logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak obliczyć punkt pracy, wzmocnienie napięciowe i rezystancję wejściową wzmacniacza?

deny_bks 05 Sty 2006 20:59 2392 2
REKLAMA
  • #1 2150177
    deny_bks
    Poziom 10  
    Posty: 11
    Ocena: 1
    Witam. Mam problem z obliczeniem punktu pracy oraz wzmocnienia napięciowego i rezysnatcji wejsciowej tego wzmacniacza.

    Bardzo proszę o pomoc, a najlepiej obliczenie punktu pracy i parametrów roboczych które wcześniej podałem(Rezystancja wejsciowa i wzmocnienie napieciowe). Parametry w sumie wiem jak policzyć ale nie mam zielonego pojecia jak obliczyc punkt pracy. Prosze o pomoc !!!!
    Załączniki:
    • WE.JPG (34.17 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 2152483
    kilork
    Poziom 17  
    Posty: 204
    Pomógł: 20
    Ocena: 10
    Witam! Wg. moich starych szkolnych notatek to będzie następująco:
    - na początek wprowadźmy oznaczenie elementów:
    0,5 M - R1
    5,5 M - R2
    500Oh - R0
    15 Oh - R3
    I1 - prąd płyn. przez R1
    I2 - prąd płyn przez R2
    Ic - prąd kolektora BC107
    Ie - prąd emitera BC107
    Ib- prad bazy tranzystora BC107 ( tam było ~10 uA)
    Ube - to co wynosi tam 630mV ( dla tranzystorów krzemowych)
    Uz - zasilanie (6V)
    - należy przyjąć jakieś wstępne dane:
    R3 - dla małych sygnałów ~ 1kOh , dla dużych sygnałów 10-100 Ohm
    R2 ~ 5-10 * R3
    Uz - wg. zał.

    - z równania :
    załącznik: wzór.txt
    możemy wyznaczyć potrzebne niewiadome

    - wzm. napięcowe : Uwy:Uwe
    - rez. wejś. : Uwe : Iwe
    Załączniki:
    • wzór.txt (148 Bajtów) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #3 2152961
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7548
    Pomógł: 1823
    Ocena: 885
    Widzę ze kolega nie ma kompletnie pojęcia o dobieraniu wartości rezystorów do wzmacniacza WE.
    Prąd bazy można wyznaczyć z uproszczonej zależności bo kolega dał R2 5.5M co można powiedzieć ze prawie w ogóle nie wpłynie na działanie układ i można ją śmiało usunąć. Liczmy wiec
    Ib=(Uz-Ube)/R1 (pomijamy wpływ Re jako bardzo mały Re15)
    Ib=6-0.65/500K=10.7uA,teraz obliczmy prąd kolektora Ic=beta*Ib
    Gdzie beta to wzmocnienie prądowe tranzystora beta=Ic/Ib, niech beta u nas wynosi 220.
    Ic=220*10.7uA=2.3mA
    Teraz obliczmy wzmocnienie Ku=Rc/Re gdzie Rc= wszystko co „widzi” kolektor,
    Re= wszystko co „widzi” emiter
    Ponieważ rezystancja obciążenia wynosi aż 5M wiec możemy ja pominac w obliczeniach i nie znamy tez h22 wiec obliczenia będą obarczone błędom do 20%.
    Rezystancja widziana na emiterze wynosi re=26mV/Ic=26mV/2.3mA=11.3
    Rezystancja Re=15 jest zwarta do masy przez kondensator 1uF, wiec jej nie wliczamy do obliczeń. Ku=500/11.3=44V/V
    Rwe=beta* re= 2.5K( pomijamy 500k i 5.5M jako mało znaczące z powodu swojej wielkości)
    Rwy=Rc=500.
    I tak na przyszłości w obwodach tranzystorowych bardzo rzadko stosuje się rezystancje większe niż 1M, i zmniejsz częstotliwość sygnału wejściowego z 6MHz do 1KHz, bo dla tak wysokich częstotliwości trzeba uwzględnić jeszcze wiele innych czynników.
    Aha i jak kolega chce poznać jak to się powinno robić niech poczyta sobie serie artykułów A tranzystorach z edw dostępne tu:
    http://www.edw.com.pl/index.php?module=Conten...&POSTNUKESID=9436f673f6099906cddc3050ee8fb095
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/38_04.pdf(WK)
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/39_10.pdf(Wk)
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/40_03.pdf(WE)
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/41_06.pdf(WE)
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/42_09.pdf(WE)
REKLAMA