Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem w kontrukcji subwoofera - Profesionalne pytanie!

28 Sty 2006 18:16 2042 15
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie!

Jestem w trakcie zmagań przy budowie subwoofera do domu.
    Przetwornik, jakiego użyłem to BM AZX-W12 NUKE, do napędzenia tego kolosa skopiowałem końcówkę mocy zaczerpniętą z Eltron-a 100-u którą zmostkowałem dla uzyskania mocy ciągłej 380watt DIL zasilanej napięciem 60V do tego celu użyłem mocniejszych tranzystorów stopnia prądowego i zwiększyłem opór sprzężenia zwrotnego.

Cała elektronika, jaką zrobiłem do samego wzmacniania sygnału to:

Zasilacz:, 2 trafa sieciowe 300VA 2 x 40V mostek gretza 40A z radiatorem, w obydwu gałęziach zasilania jest 60.000Uf, co daje 12.000Uf w obydwu gałęziach, cyfrowo sterowane przekaźniki od łagodnego włączania wzmacniacza mocy.

Sygnał: Filtr dolno przepustowy 20-140Hz z przełączaną stromością 12-24db/oct, płynna regulacja odcięcia, przesównika fazy 0-180', bass EQ, volume do tego zrobiłem prosty stabilizator na dwóch tranzystorach po jednym na gałąź. Zabezpieczenie przed zbyt wysokim sygnałem na wejściu filtra.

Mostkowanie: Prześównik fazy oparty na TL074 i do tego stabilizator na zennerce i jednym tranzystorze npn.

Zabezpieczenia: Zabezpieczenie przed: stała składową na wyjściu obydwu wzmacniaczy, zbyt wysoką temperaturą (przy 40s włączają się 2 wentylatory, serwerowe które są sterowane z miernika z wyświetlaczem aktualnej tem. pracy), zabezpieczenie przed utratą jednej z gałęzi zasilania co może spowodować asymetrie w działaniu końca mocy.

Dodatki: panel sterujący, radiator 30 x 15 x 5cm do wychłodzenia tranzystorów stopnia prądowego, wyświetlacz do aktualnego wskazania położenia potencjometrów nastawczych, pilot do zdalnego sterowania.

Problem: Krótko mówiąc nie wiem gdzie mam to teraz wszystko zmieścić, bo jak zrobiłem obudowę modułową to okazało się, że jest 2 razy za mała i za słaba by to wszystko utrzymać. Zastanawiałem się czy nie zrobić do głośnika 12” obudowy gdzie na górze będzie dodatkowo wsadzany RACK z cała elektroniką, ale czy tak wielki impuls, który z niego poleci nie zniszczy mi wszystkich lutów, co może doprowadzić do autodestrukcji całej konstrukcji! W pomieszczeniu 38m2 wszystko lata przy połowie wysterowania wzmacniacza, na razie woofer a elektronika są osobno.

Prośba:, Jakie jest wasze zdanie? Gdzie mam to wszystko zmieścić? Sama elektronika z kablami warzy ponad 20,3Kg.

Za odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

p.s. NA dole zdjęcie obudowy modułowej która okazała się 2 a nawet więcej razy za mała!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    możesz zrobić oddzielną komorę zamkniętą dobrze uszczelnioną gdzie wsadzisz całą elektronikę. Przykręcisz ją do MDFu na kotwicach pazurkowych i po problemie będzie. Na pewno wytrzyma.

PS mógłbyś zamieścić schemat, albo jeszcze lepiej wzór PCB filtra? ma on filtr subsoniczny i regulowaną częstotl odcięcia?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 35  
    Respekt za wzmacniacz. Robi wrażenie. Co to za głośnik?

--
    Hefi
  • Poziom 19  
    Głośnik to Boschmann BM AZX-W12 NUKE który posiada 1000watt RMS.
    elektronika narazie jest bez obudowy bo lata cały dom !
    Tego typu głośników urzywa się do Demo-car,ów.
    Mozna go znaleść na aukcjach Allegro.pl
    Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Jaką bude do niego chcesz??
    PS: bas-refleks zrub prostokątny, bo przy okrągłych to bedziesz miał szumy jak cholera bo to jest pompa :D :D
  • Poziom 27  
    Turbulencje i szumy w BR nie zależą zasadniczo od jego kształtu, tylko od pola powierzchni przekroju - i co się z tm wiąże - prędkości przepływającego powietrza.
  • Poziom 35  
    Wow. Nie wiedziałem, że boschman takie rzeczy robi. Jednak może bywa dobra chińsczyzna (Ravemaster np niebieski).
    Takie głośniki zazwyczaj wsadza się do obudowy "na oko" - w każdym razie takie są tendencje w car audio (pozostaje mieć nadzieję, że głośniki do car audio są tolerancyjne na niedopasowanie do obudowy). Producent oczywiście nie podaje parametrów T-S.
    Proponuję nie przekraczać 100l obudowy (50...100l), b-r gdzieś około 30Hz. Trzeba by było na ucho zestroić, najlepiej prosząc o radę jakiegoś speca od DB Dragu...
    W domu ten głośnik nie musi dobrze brzmieć - to jest głośnik samochodowy, one są dosyć specyficzne. Już lepiej było kupić beymę power 12, nadaje się na suba estradowego. W ogóle żeby głośnik 12" dobrze brzmiał w domu, trzeba mieć spory salon...

--
    Hefi
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o dzwiek, jaki wydobywa się z głośników boschmann o mocy większej jak 500watt to niema sobie równych.
    Testowałem już wiele wiele głośników zaczynając od Infinity przez tonsil a kończąc na Bose i jako jedyny z nich bose okazał się dorównać czystością dźwięku do boschmanna.
    Wszyscy tępią produkty firmy boschmann, ale ja się z tego śmieje, bo wiem co te przetworniki potrafią ale wszystko zależy głownie od tego czym się je napędza bo spory zapas mocy to dopiero początek ich zapotrzebowań.
    Co do salonu to mam 35m2 salon i gra w nim jak na razie pięknie, i jak kolega przyniósł do mnie subwoofer Koda 600watt niby to dla mnie to tylko strata pieniędzy.
    Co do skrzynki to jest już gotowa i jest to po wielkich zmaganiach bass reflex bo próbowałem z zamkniętą, pasmowo-przepustową, tunelem tl ale jednak bass-reflex daje pełny obraz dźwięku którego nic nie tłumi.
    Bass jest mięsisty, ciężki, i mocno przytłaczający.
    Jak skręcę mostek eltrona ile fabryka dała to po 5 min. człowiek nie wie jak się nazywa a oto mi właśnie chodziło.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc w temacie :)
  • Poziom 35  
    Nie no, boschman, to akurat dosyć dobre głośniki z tych bajeranckich. I sporo zależy na jakie modele patrzysz, ten głośnik chyba nie jest ani tani , ani tandetny. Jaką w końcu dałeś mu obudowę (litraż, strojenie)?

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 19  
    Powiedziałbym, że robiłem to doświadczalnie ze starych szaf.
    Bo śmieszą mnie te parametry.
    Najpierw oblicza się parametry obudowy a w parametrach niema uwzględnionego wzmacniacza w obudowie, jaką przedstawiłem i do tego wygłuszenie zabiera pojemność skrzyni wiec tak jak mówię metodą prób i błędów doszedłem to tego najlepszego punktu pracy.
    CoolEdit pokazał ze wyciskam w pomieszczeniu 35m2 98db przy 31hz.
    I zaczynam mu wierzyć, bo to ma takie uderzenie, że nie da się tego opisać jak się stoi i muzyka odpycha człowieka jak się stoi.
    Wrażenia niesamowite, ale patrzeć się na to nie da jak na podłodze leży 1m2 elektroniki :( bez obudowy.
    Wszystko po skończeniu prac zostanie opisane w DIY wiec nie chciał bym zapeszyć :).
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    >>>Rocky24

nie masz może zdjęcia czy dokumentu który pokazuje gdzie jakie elementy siedzą? Na tamtejszym forum jest jedynie wzór ścieżek :(
    pozdr
  • Poziom 27  
    Cytat:
    a w parametrach niema uwzględnionego wzmacniacza w obudowie
    Można to uwzględnić i zrobić obudowę odpowiednio większą...
    Cytat:
    wygłuszenie zabiera pojemność skrzyni
    Wręcz przeciwnie. Dzięki zmniejszeniu średniej prędkości dźwięku w obudowie pozornie ją powiększa!
    Cytat:
    CoolEdit pokazał ze wyciskam w pomieszczeniu 35m2 98db przy 31hz.
    Jak skalibrowałeś mikrofon?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Jak wyliczyłem obudowę z parametrów to kompletnie się mijała z efektem jaki został doprowadzony do tej chwili.
    Ktoś, kto już nieraz robił takie rzeczy bez parametrów wie o czym mówię.
    Po drugie jak można wierzyć parametrom?????????? :D
    Po trzecie zrobiłem sumator na wzmacniaczach operacyjnych i w każdym rogu pokoju i miejscu gdzie jest najlepszy odsłuch całego sprzętu wstawiłem mikrofony pojemnościowe i jeden kierunkowy. Resztą zajoł sie człowiek ze studia nagrań.
    Ale to niema nic do tematu na szczescie.
  • Poziom 35  
    Symulacja, to oczywiście tylko punkt wyjścia. Wiadomo, że słuch to podstawa. Jednak niektorzy (nie ty oczywiście) dają obudowę 200l zamiast 100l i to jest błąd. A jeżeli program pokazał 100, a na słuch wychodzi 120, to oczywiście trzeba dać 120.
    Wytłumienie można olać, należy tylko znać litraż głośnika (bywa podawany, ogólnie jest to kilka litrów dla 15") i wzmacniacza (zamknąć go w puszce).

Najważniejsze jest jedno - gra dobrze. I tak jest ok:)

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 19  
    Witam!
    Taka właśnie jest prawda, ale co do wytłumienia to im u mnie waty więcej tym bas bardziej ciężki, ale po wypakowaniu prawie całej obudowy watą efekt jest ponad wyśmienity, dam jeszcze troszkę ale układ wzmocnień musze zmienić bo nie wiem czy ta obudowa co teraz już robię na cacy z buku i grubości 5cm wytrzyma wiec dam porządne wzmocnienia, one niszczą co prawda kubaturę całej przestrzeni subwoofera ale mam nadzieje, że już przy tej obudowie nie będzie to miało miejsca bo wrażliwy jestem na każdy maleńki uszczerbek przy odsłuchu muzyki :)Unerwia mnie to strasznie jak cos nie gra tak jak bym chciał.
    Co do zamontowania to po prostu wsadzę wszystko w obudowę jakiej używa się do racka ale nie wiem gdzie cos takiego dostać.
    Obudowa będzie zamocowana na gumkach w specjalnie przystosowanej do tego komorze gdzie ciśnienie głośnika nie będzie specjalnie atakować elektroniki.

Dzieki serdeczne za odpowiedzi i pozdrawiam!