO = GF 3 Ti 500
Radeon 9100
Czyli jak kto woli powrót 8500. Nie wiadomo czemu karta mimo „come backu” nie zrobiła furory na rynku. ATI chciało powrotu 8500 żeby jednak ciągle móc rywalizować z GF 3. Przypisany kolejny numerek tej karcie żeby urzytkownicy mogli skojarzyć iż wyższy model jest wydajniejszy. Cała specyfikacja jest identyczna jak w opisie Radeona 8500. Można dodać że jedynie obniżono nieco zegary w porównaniu do 8500.
Radeon 9200
Ciągle pełna obsługa DX 8.1 Posiadały 4 potoki rendujące oraz 1 jednostki MTU. Nowy rdzeń RV280. Obsługa AGPx8. Miały zapełnić luki po radeonach 9000 oraz po 9100. Warto zaznaczyć że nowością była nowa technologia wykonania 0,15 mikrona. Karta nie należała do potworów posiadała taktowania które na tamte czasy były typowo low-endowe. Były też wersje SE posiadające 64bitowy kontroler pamięci. Te karty miały trafiać głównie do stacji biurowych.
Radeon 9250
Teoretyczny następcą 9200. Różniło go jedynie taktowanie.
Radeon 9500
Ta karta to kolejna legenda osnuta tajemnicą... domyślnie karta miała 4 potoki które można było bez wysiłku odblokować co dawało 8 potoków które posiadały wersje PRO. Rdzeń R300 był montowany także w Radeonie 9700 który miał domyślnie 8 potoków. Co do 9500 pojawiały się nawet wersje 256bitowe. Karta wprowadziła standard DX 9b w linię kart Radeon. Nie wiadomo czemu karta została bardzo szybko wycofana ze sprzedaży.
Radeon 9550
Chyba najbardziej popularna karta na rynek masowy wypuszczona przez ATI. Swoją popularność zdobyła tym iż spokojnie może konkurować z FX5500 a po podkręceniu nawet z FX5700LE. Karta posiada rdzeń RV350 który jest stosowany w radeonach 9600 które mają większe taktowanie. W 9550 taktowanie rdzenia wynosi domyślnie 250Mhz natomiast z 9600 325 Mhz. Dzięki zastosowaniu nowego procesu technologicznego karty te wydzielają bardzo mało ciepła. Producenci kart zauważyli potencjał drzemiący w tych kartach i zaczęli wypuszczać swoje wersje kart z domyślnie podwyższonym taktowaniem np. Słynny GeCube eXtreme edition albo Abit 9550 uGuru. Ogólnie karta jest dla polecenia każdemu. A zwłaszcza początkującym overclockerom
Przypominam że występują dwa rodzaje chipów: RV350 oraz RV360. Dla formalności przypomne iż RV360 jest znacznie bardziej podkręcalny i to właśnie na tym chipie jest produkowane 95% kart grafiki znanych jako eXtreme edition.
Bardzo rozbudowany temat na naszym forum znajdziecie tu:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic235503.html
Radeon 9600
To własnie z tej karty wzioł się Radeon 9550. Jest w niej zastosowany chip RV350 dla wersji nonpro i Pro oraz chip RV360 dla wersji XT która ma bardzo wysokie taktowania. Mimo tego iż posiada 4 potoki jej wydajność jest wyśmienita.
Radeon 9700
To dokładnie to samo co 9500 tyle że ma domyślnie 8 potoków rendujących oraz wersje pro posiadały 256bitowy kontroler pamięci (chodź różnie z tym bywało). Według specyfikacji ten Radeon powinien posiadać standardowo 256bit kontroler pamięci jednak pojawiały sie wersje PRO i wersje bez żadnych oznaczeń, a różniły się tym że PRO była zgodna ze spycyfikacją ATI a non pro miała o połowę ciaśniejszy kontroler i dodatkowo wolniejsze pamięci. Niekturzy producenci do kart PRO używali nawet pamieci DDR2.
