logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego tranzystor BD282 w zasilaczu stabilizowanym?

cybergood 15 Sty 2006 20:21 6208 5
REKLAMA
  • #1 2184564
    cybergood
    Poziom 16  
    Posty: 282
    Pomógł: 3
    Ocena: 6
    znalazłem gdzies ten prosty zasilacz stabilizowany ale nie czaje po co jest tu zastosowany transystor BD282 .Mniej wiecej wiem co do czego jest na tym schemacie ale po co ten tranzystor??
    Narazie ucze sie elektroniki.Próbuje to jakos zrozumiec.


    Pozdrawiam
    Załączniki:
    • Dlaczego tranzystor BD282 w zasilaczu stabilizowanym? zasilacz.gif (4.65 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 2184614
    tszczesn
    Specjalista - oldradio
    Posty: 2495
    Pomógł: 383
    Ocena: 184
    cybergood napisał:
    znalazłem gdzies ten prosty zasilacz stabilizowany ale nie czaje po co jest tu zastosowany transystor BD282 .Mniej wiecej wiem co do czego jest na tym schemacie ale po co ten tranzystor??
    Narazie ucze sie elektroniki.Próbuje to jakos zrozumiec.


    Zwiększa wydajność prądową całości, do dowolnie dużej wartości. Jak prąd płynący przez stabilizator scalony przekroczy 0.6A to spdaek napięcia na oporniku na wejściu scalaka przekroczy 0.6V, zacznie przewodzi tranzystor, który zbocznikuje scalak i poda duży prąd na wyjście. Gdy napięcia na wyjściu zrobi się za duże, to scalak przetanie przesyłać prąd na wyjściu, napięcie na oporniku, a co za tym idzie wysterowanie tranzystora spadnie. W ten sposób scalak konstroluje napięcie na wyjściu, a tranzystor daje prąd.
  • REKLAMA
  • #3 2188829
    cybergood
    Poziom 16  
    Posty: 282
    Pomógł: 3
    Ocena: 6
    no czaje. dzieki. a jeszcze nie bedzie to miało wpływu na stabilizacje napięcia??
  • REKLAMA
  • #4 2188838
    tszczesn
    Specjalista - oldradio
    Posty: 2495
    Pomógł: 383
    Ocena: 184
    cybergood napisał:
    no czaje. dzieki. a jeszcze nie bedzie to miało wpływu na stabilizacje napięcia??


    Będzie miało - stabilizacja będzie gorsza, przede wszytskim będzie tez wolniejszy. Dlatego lepiej jest nie dawać małego prądu scalaka, tylko możliwie duży - wtedy szkodliwy wpływ tranzystora będzie mniejszy.
  • REKLAMA
  • #5 2188890
    karlos79
    Poziom 33  
    Posty: 1768
    Pomógł: 254
    Ocena: 76
    Witam
    Takie zasilacze są dość mało odporne na zwarcie na wyjściu.
    Jeśli powstanie zwarcie, to jako pierwszy przepali się tranzystor.
    Najczęsciej w taki sposób, że pomiędzy kolektorem a emiterem będzie przejście, wtedy całe napięcie zasilania przedostanie się na wyjście.
    Warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu nadnapięciowym, albo przeciwzwarciowym.
    Pozdrawiam
  • #6 2428909
    maziu
    Poziom 18  
    Posty: 363
    Pomógł: 2
    Ocena: 12
    Po co on tu, to już wiadomo :) ale na stronce z której pochodzi foto można doczytać : "dobrze jest użyć dwóch lub nawet trzech tranzystorów mocy, połączonych równolegle" co zwiększa nam parametry . Do tego BD282 jest tranzystorem typu PNP(zamienniki: 2N6107,{BD240 - parametry: 2A 100V}) (ceny w granicach 2 zł) I tu moje pytanie :
    1) tak przy okazji : czy można przerobić układ aby dzałał z tranzystorami typu NPN ??
    2) ale ważniejsze dla mnie jest jak podłączyć te PNP równolegle??
    3) no i jeszcze dylemat mam bardzo dobre trafo z Uwy = 37V a w instrukcji do układu każą ograniczyć sie do 35V!! wiem że MAX napięcie katalogowe to 35V ale podobno można nagiąć granice stosując większe radiatory ... czy zgodzicie sie z tym ??
REKLAMA