logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

GigaByte Radeon 9550 – maksymalne bezpieczne OC na standardowym chłodzeniu

chrissss 20 Sty 2005 23:15 175048 562
Najlepsze odpowiedzi

Jaki jest maksymalny bezpieczny overclock dla Gigabyte Radeon 9550 na standardowym chłodzeniu bez dodatkowych wentylatorów i radiatorków?

Nie ma jednej bezpiecznej granicy dla wszystkich sztuk, ale na stockowym chłodzeniu zwykle celuje się w okolice 400 MHz na rdzeniu i 500 MHz na pamięciach, a dalej warto już dołożyć radiatorki i wentylator [#1156741][#1640946] Kilku użytkowników uznawało 500 MHz na pamięciach za „totalny luzik” i bezpieczny punkt odniesienia, natomiast rdzeń na standardowym chłodzeniu miał dochodzić do ok. 400 MHz, czasem nieco więcej, zależnie od egzemplarza i pasty termicznej [#1156741][#1640946] Inni zwracali uwagę, że przy bardzo dobrych sztukach da się uzyskać wyżej, ale to już nie jest gwarantowane ani „bezpieczne” dla każdej karty [#1638090][#2106762] Pojawiła się też bardziej zachowawcza opinia, że bez dodatkowego chłodzenia lepiej nie przekraczać około 325/500, bo wtedy karta zaczyna się mocno grzać [#1956206] Najrozsądniej podnosić zegary stopniowo i testować stabilność, np. ATIToolem, bo każda karta kręci się inaczej [#1763998][#1219726]
REKLAMA
  • #1 1156623
    chrissss
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Witam szanowne towarzystwo.
    Jakie sa granice podkrecania radka 9550 z gigabajta na standardowym chłodzeniu (czyli bez jakichkolwiek wiatraków i innych takich moja karta wyglada identycznie jak na focie) aktualnie podkrecile ja programem RedLinker z 250\400 do 325\500 ile jeszcze jestem w stanie z niej wycisnac bez uszkodzeń?? pozdrawiam
    Załączniki:
    • sb.jpg (21.83 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 1156700
    ez7
    Poziom 12  
    Posty: 32
    Pomógł: 1
    heh ja na swoim 9550 sappchire wyciągnąłem 411\500 a pamięci mam 5 ns samsunga 256 MB 128 bit spoko ci pójdzie na 500 rdzeń jeżeli dodasz wiatraczek :) a pamięci to nie wiem zależy jakie masz poszukaj przez google napewno znajdziesz ile idzie ale spoko można jeszcze wyciągnąć

    teraz mam 9600 bo wgrałem bios od tego modelu do 9550 swojego :) chodzi już z 4 miechy i wszystko cacy tylko chłodzenie na rdzeniu musiałem wymienić bo się stopił wietrak dosłownie :) ale teraz jest looz a na pamięciach nie mam radiatorów :)
    Załączniki:
    • bez tytułu.JPG (38.1 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #3 1156741
    Vizzle
    Poziom 21  
    Posty: 424
    Pomógł: 35
    Ocena: 12
    Ez7:Te pamieic to masz 4 a nie 5(mimo ze tak pisze).

    Na Gigabajcie sa Hynixy i do tego chyba 3,6 i fajnie sie kreca, ja na szafirku mam Hynixy 4ns i leci spoko na 530MHz(niewiem czy poleci tak ponad 3h wiecej niechcialo mi sie grac w HL2) ale wszedzie za bezpieczna (totalny luzik) uznaje sie 500MHz(i normalnie przychylam sie do tego) potem jak chcesz wiecej to dodaj radiatorki.

    Rdzen powinien ci poleciec na 400MHz, a nawet wiecej.

    A jak chcesz wiecej informacji to na tym forum o tej karcei jest prawie wszystko. Brak tylko odp. na pytania Re!. Pozdrawiam i witam na forum Vizzle.

