Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reklama w TV. Dlaczego jest głośniejsza od innych programów?

14 Mar 2006 16:58 7167 47
  • Poziom 12  
    dlaczego reklamy w tv są głośniejsze od pozostałych programów .???
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 19  
    Jak zaśniesz oglądając nudny film to reklama Cię obudzi. A tak na poważnie to ma to po prostu zwrócić Twoją uwagę na reklamę.
  • Poziom 12  
    tv to nie zegarynka ja chce spokojnie usnąć słuchając wybranego programu. Może jest na to jakiś paragraf ?? Albo zrobić ogólnopolski sondaż wśród abonentów a wynik wysłać do operatorów tv. Podejrzewam że takich jak ja niezadowolonych jest więcej.
  • Poziom 33  
    otóż reklamy nie są nominalnie głośniejsze od programów- bo wg prawa być nie mogą. trik polega na wyciszaniu niepotrzebnych sygnałów, czy jakos tak, nie znam się, w każdfym razie wszystko jest zgodne z prawem, a kto cierpi- konsument :)
  • Poziom 31  
    Dlatego nie oglądam tego "czegoś" co oferuje nam telewizja publiczna...w moim telewizorze obsługiwane jest tylko eurozłącze pod które podłączony jest philips DSB 3010...a co dalej wiekszość się domyśli ;) nie mam zamiaru oglądać tej tandetnej totalnie dennej głupiej papki jaką serwują nam na polsacie i tvnie...o 1ce 2ce i regionalnej nawet nic nie mówie bo nie chcem dostać palpitacji paznokcia...
  • Poziom 19  
    No tak. Ale np. wszelkiego rodzaju Discovery też można w nocy oglądać jedynie z pilotem w ręku ( palec na przycisku vol- ). Pomimo, że głośniej nadają w większości te swoje przerywniki, a nie reklamy - coraz trudniej mi to znieść.
    Podobno są telewizory, które radzą sobie z tym problemem (jakieś układy kompresji fonii, czy coś podobnego).
    Czy ktoś ze speców od TV może to potwierdzić i trochę przybliżyć?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 31  
    A coś było chyba philips takie cos wypuścił gdzieś obiło mi się o uszy...a to fakt na discovery są głośniejsze przerywniki niż dany program ale z tym to se człek radzi za pomocą guzika MUTE...mam już w tym wprawę bo ogladam discovery średnio 8-10 godzin na dobe ;)
  • Poziom 20  
    lord_blaha napisał:
    otóż reklamy nie są nominalnie głośniejsze od programów- bo wg prawa być nie mogą. trik polega na wyciszaniu niepotrzebnych sygnałów, czy jakos tak, nie znam się, w każdfym razie wszystko jest zgodne z prawem, a kto cierpi- konsument :)

Tak, pamietam taką dyskusję sprowokowaną pretensjami od telewidzów w samej telewizji. Jakiś fachowiec (?) wypowiadał się, że reklamy wcale nie są głośniejsze od reszty programu, bo prawo na to nie pozwala. Bo jeśli się weźmie całe widmo częstotliwości i zsumuje wszystkie poziomy to reklamy są nawet cichsze od reszty programu. I on nie rozumie o co chodzi tym ludziom - im się tylko wydaje że są głośniejsze a w rzeczywistości przecież są cichsze.

Takiej hipokryzji (pomimo, pomimo... ;) ) dawno nie słyszałem.
    Trik ponoć polega na tym, że w reklamach pewnych częstotliwości się W OGÓLE nie nadaje i dlatego inne mogą być znacznie głośniejsze - dla urządzeń pomiarowych liczy się średnia.

Pytanie tylko co my możemy z tym zrobić, bo ja myślę że niestety kompletnie nic...
    [/b]
  • Poziom 25  
    Ja uwarzam, że są "głośniejsze" po to, że nawet gdy idę do kibla to mam słyszeć... "dłuższe życie każdej pralki to calgon", albo "cilit kamień i rdza". Nie da się ukryć przed reklamą, dopadnie nas, nawet WC :).
  • Poziom 10  
    Ponieważ tv probuje zrobic tak zeby widz jak najbardziej zrwacal uwage na reklame
  • Spec Elektroakustyka
    radek68 napisał:

Trik ponoć polega na tym, że w reklamach pewnych częstotliwości się W OGÓLE nie nadaje i dlatego inne mogą być znacznie głośniejsze - dla urządzeń pomiarowych liczy się średnia.

