Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak spasowac moc wzmacniacza z moca glosnika ... ?

sebastian1983 28 Feb 2006 17:18 1128 1
    sebastian1983
    Level 10  
    Pomysl 2 razy mocniejszego wzmacniacza jest dobry jak sie ma duzo kasy i chce sie wymieniac co chwile spalone glosniki.
    Natomiast mocniejszy glosnik przy 2 razy slabszym moglby byc dobry dla osob z problemami sluchu, glosnik nie napędzony nie bedzie glosny, mozliwe nawet ze potrzebny bedzie aparat sluchowy do uslyszenia takiego niedpędzonego glosniczka.... pytanie czy chociaz membrana bedzie drgac.....

Moc znamionowa RMS - jest to moc jaka dane urzadzenie moze wytworzyc (wzmacniacz) albo przyjac (glosnik), w ciaglym okresie czasu, bez uszkodzen i uchybien w dzwieku.
    Przy glosnikach, wartosc mocy RMS oznacza jaka jest w stanie przyjac dany glosnik przez dluzszy okres czasu, bez uszkodzeniamechanicznego lub termicznego (wszystko okreslone odpowiednimi normami).

To teoria a jak w praktyce sie to ma ..... czekam na konkrety .....

Mam w domu wzmacniacz o mocy 200W muzycznej, zakladam ze ma on ok 70W w RMS, 4 wyjscia, ciezko jest powiedziec ile moze miec na 1 koncowce, bo nie bedzie to 70 / 4 = 17.5 , ale zalozmy ze ma te 15W, do tego mialem tube o mocy 60W muzycznej, czyli ok 30W RMS, podlaczylem tube pod jeden kanal czyli 15W RMS wzmacniacz i 30W RMS glosnik, efektem bylo ze glosnik gral, ale brakowalo mu sily, zrobilem mostek polaczylem 2 kanaly, zalozmy wyszlo te 30W RMS, po podlaczeniu okazalo sie ze glosnik gra tak jak powinien, mocniej by nie dal juz rady, po ok. pol roku grania, okazalo sie ze glosnik walic wali, ale przy normalniejszej muzyce slychac charczenie... nadpalil sie (glosnik basowy). Moral z tego taki ze glosnik powinien byc odrobine wiekszy w RMS od wzmacniacza, wtedy nie spali sie go, ani nie uszkodzi wzmacniacza.
    A teraz fachowcy niech mnie tu ocenia, konkretami....
    Wydje mi sie ze 200W RMS wzmacniacz i 200W RMS glosnik lub max 230W RMS to bedzie idealne spasowanie, czy tez moze byc jeszcze 250W RMS glosnik o 50W mocniejszy od wzmacniacza.......
    Prosze o pomoc ....