Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Elemis 6870dw - przyczyna uszkodzenia trafopowielacza

05 Mar 2006 12:18 1293 7
  • Poziom 11  
    Witam kolegów. Mam taki mały dylemat.Otóż naprawiam właśnie ten telewizor. Telewizor włączał się na chwilę dwa razy i następnie przechodził w stan czuwania, gdy tak się załączał było słychać WN na kineskopie więc w pierwszym podejściu wyeliminowałem uszkodzenie trafa. Ale się myliłem. Po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się że trafo ma przebicie. Kupiłem nowe trafo w Poltroniku za 25zl .Zdziwiła mnie ta cena ale chciałem się upewnić czy może zadziała tanim kosztem.
    Po wymianie trafopowielacza telewizor się włączył. Po dokonaniu regulacji focus i G2 pojawił się obraz,ale moje szczęście nie trwało długo ponieważ trafo znowu się spaliło.Jest takie samo przebicie jak w oryginalnym.
    Dodam jescze że napięcie fabrycznie było ustawione na 195V a powinno być 145V. Teraz zmniejszyłem napięcie do 145.
    Moje pytanie jest następujące: Czy winą uszkodzenia taniego trafopowielacza było za wysokie napięcie (195v) czy jego wykonanie(25zl). Jak myślicie czy jak założe HR8553 to czy i ono nie ulegnie uszkodzeniu , a może teraz by chodziło i to za 25zl.Raczej pozostałe elementy są w porządku.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam!
    Co do tanich trafopowielaczy można wyciągnąć różne wnioski, bywa że mpracują poprawnie, ale to jest żadkością , to wysokie napięcie z zasilacza mogło spowodować przebicie izolacjina drucie nawojowym trafa, też kupił bym osobiście HR-a co do wysokiego napięcia przetwornicy to proponuję również wymianę elek po stronie pierwotnej.
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    nie zdążyłem sprawdzić. Też mnie to zdziwiło.Z początku myślałem że przyczyną zawyżonego napięcia jest układ przetwornicy ale przyczyną była fabrycznie wlutowana zwora w miejsce potencjometru w zasilaczu.Wstawiłem potencjometr 200ohm z ustawieniem na połowie i jest 145V

Dodano po 4 [minuty]:

oczywiscie mowa o napieciu B+
  • Poziom 10  
    Mam dużo wątpliwośći co do tej "naprawy".
    Po pierwsze-do regulacji +B służy VRP2 10k a nie 200om.
    Po drugie-sprawdż RP29 (120k dla29"lub 150k dla21"),jeśli ma przerwę to będą takie objawy jak opisałeś na początku a wtedy nie trzeba wymieniać trafa.Trafo wysiada w tym TV bardzo rzadko a RP29 dość często.
    Co do trafa za 25zł -ja nigdy bym takiego nie wstawił klientowi do sprzętu,chyba że za jego pisemną zgodą i zobowiązaniem do zaopatrzenia się w gaśnicę.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Co do RP29 to w 29' jest 150K,a podobne objawy tzn.dwókrotne włączenie jest standardowym dla tego telewizora gdy coś jest padnięte.Wiele osób na tym forum wypowiadało się na ten temat.Gdyby faktycznie była by to tylko wina rezystora o którym piszesz to nie
    sądzisz chyba że po wymianie trafa telewizor by ruszył.
    Zasugerowałem się MOZLIWA wada fabryczna ponieważ jak wczesniej pisalem w miejsce potencjometru byla zwora,a po spaleniu trafa szukalem mozliwych przyczyn.Jakbym nie zdawał sobie sprawy takiej różnicy ty chyba bym o tym nie pisal?
    Wynika jednak z tego że nie warto kupować trafo powielaczy za 25zl.Ja kupilem raczej dla testu.

I jeszcze jedno.Niektórzy usilnie próbują pokazać swoją wyższość nad innymi.Bardzo często widze na tym forum jak ktoś nie wie co za bardzo odpowiedzieć to po prostu "jedzie" sobie po koledze.