Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elementy zmieniajace napiecie i natezenie

demoh 09 Lut 2006 13:46 1865 10
  • #1 09 Lut 2006 13:46
    demoh
    Poziom 19  

Troche glupie pytania ale nie moge sobie poradzic:

1. Co obcina napiecie w dol? (wiem ze dioda zenera i rezystor)
    2. Jak podwyzszyc napiecie ?
    3. Jak uciac natezenie pradu do jakiegos poziomu?
    4. Czy jest jakies ograniczenie co do natezenia pradu wchodzacego w pin w ATmega8, chodzi o pomiar napiecia przez ten uklad.
    5. Czy jak podlacze pod zrodlo napiecia 1.2V kondensator podtrzymujacy napiecie na poziomie 5.5V (kondensator) to zadziala?
    6. Na jakiej zasadzie dziala antena? A dokladniej jak cos poscic lub odebrac, poprostu teoria.
    7. Jak puszcze napiecie plusowe to silnik sie kreci a jak zrobic by krecil sie w druga strone? Bez odwrucania kabli oczywiscie?
    8. Jak mam baterie NIMH to wystrczy poscic prad 0.1C aby zaczelo sie ladowac kiedy bateria jest w stanie pracy?

Tylko nie krzyczcie.

0 10
  • Pomocny post
    #2 09 Lut 2006 22:41
    zami
    Poziom 16  

1. możesz również uzyć do tego stabilizatorów z szeregowym elementem regulacyjnym (jakiś tranzystor bipolarny mocy, MOSFET, IGBT); możesz tez użyć układu z jonówką ;)

2. do podwyższania napięcia zmiennego sinusoidalnego możesz zastosowac transfotmator o przekładni zwiększającej napięcie; możesz również użyć kondensatorowego podwajacza napięcia.

3. do ograniczenia wartości prądu (konkretnie w zasilaczach) stosuje się szeregowe ograniczniki prądu. W załączniku przykładowy ogranicznik w układzie bez cofającej się charakterystyki prądowej (jeden z rysunków z mojego projektu który kiedyś tworzyłem ;))
    elementy zmieniajace napiecie i natezenie

4. czy masz na myśli wartość pradu polaryzującego wejście przetwornika A/C zawartego w strukturze tego mikrokontrolera? Jeśli tak to ten prąd jest nieduży, ponieważ rezystancja wejścia wynosi od 55 do 100 MΩ

5. ???? nie rozumiem pytania

6. teoria na temat anten jest bardzo rozległa... ale za pewne nie o to chodzi Tobie by przedstawiac Ci wzory całkowe na pół strony ;) generalnie antena jest swego rodzaju obwodem przekształcającym energię elektryczną na falę elektromagnetyczną, która propagowana jest w swobodnej przestrzeni. Jej zadaniem jest dopasowanie impedancji obwodu zasilającego antenę (przewodu elektrycznego podłaczonego pod zaciski anteny) do impedancji swobonej przestrzeni (jesli się nie mylę to wynosi ona 377Ω). Poza tym jest szereg istotnych parametrów charakteryzujących antenę, m.in. zysk energetyczny, dzięki któremu antena tak jakby "wzmacnia" sygnał odebrany (ale nie bierz tego dosłownie)

7. hehe... mniemam że masz na myśli polaryzowanie silnika pradu stałego ;). Bez zmiany polaryzacji nie sprawisz by silnik zaczął się kręcić w drugą stronę ;) Uniemożliwi Tobie to skutecznie magnes znajdujący się w silniczku ;) Jego bieguny decydują o tym że przy jednej polaryzacji silnik kręci się w jedną stronę a przy innej w drugą...

8. Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc, że bateria jest w stanie pracy. Ale generalnie do poprawnego łądowania bateriii wystarczy prąd rzędu 0,1Q, lecz pamiętaj, że przy takim pradzie czas łądowania nie wyniesie wcale 10 godzin tylko coś ok. 15 ;) (wynika to ze strat występującyhc w ogniwie, m.in. strat na ciepło)

0
  • #3 10 Lut 2006 13:21
    demoh
    Poziom 19  

Dzieki za pomoc! :)

w 5 pytaniu chodzilo mi o to jak przerobic 1,2V na 5,5V przy pomocy kondensatora ktory utrzymuje stale napiecie.

0
  • #4 10 Lut 2006 15:06
    maciej_333
    Poziom 33  

Za pomocą kondensatora jest to mało możliwe. Coś takiego dałoby się zrobić tylko za pomocą przetwornicy, chyba, że to nie jest napięcie stałe.

