Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Pozwoliłem sobie napisać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
na tym forum, mam nadzieje ze się komuś przyda:-)
Zanim zadasz pytanie na forum spróbuj użyć wyszukiwarki:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php
http://www.google.pl
To naprawdę nie jest trudne
1. P: Czym mogę otworzyć plik XXX (ISO, bin, djvu, mpc itp.)
O: Wystarczy wejść na stronę: http://www.filext.com/ i wpisać
poszukiwane rozszerzenie, jeżeli to nam nie wystarczy
możemy użyć, http://www.Google.pl i wpisać rozszerzenie pliku
dodając słówko file lub plik to powinno znaleźć wiele stron na
których na pewno znajdziemy odpowiedz, można tez użyć
Szukaj
2. P: Nie mogę napisać małego ł
O: Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest skrót (hotkey), jaki rezerwuje
sobie sterownik karty graficznej intela, w celu rozwiązania problemu
należy zastosować się do rad opisanych poniżej (są dwie do wyboru):
1) wyłączyć funkcję skrótów klawiszowych w ustawieniach sterownika
graficznego 845G-"Graphics Properties | Hot Keys | Disable". Skróty
klawiszowe są włączone domyślnie.
2) alternatywnie na w/w stronie dostępna jest "latka" do rejestru, która
należy wgrać. Pozwala ona na równoczesne używanie funkcji skrótów
klawiszowych sterownika graficznego, jak i polskiego ł.
ftp://download.intel.com/support/graphics/fix-polish.reg <- łatka:-)
Rozwiązanie to jest zaczerpnięte z wątku zamieszczonego poniżej:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic9574.html
Oficjalny opis i rozwiązanie intela:
http://support.intel.com/support/graphics/intel845g/sb/CS-004713.htm
3. P: Nie mogę napisać małego ć
O: Tak jak w przypadku powyżej winne jest oprogramowanie do karty
graficznej tym razem ATI, w celu rozwiązania problemu należy
odznaczyć w Ati Control Center, zakładka Hotkeys "ptaszka" przy
"LaunchDashboard". Problem ten niestety występuje po ponownym
uruchomieniu komputera (podobno w nowej wersji oprogramowania
został już naprawiony), jedynym skutecznym wyjściem jest
odinstalowanie Ati Control Center lub zmiana po każdym
uruchomieniu komputera.
O: Problem rozwiązujemy następująco:
1) W CCC funkcja klawisze skrótu MUSI być aktywna!
2) zmieniamy kombinację klawisza ctrl+alt+c na dowolną inną literę np "H".
3) Zastosowujemy zmiany i sprawdzamy poprawność działania literki "Ć"
Metoda działa bez zarzutu na Viście i XP.
4. P: Podczas uruchamiania dosowych programów pod windowsem XP, W2k wyskakuje mi komunikat:
(Komunikat ten może dotyczyć pliku autoexec.nt lub config.nt)
O: W obu przypadkach wystarczy skopiować plik config.nt lub autoexec.nt
z katalogu z systemem np. z dysk:WINDOWSREPAIR do :WINDOWSSYSTEM32 i ustawić atrybut tylko do odczytu ( Katalog Windows jest tylko przykładem, nazwy mogą zależeć od tego, jaki katalog dany Użytkownik sobie wybrał).Pliki te mogą być ukryte i może być konieczne włączenie pokazywania plików ukrytych robi się to tak: W explorerze wybieramy z menu Narzedzia->Opcje Folderów. zakładka widok i zaznaczamy Pokaz ukryte pliki i foldery.
Więcej o tym problemie można poczytać tutaj:
http://support.microsoft.com/kb/324767/pl
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic192238.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic199461.html#972768
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic184259.html
5. P: Wyskakuje mi okienko z komunikatem ze system zostanie zamknięty za 60s

O: Powodem tego jest wirus sasser lub blaster, a oto, co należy zrobić:
Najpierw: Start->Uruchom-> shutdown -a
Później: http://www.windowsupdate.com
Następnie: http://www.mks.com.pl/files/pomoc/MksClean.exe
lub:
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.sasser.removal.tool.html
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.blaster.worm.removal.tool.html
Więcej można poczytać o tym tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic65408.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197650.html
http://www.microsoft.com/poland/security/virus/blaster.mspx
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;841720
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;833330
6. P: Wyskakuje mi komunikat "odnalezienie wymaganego pliku DLL
MSVBVM60.DLL było niemożliwe" (lub podobny komunikat z plikiem MSV)
O: Należy zainstalować biblioteki vbrun, które można pobrać z:
