logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sony FH-B610 - brak napięć +7,5V i -7,5V, przegrzewanie tranzystora +5,6V

Grzegorz Markowski 12 Sty 2006 20:52 1631 4
REKLAMA
  • #1 2174299
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5320
    Pomógł: 900
    Ocena: 751
    Witam,

    Zasilacz nie podaje na płytę główną napięć +7,5V i -7,5V. Napięcie +5,6 i +12V dociera do płyty głównej. Wieża reaguje na naciskanie klawiszy funkcyjnych, za wyjątkiem klawiszy do obsługi CD i magnetofonów.
    W głośnikach słychać lekki szum, tuner jest przestrajany. Sprawdziłem tranzystory stabilizatorów +7,5 i -7,5V i obydwa są sprawne. Bardzo mocno rozgrzewa się tranzystor stabilizacji +5,6V. Spalony rezystor zabezpieczający w linii +7,5V.

    Pozdrawiam,
    GM
  • REKLAMA
  • #2 2175250
    jersey69
    Poziom 35  
    Posty: 1696
    Pomógł: 362
    Ocena: 114
    Witam !

    Właśnie męczę się z kompaktem w tym samym modelu . Zasilanie jest tu OK , a stabilizator 5,6 V również jest gorący (ok.80°) , więc chyba ten typ tak ma . Sprawdziłeś napięcia na regulatorze M5230 ?

    pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #3 2175683
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 42  
    Posty: 7605
    Pomógł: 678
    Ocena: 560
    no to koniecznie wymień ten opornik.. i wykobinuj cos do chłodzenia tego stabilizatora.. 80stC to trochę duzo :/
  • REKLAMA
  • #4 2177123
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5320
    Pomógł: 900
    Ocena: 751
    jersey69 napisał:
    Witam !

    Właśnie męczę się z kompaktem w tym samym modelu . Zasilanie jest tu OK , a stabilizator 5,6 V również jest gorący (ok.80°) , więc chyba ten typ tak ma . Sprawdziłeś napięcia na regulatorze M5230 ?

    pozdrawiam


    Witam,
    Dzięki za info o temperaturze stabilizatora. Zacząłem się bowiem obawiać, czy w obwodzie +5,6V nie ma jakiegoś zwarcia.
    Niestety nie zmierzyłem napięć na wyprowadzeniach tego układu. Na razie nie mogę tego zrobić, bo wieża jest w proszku. Udało mi się odblokować mechanizmy magnetofonów, które były totalnie pozacinane. Pasek w jednym z nich nadaje się do wymiany.

    Pozdrawiam,
    GM

    Dodano po 3 [minuty]:

    Wojtek(KeFir) napisał:
    no to koniecznie wymień ten opornik.. i wykobinuj cos do chłodzenia tego stabilizatora.. 80stC to trochę duzo :/


    Ale zanim wymienię ten opornik, którego notabene nie ma w jednej z wersji tego aparatu, muszę sprawdzić przyczynę jego spalenia.

    Pozdrawiam,
    GM
  • #5 2180970
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5320
    Pomógł: 900
    Ocena: 751
    Temat zostaje zamknięty. Przyczyna braku napięć była prozaiczna. Płytka drukowana, nie była dokręcona do chassis zasilacza. Wkręcenie jednej śruby spowodowało połączenie galwaniczne pomiędzy masą płytki a masą reszty urządzenia i napięcia się pojawiły.

    GM
REKLAMA