Radeon 9800
Obecnie najmocniejsza platforma ATI na AGP. Wyróżniamy 4 wersje tych kart. SE czyli 4 potoki 128 lub 256bitowe pamięci (w zależności od producenta), kolejna wersja to non pro czyli 8 potoków 128 lub 256bitowe pamięci (w zależności od producenta), kolejna to wersja PRO czyli 8 potoków oraz 128 lub 256bitowe pamięci (w zależności od producenta) wyższe taktowania, kolejna i ostatnia (mało spotykana u nas) to XT rdzeń R360 bardzo wysokie taktowania oraz 8 potoków zapewnia bardzo wysoką wydajność. Jednak kart 9800 obsługują DX9b a co za tym idzie PX2.1 oraz PS 2.0
Sterowniki
W ATI mamy troszkę odwrotną zabawę niż u nVidii. Otóż w ATI czym nowszy sterownik tym lepiej dla każdej karty a u nVidii dana seria sterownika jest optymalizowana pod obecną najmocniejszą platformę. Może jednak powrócę do ATI bo o nich tu mowa:)
Zasadniczo mamy do wyboru dwa rodzaje sterowników.
-Oficjalne:
*Catalyst http://www.ati.com/products/catalyst/
-Nie oficjalnie:
*Omega Drivers http://www.omegadrivers.net/
*DNA http://www.dna-drivers.com/
*NGO http://www.ngohq.com/home.php?page=ati
Pewnie od razu nasuwają się wam dwa pytania. Czym się różnią i które są lepsze. Może zacznę od tego czym się różnią nie oficjalne od oficjalnych.
-zwiększona wydajność
-odblokowanie podkręcania
-optymalizacje dla gier
-poprawione bugi oficjalnych sterowników
-soft-mody
Przyznam szczerze że moja karta grafiki nie widziała oficjalnych sterowników od poczęcia
Może przybliżę wam czym różnią się dane rodzaje sterowników nieoficjalnych.
Omegi to dobre sterowniki z kilkoma optymalizacjami właściwie identyczne co do Catalystów, Dodatkowo instalują się programy do ustawień nie standardowych rozdzielczości oraz ATI Try Tool do zarządzania ustawieniami "w biegu". Przy instalacji sterowników mamy do wyboru kilka opcji.
Opcja Fast-write musi zostać koniecznie wyłączona jeżeli planujecie podkręcanie. Zdarza się że niektóre radeony 9600 na różnych dziwnych płytach np na chipsecie AMD muszą mieć włączone Fast-write ale to też nie jest regułą. Opcja wyboru Driver Type to nic innego jak soft mod dla kart 9500Pro i 9800SE. Jednak mogą wystąpić przekłamania obrazu jeżeli to włączycie a potoki będą uszkodzone wtedy pomoże instalacja na nowo sterownika tylko że w trybie normal. Więcej o potokach będzie w rozdziale PODKRĘCANIE
DNA Ze sterownikami DNA jest podobna sprawa jak z omegami. Jedni uważają że są wydajniejsze. Jedni znowu że nie... Chyba jedyną różnicą miedzy nimi jest mnogość opcji przy instalacji i optymalizacje dla danych typów gier. Które wydajniejsze musicie testować sami. Nie będę na ich temat więcej pisała ponieważ wszystko jest analogiczne co do omeg.
NGO
Nie mniej godne uwagi są sterowniki NGO. Według mnie są najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy kart z 256MB pamięci. Część z was powinna pamiętać słynnego buga ATI w catalystach... że karta z 256MB pamięci chodziła znacznie wolniej od 128MB. Potem catalysty wprowadziły poprawkę i teraz są porównywalne. Jednak NGO zrobiło na tyle ciekawą optymalizację że karty z 256MB pamięci faktycznie działają szybciej przy większyszch tekstórach. Widać poprawę FPS np w Doom 3 na High detalach. Oprócz tego w NGO stawia się na jakość tekstur i jakość obrazu. Jest to odwrotność dla Omeg i DNA. Dodatkowe programy które dostajemy podczas instalacji to: PCI Latency, RefreshForce, ATI Tray Tools.
Jako ciekawostkę podam że przy testach w trybie Ultra (na 128MB pamięci karty) w 3D Marku 2001 jest ciekawa rzecz. A mianowicie wszystkie testy lecą o 3-6 FPS szybciej jedynie test Mother Nature zwalnia o połowę. Oczywiście porównywałem z Omegami z tymi samymi ustawieniami.
