Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Realizacja praktyczna sterowania skrzyżowaniem (PLC) - help

gkdrobny 15 Jan 2006 22:18 1580 4
SterControl
 • #1
  gkdrobny
  Level 11  
  Witam, potrzebuję pomocy w zrealizowaniu projektu, który ma na celu wykonanie makiety skrzyżowania ze światłami (LED) oraz wykonania obwodu sterowania przy pomocy sterownika PLC. Mam do dyspozycji siemensa s7-200 CPU222 (24DC), a problem mój polega na tym jak fizycznie podłączyć sterownik do makiety. Z programem sobie jakoś poradzę, ale kompletnie nie wiem co muszę mieć (czujniki, przekaźniki ....) i jak to spiąć.


  POMOCY
 • SterControl
 • #2
  MirekCz
  Level 35  
  Jeżeli to jest makieta z diodami to możesz je podłączyć bezpośrednio do wyjścia PLC szeregowo z rezystorem (obliczonym z prawa Ohma, żeby mieć odpowiedni prąd/napięcie).
  Jeżeli masz led który ma powiedzmy spadek napięcia 1,5V i pobiera prąd rzędu 10mA to mamy I=10mA , spadek napięcia na rezystorze Ur=24-1,5V=22,5V
  R=Ur/I=22,5V/10mA=22,5V/0.01A~2250omów (2k będzie ok.)
  Na rezystorze będzie wydzielało się ciepło rzędu 22,5*0.01=0,22W , więc najlepiej żeby ten rezystor był conajmniej 1/2W, albo i 1W.
  (Jeżeli z jednego wyjścia PLC możesz obsłużyć kilka ledów to obliczasz to tak jak powyżej, tylko spadek napięcia na każdym ledzie - ok.1,5V, zależnie od koloru - odejmujesz od Ur)


  Podłączenie czujników to już różnie, zależy czy masz jakies przemysłowe (takie sie podłancza przeważnie bezpośrednio do PLC, spójrz do jakiejkolwiek książki od PLC) czy chcesz je robić sam/wykorzystać jakies nieprzemysłowe czujniki (wtedy najlepiej na wyjściu takiego czujnika umieścić optoizolator, bo do jego włączenia wystarczy ok. 2V/5mA a optoizolator może sterować napięcie 24V podawanym do PLC) - optoizolator np. LTV 817/827/847
 • SterControl
 • #3
  KAPAS
  Level 17  
  Witam
  Zamiast kombinować z rezystorami możesz zastosować gotowe lampki LED na 24V - mniej problemów, i wyglądają ładniej. Jeżeli chodzi o czujniki, to musiałbyś dokładniej sprecyzować, jakie ma być ich zadanie gdyż od tego zależy ich rodzaj (np. czy ma to być czujnik, który wykrywa obecność kilku samochodów i po pewnym czasie przełącza światła ?).
  Pozdrawiam
 • #4
  marekng1
  Level 2  
  Witam. Wejdz na strone www.astor.com.pl znajdziesz przykładowe zadanie na plc dla sygnalizacji świetlnaj.