Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z instalacją systemu

DziuraWy 21 Jan 2006 13:53 2314 9
    DziuraWy
    Level 11  
    Problem wygląda następująco.
    Jak powszechnie wiadomo, co jakiś czas trzeba rozebrać peceta, żeby go odkurzyć itp. Ja taką czynność wykonuję mniej więcej raz w miesiącu. Po takim zabiegu (nie są zmieniane sloty kart, taśmy dysków itp.) występują problemy z odpaleniem systemu. Podczas uruchamiania (przed tym jak widać logo xp) pojawia się błąd, że brakuje jakiegoś pliku systemowego i nie można uruchomić Windows. Należy zainstalować system ponownie. Ok, przeboleję. Uruchamiam z plyty instalator, po kilku chwilach pokazuje sie pytanie o podzial dysku na partycje. I teraz tak: Ja mam dysk Seagate 80 GB, z tymże z ograniczeniem do bodajze 32 GB (plyta wiecej nie widzi,bo to jakis LX). Ograniczone zworka. Dzielilem go (taki podzial byl przed awaria) na dwie partycje: C: - 10 GB (system) i D: - 22 GB (dane). Obie NTFS. Teraz w instalatorze dowiaduje się, że jedna (albo obie, bo juz kilka razy taki manewr robilem) robia sie "nierozpoznane" to jest - bez systemu plikow. No i oczywiscie wyczyszczone do zera. Trudno. Przywracam dawny ład w tabeli partycji, instaluje system. Po pierwszym etapie, ze sie tak wyraze "dosowym", po restarcie, wtedy, gdy ma sie pokazac instalator graficzny - wyskakuje niebieski blad - UNMOUNTABLE BOOT DEVICE. I tak jest zawsze. Podobnie jest, jak instaluje Windows 2000 Pro. Szlag mnie powoli trafia, bo nic nie moge zrobic. Jak probuje zainstalowac 98 SE, to w ogole ma problem z rozpoznaniem partycji. Linuxowy cfdisk z bootplyty tez mi placze, ze nie poradzi sobie z tym dyskiem. Prosze, poradzcie cos ! Na dokladke jeszcze dopowiem, ze dysk co jakis czas sie... wylacza. A za chwile znowu wlacza. Pozatym wydaje jakies dziwne dzwieki, ktore trudno okreslic. Moze to wina zasilacza, moze tego ograniczenia, moze tasmy, a moze samego dysku. Podaje moja konfiguracje:

Intel Celeron 500/66
    160 MB sdram pc 100
    Radeon 9200se
    Seagate 7200 80 GB
    Plyta.. jakis acorp 66 lx.
    sound avacs
    lan realtek
    cdrw liteon 52x
    zasilacz 300W xpower

Dorzucam w edicie małe zdjęcie ekranu wykonane cyfrowka. To po instalacji 2000. Blad sie nazywa moze troche inaczej, ale to chyba na jedno wychodzi.
    http://members.lycos.co.uk/dziurawy/P2041142.JPG
    Amazon850
    Level 13  
    witam

Jeśli dysk wydaje dziwne dźwięki, to jego zywot może dochodzić do końca, niestety.
    Najlepiej byłoby, abyś wziął dysk do kogoś u kogo wydzi jego całą pojemność, podzielić go wtedy na 4 partycje. Partition magiciem naprzykład.

Pozdro
    Chillout
    Level 17  
    No jak dla mnie, są to początki końca Twojego dysku twardego... Radziłbym rozejrzeć się za nowym napędem, a przy okazji za inną płytą główną (ze względu na tamto ograniczenie do 32 GB). A może zasilacz niedomaga? Podaj jaki to model i moc.
    DziuraWy
    Level 11  
    zdjecie podalem. Model.. hmm nawet nie wiem bo zdarlem naklejkę. A dysk, hm.. Kupiony zaledwie rok temu, wiec mnie nie straszcie, ze juz chlopak kituje ;] Nie byl wcale jakos hardcorowo uzywany ani rzucani czy cos w tym stylu. Na poprzedniej plycie widziala 75 GB bylo wsio ok.
    Amazon: Jak go podziele na 4 po 20 GB to co ? bedzie mi je widziec ? nie sadze, ale moze
    PawełP
    Level 10  
    jesli cos takiego sie dzieje to jest to zapewne wina dysku, i nie ma tu nic do rzeczy ze jest nowy , czy ma dopiero rok, albo mechanika siada, albo cos jest nie tak z jego struktura, ewentualnie sprawdziłbym jeszcze napiecie wychodzace z zasilacza, i podmienil inne pamieci.
    Albo najpierw wyciag dysk, zanies do kolegi i u niego podziel partycje i wrzuc system
    pozdro
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Niechęć do czytania opisów technicznych jest zdumiewająca! Każdy producent dysku twardego opisuje, co należy zrobić, aby zobaczyć PEŁNĄ pojemność dysku na płycie, która tego nie potrafi, natomiast bardzo duża liczba osób wykonuje z dyskami "sztuki magiczne". Efekty widać potem w awaryjnej pracy dysku.
    Zanim kolega znowu zacznie kombinować w oparciu o bylejakie porady, prosze samodzielnie przeczytać instrukcję:
    http://www.seagate.com/support/kb/disc/capacity/index.html
    Amazon850
    Level 13  
    Będzie widział, kiedyś tak robiłem znajomemu.
    DziuraWy
    Level 11  
    Czyli niepotrzebna żadna aktualizacja biosu ani wymiana płyty ?
    cyruss
    Level 30  
    Podobne efekty miałem przy dwóch różnych (choć z wyglądu podobnych) pamięciach w dwóch slotach - po dołożeniu pamięci system chodził, ale przeinstalować się nie dał.
    Jednak najlepiej dawać jedną albo kilka identycznych.
    DziuraWy
    Level 11  
    Problem sam się rozwiązał przy zakupie nowego sprzętu.
    Dziękuję wszystkim za popdowiedzi - temat do zamknięcia.