logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować nową szafę sterowniczą dla 3 silników 4KW i 2.2KW?

mxs 10 Lut 2006 13:33 2438 14
REKLAMA
  • #1 2284628
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Witam wszystkich.
    Mam problem z szafą sterowniczą do maszyny/Spaliła się,ale nie od zwarcia/w tym czasie była wyłączona odl. od maszyny ok 5mb/Maszyna jest nie naruszona.
    Ma 3 silniki 2x4KW i 1szt 2.2KW
    Dwa mają mieć jeden kierunek obrotów ,a jeden przełącznik prawo lewo.
    Jak to zrobić?Ile może kosztować?Wstępnie myślałem o Wył.M250, czy wystarczą? Z tego co jeszcze można zobaczyć to są tam styczniki i termiki
    oraz bezpieczniki topikowe /stare.porcelanowe/
    Jest tam transformator,po co jak na jednym styczniku udało się odczytać zasilanie cewki 220V.
    Proszę bardzo o pomoc.
    mxs
  • REKLAMA
  • #2 2284720
    jaruśjaruś
    Poziom 18  
    Posty: 261
    Pomógł: 22
    Ocena: 23
    Nie ma lekarstwa na tego typu awarię, nie ma też problemu jezeli wiadomo co ta maszyna ma robić tzn. jest znana technologia jej pracy. Należy tę szafę na nowo zaprojektować, wykorzystać ewentualnie ocalałe aparaty i uruchomić. Pozdrawiam
  • #3 2284800
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Witam,dziękuj za odpowiez,czy można to zrobić samemu i za ile?
    Pewne pojęcie mam,ale odnosi sie do starych układów,a teraz są jakieś nowe rozwiązania np.ten M250.
    Pozdrawiam.
    as
  • REKLAMA
  • #4 2286195
    wjmarcia
    Poziom 13  
    Posty: 133
    Pomógł: 3
    Ocena: 39
    Tak jak pisał wcześniej kolega, trzeba wiedzieć co ta maszyna ma robić i odtworzyć stary układ elektryczny jeżeli są jakieś schematy lub stworzyć całkiem nowy układ w oparciu o dostępne na rynku cześci.
  • REKLAMA
  • #5 2286345
    Los_sandalos
    Poziom 27  
    Posty: 1201
    Pomógł: 90
    Ocena: 197
    Taka szafka to koszt około 1000-1500 zł zależnie co i jak. Jakbyś napisał miasto skąd jesteś to by było miło. Może by się coś dało zrobić.
  • #6 2286726
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Okolice Warszawy.40km
    as
  • #7 2288023
    Los_sandalos
    Poziom 27  
    Posty: 1201
    Pomógł: 90
    Ocena: 197
    Szkoda, trochę daleko. Na pewno znajdziesz jakąś firmę zajmującą się profesjonalnie szafami sterowniczymi. jeśli już taką znajdziesz to poproś aby Ci pokazali jakąś zrealizowaną szafkę bo jakość wykonania bywa różna.
  • #8 2290823
    wergilek
    Poziom 14  
    Posty: 153
    Pomógł: 11
    Ocena: 29
    Mogę Ci pomóc w zmontowaniu tej szafy. Jeśli przyjedziesz do mnie to wciągu jednego dnia da się zrobić. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd do Łodzi .
    Pozdrawiam
  • #9 2291174
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Wergilek dziękuję ale nie skorzystam,za daleko.
    Kiedyś takie szafy montowałem ponad 20 lat temu.
    Chodzi mi o to jakie nowe elementy mogę zastosować jak np.m250,jak to się sprawdza w praktyce nie jestem na bieżąco w temacie i dlatego pytam.
    as
  • #10 2291339
    dioda1000
    Poziom 28  
    Posty: 833
    Pomógł: 143
    Ocena: 132
    mxs

    Cytat:
    Jest tam transformator,po co


    separacja :)

    Napisz w poście jaki typ maszyny rocznik może ktoś schemacik ma i po kłopocie . Ewętłalnie co ta maszyna robi "krańcówki ile szt ile wył itd."
    może ktoś odpowie
    poz.dioda
  • #11 2291505
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Już wiem po co trafo,nie seperacja,a czujnik zaniku fazy.
    Izolacje się zwęgliły,ale doszedłem gdzie były podłączone.Prawdopodobnie zasilay cewki przekażników z 380/220
    Jeszcze raz pytam jakie nowe elementy mogę zastosować,w katalogach tyle tego jest że się można zgubić,a sprzedawcy jacyś niegramotni.

    as
  • #12 2291962
    dioda1000
    Poziom 28  
    Posty: 833
    Pomógł: 143
    Ocena: 132
    Cytat:
    nie seperacja,a czujnik zaniku fazy


    Przewodów skrajnych /fazowych/ masz 3 ,a transformator podłączony pod 2 przewody skrajne. Czyli jaki to czujnik zaniku fazy :).

    A podłączony jest do 380 V /aktłalnie 400V/ by nie obciążać przewodu neutralnego , dodatkowo robi za separacje .Przemyśl to .

    pozd. dioda
  • REKLAMA
  • #13 2292038
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Jeżeli ten trafo jest na 380/220 i z 220 zasilane są cewki styczników to przy braku jednej styczniki nie załączą.Jeżeli chodzi o trzecią fazę to chyba silnik nie ruszy na jednej.dziwne to polączenie?
    as
  • #14 2310326
    dioda1000
    Poziom 28  
    Posty: 833
    Pomógł: 143
    Ocena: 132
    Cytat:
    chyba silnik nie ruszy na jednej


    Na jednej nie , ale skąd wiesz którą wywali może być że 2 będą szły do silnika.
    poz.dioda
  • #15 2311859
    mxs
    Poziom 26  
    Posty: 918
    Pomógł: 61
    Ocena: 76
    Zgadza sie.pomyslalem o tym po wyslaniu odpowiedzi.
    as

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy nowej szafy sterowniczej dla maszyny z trzema silnikami: dwoma 4 kW o jednokierunkowym obrocie oraz jednym 2,2 kW z przełącznikiem prawo-lewo. Uszkodzona szafa wymaga zaprojektowania od nowa, z wykorzystaniem ewentualnie ocalałych elementów, takich jak styczniki, termiki i bezpieczniki topikowe. Wskazano, że transformator 380/220 V służy do zasilania cewek styczników oraz jako czujnik zaniku fazy, co zabezpiecza układ. Koszt wykonania nowej szafy szacowany jest na około 1000-1500 zł, zależnie od zastosowanych komponentów i jakości wykonania. Poruszono temat nowoczesnych rozwiązań, w tym wyłącznika M250, który może być stosowany do zabezpieczenia silników. Podkreślono konieczność znajomości funkcji maszyny i posiadania schematów elektrycznych lub stworzenia nowego układu na bazie dostępnych na rynku części. Wskazano, że przy braku jednej fazy silnik nie ruszy, a transformator pomaga w separacji i ochronie układu. Autor poszukuje aktualnych informacji o nowych elementach i ich praktycznym zastosowaniu, gdyż katalogi i sprzedawcy nie dostarczają wystarczającej wiedzy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA