Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny własnej roboty. Z części znajdujących się pod ręką.

28 Sty 2006 16:57 15857 17
  • Poziom 15  
    Jak pytam gdzies o anteny wlasnej konstrukcji to wszyscy opisuja budowe gotowych konstrukcji a mi chodzi o to czy ktos (tak jak ja) robil anteny (do CB ale nietylko) z tego co mial pod reka? Ja obecnie uzywam takiej antenki ale chcialbym ja polepszyc moze ktos robil kiedys cos takiego?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 32  
    do Cb jak do Cb ale na inne pasma amatorskie tak ja robiłem np. na ukf 2m i 70cm.Nawet fajna zabawa jak sie ma duzo czasu i troszke luznych elementow ( prety aluminiowe ,teflonowe walki,prety mosiezne itd)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja robiłem kiedyś pod konec lat 80 dipola pionowego 1/2 z pręta aluminiowego wprutego z jakiegoś przewodu eletrycznego WN.
    M.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 30  
    Pierwsza część postu jak najbardziej czytelna, w większości pracowałem na własnych antenach, zarówno na KF jak i UKF. Powstawały oczywiście w oparciu o literaturę. Na CB w mobilu używam anteny wspólnej z pasmem 145MHz (jedna dziura w dachu).

Co do drugiej części postu :"...chcialbym ja polepszyc moze ktos robil kiedys cos takiego?" - to proszę wybaczyć, ale nie wiem co Kolega chce polepszać?
  • Poziom 12  
    Zbudowałem dwie anteny GSM z bardzo dobrym skutkiem.Tam gdzie nie było zasiegu mozna swobodnie rozmawiac(do 4 kresek).Zbudowałem je z prostych materiałow ,co miałem pod reką +kabel i konektor.
  • Poziom 10  
    Zbudowałem kiedyś antenę do TV z rawki ...
  • Poziom 14  
    nie ma jak drut od kabla internetowego (ten co jest w radjówkach ) :D
  • Poziom 16  
    witam ja zrobiłem antene typu "pulsar" jest to antena kierunkowa z zyskiem 13db całkiem to pracuje ładie śmig z mobilami
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    antena Pulsar panie kolego posiada zysk 4dBd tłumienie tył/przód 6dB,a wracając do tematu to anteny własnej konstrukcji są raczej antenami wykonywanymi wedłóg wzorów i opisów anten,które są sprawdzone,niejednokrotnie są to odwzorowania anten fabrycznych.nie ma sensu wyłamywać już wcześniej otwartych drzwi :D .
  • Poziom 38  
    Anteną może być każdy kawałek jakiegoś przewodnika, najlepiej o określonym wymiarze wynikającym z częstotliwości ale nie koniecznie. Podstawą jednak jest podłączenie go przez tzw. "matschera" (strojony obwód dopasowujący). Wtedy unikamu niebezpieczeństwa uszkodzenia tranzystorów końcowych mocy w.cz. "Polepszyć" parametry anteny można... wzorując się na antenach fabrycznych (bo te wszystkie amatorskie to też bardziej lub mniej kopie fabrycznych). Każdy rodzaj anteny ma swoje wady i zalety. Jedne są małe ale mają za to bardzo słaby zysk. Inne mają odpowiednio ukształtowaną cha-kę kierunkową, jeszcze inne bardzo dużą skuteczność. Wszystkie one mają swe wady i zalety. Przeważnie tak jest, że wybieramy jakiś komprpmis i... zwykle nie jesteśmy z niego tak do końca zadowoleni!
  • Poziom 15  
    Tzn. chodzi mi o to ze teraz mam bat 130cm wydluzony cewka do 1/4 i podstawka z blachy a chcialbym zeby byla np. kierunkowa i miala lepszy zysk tylko zeby niebyla bardzo duza. Niemam gdzie postawic anteny (stacjonarka) i stoi obecnie na parapecie.
  • Poziom 13  
    przedluzanie anteny nie zawsze ma sens. ja mam kopie bostona 160cm dl. i smiga ladnie, na poczatku zrobilem ja dluzsza niz orginal i mimo dobrego swr pracowala gozej niz po skroceniu. jak chcesz nieduza antene kierunkowa, to poczytaj o ant. magnetycznych w "Poradniku antenowym" Matuszczyka.
  • Poziom 15  
    A macie moze jakies linki do ksiazek o tematyce anteny, cb itp. Moga byc on-line albo pdf;)
  • Poziom 13  
    Jak na zeszłoroczne wakacje zrobiłem sobie Jotke na 2m.
    Wykożystałem do tego celu rurki miedziane które zostały po budowie instalacji c.o. Wszystkie elementy można dobrze polutować palnikiem albo dużą lutownicą.
    Jeżeli chcesz znaleźć opisy anten KF i UKF to wpisz takie hasło w wyszukiwarce. Znajdziesz bardzo dużo. Opisy fabryczne jak i opisy którkofalwców.
  • Poziom 26  
    wapster89 napisał:
    Tzn. chodzi mi o to ze teraz mam bat 130cm wydluzony cewka do 1/4 i podstawka z blachy a chcialbym zeby byla np. kierunkowa i miala lepszy zysk tylko zeby niebyla bardzo duza. Niemam gdzie postawic anteny (stacjonarka) i stoi obecnie na parapecie.

Mozna probowac zrobic antene yagi kilkuelementowa, ale wymiary beda sluszne. Mozna probowac skrocic elementy cewkami, ale to dosc trudne. Moim zdaniem mozna probowac zrobic antene magentyczna, ktora jest kierunkowa, ale niestety bardzo waskopasmowa (raczej tak ok 10kHz). Mozna ja kazdorazowo dostrajac kondensatorem przy przechodzerniu z kanalu na kanal albo np dolaczyc przekaznik i przelaczac dobrane pojemnosci na dwa kanaly. Generealnie nie ma malych dobrych i skutecznych anten. Najlepsza jest duza i wysoko postawiona obowiazkowo w wolnej przestrzeni (raczej na wysokim maszcie).
  • Poziom 11  
    co prawda kupe lat temu ale skutecznie robilem anteny połfalowe na CB.wszystko opierało sie o wedki epoksydowe kupowane za grosze od bratnich narodów ze wschodu. metoda była prosta ,drut albo linka miedziana ponad 5m. ,a jako przeciwwagi to samo ale 3 sztuki rozlożone na dachu lub na ziemi bo koledzy bywali z tym pod namiotem SW-miarka do przycinania drutu i uzyskaliśmy swr1,2 .no nie zawsze.
    kolega to w bloku zaczepil na dachu -a sialo to niemilosiernie-po dwóch tygodniach w pysk nie zarobil ale znalazł antenę polamaną na wycieraczce pod drzwiami.:D