http://www.karenware.com/powertools/runtimes.asp
7. P: Jaki antywirus jest najlepszy?
O: Nie ma takiego, każdy jest inny i trzeba wypróbować parę i samemu
zobaczyć, który nam najbardziej odpowiada, proponuje poczytać:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic214598.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic92891.html
Lub wpisać antywirus w Szukaj
8. P: Nie działa mi czat (java), co mam robić?
O: Należy zainstalować jave:
http://www.java.com <- Java Sun'a
http://www.java.com/en/download/help/win95.jsp <- Java dla Windows 95
http://java-virtual-machine.net/download.html <- Java Microsoftu, Sun (starsze wersje)
9. P: Czym mogę przetestować pamięć RAM?
O:
http://www.Memtest86.com/ <- Memtest
http://www.memtest.org/ <- Memtest+
http://www.goldmemory.cz/ <- GoldMemory
htp://www.mersenne.org/freesoft.htm <- Prime95 (testuje także procesor)
http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp <- Windows Memory Test
10. P: Mam problem z rejestrem otóż, gdy chcę go otworzyć wyskakuje wiadomość że został on zablokowany przez administratora sieci.
O: Prawdopodobnie jakiś wirus lub trojan zablokował możliwość edycji
rejestru, w celu przywrócenia możliwości edycji rejestru należy wykonać
następujące czynności:
Start->Uruchom->gpedit.msc->Konfiguracja Użytkownika->Szablony
Administracyjne->System->Wyłącz Narzędzia do edycji rejestru
lub:
http://spybot.eon.net.au/files/regalyz.exe
następnie:
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/System
wpisać wartość 0 przy "DisableRegistryTools" lub "DisableRegedit"
Oczywiście przed dokonaniem zmian należy usunac virusa/trojana przy
użyciu np: HijackThis, Spybot S&D, Ad-aware, CWS Shredder, SpywareBlaster
Analiza logów z hijackthis -> http://www.hijackthis.de/
http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/ <- Ad-Aware
http://cwshredder.net/bin/CWShredder.exe <- CWS Shredder
Gdyby to nie pomogło należy poczytać tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic144641.html
Lub jak zwykle użyć Szukaj
11. P: Nie mogę zmienić strony startowej w Internet Explorerze
O: Problemem tak samo jak powyżej zapewne jest trojan lub wirus, żeby
rozwiązać problem należy wykonać następujące czynności:
Start->Uruchom->regedit
w edytorze rejestru odszukujemy klucz:
HKEY_CURRENT_USERSoftwarePoliciesMicrosoftInternet ExplorerControl Panel
HomePage i zmieniamy wartość HomePage z "1" na "0" lub w ogóle usuwamy ta wartość.
Oczywiście przed dokonaniem zmian należy usunac virusa/trojana przy
użyciu np: HijackThis, Spybot S&D, Ad-aware, CWS Shredder, SpywareBlaster
Analiza logów z hijackthis -> http://www.hijackthis.de/
12. P: Jakie kodeki, powinienem zainstalować?
O: Najlepszym zestawem jest ffdshow + AC3 Filter
http://sourceforge.net/projects/ffdshow
http://ac3filter.sourceforge.net/
A do filmów pod dos’em QuickView:
http://www.multimediaware.com/qv/
13. P: Jak włączyć lub wyłączyć przywracanie sytemu?
O: http://www.gdata.pl/pl/support/avk12_pyt6.html
http://support.microsoft.com/kb/309531/
14. Instalacja XP na medal: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic154720.html
Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane, mam nadzieje że wszystko jest dość czytelne. Oczywiście zachęcam do dopisywania innych pytań i odpowiedzi, które często się tutaj pojawiają, a które przeoczyłem
Ps. Proszę o przyklejenie postu o ile jest taka możliwość
Pozwoliłem sobie napisać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
na tym forum, mam nadzieje ze się komuś przyda:-)
Zanim zadasz pytanie na forum spróbuj użyć wyszukiwarki:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php
