Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie napięcia uzwojenia wtórnego trafo!

28 Sty 2006 18:57 2198 13
  • Poziom 12  
    Witam!
    Chciałbym zmniejszyć napięcie wtórne na transformatorze( o około 4V) nie ingerując w jego budowę(nie odwijać zwoji).Sęk w tym że owy transformator jest o mocy około 90W i niewiem co można by było wykombinować prostego co by zezwoliło na obniżenie napięcia!Wydaje mi się że najprostrza sprawą było by wstawienie "jakiegoś" układu po stronie pierwotnej!Tylko jakiego!Prosił bym o pomoc w tej sprawie!
    POZDRO!
  • Poziom 17  
    Witam
    Wszelkie zasady Ohmów..itp wskazują , że nie da się tego zrobić bez zmiany przekładni transformatora a więc i ingerencji w jego budowę.
    Obniżenie napięcia po stronie pierwotnej jest trudne z uwagi na dużą moc. Może z pomocą przyjdzie zaniżanie napięcia sieciowego w sieci energetycznej ale to nie takie pewne.
    Ja bym jeszcze podsunął taką myśl, że możnaby dołożyć odpowiednio
    obliczone trafko o napięciu na wtórnym ok. 4V i włączone
    przeciwsobnie do tamtego. Powodzenia
  • Poziom 12  
    Wiadomo że kondensatory przy napięciu przemiennym obnirzaja napięcie!A gdyby tak w szereg z trafo po stronie pierwotnej wstawić kondziora o odpowiedniej pojemności może on by obnirzył napięcie!Tylko czy to wypali przy takiej mocy trafo?
    Pozdro!
  • Poziom 17  
    No ale jaka pojemność musiałaby być takiego kondensatora i
    jak go zdobyć o takiej pojemności , wedłu moich szacunków będzie to rząd milifaradów co w realnej technologii jest raczej niewykonalne
  • Poziom 37  
    Nawiń dławik( autotransformator) z kilkoma odczepami i z tych odczepów weź zasilanie na trafo.
    Dla 90VA taki rdzeń będzie niewielki.
  • Poziom 12  
    Oki to akcja z dławikiem!Tylko jak wyliczyć ile ma być zwojów i jaki rdzeń!Bardzo proszę o pomoc!PLIS!
  • Poziom 28  
    Moja rada: Znajdz troche drutu o podobnej srednicy co uzwojenie wtorne i dowin ile trzeba - moze da sie nie zdejmujac rdzenia. Dla 4V tych zwojow pewnie nie bedzie tak masakrycznie duzo. Potem polacz dowiniete uzwojenie z istniejacym szeregowo i przeciwsobnie aby napiecie sie odjelo a nie odwrotnie - tak jak ktos tutaj sugerowal z dodatkowym transformatorm.
  • Poziom 12  
    w tym właśnie problem że niemam mozliwości wogóle zaingerowac w budowę trafo!!!Może z tym dławikiem!Tylko że ja niemam pojęcia jak zabrać się do jego bydowy to zanczy wiem że trzeba rdzeń i nawinąć na to cewke tylko jaka srednica drutu i jakiej wielkości ten rdzeń oraz ile tych zwoji!Może jakieś wzory,linki lub cokolwiek!
  • Poziom 37  
    fets napisał:
    Oki to akcja z dławikiem!Tylko jak wyliczyć ile ma być zwojów i jaki rdzeń!Bardzo proszę o pomoc!PLIS!

Jak sie zdecydujesz, to wyszukaj sobie jakis rdzeń w granicach 3-4cm², to podam Ci obliczenia.
    Jak mieszkasz gdzieś w mojej okolicy to moge Ci tez taki wykonać.
  • Poziom 12  
    Spoko mam kilka takich małych dławiczków w domu to coś się wykombinuje!A jakbyś mógł to bardzo bym prosił o obliczenia a jak bedzie to problemem to przynajmniej o wzory!Dziekuję za zainteresowanie!POZDRO!!!
  • Poziom 37  
    Podaję Ci publikację w której dowiesz się wszystkiego.
    T.Konopiński R.Pac "Transformatory i dławiki elektronicznych urządzeń zasilających"

Jezeli nie posiądziesz tego, to moge zeskanowac ale dopiero na poniedziałek.
  • Poziom 12  
    Nieposiadam takiej publikacji tak więc bardzo bym prosił o scana!Dzięki!
  • Poziom 2  
    Napisz do czego ma być to obniżone napięcie-co ma zasilać a napewno znajdę Ci inne łatwiejsze do wykonania rozwiązanie tego problemu.
    Pozdrawiam romtech1.