logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Gwizd w głośnikach Denon DCC 8770 po naprawie masy na płytce - co robić?

Kaki 15 Maj 2003 17:01 2253 10
REKLAMA
  • #1 214761
    Kaki
    Poziom 11  
    Posty: 30
    Ocena: 4
    Na wstepie chcialbym sie ladnie przywitac, tak wiec WITAM WSZYSTKICH na forum.

    A teraz pytanie:

    Posiadam radyjko samochodowe DENON DCC 8770

    Radyjko jest po przejsciach (drobne przerobki) ale gralo wspaniale, ostatnio zachcialo mi sie zrobic porzadek z zewnetrznymi wzmacniaczami (bo czasami byl efekt gwizdu w glosnikach i trzeba bylo poruszac kabelkami, aby przestalo).

    A wiec zabralem sie za uporzadkowanie kabli, polutowanie dokladnie wszystkiego, poizolowanie, dalem nowe kabelki do wzmacniacza...

    No i tutaj ZONK, radio zaczelo GWIZDAC nonstop,

    Sprawdzilem kable, wzmacniacze, wszystko jest OK,

    Perfidna wina radyjka...

    Po rozebraniu na czesci okazalo sie, ze masa na plytce prowadzaca na wyjscia do wzmacniaczy zostala PRZEPALONA poprostu sciezki sie spalily :?: rzecz jasna zostalo to raz dwa naprawione, niestety usterka sama z siebie nie znikła, dalej gwizdze, a ja powoli zaczynam rece załamywac...

    Efekty specjalne:
    Gwizd w takt silnika, słychac w glosnikach nawet najdrobniejszy ruch głowicy w CD, harczący bas (nawet jak jest cichutko podglosniony - efekt podobny jak zwarcie z masa)

    W domu radyjko gra bardzo dobrze (oczywiscie buczenie zasilacza słychac)

    Pomozcie, gdzie mam szukac usterki bo juz zalamuje rece...

    Ostatnim elementem ktory jest przed samym wyjsciem na wzmacniacze jest tranzystor z oznaczeniem H04, ponoc to tranzystor ktorego zwyczajnie nie da sie sprawdzic, gdyz ma wbudowane oporniczki, czyli pokazuje wszedzie przerwe. Czy to moze byc tego wina (w co watpie), czy szukac dalej?

    Wydaje mi sie, ze skoro masa zostala przepalona, to musialo pojsc jakies napiecie, ale co jeszcze moglo sie popalic? Jakby ktos mial schemat takiego radyjka, albo cos podobnego (ponoc SONY robilo cos podobnego) to bylbym wdzieczny.

    PS. Radyjko dzialalo na koncowce TA8210 (wzmacniacze zewnetrzne tez dzialaja w oparciu o ta sama koncowke.
  • REKLAMA
  • #2 215214
    djlj24
    Spec od car audio
    Posty: 13533
    Pomógł: 1104
    Ocena: 1323
    Sprawdz tak:
    - czy nie masz pętli masy tj. nie jest podłączone równocześnie masa kabli audio i masa zasilania między radiem i wzmacniakiem
    - czy nie masz poprowadzonych kabli zasilających razem z kablami sygnałowymi (z tej samej strony autka)
    - czy nie masz podłączonej tylko masy zasilania wzmacniacza na karoserię samochodu a nie masz kabla do akumulatora
    - czy radio nie jest podłączone do masy tylko poprzez ekran anteny.
    Tyle na początek.
  • #3 215302
    Kaki
    Poziom 11  
    Posty: 30
    Ocena: 4
    djlj24 napisał:
    Sprawdz tak:
    - czy nie masz pętli masy tj. nie jest podłączone równocześnie masa kabli audio i masa zasilania między radiem i wzmacniakiem

    o ile dobrze zrozumialem, to to jest OK

    djlj24 napisał:

    - czy nie masz poprowadzonych kabli zasilających razem z kablami sygnałowymi (z tej samej strony autka)

    tak jest, ale nie ma to wiekszego znaczenia gdzie kabelki puszcze, i tak jest to samo.

    djlj24 napisał:

    - czy nie masz podłączonej tylko masy zasilania wzmacniacza na karoserię samochodu a nie masz kabla do akumulatora

    Oba kabelki puszczone bezposrednio z akumulatora (do radia) do wmacniacza puszczony + a masa wzieta z bagaznika

    djlj24 napisał:

    - czy radio nie jest podłączone do masy tylko poprzez ekran anteny.
    Tyle na początek.