[/b]

Czyli by wynikało że sygnał 1kHz -czyściuteńka sinusoida i żadna inna częstotliwość puszczana wraz z obrazem kontrolnym może ryczeć na całe ośedle bo i tak średnia wyjdzie dobra?
  • Poziom 21  
    Witam wszystkich.

Mnie głosne reklany i przerywniki na discavery doprowadzją do szału !!! bardzo lubie ogladac ten kanał w nocy i czesto przy nim zasapiam, gdy tylko puszczą przerywnik wyrywam sie ze snu !!

Powtórze pytanie jednego z poprzedników: Czy istnieja jakis układ, czy urzadzenie "wyrównujące" poziom głosności ??? Jesli tak To prosiłbym o link do sklepu gdzie mozna to kupic bądź schemat.

Pozdrawiam

Krzysiek
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zwiększenie poziomu głośności ( subiektywne odczucie ludzkiego ucha a nie manipulacja z zawartością widma akustycznego) w momencie nadawania reklam ma na celu zwrócenie uwagi potencjalnego widza na zawarty w niej materiał. Trzeba jednak być nierozumnym człowiekiem aby faktycznie spodziewać się takiej reakcji widzów. Pierwszym odruchem na nagły wzrost poziomu głośności jest pozbycie się przyczyny, czyli wyłączenie dźwięku przy pomocy pilota (MUTE) a nie sciszenie poziomu (naturalna reakcja ludzkiego organizmu). Statystyczny człowiek reaguje po prostu agresją na ingerencję w jego prywatne życie i wyłącza. W wyniku takiej reakcji materiał reklamowy pozbawiony zostaje meritum przekazu i odnosi wręcz odmienny skutek. Jeżeli tego nie rozumieją specjaliści od reklamy to niech pozostaną w błogim przeświadczeniu, że mają rację. To nie nasz , widzów, problem czy reklama jest skuteczna.
  • Specjalista elektronik
    Ale z tego ("ma na celu") wynikałoby, że sygnał czymś się różni - może można tę różnicę
    wyłapywać jakąś elektroniką, i wyciszać te reklamy?

Ale może lepiej robić odpowiedni użytek z reklam - ja na przykład widziałem w TV dużo reklam
    Samsunga, jak mam coś kupować, to patrzę - ile oferują sprzętu Samsunga - jeśli dużo, albo
    sprzedawca zachwala Samsunga, to rezygnuję z zakupów u tego sprzedawcy, i idę do innego...

Bądź co bądź, jak firma dużo wyda na reklamę, to mniej wydaje na zrobienie dobrego produktu.
  • Poziom 31  
    Po to wyposażono nam piloty w telewizorach o taki jakże przydatny w dzisjeszym świecie przycisk...kiedys jak kupiło się OTAKE 5122VT to człowiek się głowił na h*j komu jakieś mute...jednak są ludzie którzy potrafią przewidywac przyszłość...
  • Poziom 21  
    :arrow: Banasiewicz02

Mute ? Tak? A spróbuj przysnac przed telewizorem i telepatycznie przed rozpoczęciem reklamy wcisnać "mute" na pilocie tak byś sie nie wyrwał z drzemki. Poza tym nie zawsze pilot jest pod ręką.

Swoja drogą, przecież w magnetowidach lepszej klasy był stosowany jakis moduł, system, nie wiem jak to nazwac który podczas programowego nagrywania automatycznie omijał reklamy, podobno działało to własnie na zasadzie zmieny "głosnosci" w sygnale audio. Z magnetowidami miałem mało do czynienia, więc moge sie mylić.
  • Poziom 20  
    Słuchajcie, może to będzie hit sezonu, jakby udało się nam zrobić taki układ automatycznie wyciszający reklamy. Podejrzewam, że łatwe to by nie było, ale pytanie czy jest nierealne? Może ktoś ma jakiś pomysł na to jak to zrealizować.
    Bo samo sprawdzanie poziomu głośności może być bardzo zawodne - raz pójdą reklamy troszkę ciszej, innym razem program będzie nadany głośniej i d..a
    A może w sygnale TV są (nie wiem, ale może są) jakieś oznaczenia rozpoczynania bloku reklamowego? Czy w ogóle jakiegoś programu. A może zanik logo programu? Ale jak, kurcze to wychwycić.... Poza tym na każdym kanale jest inne i w innym miejscu.
    Może macie jakieś pomysły. W końcu ludzie latają na księżyc, więc może i to jest do zrobienia. :)
  • Poziom 26  
    Gdyby sie tak dowiedzieć, które częstotliwości są pomijane, to można by zrobić układ który, gyby zmiany na danej częstotliwości się nie pojawiały, włączałby opcje mute.