Ogólnie sterowniki NGO zasługują na moją rekomendacje
jednak w starszych wersjach kilka gier miało problemy z teksturami jednak teraz już to poprawili.
Podkręcanie
I tu zaczynamy zahaczać o sedno sprawy. Otóż podkręcać można na dwa sposoby: poprzez zwiększanie zegarów lub odblokowanie potoków. Może zanim przejdziemy do rzeczy to na początek troszkę teorii. Każdy podkręcany element wydaje więcej ciepła niż przy standardowych ustawieniach. Pamiętaj że producent przystosował kartę tylko do standardowych ustawień. Jeżeli chcesz bawić sie w podkręcanie zadbaj zasadniczo o dwie rzeczy: chłodzenie oraz zasilanie.
Co do zasilacza sprawa jasna że markowy dobry mocny zasilacz to najlepsze rozwiązanie a co do wyboru zasilaczy to na naszym forum było już o tym naprawdę wiele. Sprawa zaczyna się komplikować dopiero przy schładzaniu karty. Chłodzić GPU możemy wieloma produktami jednak odradzam produkty AC VGA Silencer. Naprawdę te produkty wołają o pomstę do nieba. Spód radiatora jest nieraz krzywy odlega od GPU, nie wyszlifowany a wręcz spotkałem się parę razy z tarką! Ale jeżeli już kupiliście tą tandetę radze kupić cienki papier ścierny, najtańszą pastę polerską. O szlifie też już była mowa przy szlifie radiatorów na CPU. Polecam produkty pentagrama oraz Zalmana. np.

To dobre radiatory z cichym wiatraczkiem i nie przeszkadzają w zakładaniu większych radiatorów na pamięci. Jeżeli mamy ograniczony budżet a chcemy dobrze schłodzić GPU możemy do tego użyć np starego chłodzenia z procesora, tyle że bez rzemiosła się nie obędzie
Wiertareczka i wąskie śrubki z nakrętkami (oczywiście odpowiednio odizolowane od PCB) i mamy super wydajne chłodzenie
Skoro mamy już przystosowany GPU możemy przejść do pamięci. Tu polecam wysokie radiatory (miedziane). Np (produkt revolteca)
I kolejny raz możemy pobawić się w rzemiosło i możemy pociąć stary radiator np z CPU (najlepiej ze standartowego chłodzenia celerona z platformy s370
)
Skoro zadbałeś o te dwie rzeczy możesz przejść dalej.
Podkręcanie zegarów (metoda softowa)
Na początek musimy posiadać do tego odpowiednie narzędzia i oczywiście sterowniki dające nam możliwość podkręcania.
Jeżeli jesteśmy leniwi możemy skorzystać z ATI Tool
http://www.techpowerup.com/atitool/
Programik jest wręcz uroczy
Widzicie przyciski Find Max Mem i Find Max Core? No to na początku naciskacie Mem i idziecie zrobić kawę
I programik szuka wam dobrych zegarów które działają na podkręceniu bez artefaktów. Potem analogicznie robicie z Core. Tylko idealne szukanie może potrwać troszkę dłużej niż myślicie nawet kilka godzin.
Pewnie też ciekawi was przycisk MEM tam ustawiacie timingi podobnie jak w biosie płyty głównej. Jednak tam ostrożnie. Wiele pamięci na grafice zostało na stałe uszkodzone, a przyrost wydajności jest nie wielki.
Kolejnym programem bardziej jednak już do "ręcznego" podkręcania jest RadLinker
Stąd możecie go pobrać: http://www.majorgeeks.com/download4156.html
Program integruje się z panelem sterowników właściwości oraz można "wejść" do niego poprzez menu kontekstowe wywoływane przy naciśnięciu prawego guzika myszy na pulpicie.
Bardzo wielkim plusem programu jest tworzenie skrótów do programów z przypisanymi odpowiednimi ustawieniami taktowanie. Jest to bardzo fajne ustawienie z tego powodu że nasza karta nie musi być ciągle podkręcona, wejdzie tylko "na obroty" gdy odpalimy grę czy program.
Jeżeli chcemy przetaktowywać ręcznie musimy mieć najlepiej 3D Marka 2001 oraz 2003.