    PS: Pamietaj jest przycisk szukaj :]
  • #4 1157549
    Re!
    Poziom 16  
    Posty: 235
    Pomógł: 10
    hehe..na moje pytanka nikt nie zna odpowiedzi ;) ...ale ja sie czego innego pytam ( vmody) a twoja karta powinna poleciec min 375-405 , jak poleci wiecej znaczy ze masz dobra karte jaksciowo ...pamieci powinny na 520 minimalnie ( ja mam 540 ) ...a tak na przyszłosc ..nie rób vmoda pamieci ..nic nie daje.. ;)
  • #5 1159972
    chrissss
    Poziom 11  
    Posty: 12
    czyli mówicie ze 400/500 to standart bez chłodzenia tylko ze jak odpaliłem call of duty na tych wlasnie zegarach to mi wiuchło gre. Aktualnie urzywam takiego taktowania 372/500. mam jeszcze takie pytanie gdybym zastosowal wiatraki ile by poszedl najwiecej. Na 3dmarkach2003 na podkreconym czyli 372\500 uzysaklem 3092 punkty na intelu 2.4 D pamieci 256 a na zwylym ustawieniu czyli 250\400 tylko 2242 czy ten drugi wynik moze byc juz zadowalający??

    Dodano po 2 [minuty]:

    tzn 2 zle to ujołem te rozchodzi mi sie o 3092 ??
  • #6 1160392
    Vizzle
    Poziom 21  
    Posty: 424
    Pomógł: 35
    Ocena: 12
    Wynik raczej tak, mnie by zadowolil z takimi taktowaniami (nawet pierwszy jest ok :P)

    Co do wiatraka to niedrogie i napewno pomoze ale niesadze zebys osiagnal jakies piorunujace rezultaty tylko dzieki witraczkowi (ja bym zakladal tak czy siak).

    Moze zobacz u jakiegos kolegi czy ciagnie u niego na 400 na 500 wtedy bedize mozna powiedziec ze to nie wina karty.
  • #7 1160767
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Vizzle napisał:
    Ez7:Te pamieic to masz 4 a nie 5(mimo ze tak pisze).

    Na Gigabajcie sa Hynixy i do tego chyba 3,6

    W Gigabyte sa pamieci 4 ns
    U mnie chodzi na GPU 432 a pamieć 526 do standartowego radiatora dołozylem stary wentylator od penium 233 :)
  • #8 1161286
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    cze wszystkim mam pytanka bo piszecie tutaj o podkrecaniu radka 9550 a ja mam pytanko nastepujacej tresci czy jest jakas mozliwosc podniesienia napiecia na pamieci i gpu ? . Jak tak to o ile i czy to sie da wgrac do boisu karty?.
    Pozdrawiam
  • #9 1161361
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Tylko v-modem lub modem ołówkowym podniesiesz napięcie. Temat ten jest szeroko opisany na forum, poczytaj. A co do biosu, to nim nie podniesiesz napięcia.
  • #10 1164909
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Witam widze ze tu niektorzy z obecnych na tym poscie maja karty gigabyte.
    A ja mam takie pytanko mam radka 9550 gigabyte i brakuje nanim dwoch ( slownie ) ukladow to sa chyba kondensatory jeden jest oznaczony jako CP3 a drugi nie tyleze to sa dwa tekie same uklady. I teraz mam prosbe czy ktos kto posiada taka karte moglby zmierzyc wartosc jezeli oczywiscie to sa ko0ndensatory. Zamieszczam zdjecie to co w kolku czerwony to jest wlasnie to

    Z gory dzieki za jaka kolwiek pomoc

    Ps. A pozatym niewiem jak wam sie udalo wycisnac z GPU ponad 400 mhz jak umnie na 405 sam windows chodzi ale przy probie uruchomienia nfs uner. 1 jest zwis

    Pozdro
    Załączniki:
    • 38698423.jpg (19.53 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #11 1165277
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Jak załatwie miernik to Ci pomierze te elementy i dam znac.
    A Radeon u mnie chodzi na takich ustawieniach od 1,5 miesiac. NFSU 2, Doom3 zero zwisów
    GigaByte Radeon 9550 – maksymalne bezpieczne OC na standardowym chłodzeniu
  • #12 1165551
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Widze ze uzywasz omegi ja mam wersje 2.6.37 dla 98 znajduje radka 9600 ale niemorzna zmienic rozdzialki ani liczby kolorow :sm1: i niewiem czy ta wersja nieobsluguje radka 9600 ??. Niewiem ale czy to może być z wiazane z brakie tych dwoch ukladzikow bo probowalem zainstalowac jeszcze jak mialem 9550 ale niestwierdzal zadnego radka.
  • #13 1165645
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Ja uzywam i Xp i 98 jednoczesnie, nie mam prblemu ze zmianą kolorów czy rodziałki, może to byc wina tych brakujacych elementów. A jaki bios wrzuciłes do swojego radeona?
  • REKLAMA
  • #14 1165860
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Z powercolora od 9600 ez sciagniety z in4.pl http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=221 bios jest z tamtad ale tam bylo ustawione na gpu 405 mhz ale wlasnie na nfs mi sie wieszal a w windzie moze chodzic nawet przez tydzien i sie nie powiesi wiec musialem zjechac do 380 :( na gpu ale pamiatki jada na 250 i nawet sie niegrzeja
  • #15 1165967
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Ale Ty nie masz gigabyte?
  • #16 1166371
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Tak mam gigabyte ale z tego co mi wiadomo wszystkie radki 9550 oprocz tych zrobionych przez powercolor maja zablokowana mozliwosc podkrecania
    w biosie i przez radelinka
  • #17 1166476
    Vizzle
    Poziom 21  
    Posty: 424
    Pomógł: 35
    Ocena: 12
    Mi wiadomo żę Radki 9550 mają blokade przed oc w strownikach (zamieniasz je i po blokadzie)
  • REKLAMA
  • #18 1166675
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Jak doszla domnie ta karta probowalem naniej zainstalowac najnowsze stery catalysta od ati i d**a dopiero jak sciagnolem stery orginaly od gigabyte zaczelo wszystko dzialac. Teraz po zmianie biosy na 9600XT oprocz omegi chodza mi wszystkie sterowniki do ati
  • #19 1166802
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Gniew_Amo napisał:
    Jak doszla domnie ta karta probowalem naniej zainstalowac najnowsze stery catalysta od ati i d**a dopiero jak sciagnolem stery orginaly od gigabyte zaczelo wszystko dzialac. Teraz po zmianie biosy na 9600XT oprocz omegi chodza mi wszystkie sterowniki do ati

    Omega poszła by i na orginalnym biosie od gigabyte.
    Jak Ci sie udało wgrac bios od powercolora do gigabyte? Mi wywałał że niełaściwy, zmieniałeś cos w Rabicie?
  • #20 1179390
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Wgralem normalnie flashrom -p -f ( obowiazkowo ) 0 i tutaj nazwa biosu i wgra sie bez problemu dokladniej wszystko opsane jest na in4.pl . A driverow omegi niechodza nawet teraz pod nowym biosem
  • #21 1213666
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    wodzo500 napisał:
    Jak załatwie miernik to Ci pomierze te elementy i dam znac.

    Znasz moze juz wartosci tych elementow??
  • #22 1217539
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Sorki troche zaganiany jestem i nie miałem czasu się za to wziąść :(
  • #23 1219705
    chrissss
    Poziom 11  
    Posty: 12
    czyli mówicie ze 375\500 bez jakichkolwiek dodatkow w sensie wiatrak powina pujsc bez jakichkolwiek problemów mam gigabajta na hynixach
  • #24 1219726
    wodzo500
    Poziom 17  
    Posty: 289
    Pomógł: 6
    Ocena: 2
    Raczej tak, ale musisz testowac, każda karta inaczej sie kręci
  • #25 1220954
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    Toznaczy ja bym proponowal pociagnac gpu srebrna pasta i powinno wtym momencie pojsc nawet wiecej i ustawic zegar na uklad na poziomie 405
  • #26 1229408
    Adwil
    Poziom 15  
    Posty: 203
    Pomógł: 6
    Ocena: 5
    Ja bym proponował ściągnąć program Ati Tool idealny do podkręcania wszystkich kart z serii Radeon. Jest tam taka opcja find max Core i Find max to cos drugie zapomniałem. Trwa to około 3 godziny na jedno ale opłaca się bo na przykład można tak ustawić aby te ustwienia włączajy się dopiero po wejściu w środowisko 3d. Ja aktualnie mam radka 9800pro i jestem z niego bardzo zadowolony :)
  • #27 1230093
    andrzej_ka
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Szanowni fachowcy!! Mam gigabyta 9550 128/128 Hynix 4.0. Myśle o wymianie biosu na 9600XT i tu moje pytanie: czy nowy bios w pamięciach musi również mieć czas dostępu 4.0ns? (oczywiście wiem, że musi obsługiwać hynix'y). Jeżeli nie sprawi to problemu, to proszę o przesłanie mi najodpowiedniejszego biosu.

