Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szafy sterownicze a mróz

07 Sty 2006 19:24 5110 12
  • Poziom 11  
    Witam

mama wykonac szafy sterownicze, ktore beda umieszczone na zewnatrz budynku. boje sie o elementy znajdujace sie w srodku szaf. beda to m. in. falowniki, przekazniki, sterownik. zamierzam zabezpieczyc kazda z szaf grzalka z termostatem.

czy ktos z was robil juz takie rzeczy ?
    chodzi mi o pomysl jak to zrobic, jak to zabezpieczyc przed ewentualnym przegrzaniem, czy robic kratki wentylacyjne.
    nie wiem tez czy to ogrzewanie ma pracowac przez caly czas czy tylko przez czas pracy automatyki. jest to sterowanie wentylacja

bogdan
  • Poziom 26  
    Musisz poszukać gdzieś w sieci, napewno są do tego jakieś normy, które to ustalają. Każde urządzenie powinno mieć też notkę z informacją, w jakiej temp. może pracować, a w jakiej tylko przebywać.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Szafy na urządzenia elektryczne i elektroniczne przeznaczone do pracy na swieżym powietrzu są zwykle wyposażone w małą grzałke (lub kilka)sterowaną termostatem (ich moc zależy od pojemnosci szafy). Temperatura wyłaczenia grzejników to ok 15-20'C. Nie mają żadnych otworów wentylacyjnych, chyba że urządzenia w nich zamontowane wydzielają bardzo dużo ciepła.
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Grzałkę umieszczamy w dolnej części szafy, moc zależy od wielkości szafy (nawet do 1,5-2kW) dla dużych szaf. Grzałki jakie stosowałem miały wentylator mieszający powietrze w szafie. W samej szafie montujemy termostat załączający grzałkę w określonej temperaturze. W termostat i grzałke możesz się zaopatrzyć np. w firmie astat w Poznaniu - z grzałką był w komplecie wykres doboru mocy do wielkości szafy. Jeśli w szafie są drogie i wrażliwe sprzęty to termostat nastawiłbym na +2 - +5 stopni aby wilgoć nie zniszczyła elektroniki.
  • Poziom 11  
    szafy maja wymiar szer800, wys1000, gleb 300
    a w srodku maja znajdowac sie m. in. 3 falowniki, kilka stycznikow, bezpiecznikow, sterownik od wentylacji
  • Poziom 11  
    Masz do rozwiazania dwa problemy:
    1. Wentylację szafy (usuniecie ciepła wytworzonego przez falowniki)
    2. Ogrzewanie szafy w czasie spadków temperatury .
    Ad. 1 Musisz policzyć ilość ciepła wytworzonego przez falowniki i policzyć wydajność wentylatora wentylującego szafę. Jeżeli niewiesz jak to zrobić, to podaj jakie falowniki i o jakiej mocy instalujesz to Ci policzę.
    Ad2. Nie można dopuścić do spadku temperatury w szafie poniżej 4 st.C, a więc zainstalować ogrzewanie. Kłania się to Rittal ze swoimi produktami.
    Osobnym problemem jest zasiosowanie żaluzji w kratkach wentylacyjnych , aby nie instalować grzałek o nadmiernej mocy.
    Adam
  • Poziom 15  
    AdamAP napisał:
    Masz do rozwiazania dwa problemy:
    1. Wentylację szafy (usuniecie ciepła wytworzonego przez falowniki)
    2. Ogrzewanie szafy w czasie spadków temperatury .
    Ad. 1 Musisz policzyć ilość ciepła wytworzonego przez falowniki i policzyć wydajność wentylatora wentylującego szafę. Jeżeli niewiesz jak to zrobić, to podaj jakie falowniki i o jakiej mocy instalujesz to Ci policzę.
    Ad2. Nie można dopuścić do spadku temperatury w szafie poniżej 4 st.C, a więc zainstalować ogrzewanie. Kłania się to Rittal ze swoimi produktami.
    Osobnym problemem jest zasiosowanie żaluzji w kratkach wentylacyjnych , aby nie instalować grzałek o nadmiernej mocy.
    Adam

Zgadzam się z AdamAP. Większość nowych falowników może pracować nawet w temperaturze 0 stopni C. Lecz nie temperatura powietrza jest w tym przypadku najważniesza, lecz wilgotność. Po wyłączeniu szafy temp. spadnie i może wytrącić się woda z powietrza. Jeżeli moc falowników będzie znaczna, to stosowanie szczelnej szafy nie ma sensu, gdyż latem falowniki się ugotują.

Ja stosuję wtedy szafy pełne z ogrzewaniem w środku i regulatorem wilgotności oraz klimatyzator w celu chłodzenia latem. Niestety w stosunku do normalnego wykonania podwaja to koszty.

AdamAP możesz podać wzory na których prowadzisz obliczenia?
  • Poziom 26  
    U mnie na osiedlu stoi wielka szafa TP :D I non stop (lato czy zima) słychać jak pracuje wiatrak wewnątrz. Wydaje mi się, że w lecie wiatrak dmucha zimne powietrze, a w zimie powietrze ogrzane przez jakieś grzałki! Może to jest jakieś rozwiązanie?
  • Poziom 10  
    jak już grzałka to z termostatem ale musi chodzić non stop w zimie
  • Poziom 11  
    Przepraszam, ale wczesniej miałem mało czasu.
    Podaję sposób obliczenia wydajności wentylatora chłodzącego w szafach sterowniczych.
    P - straty mocy w przetwornicy ( w Watach)
    Tin.- max. temp. powietrza wlotowego
    Tout. - max. temp. powietrza wylotowego (podaje producent przetwornicy w katalogu, generalnie ok. 45 st.C
    Qair - wydajnośc wentylatora po uwzględnieniu spadku ciśnień na filtrach (m3)

T = Tin - Tout

Qair = (P * 3,1) / T
    Adam
  • Poziom 13  
    U mnie w pracy to nawet przegięli bo są klimatyzatory w szafach