logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego dane na Seagate ST 31082A pozostają po low level formacie?

ajfik 09 Maj 2003 15:23 4180 12
REKLAMA
  • #1 207308
    ajfik
    Poziom 12  
    Posty: 81
    Może mnie ktoś oświecić dlaczego po loformacie zostaje wszystko na dysku?
    Dysk Seagate ST 31082A, robiłem low level format po setupem, później programikiem loformat i nic.
    W jednym i drugim przypadku wszystkie dane na dysku są nienaruszone.
    cuda czy co? 8O
  • REKLAMA
  • #2 207320
    /|\Atari
    Poziom 27  
    Posty: 1189
    Pomógł: 65
    Ocena: 27
    Jakiej pojemności to dysk i w jakim kompie?
  • #3 207323
    ajfik
    Poziom 12  
    Posty: 81
    pentium 133 na VX
    1 GB
    chociaż nie sądze żeby to miało znaczenie
  • REKLAMA
  • #4 207637
    lukaala
    Poziom 14  
    Posty: 178
    Pomógł: 1
    Ocena: 20
    To proste twój loformat nie działa.
  • REKLAMA
  • #5 207648
    ajfik
    Poziom 12  
    Posty: 81
    to fajnie, tylko że inny dysk sformatował się normalnie
  • REKLAMA
  • #6 208186
    Pytajnik
    Poziom 16  
    Posty: 162
    Pomógł: 15
    Ocena: 1
    Spróbuj użyć zwykłego format C: w Dos-ie.
    Ja używałem i używam tego.Nigdy nie miałem żadnych problemów.
  • #7 208446
    MADevil
    Poziom 18  
    Posty: 363
    Pomógł: 1
    Ocena: 25
    Jedna uwaga: zbyt częste formatowanie niskopoziomowe dysku prowadzi do jego uszkodzenia!
  • #8 208835
    cymbi
    Poziom 27  
    Posty: 1344
    Pomógł: 61
    Ocena: 99
    Formatuj dysk pod dosem. Powinno pomóc. Opinie kolegów powyżej są prawdziwe tzn. coś masz nie tak z dyskiem, albo lovformatem.
  • #9 208905
    jaceli
    Poziom 12  
    Posty: 62
    Ocena: 1
    Wg moich informacji ten dysk jest zabezpieczony sprzetowo przed proba formatowania niskiego poziomu..tylko cyferki ladnie przelatuje,a na dysku nie dzieje sie nic..mozesz wiec podarowac sobie te proby..zostaje Ci tylko klasyczny sposob..A tak przy okazji - w jakim celu chcesz sformatowac dysk loformatem?
  • #10 208908
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    Low Level Format to proces ukrywania uszkodzonych sektorów przez systemem operacyjnym. Wywodzi się to z zamierzchłych czasów, kiedy dyski miały fabrycznie pewną ilość bad-sectorów. Po wykonaniu tej operacji na dysku z bad-sectorami stawały się one niewidoczne dla systemu operacyjnego ale odpowiednio malała pojemność dysku. Obecnie podobną funkcję realizuje mechanizm S.M.A.R.T., tyle że w czasie rzeczywistym i dysk nie traci na pojemności, gdyż ma pewną ilość "zapasowych" sektorów.
    Często mylone są też pojęcia formatu niskopoziomowego i zerowania dysku.
  • #11 208919
    dud
    Poziom 12  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    Jeśli bardzo zależy Ci na niskopoziomowym sformatowaniu tego dysku to możesz spróbować użyć nażędzia o nazwie Drive Fitness test ze strony Hitachi (kiedys IBM) http://www.hgst.com/hdd/support/download.htm jest to nażedzie sprawdzone przezemnie, ew możesz poszukać innych programów w sieci :wink:
  • #12 208944
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    :arrow: Dud: DFT zeruje dysk a nie przeprowadza formatu niskopoziomowego...
  • #13 208966
    dud
    Poziom 12  
    Posty: 7
    Ocena: 2
    ze strony
    http://www.hgst.com/hdd/support/download.htm
    ...
    Low-level format utility (use DFT Utility option: Erase Disk)
    ...

    niewiem jak to jest obecnie z tym programem, w poprzednich wersjach low level format nie byl zintegrowany z DFT, byl osobny programik lf.exe na dyskietce razem z DFT :)

Podsumowanie tematu

✨ Dysk Seagate ST 31082A po próbach formatowania niskopoziomowego (low level format) za pomocą różnych narzędzi nadal zachowuje wszystkie dane, co wskazuje na nieskuteczność tych operacji. Dysk ten może być sprzętowo zabezpieczony przed niskopoziomowym formatowaniem, przez co programy wykonują tylko symulację bez faktycznego zerowania danych. Formatowanie niskopoziomowe historycznie służyło do ukrywania uszkodzonych sektorów, obecnie funkcję tę pełni mechanizm S.M.A.R.T. Zaleca się stosowanie klasycznego formatowania w DOS (format C:), które jest skuteczne i bezpieczne. Narzędziem, które może pomóc w zerowaniu dysku, jest Drive Fitness Test (DFT) firmy Hitachi (dawniej IBM), jednak DFT wykonuje zerowanie, a nie prawdziwy low level format. Częste niskopoziomowe formatowanie może uszkodzić dysk, dlatego należy go stosować ostrożnie.
REKLAMA