Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Car-Audio dla 40latka / nie w drzwi

JacekCz 21 Jan 2006 10:30 3389 13
    JacekCz
    Level 39  
    Mam 40 i jezdze wzglednie dużo, czesto doroslymi ludzmi lub z dziecmi.
    Nadmienie że ostatni raz radyjko do autka kupowalem 12 lat temu (wtedy cyfrowe, kaseta, 4x10w) poprosze o porade jak patrzec na to dziś.
    Mam kupione auto z fabrycznymi otworami z tyłu (wiem musze zmierzyc srednice). Auto spore, wygodne i dosc ciche. Sedan.
    Nie chce dać dużo, nie będe robił w aucie dyskoteki.
    Nastawiam się tak:
    a) CD/CDRW/MP3 (czy szukać szczegolnych funkcji, np. grania z katalogów?)
    Cos no-name z importów z niemiec z allegro ?
    b) panel lepiej nie na 'windzie' - po co ma sie psuc?
    c) jaka jest mi potrzebna moc.
    d) jesli z (szczerze mówiąc auto stoi daleko ode mnie i nie pamietam) przodu da sie sie powiesic co lepszego: małe gwizdki gdzies w rogu szyby ? w drzwiach sredni-bas (bez wooferów oczywiscie)
    e) z tyłu uzupelniająco, chyba że z przodu sie nie da, to podniesc klasę.

Na jaki gatunek moge sie obniżyc, na jaki już nie warto.
    Mam w pudle takie sześcienne kolumienki ok 8x8x8cm - czy z przodu, skierowac to sobie na twarz (do sluchania przy nocnych jazdach z dziecmi)
    DJSzmer
    Level 20  
    40 lat to nie znaczy ze masz zdrewnialy sluch, nie? Jezeli nie wymagasz super extra klarownego dzwieku i ząglerki CD w trakcie jazdy to rozwiazanie jedego problemu samo sie nasowa :) - mp3. Zepewne lubisz sluchac radia? - musi być cywrowy w pelni automatyczny tuner FM (dla wygody) ;] Bron Boże od NN z Allegro! Lepiej kupic cos ze znanym logiem, slabsze modele Pioneer czy Panasonic - to nie rewelacja, ale jak kupisz nowe to masz gwarancje ;] sa dostepne w spzedazy ratalnej po niecale 20zl/miesiac . (moc nie gra roli i tak jest za mala by gralo to dynamicznie, a ta funkcja z czytaniem katalogow to juz standard). W doborze glosniczkow wystrzegaj sie kolorowych BM Boschmann, First, dbTronic, juz Alphard czy Tonsil sa lepsze ale tez uwazaj. Najlepiej w przystepnej cenie ze srednia jakoscia (nie audiofilska) sa przetworniki np. Blaupunkt seria GTc system odseparowany, ale poczekamy az zmiezysz otwory ;] i podasz budzet jaki mozesz przeznaczyc na poszczegolne elementy. a jak chcesz szybko poradzic sie to na priv zapraszam ;]
    coobah
    Level 17  
    DJSzmer wrote:
    W doborze glosniczkow wystrzegaj sie kolorowych BM Boschmann, First, dbTronic, juz Alphard czy Tonsil sa lepsze ale tez uwazaj.

No nie moge.. Alpierd jest lepszy od Boschmanna, Firsta itp ??
    Przecież to jeden szajs jest!
    Tonsil to sie zgodze, o stosunku jakosci do ceny powiem tylko: rewelacja!

Zmierz głosniki, podaj ile kasiorki chcesz wydac.. Ale napewno te pudełka 8x8x8 to sobie odpuść... :)

pozdr.
    kraz73
    Level 28  
    DJszmer nie za bardzo jarzę co ty z tym tonsilem?. To że ciebie na niego nie stać, do tego Tonsil się dostosował i stworzył inne witryny polską i angielską ale mieszać go z alfikopodobnymi?? Alfik jest lepszy od BM nono to jest stwierdzenie, chyba naklejką.

JacekCz Z tyłu możesz załozyć jakieś głosniki dla dzieci przecież też będą chciały muzyki posłuchać, inaczej masz przydomek wyrodny tata. Lepiej jakby to były miękkie głosniki chodzące już w paśmie midbasowym, większość radii ma możliwość cięcia tyłu LPF-em także jak bedziesz jechał sam to zawsze możesz tył wykorzystać jako napęd basowy. Niestety głośniki muszą być wysokosprawne /końcówa ma maks 18W per chanel/. Napisz jeszcze jaki to samochód niio i koniecznie te wymiary, coś tam Ci dobierzemy.
    DJSzmer
    Level 20  
    coobah wrote:
    DJSzmer wrote:
    W doborze glosniczkow wystrzegaj sie kolorowych BM Boschmann, First, dbTronic, juz Alphard czy Tonsil sa lepsze ale tez uwazaj.

No nie moge.. Alpierd jest lepszy od Boschmanna, Firsta itp ??
    Przecież to jeden szajs jest!
    Tonsil to sie zgodze, o stosunku jakosci do ceny powiem tylko: rewelacja!

Zmierz głosniki, podaj ile kasiorki chcesz wydac.. Ale napewno te pudełka 8x8x8 to sobie odpuść... :)

pozdr.

To jest tak, ten Alpierd w skutecznoci jest lepszy od Firsta i Buszmena. Ale te wszystkie sa do bani, odradzam zakup jakiego kolwiek modelu, rowniez Tonsila, chetne przesle wam linka do foto relacji, gdzie wlasnie tego slawnego Tnsila rozbierali, nasmarkane, wlosami polaczone - Tonsil sie nie nadaje ;/ sluchalem i to jest moje zdanie. Lepiej dolozyc, a przy wyzszych modelach tonsila to nie trzeba dokladac a kupic cos porzadnego!

Dodano po 3 [minuty]:

kraz73 wrote:
    DJszmer nie za bardzo jarzę co ty z tym tonsilem?. To że ciebie na niego nie stać, do tego Tonsil się dostosował i stworzył inne witryny polską i angielską ale mieszać go z alfikopodobnymi?? Alfik jest lepszy od BM nono to jest stwierdzenie, chyba naklejką.

Niestety Tonsil to hała, jak dla mnie. Jezeli Tobie odpowiada to OK, ja nic nie mam, jezeli urazilem przepraszam. Kolega z forum prosil o pomoc, a zeby mu uczciwie jej udzielic pomoc opieram na swoich doswiadczeniach miedzy innymi z przetwornikami Tonsila - swietne zamienniki, w przytepnej cenie do domowego HiFi, ale tez nie daja tego czego sie spodziewam :/

prosze ---> http://www.audiocar.pl/forum/read.php?f=2&i=28922&t=28917#reply_28922
    kraz73
    Level 28  
    Fakt ze wzmacniaczami Tonsil pokpił i to nie tylko w walcach, nie wiem po co je wogóle wypuszczał, ale rozmowa tyczy przetworników akustycznych a tym raczej ciężko coś przykleić. Fakt nie jest to klasa najwyższa ale nie zapomnijmy, że i cena ich tam nie umieszcza. Są to przetworniki klasy średnio-wyższej. Niestety zwłaszcza w CA wybór ich jest niewielki za co potępiam Tonsila, rozwoju żadnego jak wprowadzili Speedy to i usiedli na laurach.
    Rademal
    Level 20  
    Moja koncepcja jest taka...

Radio Pioneer chociażby 1700 lub 3700 tanie a gra w miarę dobrze. Bedziesz zadowolony. Do tego wzmacniacz chociażby niskobudżetowy Blaupunkt 4100 lub Monocor taki za 399zł 4x100rms. Do tego dobre okablowanie przedni zestaw PowerBassa wygłuszone drzwi matą dekarską i w bagażniczku malutka skrzynka z Hertzem ES250, lub coś innego o dużym SPL

Jeśli masz pytania pisz na priv chętnie pomogę!!!!
    JacekCz
    Level 39  
    Rademal wrote:

Radio Pioneer chociażby 1700 lub 3700 tanie a gra w miarę dobrze. Bedziesz zadowolony. Do tego wzmacniacz chociażby niskobudżetowy Blaupunkt 4100 lub Monocor taki za 399zł 4x100rms. Do tego dobre okablowanie przedni zestaw PowerBassa wygłuszone drzwi matą dekarską i w bagażniczku malutka skrzynka z Hertzem ES250, lub coś innego o dużym SPL

1700 wydaje sie nie ma MP3
    zestaw funkcji do integracji w zestaw imponujacy (doczytałem, zaczyna łapać o co chodzi) rozumiem ma w cholere styków z tyłu ?