    Nie...

    Jak juz zauwazylem wczesniej... to jest 100% wina radyjka tylko za diabla nie moge znalezc co sie skaszanilo.

    Wystarczy, ze podlacze radio (nawet go nie wlacze) i gwizdze jak zwariowane, wtyczke odepne i nie ma problemu.

    Walkman dziala cacy na wzmacniaczu, podobny efekt jest dopiero jak mase dotknę do masy kabli idacych od walkmana (tylko o wiele ciszej) ewentualnie jak same kable (sygnalowy) dotkne do masy.

    Jakies jeszcze pomysly???
    bo radyjko mam znowu rozebrane na patelni i zachodze w glowe co to moze byc... zadnych zwarc nie widac... Intryguje mnie ten fakt spalenia sie sciezek od masy sygnalowej...
  • REKLAMA
  • #4 215375
    elektronik12
    Poziom 13  
    Posty: 61
    Ocena: 5
    Proponuje Pociągnąć osobno zasilanie razem z masą bezpośrednio z akumulatora, a dodatkowo na biegunie dodatnim zastosować filtr w postaci cewki i kondensatora.Gwizd bierze się z alternatora to na 100% szczotki,są to harmoniczne które w postaci pola magnetycznego nakładają się na kable instalacji el. wyłapuje to przedwzmacniacz mcz. i potem wzmacnia je i ztąd taki efekt.
  • #5 215387
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    "Intryguje mnie ten fakt spalenia sie sciezek od masy sygnalowej..."


    To znaczy ze byla tak duza róznica potencjałów ze sie upalilo.

    Albo radio nie mialo masy i "masowalo" sie po tej sciezce.
  • REKLAMA
  • #6 215388
    Kaki
    Poziom 11  
    Posty: 30
    Ocena: 4
    elektronik12 napisał:
    Proponuje Pociągnąć osobno zasilanie razem z masą bezpośrednio z akumulatora, a dodatkowo na biegunie dodatnim zastosować filtr w postaci cewki i kondensatora.Gwizd bierze się z alternatora to na 100% szczotki,są to harmoniczne które w postaci pola magnetycznego nakładają się na kable instalacji el. wyłapuje to przedwzmacniacz mcz. i potem wzmacnia je i ztąd taki efekt.


    tylko, ze ja mam nawet 2 trakie filtry, na obu plusach idacych do radia mozna by bylo tez na masie, ale to by sie troche z celem mijalo, bo bym musial jakos antene odizolowac i wzmacniacz... tez...
  • REKLAMA
  • #7 215472
    AKUSTYK
    Poziom 13  
    Posty: 113
    Pomógł: 3
    Ocena: 3
    jezeli występuje to podczas pracy silnika pojazdu najprawdopodobniej jest to spowodowane nieprawidłową pracą ąlternatora najlepiej przy wyjściu napiepia wprost przy alternatorze nalerzy wstrawić równolegle kondensator małej pojemności w zależności od częstotliwości zakłuceń
  • #8 215674
    SlaweK
    Poziom 43  
    Posty: 11964
    Pomógł: 917
    Ocena: 913
    Moim zdaniem trzeba by się dowiedzieć czy jest to wzbudzanie sie radia czy gwizd od alternatora. W drugim przypadku częstotliwość będzie się zmieniać z obrotami silnika.
    Jeśli to wzbudzenie to dobrze by było prawidłowo pociągnąć masy. Masa samochodu nie powinna być jedyną masą łaczącą zasilanie tego sprzętu.

    Wspominałeś coś o jakimś tranzystorze. Zwykle tranzystory cyfrowe są z oporniakami ale raczej pokazują na miernik podejrzane przejście niż przerwę. Choć nie wiem co nasuneło Ci podejrzenie na ten tranzystor. Warto by było sprawdzić w katalogu co to jest i jak ma się zachować ale najważniejsze jest do czego on służy w tym radiu.