0
  • #5 10 Lut 2006 19:12
    demoh
    Poziom 19  

1. Bo zrodlo napiecia 1,2V to bateria i musze je podniesc bo inaczej nie bede miec mocy do zasilania reszty rzeczy.

2. Mam silniczek od wibry z telefonu i chce sprawidz za pomoca mikrokontrolera zeby raz krecil sie w jedna strone a raz w druga.

3. Jakie elemnty sa niezbedne do budowy odbiornika i nadajnika radiowego w zakresie 10kHz - 30 kHz (kwarc, filtr dolno i gorno przepustowy ?)

4. Przy pomocy kondensatra moge podniesc napiecie pradu stalego? Jak tak to jak obliczyc o ile wzrosnie napiecie? Tzn chodzi mi jak podniesc napiecie z 1V na 2V itd. wytlumaczcie jak laikowi

0
  • #6 11 Lut 2006 18:25
    maciej_333
    Poziom 33  

Ad. 1 Zostaje Ci tylko zrobić przetwronicę. Są nawet do tego gotowe scalaczki.

Ad. 2 Raz w jedną, raz w drugą to może być kłopot, bo byś musiał zmieniać biegunowość. A na co ci to :P ?

Ad. 3 10KHz-30KHz to trochę mało do nadawania, bo to fale ekstermalnie długie. Przed wojną tak nadawali, ale to niezbyt wygodne. Powinieneś dać co najmniej 150KHz.

Ad. 4 To w końcu napięcie czy prąd ? Jak źródło jest przemienne to możesz dać powielacz nawet n-krotny (kaskadowy). Jak dołączysz pojemność do żródła zasilania to napięcie zacznie rosnąć (zgromadzenie energii), ale po dodaniu obciążenia napięcie spadnie do napięcia zasilania, tak się tego nie robi. Jak Ci chodzi o stany nieustalone to sobie poczytaj w książkach np. w Bolkowskim nr. 4.

0
  • #7 11 Lut 2006 21:14
    demoh
    Poziom 19  

Dzieki ze pomagasz ale tak:

1. Silniczek musi raz w jedna i raz w druga sie krecic bo to bedzie od napedu pojazdu. Moge np oby dwa styki silnika uziemic i raz poscic prad na jeden a raz na drugi?

2. Mi chodzi o taki motyw ze mam sobie baterie o napieciu 1,2 V ale ATmega8 potrzebuje 5V a za to silnik 2V i chce poprostu sobie podniesc te napiecie z baterii do 5V a pozniej juz zenerki lub rezystory i bedzie dzialac ladnie :) Tylko nie mow ze transformatory, to z tone warzy...

0
  • #8 11 Lut 2006 21:53
    NightHawk121
    Poziom 16  

Jak uziemisz oba naraz to doprowadzi to do zwarcia (logicznie myśląc), ponieważ puścisz prąd tam gdzie jest również masa, więc według mnie ta propozycja odpada, chyba że się mylę... :)

0
  • #9 12 Lut 2006 10:33
    demoh
    Poziom 19  

To jak ludzie robia ze sie kreci raz w ta a raz w druga strone? I zostal jeszcze ten problem z podniesieniem napiecia :(

0
  • #10 12 Lut 2006 12:20
    maciej_333
    Poziom 33  

Musisz to zrobić przy wyższym napięciu. 1,2V to za mało do czegokolwiek. Jak widać przetwornica to kłopot, bo przy tym napięciu trudno zrobić generator, chyba, że na elemenatach dyskretnych. Połącz najlepiej kilka takich ogniw w szereg. Wtedy pozyskasz optymalne napięcie. Jak silnik potrzebuje te 2V to zrób to jako stabilizator na powiedzmy ok. trzech diodach prostowniczych spolaryzowanych w kierunku przewodzenia. Dla ATmela to nie ma problemu. Sterowanie silnika lewo-prawo (chyba o to chodzi) to drobiazg, jednak tylko to robimy na tranzystorach, które da się sterować z linii portu procesora.

0
  • #11 12 Lut 2006 17:14
    demoh
    Poziom 19  

a jaki ukladzik mozesz zaproponowac do sterowania silniczkiem?

Moge np zrobic polaczenie paru kondensatorow gdzie jako ostatniego wewale ktory sztywno podtrzymuje napiecie 5.5V ? oczywiscie prad nie bedzie stale zuzywany bo wiekszosc konsumuja silniczki i poprostu bede sobie robil przerwy na napelnienie ich zeby nie zdecho mi wszystko na raz. Jak myslisz, moze tak byc?

0