Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy z miernikiem częstotliwości :(

24 Sty 2006 00:12 950 2
  • Poziom 8  
    Wykonałam układ częstościomierza radiowego zaczerpnięty w czasopisma "Elektronika dla wszystkich".Wykonany on został na LB300, LC7265 i wyświetlaczu LED. Podczas dokonywania zakupu elementów do niej, miałam problem ze zdobyciem wyświetlacza typu LED. Poprosiłam pana o zamienniki, a on mi je dał. Bez zastanowienia zostały one przylutowane,a następnie podłączyłam do sieci. Zdziwienie nastąpiło ponieważ żadny z wyświetlaczy się nie palił. Po długich zastanowieniach doszłam do wniosku,że nie dość że wyświetlacze są odwrotnie przylutowane to i te zamienniki mają inne wyprowadzenia nóżek. Kiedy problem został uporany, a urządzenie zostało podłączone do sieci,okazało się że wyświetlacz podaje odczyt samych siudemek.Malo tego nie mierzy częstotliwości.I tu kieruje pytanie co mam z tym zrobic? Czy mógł ulec zepsuciu licznik częstotliwości LC7265? Czy poprostu źle było wykonane urządzenie? Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi. Prosze pomórzcie mi :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Sprawdź, czy masz rezonator między pinami 18 i 19 (Xin i Xout) LC7265, bo wygląda, że oscylator nie pracuje. Według danych powinien to być kwarc lub rezonator ceramiczny 7,2MHz. Do prób można użyć innej częstotliwości, np. 4 lub 6MHz, ale wskazania będą błędne.
    Jeżeli na Xout nie ma oscylacji, układ jest martwy i display pokazuje prawdopodobnie przypadkową wartość.
    Sprawdź też, czy pin 16 (HOLD) jest na wysokim potencjale, inaczej display jest "zamrażany".
    Ważna jest też amplituda mierzonego napięcia na pinach 8 i 9 (FMI i AMI), rzędu 0,5...1V. Poniżej układ może nie reagować.
    Pozdro
  • Poziom 8  
    czekam na inne rozwiązania