    Dodano po 3 [minuty]:

    aha zapomniałem o e-malii andrzej_kaleta(_at_)o2.pl
  • #29 1230192
    soul_666
    Poziom 15  
    Posty: 160
    Pomógł: 4
    Ocena: 2
    Jest jeden mały wałek . . .. Najlepiej zmienić bios z radeona 9600 non-pro. .. ze stronki
    http://www.techpowerup.com/bios/

    Z tego co wiem seria XT ma pamieci 3,6 ns szybszy procek . .. . Więc jak ktoś sciąga z niego bios to musi programem Rabbit zminić timingi pamięci i zmniejszyć prędkości GPU i mem ... . .
  • #30 1230201
    Gniew_Amo
    Poziom 17  
    Posty: 314
    Pomógł: 12
    Ocena: 14
    andrzej_ka napisał:
    Mam gigabyta 9550 128/128 Hynix 4.0. Myśle o wymianie biosu na 9600XT i tu moje pytanie: czy nowy bios w pamięciach musi również mieć czas dostępu 4.0ns? (oczywiście wiem, że musi obsługiwać hynix'y). Jeżeli nie sprawi to problemu, to proszę o przesłanie mi najodpowiedniejszego biosu.


    Posiadam taki sam sprzet jak ty wgralem bios od poercolera 9600 ez gdzie dana karta posiada pamieci samsunga i wszystko dziala 380/500 mhz. A adres do biosu juz podawalem w tym poscie wystarczy poszukac podpowiem ze to znajduje sie pod adresem in4.pl

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podkręcania karty graficznej Gigabyte Radeon 9550 na standardowym chłodzeniu bez dodatkowych wentylatorów. Użytkownicy wskazują, że bez chłodzenia można bezpiecznie osiągnąć taktowania około 375-405 MHz dla rdzenia i 500 MHz dla pamięci, przy czym stabilność zależy od konkretnego egzemplarza i typu pamięci (Hynix 4 ns, Samsung 4 ns lub 5 ns). Podkręcanie powyżej tych wartości często wymaga dodatkowego chłodzenia, np. wentylatora od procesora Pentium lub Athlona oraz radiatorów na pamięciach. Wiele osób stosuje modyfikacje BIOS-u (np. BIOS od modelu 9600 lub 9600XT) w celu zdjęcia blokad podkręcania i poprawy stabilności, jednak w nowych wersjach Gigabyte często występuje zabezpieczenie uniemożliwiające wgranie innego BIOS-u bez modyfikacji (np. za pomocą programu Rabbit i wymuszenia flashowania z opcją -f). V-mody (modyfikacje napięć) są możliwe, ale zależą od wersji karty i elementów na PCB (rezystory SMD), a nie zawsze da się je wykonać ołówkiem. Do podkręcania polecane są programy takie jak RedLinker, ATI Tool, ATI Tray Tools oraz Riva Tuner, które umożliwiają ustawienie zegarów i monitorowanie temperatury. Użytkownicy zalecają stosowanie srebrnej pasty termoprzewodzącej oraz sprawnych wentylatorów o wymiarach 4x4 cm lub 8x8 cm, montowanych na radiatorze. Wyniki w benchmarkach 3DMark 2003 rosną znacząco po podkręceniu, np. z około 2200 do ponad 3000 punktów. W dyskusji pojawiają się także problemy z kompatybilnością sterowników (Omega, Catalyst) oraz stabilnością systemu przy wyższych taktowaniach. Karty z 64-bitową magistralą pamięci są mniej podatne na podkręcanie i ogólnie mniej wydajne niż wersje 128-bitowe. Podsumowując, maksymalne bezpieczne podkręcanie Gigabyte Radeon 9550 na standardowym chłodzeniu to około 375-405 MHz rdzeń i 500 MHz pamięć, a dalsze zwiększanie wymaga dodatkowego chłodzenia i ewentualnych modyfikacji BIOS-u lub v-moda.
REKLAMA