Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Kadett 1,6i -brak mocy, szarpanie przy niskich obrotach

adielektro 18 Jan 2006 18:33 5971 13
Wago
  • #1
    adielektro
    Level 20  
    Silnik 1,6 i - jednopunkt,typ C1,6NZ
    Objawy tego typu:
    Auto odpala ale ma wyczuwalnie słabszą moc - na 2 biegu max 70 i nie wkręca sie na obroty tak jak powinno, poza tym w pewnym przedziale obrotów szarpie, około 2 -3 tyś.obr/min. Po wykręceniu świec widoczne okopcenie- zbyt bogata mieszanka, - wyświetliło raz kod 45.
    Co zrobiłem:
    Wymienione przewody W.N, wymienione świece bo były boscha z przerwą 1,1mm a do tego silnika muszą być 0,8 mm - założyłem nowe. Wymieniłem membranę umieszczonę na kolektorze dolotowym- nie wiem jaką rolę pełni -teraz już się otwiera jak dodaję gazu, działa na podciśnienie i otwiera jakiś dodatkowy kanał mieszanki lub powietrza- tego nie wiem. Zdemontowałem cały układ wtryskowy, uszczelki-nowe czyszczene wężyki, silnik krokowy, potencjometr położenia przepustnicy. Końcówkę wtryskiwacza podstawiałem -o.k. Czujnik temp. na komp -też podstawiałem , mierzyłem -o.k . Czyściłem kopułkę palec, węglik i wszystko co się da. Mierzyłem ciśnienie na tłokach jest równe i wysokie.
    Po naprawach : Samochód pali na dotyk nawet przy -10, ale k...wa nic się nie zmieniło - brak mocy max i to szarpanie, może filtr paliwa i ciśnienie pompki - sam nie wiem - proszę o pomoc jestem wstanie sprawdzić wszystkie sensowne pomysły - dodam,że jak odłącze to podciśnienie co idzie do membrany na dolocie to widzę jakieś zmiany ale nie jest super.
  • Wago
  • #2
    1robert
    Level 18  
    ja mam astre z tym samym silnikiem - ta membrana o której piszesz to chyba EGR - zawór recyrkulacji spalin - otwiera troche spalin do kolektora dla ochrony środowiska - spróbuj go zaślepić na stałe - będziesz pewien że to nie on a ponoć to nie szkodzi silnikowi - bedziesz tylko mniej proekologiczny.. kod 45 - bogata mieszanka moze sie zaświecać przy awarii EGR-a Możesz jeszcze wymienić filtr paliwa - ja miałem tak zapchany że nie mogem z niego wylać resztek benzynki ;D ale szarpał tylkko jak był zimny po załaczeniu auta . jak sie rozgrzał było dobrze.
  • Wago
  • #3
    adielektro
    Level 20  
    Ogólnie to już zaślepiałem, odłączałam, zwężałem przekrój itd. bez super efektu,jak lepiej się wkręcał to znowu po zejściu z obrotów zaczynał dziwnie nierówno pracować. A co do tego zaworu to on raczej nie jest od recyklingu bo nie ma połączenia z kolektorem wylotowym, jest umieszczony na kolektorze dolotowym - ale nie wiem jak idą tam w środku kanały.
  • #4
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam
    Sprawdź cały układ wydechowy czy czasem cos nie jest przytkane....
    Pozdrawiam
  • #5
    Oporniczek
    Level 19  
    Sprawdź jeszcze ustawienie rozrządu. Miałem przypoadek, że pasek przeskoczył o jeden ząb i nagle silnik stracił moc. Objawy były takie same. Drożność wydechu też wchodzi w rachubę - jest mróz a w wydechu skrapla się para wodna.
  • #6
    adielektro
    Level 20  
    Więc tak: pomierzyłem ciśnienie na cylindrach-jest równe na każdym tłoku i jak w zdrowym silniku, zmniejszyłem przerwę na świecach do około 0,7mm, zatkałem wężyk podciśnieniowy idący do tej membrany na kolektorze dolotowym (nadal nie wiem do końca co to jest), zmierzyłem wydajność pompki paliwa 1min. = 1,1 litra -lepiej niż w książce.
    Efekty: Auto jeździ lepiej, już tak nie szarpie i właściwie zniknęła szarpanka przy 2-3 tyś.obr/min. Brałem pod uwagę przeskoczony rozrząd, ale dziwi mnie ,że tak ładnie odpala i nie strzela a co do wydech to ma malutką dziurkę przed katalizatorem a spaliny dość ostro wylatują z tłumika końcowego ale może powinienem się za to wziąść. Podsumowując : brakuje mu jeszcze mocy oraz nie wiem do czego jest ta membrana podciśnienia którą zaślepiłem(wężyk który do niej idzie). Czekam na kolejne sugestie.
  • #7
    sq8luu
    Level 18  
    Sprawdź lambdę , a filtr paliwa jak dawno nie wymieniany to wymień.
    Pozdrawiam.