Zasada bardzo prosta zwiększamy co 10 Mhz zegary odpalamy 3D Marka i sprawdzamy artefakty. Zawsze jeżeli przekręcimy za mocno zobaczymy to na teście z serii Nature.
Wspomnę też że możemy podkręcać przez programy typu power strip oraz RivaTuner. Jednak to są programy uniwersalne, a my skupiamy się na programach specjalnie dedykowanych dla kart ATI.
Wszelkie sugestje i poprawki proszę wypisywać w tym temacie.
Podziękowania dla kolegi Platona za poprawki.
Jaką kupić?
Kartę grafiki kupuje się zazwyczaj z podziałem na trzy grupy: biuro, gry, grafika zaawansowana. ATI oferuje jako jeden z najbardziej liczących producentów kart grafiki praktycznie wszystkie rozwiązania dla każdego użytkownika. Kupując kartę grafiki musimy postawić sobie pytanie po co nam ona będzie.
Jeżeli używamy komputera do internetu, filmów i wszystkiego innego nie wykorzystującego grafiki 3D wybierzmy wtedy coś co ma 64bitowy kontroler pamięci zazwyczaj karty te mają oznaczenie SE (wyjątkiem jest Radeon 9800SE ale o nim będzie osobno
Jeżeli chcemy czasami sobie pograć a nie mamy aspiracji żeby w najnowsze tytuły grać w rozdzielczości 1024 z full detalami oraz pełnym AA to powinniśmy wybrać coś co ma 128 bitowy kontroler pamięci. Świetnym obecnie wyborem jest Radeon 9550 jego cena w stosunku do wydajności jest znakomita i do tego jeszcze dochodzą świetne możliwości przetaktowania.
Jeżeli mamy zacięcie gracza który potrzebuje bardzo dobrej wydajności potrzebujemy coś z wyższej półki, Mowa tu oczywiście o Radeonie 9600XT oraz Radeonie 9800 Pro (lub XT) najlepszym wyborem w stosunku do ceny jest Radeon 9800 Pro ponieważ dysponuje 8 potokami rendującymi oraz posiada 4 sheadery co bardzo dobrze wpływa na wydajność gry przy włączonym AF oraz AA.
Gąszcz numerków
Czasami bywa że w gąszczu oznaczeń, numerków, sufiksów można się naprawdę pogubić i czasami mylnie odbieramy że większe oznaczenie karty jest lepsze wydajnościowo. Przypomnę starego dobrego radeona 9500Pro który posiadał bardzo dobrą wydajność przez zastosowanie 8 potoków teoretycznie Radeon 9550 powinien być mocniejszy od jego poprzednika cóż jednak jest inaczej zastosowanie 4 potoków sprawiło iż jest to karta gorsza.
Obecnie możemy na rynku spotkać masę kart ATI starszych i nowych może po krótce opisze każdą z nich:
Radeon 7500
Odpowiednikiem u nVidii był GeForce 2 Ti. Radeon ten był oparty na chipie RV200 który posiadał 2 potoki rendujące oraz 3 jednostki MTU. Obsługa AGP x4 oraz DX 7. Występował także w wersji LE która różniła się jedynie mniejszymi taktowaniami GPU oraz pamięci.
Radeon 8500
Ta karta to istna legenda. Karta została oparta na chipie R200. Miała być odpowiedzią na GeForce 3 nVidii. Podobnie jak w przypadku Radeona 7500 pojawiła się wersja karty LE która posiadała obniżone taktowania zegarów. Karta ta posiadała pełną obsługę DX8.1 oraz 4 potoki oraz 2 jednostki MTU
Radeon 9000
Chip RV250 mimo "nowszej" nazwy nie wniósł nic, a nawet zabrał 1 jednostkę MTU w porównaniu do Radeona 8500 i posiadał 4 potoki rendujące oraz 1 Jednostkę MTU. Karta posiadała tą samą wydajność a możliwe że nawet mniejszą co Radeon 8500. ATI wypuściło też na rynek wersję PRO która miała podwyższyć wydajność jednak ciągle nie mogły konkurować z odpowiednikiem z przeszłości. W porównaniu z nVidią Radeon 9000 = GF 3 Ti 200 a Radeon 9000 PRO = GF 3 Ti 500
Radeon 9100
Czyli jak kto woli powrót 8500. Nie wiadomo czemu karta mimo „come backu” nie zrobiła furory na rynku. ATI chciało powrotu 8500 żeby jednak ciągle móc rywalizować z GF 3. Przypisany kolejny numerek tej karcie żeby urzytkownicy mogli skojarzyć iż wyższy model jest wydajniejszy. Cała specyfikacja jest identyczna jak w opisie Radeona 8500. Można dodać że jedynie obniżono nieco zegary w porównaniu do 8500.
Radeon 9200
Ciągle pełna obsługa DX 8.1 Posiadały 4 potoki rendujące oraz 1 jednostki MTU. Nowy rdzeń RV280. Obsługa AGPx8. Miały zapełnić luki po radeonach 9000 oraz po 9100. Warto zaznaczyć że nowością była nowa technologia wykonania 0,15 mikrona. Karta nie należała do potworów posiadała taktowania które na tamte czasy były typowo low-endowe. Były też wersje SE posiadające 64bitowy kontroler pamięci. Te karty miały trafiać głównie do stacji biurowych.
Radeon 9250
Teoretyczny następcą 9200. Różniło go jedynie taktowanie.
Radeon 9500
Ta karta to kolejna legenda osnuta tajemnicą... domyślnie karta miała 4 potoki które można było bez wysiłku odblokować co dawało 8 potoków które posiadały wersje PRO. Rdzeń R300 był montowany także w Radeonie 9700 który miał domyślnie 8 potoków. Co do 9500 pojawiały się nawet wersje 256bitowe. Karta wprowadziła standard DX 9b w linię kart Radeon. Nie wiadomo czemu karta została bardzo szybko wycofana ze sprzedaży.
Radeon 9550
Chyba najbardziej popularna karta na rynek masowy wypuszczona przez ATI. Swoją popularność zdobyła tym iż spokojnie może konkurować z FX5500 a po podkręceniu nawet z FX5700LE. Karta posiada rdzeń RV350 który jest stosowany w radeonach 9600 które mają większe taktowanie. W 9550 taktowanie rdzenia wynosi domyślnie 250Mhz natomiast z 9600 325 Mhz. Dzięki zastosowaniu nowego procesu technologicznego karty te wydzielają bardzo mało ciepła. Producenci kart zauważyli potencjał drzemiący w tych kartach i zaczęli wypuszczać swoje wersje kart z domyślnie podwyższonym taktowaniem np. Słynny GeCube eXtreme edition albo Abit 9550 uGuru. Ogólnie karta jest dla polecenia każdemu. A zwłaszcza początkującym overclockerom
Przypominam że występują dwa rodzaje chipów: RV350 oraz RV360. Dla formalności przypomne iż RV360 jest znacznie bardziej podkręcalny i to właśnie na tym chipie jest produkowane 95% kart grafiki znanych jako eXtreme edition.
Bardzo rozbudowany temat na naszym forum znajdziecie tu:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic235503.html
Radeon 9600
To własnie z tej karty wzioł się Radeon 9550. Jest w niej zastosowany chip RV350 dla wersji nonpro i Pro oraz chip RV360 dla wersji XT która ma bardzo wysokie taktowania. Mimo tego iż posiada 4 potoki jej wydajność jest wyśmienita.
Radeon 9700
To dokładnie to samo co 9500 tyle że ma domyślnie 8 potoków rendujących oraz wersje pro posiadały 256bitowy kontroler pamięci (chodź różnie z tym bywało). Według specyfikacji ten Radeon powinien posiadać standardowo 256bit kontroler pamięci jednak pojawiały sie wersje PRO i wersje bez żadnych oznaczeń, a różniły się tym że PRO była zgodna ze spycyfikacją ATI a non pro miała o połowę ciaśniejszy kontroler i dodatkowo wolniejsze pamięci. Niekturzy producenci do kart PRO używali nawet pamieci DDR2.
Radeon 9800
Obecnie najmocniejsza platforma ATI na AGP. Wyróżniamy 4 wersje tych kart. SE czyli 4 potoki 128 lub 256bitowe pamięci (w zależności od producenta), kolejna wersja to non pro czyli 8 potoków 128 lub 256bitowe pamięci (w zależności od producenta), kolejna to wersja PRO czyli 8 potoków oraz 128 lub 256bitowe pamięci (w zależności od producenta) wyższe taktowania, kolejna i ostatnia (mało spotykana u nas) to XT rdzeń R360 bardzo wysokie taktowania oraz 8 potoków zapewnia bardzo wysoką wydajność. Jednak kart 9800 obsługują DX9b a co za tym idzie PX2.1 oraz PS 2.0
Sterowniki
W ATI mamy troszkę odwrotną zabawę niż u nVidii. Otóż w ATI czym nowszy sterownik tym lepiej dla każdej karty a u nVidii dana seria sterownika jest optymalizowana pod obecną najmocniejszą platformę. Może jednak powrócę do ATI bo o nich tu mowa:)
Zasadniczo mamy do wyboru dwa rodzaje sterowników.
-Oficjalne:
*Catalyst http://www.ati.com/products/catalyst/
-Nie oficjalnie:
*Omega Drivers http://www.omegadrivers.net/
*DNA http://www.dna-drivers.com/
*NGO http://www.ngohq.com/home.php?page=ati
Pewnie od razu nasuwają się wam dwa pytania. Czym się różnią i które są lepsze. Może zacznę od tego czym się różnią nie oficjalne od oficjalnych.
-zwiększona wydajność
-odblokowanie podkręcania
-optymalizacje dla gier
-poprawione bugi oficjalnych sterowników
-soft-mody
Przyznam szczerze że moja karta grafiki nie widziała oficjalnych sterowników od poczęcia
Omegi to dobre sterowniki z kilkoma optymalizacjami właściwie identyczne co do Catalystów, Dodatkowo instalują się programy do ustawień nie standardowych rozdzielczości oraz ATI Try Tool do zarządzania ustawieniami "w biegu". Przy instalacji sterowników mamy do wyboru kilka opcji.
Opcja Fast-write musi zostać koniecznie wyłączona jeżeli planujecie podkręcanie. Zdarza się że niektóre radeony 9600 na różnych dziwnych płytach np na chipsecie AMD muszą mieć włączone Fast-write ale to też nie jest regułą. Opcja wyboru Driver Type to nic innego jak soft mod dla kart 9500Pro i 9800SE. Jednak mogą wystąpić przekłamania obrazu jeżeli to włączycie a potoki będą uszkodzone wtedy pomoże instalacja na nowo sterownika tylko że w trybie normal. Więcej o potokach będzie w rozdziale PODKRĘCANIE
DNA Ze sterownikami DNA jest podobna sprawa jak z omegami. Jedni uważają że są wydajniejsze. Jedni znowu że nie... Chyba jedyną różnicą miedzy nimi jest mnogość opcji przy instalacji i optymalizacje dla danych typów gier. Które wydajniejsze musicie testować sami. Nie będę na ich temat więcej pisała ponieważ wszystko jest analogiczne co do omeg.
NGO
Nie mniej godne uwagi są sterowniki NGO. Według mnie są najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy kart z 256MB pamięci. Część z was powinna pamiętać słynnego buga ATI w catalystach... że karta z 256MB pamięci chodziła znacznie wolniej od 128MB. Potem catalysty wprowadziły poprawkę i teraz są porównywalne. Jednak NGO zrobiło na tyle ciekawą optymalizację że karty z 256MB pamięci faktycznie działają szybciej przy większyszch tekstórach. Widać poprawę FPS np w Doom 3 na High detalach. Oprócz tego w NGO stawia się na jakość tekstur i jakość obrazu. Jest to odwrotność dla Omeg i DNA. Dodatkowe programy które dostajemy podczas instalacji to: PCI Latency, RefreshForce, ATI Tray Tools.
Jako ciekawostkę podam że przy testach w trybie Ultra (na 128MB pamięci karty) w 3D Marku 2001 jest ciekawa rzecz. A mianowicie wszystkie testy lecą o 3-6 FPS szybciej jedynie test Mother Nature zwalnia o połowę. Oczywiście porównywałem z Omegami z tymi samymi ustawieniami.