Zadnego woofera nie przewiduje. Bagaznik ma inną ciężką robotę.
    Wzmacniacz nieprędko.
    Gdzies mnie zainspirowali sympatią do Baupunktów (radyjek) że m.in. tradycyjny wyglad .. czy tak żeczywiscie klasyfikujecie firmy ?
    Rademal
    Level 20  
    Hertza można zamknąć w skrzynce w kole wiec w bagażniki miejsce jest a jesli chodzi o radia nie polecam blaupunkta przeciętne jakby brakowało im mocy pioneer potem alpine...Po co Ci mp3? szukanie w radiu lub przebieranie w folderach to udręka i ta jakosc marna :(
    DJSzmer
    Level 20  
    JacekCz wrote:
    Rademal wrote:

1700 wydaje sie nie ma MP3
    zestaw funkcji do integracji w zestaw imponujacy (doczytałem, zaczyna łapać o co chodzi) rozumiem ma w cholere styków z tyłu ?

Zadnego woofera nie przewiduje. Bagaznik ma inną ciężką robotę.
    Wzmacniacz nieprędko.
    Gdzies mnie zainspirowali sympatią do Baupunktów (radyjek) że m.in. tradycyjny wyglad .. czy tak żeczywiscie klasyfikujecie firmy ?

Faktycznie CD jest w 100% lepsze jakosciowo od mp3, polecam zmieniarke na CD, ale to sa koszta. Jezeli mamy do czynienia z malym budzetem (a wlasnie z jakim mamy do czynienia?? ile mozesz przeznaczyc?? ) i nie slyszyz za wielkiej roznicy miedzy dobrym mp3 a CD to kup z mp3 i by nie bawic sie w katalogi nagrywaj mp3 bezposrednio ;] , jednak jezeli wyskrobiesz troszke hajsu zakup dobre radio, uzywana Alpine + uzywana zmieniarka (bedzie taniej) a jakosciowo i funkcjonalnie bomba ;] Wygluszenie drzwi to podstawa.
    JacekCz
    Level 39  
    Upadła koncepcja w drzwi:
    auto (Hyundai Sonata II) to 'pełna elektryka' z szybami, zamkiem, lusterkami itd. Drzwi przednie są (prawie) cale w wyposażeniu, przetłaczany plastik, klawiatury, krzywizny i brak otworu pod głosnik. Nie mam zamiaru takich pruć.

Na desce w rogach na podszybiu są maskownice głosników fabrycznych sitka (czarna blacha z otworami) nie podejrzewam że większe niż 10 cm (nie demontowałem). Sitka pukane palcem nie skrzypią ale przy pracy głośnika kto wie....
    Oczywiście zgadzam się na wymianę sztuka za sztukę ale ten rozmiar....
    Gwizdki gdzieś zewnetrzne oczywiście OK. Na subwoofer sie nie nastawiam (w bliskim czasie)

Z tyłu (nie miałem miarki) otwory fabryczne okrągłe na oko przynajmniej 16cm, jeden z otworów nie wiadomo dlaczego był troche pruty, trzeba by jakąś deską/sklejką go wspomóc. Jak już się zgodzić na sklejkę (i być może nowy dywanik), można podyskutować o większym zakresie. Półka ciągle ma mieć funkcjonalność półki (ach, te dzieci: chrupki, chipsy itd.) i głośniki wyłącznie z dość gęstą maskownicą.

Wiązka kabli do radia była cięta, będzie trzeba analizować. Antena w tylnym błotniku wydaje się elektrycznie wysuwana. Auto dostanie CB również - dach radzicie czy przeciwny błotnik ?
    [/img]
    chcesienauczyc
    Level 11  
    505377635 zadzwon do tego czlowieka;)
    on Ci pomoze w kazdej kwestii widzialem jak stworzył audio w hondzie civic. ideał dla mnie;)
    pozdrawiam. powiedz ze jestes od młodego
    JacekCz
    Level 39  
    Żeby uprościć pytanie:
    1. Jaki dość dobry separowany 'woofer' 10 cm w dechę na podszybiu blisko słupków pod standardową fabryczną maskownicę (gada w pochyloną szybę) ? Wiem że woofer 10cm to .......
    Będzie (jeśli trzeba) wspomagany zwrotnicą i gwizdkiem gdzieś w rozsądnym miejscu z przodu. Chyba że zintegrowany 2 pasmowy ? Raczej coś optycznie nie rzucające się w oczy.

2. A jeśli tak, to jaką klasę zaplanować na tył do otworów 16cm ? Gdy była wizja (rozsądna zresztą) dominacji przodu, tam miał być zaledwie średniotonowy. A teraz ? integralny 2 pasmowy ?

3. Ciągle zakładam że auto pozostanie bez objętościowego subwoofera i raczej bez extra wzmacniacza.

Sorry że wrzuciłem nadmierne szczegóły natury wykończeniowej...