    Ja uczepiłbym się tych popalonych mas w radiu. W sumie masowanie czego się da z czym się da niezawsze daje dobry efekt. W prawie kazdym sprzęcie audio jedną z tajemnić decydującą o jakości dzwięku jest własnie prowadzenie mas. Można by o tym książkę napisać i nie wyczerpać tematu. Ogólnie jedna z prostych i skutecznych zasad jest sprowadzanie wszystkich mas do jednego punktu a w środku sprżetu nie poprawianie fabyki tylko doprowadzenie to do stanu fabrycznego. Mas nie sprawdza się na miernik czy mają przejście tylko musi to być solidne podłaczenie jak fabryka przewidziała a nie np kawałek kabelka i jako takie przejeście dla prądu stałego.
    Moim zdaniem idź tropem tego co było popalone, napewno czegoś nie zauwazyłeś.


    SławeK
  • #9 217097
    elektronik12
    Poziom 13  
    Posty: 61
    Ocena: 5
    KAKI jak masz możliwość to podjedź do kogoś kto sprawdzi Ci oscyloskopem jak wygląda napięcie zasilające tego radia w samochodzie w czasie pracy silnika i na wyłącząnym to będzie cenna informacja, bo może być tak że masz przskok wysokiego na kablach WN choć obiawiałoby się to trochę inaczej. Pomiar oscyloskopem jest najskuteczniejszą metodą w tym przypadku.
  • #10 227706
    Kaki
    Poziom 11  
    Posty: 30
    Ocena: 4
    No to tak... Na poczatek dziekuje wszystkim ktorzy mi odpowiedzieli... :) :) :)

    A teraz rozwiazanie...

    Nie potrzebnie upieralem sie przy tym, ze byla to wina radia... chociarz rzeczywiscie z radyjkiem dalej jest cos nie tak (charczacy bas nawet jak jest cichutko)

    Problem rzeczywiscie sprowadzal sie do MASY, a co by bylo najdziwniejsze, to nie do tego, ze byla masa NIE-PODLACZONA, tylko, ze wlasnie PODLACZALEM mase... Nie wiem dlaczego, ale przy podlaczeniu masy do kabla ktory szedl prosto z akumulatora GWIZDALO, kiedy masa byla zbierana z kabli poprowadzonych do wzmacniacza, gwizd ucichal, a przy podlaczeniu jeszcze anteny - ustawal calkowicie

    Pozdrawiam i dziekuje

    Kaki
  • #11 231268
    krzysztof_0
    Poziom 12  
    Posty: 74
    Ocena: 8
    Witam,dzięki temu tematowi i ja też się uporałem z takim samym problemem :D

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył ciągłego gwizdu w głośnikach samochodowego radia DENON DCC 8770 po naprawie przepalonej ścieżki masy na płytce wyjściowej do wzmacniaczy. Gwizd pojawiał się szczególnie podczas pracy silnika i był zsynchronizowany z jego obrotami. Przyczyny rozważano w kontekście pętli masy, nieprawidłowego prowadzenia kabli sygnałowych i zasilających, a także zakłóceń pochodzących z alternatora, które mogą być przenoszone jako harmoniczne pola magnetycznego do układu audio. Zalecano osobne prowadzenie zasilania i masy bezpośrednio z akumulatora oraz zastosowanie filtrów (cewka i kondensator) na linii zasilania. Spalenie ścieżek masy wskazywało na dużą różnicę potencjałów lub brak prawidłowego uziemienia radia. Ostatecznie rozwiązaniem okazało się odpowiednie prowadzenie masy: podłączenie masy do kabla idącego bezpośrednio z akumulatora powodowało silny gwizd, natomiast masa zbierana z kabli do wzmacniacza redukowała zakłócenia, a dodatkowe podłączenie anteny całkowicie eliminowało problem. Pomiar oscyloskopowy napięcia zasilającego podczas pracy silnika byłby pomocny w diagnozie. Wskazano również na istotność prawidłowego prowadzenia mas w sprzęcie audio dla jakości dźwięku.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA