Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z odpaleniem koncówki tda1558q

tommy 112 06 Lut 2006 17:24 2819 7
  • #1 06 Lut 2006 17:24
    tommy 112
    Poziom 23  

witam zmontowalem wzmacniacz wedlóg tego schematu ukladu mostkowego tej noty http://www.elenota.pl/search.php?szuk=tda1558q&man=--wszyscy--&ile=50&start=0 do czego sluzy voltage reference i gdzie mam go podpiac gdzie jest plus a gdzie minus glosnika i czy koncówke 14 ma byc zwarta do plusa czy nie dziwna sprawa bo po wlaczeniu zasilania i podaniu sygnalu na 14 wyprowadzenie graja obydwa glosniki

0 7
  • #2 06 Lut 2006 17:45
    fuutro
    Poziom 43  

Coś takiego jak plus i minus głośnika służy przy podłączaniu wielu głośników, a rozchodzi się tylko o to by głośniki wychylały membrany w tym samym kierunku jednocześnie. Głośnik jako tako to najzwyklejsza cewka, więc nie ma mowy o polaryzacji. Końcówka 14 pełni funkcję MUTE, czyli jeśli nie ma na niej napięcia to wzmacniacz jest wyciszony. Możesz do tej końcówki podłączyć kondensator(drugi koniec dom asy) o pojemności np 100uF i zasilać go przez rezystor np 100-200k - wzmacniacz załączy się niejako z opóźnieniem. Końcówka 4 jak widać ze schematu jest wykożystywana przy konfiguracji klasycznej i najprawdopodobniej służy do podtrzymywania i odsprzęgania napięcia na dzielniku napięcia - jest to poziom tzw sztucznej masy na potencjale połowy zasilania, być może ma jakieś inne funkcje. Wzmacniacz w konfiguracji klasycznej ma dwa wzmacniacze odwracające i dwa nieodwracające, ponadto każdy z bloków wzmacniacza ma jednokowe wzmocnienie, więc połączenie ich w mostek (BLT) nie jest wcale skomplikowane.

0
  • #3 06 Lut 2006 18:40
    tommy 112
    Poziom 23  

ale mimo to wzmacniacz nie dziala w glosniku syczy pobór pradu jest ale po podaniu sygnalu nic sie nie dzieje rozumiem ze reference voltage mam zostawic tak jak jest wykluczone uszkodzenie koncówki jest nowa nie uzywana nie wiem co zrobic z teorii jest to schemat prosty bo tylko 2 elementy plus koncówka i ewentualnie kondensator filtrujacy na zasilaniu ale nie zadzialal mi mysle ze glosnik nie ma znaczenia 16 ohm 3w lub 10w 4 ohm

0
  • #4 07 Lut 2006 19:57
    fuutro
    Poziom 43  

Popatrz też na schemat TDA 1554, jest to w zasadzie identyczny układ. Jeśli łączysz głośniki w układzie mostkowym to nie mogą one mieć nic wspulnego z masą. A nóżkę 14 połącz bezpośrednio do zasilania, tak staruje od razu. Powinno być słychać charakterystyczne udeżenie z głośników. A to że końcówka nowa, wcale nie znaczy na 100% że dobra - teżznam ten ból.

0
  • #5 07 Lut 2006 21:27
    tommy 112
    Poziom 23  

dzisiaj robilem prube z ta koncówka podlaczona w normalny sposób (nie mostkowy) i nic nagrzala duzy radiator w 10 sek do tego stopnia ze sie oparzylem zasilana z zasilacza atx(od kompa) byc moze ze ten schemat w nocie jest nie poprawny gdzie moge znalezc taki schemat?

0
  • #6 08 Lut 2006 00:05
    fuutro
    Poziom 43  

Schemat na elenocie na pewno jest dobry - nobo jeśli producent sie myli to co ma zrobić przeciętny zjadacz chleba? Jeśli nic nie zdziałałeś poza popareniem się to układ jest uszkodzony. normalnie nie powinien się rozgrzać przy obciążeniu które proponowałeś zwłaszcza na głośnikach 16 Om. A zasilacz ATX może źle znosićobciązenie jakim jest taki wzmacniacz. Kilka amper to potrafi pociągnąć a zasilacze impulsowe nie lubią dynamicznych zmian obciązenia.

0
  • #7 08 Lut 2006 00:17
    tommy 112
    Poziom 23  

nie wiem moze to ma znaczenie ale uzylem tylko dwóch kanalów a dwa pozostale nie podlaczylem ani glosnika ani sygnalu a reference voltage nie podlaczalem wogóle nuzka 14 podlaczona do plusa a tak offtopic to ten zasilacz nie takie obciazenia wytrzymal przez 3 godziny ciagnal dwa silniki od dmuchaw w samochodzie ile nowy taki ukladzik kosztuje obecnie bo ja go kupilem 3 lata temu

0
  • #8 08 Lut 2006 12:31
    fuutro
    Poziom 43  

Pewności nie mam ale okolice 20zł.

0