logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zamiana ECL82 na ECL84 w schemacie - różnice i problemy z dźwiękiem

Grasser 24 Lut 2006 22:21 2528 2
REKLAMA
  • #1 2344213
    Grasser
    Poziom 14  
    Posty: 154
    Pomógł: 2
    Ocena: 9
    Próbowałem w schemacie http://www.oldradio.glt.pl/ecl82.html zastąpić brakującą lampę podobną, rosyjską - 6F12P. Oczywiście zmieniłem wyprowadzenia, ale zjawiska zachodzące w lampie były ciekawe, w odróżnieniu od dźwięku z głośnika - brrrrrum. Coś źle połączyłem czy jeszcze jakieś inne przyczyny?
    No i jeszcze jedno pytanko odnośnie schematu: minus do masy, a plus oddzielony R8 na TG i siatkę. Ale ten R8 mocno się grzeje.....

    Pozdrawiam. Grasser.
  • REKLAMA
  • #2 2344276
    staszek321
    Poziom 14  
    Posty: 121
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    lampy ecl82 są do kupienia szukaj na allegro :D
  • #3 2344434
    cyruss
    Poziom 31  
    Posty: 1365
    Pomógł: 143
    Ocena: 238
    Na TG idzie cały pierwszy plus, a przez R8 idzie tylko na S2 pentody i triodę. W R8 wydziela się jakieś 0,1 - 0,3 W - daj opornik na 1 W to będzie tylko ciepły. W "bambino 1" był to 3,3k/2W, w katodzie pentody był 390om/1W.
    6F12P nie jest odpowiednikiem ECL82, jest dużo słabsza (6F 12 mA, ECL 40 mA).
    Przerób to na ECL86 to będzie miało przynajmniej 2-4 W mocy. ECL82 da ci 1-2 W. Przeróbka to dobranie oporu w katodzie pentody tak by nie przekroczyć znamionowego prądu anodowego lampy (to tak w przybliżeniu, bez dopasowania trafo, choć TG2,5 były właśnie do ECL86).

    Jeśli brumi to namieszałeś coś w nóżkach lampy, albo ją przeciążyłeś.
REKLAMA