  • #8
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam
    Ta membrana o której mowisz to jest zawór recyrkulacji spalin służy on do dopalania slain.... chodzi tutaj o ekologie..... zaslep go i będziesz miał spokuj.. a to szarpanie w granicy 2000/3000tys to mogło być spowodowane własnie przez ten zawór jak tak miałem w vectrze z tym samym silnikiem... teraz też mam zaślepiony i jest OK. Co do wydechu to jak możesz to wykręć sonde i przejedź sie bez niej.... i zoabczysz jak wtedy bedzie jechał a filtr powietrza w jakim jest stanie? sprawdź!!....
    Pozdrawiam Paweł
  • #9
    adielektro
    Level 20  
    Pawelsiara74 - dobra rada z tym wykręceniem sondy, będę miał sporą dziurę i nie muszę ściągać katalizatora aby wyeliminować jego uszkodzenie.Co do tej membrany to nie jestem pewien czy masz rację bo, ona jest zainstalowana na dolocie,... ale może rzeczywiście drugi kanał idzie z wydechu i podczas załączenia wydech wlatuje do kanału dolotowego,- tylko martwi mnie to ze ona działa głupkowato mianowicie im więcej gazu tym bardziej się otwiera...a może ona dodaje więcej mieszanki, tylko wygląda jakby szło to na pierwszy dolot ( 1 cylinder od strony zapłonu)
    Co do filtra powietrza to jasne, że wymieniany - próby były nawet bez filtra, a f.paliwa nie wymieniałem bo wydolność pompki bardzo dobra. Co do samej sondy lambda to tak jak pisałem na początku, podstawiłem drugą, poza tym jest jedno-przewodowa więc w początkowej fazie nie mają znaczenia jej wskazania.
    Dziś mrozik -12 a kadett z pierwszego pali, ale czy zimny czy ciepły to czuć, że brak mocy i jakby były tylko obroty do max 4,5-5 tyś.(brak obrotomierza), membrana zaślepiona.Sprawdzę jeszcze co będzie jak zrobię tą dziurę w wydechu...
  • #10
    pawelsiara74
    Level 22  
    witam
    co do zaworu to mam racje.... tam jest dwa kanały który jeden połączony jest z kolektrorem wydechowych (czyli spaliny) i ten własnie zawór łączy ten kanał z kanałem kolektpra dolotowego(czyli zasysa spaliny....) nie mam terqaz czau żeby Ci to dokładnie rozpisać.... ale jak go zaslepisz to będzie napewno lepij.... miałem problemy z tym zaworem u siebie i po zaslepieniu wszystko jest Ok
    Pozdrawiam Paweł
  • #11
    adielektro
    Level 20  
    O.k przekonałeś mnie, tego potrzebowałem. Czyli jakimś kanałem z głowicy dochodzą spaliny do membrany a póżniej lecą do kolektora pierwszego tłoka ale jest to jednopunkt więc kolektory są połączone i spalinki trafiają do wszystkich dolotów.. mam nadzieję , że tak jest.
    Ale czemu to nie ma mocy... już mnie denerwuje ten opel.
  • #12
    pawelsiara74
    Level 22  
    Witam wróce jezszcze do tego zaworu... a wiec w głowcy jest kanał który kończy się przy tym własnie zaworze... i gdy zawór sie otworzy to spaliny idą do kolektora ssącego aby je "dopalić" jezeli chcesz to ściąg sobie ten zawór i zapal samochód i wtedy wszystko juz będziesz wiedział....
    a co do mocy to może być kilka przyczyn... tak na odległość to troszke trudno naprawić co najwyżej to mozemy Cię tutaj naprowadzać na możliwe usterki... a wiec musisz jeszcze sparwdźić wydech.... ja miałem spadek mocy w vectrze z takim samym silnikiem i miałem zatkany ostatni tłumik... nie sugeruj sie tym że spaliny wychodzą z tyłu zawsze bedą wychodzić.... inaczej silnik by Ci nie zapalił.. no chyba że tłumiki dziurawe.... a jak odkrecisz sonde i wtedy spróbuj sie przejechac.. będziesz widział co jest z tłumikami.. jak to nie bedzie to to moze coś z zapłonem jest nie tak... moze ustawić go trzeba, a wtrysk spawdzaleś w jakim jest stanie? może nie rozpyla dobrze, a sparwdzałeś czy czasem gdzieś nie ciągnie lewego powietrza? nic mi wiecej do głowy nie przychodzi (ale ja i tak stawiam na tłumiki...)
    Pozdrawiam
  • #13
    adielektro
    Level 20  
    Dobra, membrana wyjaśniona. Za 3 godziny będę w domu to wykręcę tą sondę i zobaczymy, później sprawdzę rozrząd bo będę miał garaż, co do wtrysku i lewego powietrza to podstawiałem drugi wtrysk i rozbierałem cały dolot. Załatwiłem drugi aparat zapłonowy może jeszcze to sprawdzę.
  • #14
    adielektro
    Level 20  
    Informuje wszystkich zainteresowanych, że auto jest zrobione.
    Za szarpanie autem odpowiadało zbyt duże ciśnienie z wydechu które przy otwieraniu membrany recylkulacji wzbogacało zbyt mocno mieszankę, a wzbogacało ją bo auto jej nie mogło spalić na skutek uszkodzenia katalizatora, a później spaliny nie miały gdzie uciekać i rozwaliły grzybek uszczelniający membrany(wydech -dolot).
    Więc kolego Pawelsiara74 miał rację - dzięki.