Ogólnie sterowniki NGO zasługują na moją rekomendacje
Podkręcanie
I tu zaczynamy zahaczać o sedno sprawy. Otóż podkręcać można na dwa sposoby: poprzez zwiększanie zegarów lub odblokowanie potoków. Może zanim przejdziemy do rzeczy to na początek troszkę teorii. Każdy podkręcany element wydaje więcej ciepła niż przy standardowych ustawieniach. Pamiętaj że producent przystosował kartę tylko do standardowych ustawień. Jeżeli chcesz bawić sie w podkręcanie zadbaj zasadniczo o dwie rzeczy: chłodzenie oraz zasilanie.
Co do zasilacza sprawa jasna że markowy dobry mocny zasilacz to najlepsze rozwiązanie a co do wyboru zasilaczy to na naszym forum było już o tym naprawdę wiele. Sprawa zaczyna się komplikować dopiero przy schładzaniu karty. Chłodzić GPU możemy wieloma produktami jednak odradzam produkty AC VGA Silencer. Naprawdę te produkty wołają o pomstę do nieba. Spód radiatora jest nieraz krzywy odlega od GPU, nie wyszlifowany a wręcz spotkałem się parę razy z tarką! Ale jeżeli już kupiliście tą tandetę radze kupić cienki papier ścierny, najtańszą pastę polerską. O szlifie też już była mowa przy szlifie radiatorów na CPU. Polecam produkty pentagrama oraz Zalmana. np.

To dobre radiatory z cichym wiatraczkiem i nie przeszkadzają w zakładaniu większych radiatorów na pamięci. Jeżeli mamy ograniczony budżet a chcemy dobrze schłodzić GPU możemy do tego użyć np starego chłodzenia z procesora, tyle że bez rzemiosła się nie obędzie
Skoro mamy już przystosowany GPU możemy przejść do pamięci. Tu polecam wysokie radiatory (miedziane). Np (produkt revolteca)
I kolejny raz możemy pobawić się w rzemiosło i możemy pociąć stary radiator np z CPU (najlepiej ze standartowego chłodzenia celerona z platformy s370
Skoro zadbałeś o te dwie rzeczy możesz przejść dalej.
Podkręcanie zegarów (metoda softowa)
Na początek musimy posiadać do tego odpowiednie narzędzia i oczywiście sterowniki dające nam możliwość podkręcania.
Jeżeli jesteśmy leniwi możemy skorzystać z ATI Tool
http://www.techpowerup.com/atitool/
Programik jest wręcz uroczy
Pewnie też ciekawi was przycisk MEM tam ustawiacie timingi podobnie jak w biosie płyty głównej. Jednak tam ostrożnie. Wiele pamięci na grafice zostało na stałe uszkodzone, a przyrost wydajności jest nie wielki.
Kolejnym programem bardziej jednak już do "ręcznego" podkręcania jest RadLinker
Stąd możecie go pobrać: http://www.majorgeeks.com/download4156.html
Program integruje się z panelem sterowników właściwości oraz można "wejść" do niego poprzez menu kontekstowe wywoływane przy naciśnięciu prawego guzika myszy na pulpicie.
Bardzo wielkim plusem programu jest tworzenie skrótów do programów z przypisanymi odpowiednimi ustawieniami taktowanie. Jest to bardzo fajne ustawienie z tego powodu że nasza karta nie musi być ciągle podkręcona, wejdzie tylko "na obroty" gdy odpalimy grę czy program.
Jeżeli chcemy przetaktowywać ręcznie musimy mieć najlepiej 3D Marka 2001 oraz 2003.
Zasada bardzo prosta zwiększamy co 10 Mhz zegary odpalamy 3D Marka i sprawdzamy artefakty. Zawsze jeżeli przekręcimy za mocno zobaczymy to na teście z serii Nature.
Wspomnę też że możemy podkręcać przez programy typu power strip oraz RivaTuner. Jednak to są programy uniwersalne, a my skupiamy się na programach specjalnie dedykowanych dla kart ATI.
Wszelkie sugestje i poprawki proszę wypisywać w tym temacie.
Podziękowania dla kolegi Platona za poprawki.
