Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domofon oparty o V 456 i pięć żył w ścianie

27 Lut 2006 00:20 11759 11
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam problem z domofonem. Wszystkie opisywane na forum, do których dotarłem, dotyczą instalacja 4 i 6 przewodowych, czasem cyfrowe 2 przewodowe.

Ja mam do zaimplementowania domofon z typu V 456 w dziesięciopiętrowym budynku z pięcioprzewodową instalacją.

Poprzedni domofon był iście mechaniczny, a jego schemat załączam poniżej.
  • Poziom 35  
    Witam!
    Zupełnie nie rozumiem w czym problem? Czy chodzi o podłączenie nowej słuchawki, czy przeróbkę instalacji w całym budynku? W dodatku ten schemat sugeruje, że przy "nadawaniu", czyli mówieniu należy trzymać przycisk? A którędy dochodzi sygnał dzwonienia? Coś z tym jest nie tak.
    Warto jeszcze raz starannie przeglądnąć narysowany schemat, czy całkowicie odpowiada rzeczywistości.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Schemat obrazuje jak działa stary domofon i do czego służyło pięć kabli, któe wystają ze ściany.
    Żeby mówić trzeba było nacisnąć przycisk, inaczej było słychać to co jest na dworze przed wejściem do bloku. Zupełnie nie wiem jak użyć trzech pozostałych poza zworą kabli, żeby nowy domofon V 456 działał poprawnie.

Dodam, że czytałem poprzednie tematy dotyczące tego rodzaju domofonu i nie mam generatora (czymkolwiek jest).
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Każdą słuchawkę analogowego domofonu, niezależnie od tego czy jest 5 czy 6 żyłowy można dostosować do pracy w tym układzie. Potrzebna będzie przeróbka przełącznika pod słuchawką (tego, który jest naciskany przez słuchawkę w stanie spoczynku i dobudowanie przełącznika słucham/mówię. Należy zakupić do tego celu słuchawkę (są takie popularne firmy WEKTA) na układ 6 przewodowy i potem troszkę pokombinować. Zazwyczaj słuchawki mają na ulotce rozrysowany schemat połączeń, a jest on na tyle prosty, że nie powinno być problemu.
    temat do "rozgryzienia, to sposób powiadamiania (dzwonek) Są stare systemy np. radomski (RWT) oparty na wbudowanym do słuchawki brzęczyku. Wówczas zamiast sygnału wywołania z generatora znajdującego się w kasecie elektroniki domofonu, podawane jest po prostu napięcie stałe, które uruchamia brzęczyk. Jeżeli w tej instalacji jest właśnie tak, to należy zakupić unifon typu TK6 GEN, który jest wyposażony w wewnętrzny generator tonu przyzewowego.
    Adres do strony firmy WEKTA z opisem konkretnej słuchawki:
    http://www.wekta.com.pl/?p0=2&p1=51&p2=54&o=9
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Kaseta domofonu sama generuje dżwięk, więc nie potrzebuję domofonu z generatorem tonu przyzewowego.

Z tego co piszesz wynika, że nadal jedyną możliwością będzie przyciskanie przycisku podczas mówienia, a puszczanie go podczas słuchania mimo, że mam kupioną nową słuchawkę do zastosowań 6 żyłowych?

Po co przerabiać przełącznik pod słuchawką? Tak jak rozumiem ideę przełącznika słucham/mówię to nie rozumiem po co przeróbka przełącznika pod słuchawką...
  • Poziom 34  
    do aparatu domofonowego dochodzic musza nastepujace przewody:

1- masa
    2-wywolanie
    3- zasilanie mikrofonu sluchawki
    4-cos co slychac z dolu/do sluchawki/

do otwierania zaczepu -na dole - moga byc w starym ukladzie -
    dwa przewody -ktore sie zwiera- wtedy cos na dole brzeczy.

Z numerkow 1,2,3,4, mozna - po zakupieniu najprostszego przyrzadu
    pomiarowego wyznaczyc przewody 1-masy i 3- zasilanie mikrofonu.

1 to taki przewod wzgledem ktorego przewod 3 ma potencjal dodatni i wynosi ok. 10V pr stalego.

Bierzemy zatem przewod 1 i podlaczamy do rozebranego aparatu
    tam gdzie producent napisal masa albo gnd.

Po wykonaniu tego podlaczenia przy podniesionej sluchawce trzymanej przy uchu -dotykamy przewodami 2 lub 4 do zaciskow pozostalych
    Przewod ktory- po dotknieciu ktorejs srubki cos uslyszymy w sluchawce -i bedzie to glos z dolu -polaczamy do tej srubki.Ma on nr z naszej listy-4.

Przyciskamy widelki domofonu /ksiazka -czym kolwiek/ i trzymajac sluchawke przy uchu -przewod 4 odkrecamy i dotykamy do innej srubki
    -srubka na ktorej znowu cos uslyszymy -do niej podlaczymy przewod 2.
    Przewod 4 wraca na swoje miejsce.

Uwalniamy widelki od obciazenia i bierzemy przewod 3 ,ktory zasilac ma mikrofon sluchawki domofonu.Sluchawke trzymamy przy uchu- przewodem 3 dotykamy pozostalych srubek -moglyby zostac 3/trzy szt/.

jesli w sluchawce uslyszymy ze jakies dzwieki ida do nas z dolu -i dmuchaniem w mikrofon upewnimy sie ze to my .-mozna do danej srobki podlaczyc przewod 3.

Zostala sprawa przewodow zasilania zaczepu. tu moze byc potrzebna
    zarowka 5W /12V /SAMOCH./--jesli sie ja podlaczy do dwoch drutow z obwodu zaczepu ,to moze sie ona slabo zaswiecic -ale nie musi.
    DALSZY CIAG NASTAPI
  • Poziom 34  
    z tego by wynikalo ze trzeba narysowac to co jest kupione- przynajmniej zgrubsza.
    potrzebne tez beda kolory przewodow jakie uzyte zostaly do starego podlaczenia .
    Mysle ze wywolanie przychodilo z dolu i nacisniecie mikrofonu pozwalalo
    rozmawiac-otwieranie to te dwa odzielne przewody.
    mozna ten aparat ewykrzystac bez przerobek,.
  • Poziom 34  
    Mysle ze srodkowa zyla/przewod / w panskim schemacie to masa-
    ta ktora jest przelaczana przyciskiem
    LICZAC OD GORY NA RYS-nr-4.
    zeby aparatu nie przerabiac -trzeba wykorzystac to co jest.

Wywolanie z dolu prawdopodobnie przychodzilo w jakis sposob zwiazany tylko ze specyficzna centralka zainstalowana w poblizu pamelu wywolania -tam mogla byc dioda na wyjsciu- aby dodatnie impulsy wywolania blokowac . Cos podobnego widzialem i to czyba jeszcze jest
    w Lodzi-w jakims budynku prywatnym -takie duze aparaty rozmowne -pudla.cenntralka z przekaznikami?r
  • Poziom 2  
    Witam, mam podobny problem co poprzednicy, posiadam instalację 5 żyłową w bloku, zakupiłem słuchawkę WEKTA UNIFON TK6, schemat i opis jak podpiąć jest na pudełeczku tylko teraz jak zidentyfikować który kabelek jest od czego ? Byłem z wizytą u sąsiada zrobiłem zdjęcie jak ma podpiete, sugerując się numerkami podpiałem tak u siebie i działała tylko słuchawka czyli słyszałem głos z dołu a inne funkcje niestety nie. Proszę o pomoc w tej sprawie. Nie wiem nawet czy ma to być podpiete w trybie 5+1 czy 3+1, poniewaz albo jest 1 kabelek za mało albo za dużo
    1.Foto - opakowanie i schemat
    2.Foto moj aparat wewnatrz
    3.Podpiecie u sąsiada
    domofon oparty o V 456 i pięć żył w ścianie domofon oparty o V 456 i pięć żył w ścianie domofon oparty o V 456 i pięć żył w ścianie
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    sportw napisał:
    Byłem z wizytą u sąsiada zrobiłem zdjęcie jak ma podpiete, sugerując się numerkami podpiałem tak u siebie

Tu popełniłeś błąd. Można podejrzeć unifon u sąsiada ale trzeba też było zapisać nazwę tegoż unifonu.
    Poszukałem w necie podobnego i wydaje mi się, że sąsiad ma Videx-a.

Rozpiska unifonu Videx:
    4 - wywołanie
    2 - słuchawka
    1 - mikrofon
    3 - masa
    5 - zamek

Rozpiska Wekty TK-6:
    1 - wywołanie
    2 - masa
    3 - słuchawka
    4 - mikrofon
    5 - zamek

Zworki w TK-6 u ciebie mają być: prawa założona, lewa zdjęta.
  • Poziom 2  
    Dziękuję pięknie za fachowo i wyczerpującą pomoc, jestem pełen podziwu dla Pańskiej wiedzy. Podpiołem wszystko wg wskazówek tj.
    1. Niebieski
    2. Zielony
    3. Brązowy
    4. Szary
    5. Beżowy

lecz dalej coś jest nie tak, działa jedynie otwieranie zamka i w słuchawce słychać głos z dołu

obawiam się że może na dole coś jest niewpięte? lub ktoś pomieszał te kolory kabelków ponieważ u sąsiada są inne odcienie i zgadzają się pierwsze 3 kolory a dodatkowo ma 6 kabelek czerwonego koloru, czyli tak jakby ktoś przedłużkę robił ze skrętki

ale juz i tak jest nieźle ponieważ nie trzeba lecieć na dół lecz jedynie wystarczy ze ten kto chce wejsć zadzwoni tel. :D:) a ja będe mógł mu już otworzyć :)
    Próbowałem tez pozostałe niedziałające kabelki poprzestawiać lecz nic to nie zmieniło.

Według mnie. Na pewno masa zamek i słuchawka są dobrze wpiete, lecz 2 pozostałe przekładałem na przemian i mikrofon i wywołanie nie działa. Będę dzwonił do magika ze spółdzielni w poniedziałek, moze on coś wskóra. Chyba ze wczesniejsze złe podpięcie mogło coś upalić w aparacie?

Wkażdym bądź razie dziękuję piekne za szybką i fachową pomoc
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy próbowałeś podgłośnić wywołanie? Na zdjęciu widać, że jest mocno przyciszone.

sportw napisał:

Chyba ze wczesniejsze złe podpięcie mogło coś upalić w aparacie?

Raczej nie. Trudno zepsuć unifon błędnym podłączeniem.

Ps. Podejrzenie podłączenia u sąsiada ma sens tylko wtedy, gdy nikt nie zamieniał (przedłużał) sobie kabelka. No chyba, że zachował zgodnośc kolorów.