http://www.google.pl
To naprawdę nie jest trudne
1. P: Czym mogę otworzyć plik XXX (ISO, bin, djvu, mpc itp.)
O: Wystarczy wejść na stronę: http://www.filext.com/ i wpisać
poszukiwane rozszerzenie, jeżeli to nam nie wystarczy
możemy użyć, http://www.Google.pl i wpisać rozszerzenie pliku
dodając słówko file lub plik to powinno znaleźć wiele stron na
których na pewno znajdziemy odpowiedz, można tez użyć
Szukaj
2. P: Nie mogę napisać małego ł
O: Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest skrót (hotkey), jaki rezerwuje
sobie sterownik karty graficznej intela, w celu rozwiązania problemu
należy zastosować się do rad opisanych poniżej (są dwie do wyboru):
1) wyłączyć funkcję skrótów klawiszowych w ustawieniach sterownika
graficznego 845G-"Graphics Properties | Hot Keys | Disable". Skróty
klawiszowe są włączone domyślnie.
2) alternatywnie na w/w stronie dostępna jest "latka" do rejestru, która
należy wgrać. Pozwala ona na równoczesne używanie funkcji skrótów
klawiszowych sterownika graficznego, jak i polskiego ł.
ftp://download.intel.com/support/graphics/fix-polish.reg <- łatka:-)
Rozwiązanie to jest zaczerpnięte z wątku zamieszczonego poniżej:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic9574.html
Oficjalny opis i rozwiązanie intela:
http://support.intel.com/support/graphics/intel845g/sb/CS-004713.htm
3. P: Nie mogę napisać małego ć
O: Tak jak w przypadku powyżej winne jest oprogramowanie do karty
graficznej tym razem ATI, w celu rozwiązania problemu należy
odznaczyć w Ati Control Center, zakładka Hotkeys "ptaszka" przy
"LaunchDashboard". Problem ten niestety występuje po ponownym
uruchomieniu komputera (podobno w nowej wersji oprogramowania
został już naprawiony), jedynym skutecznym wyjściem jest
odinstalowanie Ati Control Center lub zmiana po każdym
uruchomieniu komputera.
O: Problem rozwiązujemy następująco:
1) W CCC funkcja klawisze skrótu MUSI być aktywna!
2) zmieniamy kombinację klawisza ctrl+alt+c na dowolną inną literę np "H".
3) Zastosowujemy zmiany i sprawdzamy poprawność działania literki "Ć"
Metoda działa bez zarzutu na Viście i XP.
4. P: Podczas uruchamiania dosowych programów pod windowsem XP, W2k wyskakuje mi komunikat:
Cytat:
16-bitowy podsystem Windows
C:/WINDOWS/SYSTEM32/AUTOEXEC.NT. Ten plik systemowy nie nadaje
się do uruchomienia aplikacji systemu MS-DOS lub Microsoft Windows.
Przyciśnij przycisk Zamknij, aby zakończyć działanie aplikacji.
(Komunikat ten może dotyczyć pliku autoexec.nt lub config.nt)
O: W obu przypadkach wystarczy skopiować plik config.nt lub autoexec.nt
z katalogu z systemem np. z dysk:WINDOWSREPAIR do :WINDOWSSYSTEM32 i ustawić atrybut tylko do odczytu ( Katalog Windows jest tylko przykładem, nazwy mogą zależeć od tego, jaki katalog dany Użytkownik sobie wybrał).Pliki te mogą być ukryte i może być konieczne włączenie pokazywania plików ukrytych robi się to tak: W explorerze wybieramy z menu Narzedzia->Opcje Folderów. zakładka widok i zaznaczamy Pokaz ukryte pliki i foldery.
Więcej o tym problemie można poczytać tutaj:
http://support.microsoft.com/kb/324767/pl
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic192238.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic199461.html#972768
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic184259.html
5. P: Wyskakuje mi okienko z komunikatem ze system zostanie zamknięty za 60s

O: Powodem tego jest wirus sasser lub blaster, a oto, co należy zrobić:
Najpierw: Start->Uruchom-> shutdown -a
Później: http://www.windowsupdate.com
Następnie: http://www.mks.com.pl/files/pomoc/MksClean.exe
lub:
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.sasser.removal.tool.html
http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/w32.blaster.worm.removal.tool.html
Więcej można poczytać o tym tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic65408.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197650.html
http://www.microsoft.com/poland/security/virus/blaster.mspx
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;841720
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;833330
6. P: Wyskakuje mi komunikat "odnalezienie wymaganego pliku DLL
MSVBVM60.DLL było niemożliwe" (lub podobny komunikat z plikiem MSV)
O: Należy zainstalować biblioteki vbrun, które można pobrać z:
http://www.karenware.com/powertools/runtimes.asp
7. P: Jaki antywirus jest najlepszy?
O: Nie ma takiego, każdy jest inny i trzeba wypróbować parę i samemu
zobaczyć, który nam najbardziej odpowiada, proponuje poczytać:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic214598.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic92891.html
Lub wpisać antywirus w Szukaj
8. P: Nie działa mi czat (java), co mam robić?
O: Należy zainstalować jave:
http://www.java.com <- Java Sun'a
http://www.java.com/en/download/help/win95.jsp <- Java dla Windows 95
http://java-virtual-machine.net/download.html <- Java Microsoftu, Sun (starsze wersje)
9. P: Czym mogę przetestować pamięć RAM?
O:
http://www.Memtest86.com/ <- Memtest
http://www.memtest.org/ <- Memtest+
http://www.goldmemory.cz/ <- GoldMemory
htp://www.mersenne.org/freesoft.htm <- Prime95 (testuje także procesor)
http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp <- Windows Memory Test
10. P: Mam problem z rejestrem otóż, gdy chcę go otworzyć wyskakuje wiadomość że został on zablokowany przez administratora sieci.
O: Prawdopodobnie jakiś wirus lub trojan zablokował możliwość edycji
rejestru, w celu przywrócenia możliwości edycji rejestru należy wykonać
następujące czynności:
Start->Uruchom->gpedit.msc->Konfiguracja Użytkownika->Szablony
Administracyjne->System->Wyłącz Narzędzia do edycji rejestru
lub:
http://spybot.eon.net.au/files/regalyz.exe
następnie:
HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/System
wpisać wartość 0 przy "DisableRegistryTools" lub "DisableRegedit"
Oczywiście przed dokonaniem zmian należy usunac virusa/trojana przy
użyciu np: HijackThis, Spybot S&D, Ad-aware, CWS Shredder, SpywareBlaster
Analiza logów z hijackthis -> http://www.hijackthis.de/
http://www.lavasoftusa.com/software/adaware/ <- Ad-Aware
http://cwshredder.net/bin/CWShredder.exe <- CWS Shredder
Gdyby to nie pomogło należy poczytać tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic144641.html
Lub jak zwykle użyć Szukaj
11. P: Nie mogę zmienić strony startowej w Internet Explorerze
O: Problemem tak samo jak powyżej zapewne jest trojan lub wirus, żeby
rozwiązać problem należy wykonać następujące czynności:
Start->Uruchom->regedit
w edytorze rejestru odszukujemy klucz:
HKEY_CURRENT_USERSoftwarePoliciesMicrosoftInternet ExplorerControl Panel
HomePage i zmieniamy wartość HomePage z "1" na "0" lub w ogóle usuwamy ta wartość.
Oczywiście przed dokonaniem zmian należy usunac virusa/trojana przy
użyciu np: HijackThis, Spybot S&D, Ad-aware, CWS Shredder, SpywareBlaster
Analiza logów z hijackthis -> http://www.hijackthis.de/
12. P: Jakie kodeki, powinienem zainstalować?
O: Najlepszym zestawem jest ffdshow + AC3 Filter
http://sourceforge.net/projects/ffdshow
http://ac3filter.sourceforge.net/
A do filmów pod dos’em QuickView:
http://www.multimediaware.com/qv/
13. P: Jak włączyć lub wyłączyć przywracanie sytemu?
O: http://www.gdata.pl/pl/support/avk12_pyt6.html
http://support.microsoft.com/kb/309531/
14. Instalacja XP na medal: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic154720.html
Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane, mam nadzieje że wszystko jest dość czytelne. Oczywiście zachęcam do dopisywania innych pytań i odpowiedzi, które często się tutaj pojawiają, a które przeoczyłem
Ps. Proszę o przyklejenie postu o ile jest taka możliwość