Ale kurde skąd tu wziąść te częstotliwości?

Taki bajer najbardziej by sie przydał na Discovery bo tam różnica w odczuwalnej głośności jest chyba największa.
  • Poziom 21  
    A gdyby tak samemu sprawdzic jakie czestotliwości są pomijane ? Przecież to mozna chyba pomierzyc oscyloskopem, analizatorem widma ... ?
  • Poziom 22  
    A u mnie nie wiem czemu, wszystkie programy mają równą głosność, a TVP2 jest głośniejsza. I nie jest to wina telewizora, bo na każdym innym telewizorze mam tak samo.

Ciekawe czmu??
    Moze wina Anteny??
  • Spec Elektroakustyka
    trzygrosze napisał:
    A gdyby tak samemu sprawdzic jakie czestotliwości są pomijane ? Przecierz to mozna chyba pomierzyc oscyloskopem, analizatorem widma ... ?

No był by problem, pomiar analizatorem widma przy sygnałach złożonych (jakim jest muzyka lub mowa) nie jednoznacznie wskazało by na brak konkretnych caęstotliwości. Musieli by puścić na moment szum biały lub różowy i dopiero wtedy pomiar by był poprawny.
  • Poziom 10  
    radek68 napisał:
    Słuchajcie, może to będzie hit sezonu, jakby udało się nam zrobić taki układ automatycznie wyciszający reklamy.

Witam,
    Nie powinno być to urządzenie, które instaluje się w TV ani w żadnym tunerze. To powinien być pilot z jedną funkcją VOL. Ten pilot powinien "słyszeć" natężenie dźwięku w pokoju, w którym znajduje się jego źródło. W momencie wykrycia, że natężenie uległo zmianie pilot powinien skorygować tę głosność wysyłając sygnał podczerwieni do urządzenia. Są jakieś standardy podczerwieni (chyba RC5) czy cos takiego, dzięki którym moznaby dopasować sterowanie głosności do wielu urządzeń, albo nauczyć pilota.

byłby to na pewno hit sezonu.

Benedykt
  • Spec Elektroakustyka
    A co by się działo jakbyś oglądał film wojenny z nieustającymi wystrzałami i wybuchami? Urządzonko takie nieustannie starało by się ściszać sygnał a przecież nie o to chodzi...
  • Poziom 21  
    Zwróćcie uwagę że chyba każda stacja TV nie nadaje swojego logo w trakcie reklam.
    Tylko jak można ten ( z każdej stacji inny ) znaczek zapamiętać i jak załączać fonie tylko w trakcie jego wyświetlania ?
  • Poziom 20  
    No przecież, drogi Dominiku, dokładnie to napisałem, tylko, że wcześniej... :

radek68 napisał:
    A może zanik logo programu? Ale jak, kurcze to wychwycić.... Poza tym na każdym kanale jest inne i w innym miejscu.

Ale do rzeczy: wydaje mi się, że urządzenie powinno być właśnie wmontowane w tor fonii, coś na zasadzie korekcji metodą normalizacji - jak na przykład w popularnym NERO gdy chcemy nagrać płytę AUDIO. Jest tam dostępny filtr Normalizacji wyrównujący głośność nagrań. (czyt. ściszający te głośniejsze).
  • Spec Elektroakustyka
    Ale jak pisałem nie można uśredniać, czyli kompresować cały czas sygnału audio nadawanego w TV bo owszem wyciszy reklamę ale i spłaszczy dynamicznie wszystkie inne sygnały np. z filmu co nie będzie przyjemne dla ucha. Temat za głośych reklam poruszałem zresztą wcześniej: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic154262.html
  • Poziom 21  
    Kolega vojan napisał :

"Witam.Przeczytalem o waszych problemach z wyciszaniem reklam.
    Ja z tym pracuje. TO NIE JEST PODNOSZENIE GLOSNOSCI!!.
    Tego nie wolno robic.To jest zwykle podnoszenie duynamiki dzwieku.
    I na to jest sposob. Uruchomcie wasze szare komorki. To jest proste jak
    stosunek. "

....... ?
  • Spec Elektroakustyka
    :arrow:trzygrosze
    He, jek czytałem ten post miałem podobny dylemat- o co mu chodzi...? Widocznie nie znamy się dostatecznie na meandrach akustyki telewizyjnej a co za tym idzie mamy chyba problemy ze wspomnianym "stosunkiem" a to już mnie martwi :)
  • Poziom 20  
    można zastosować korekcję jaka jest stosowana w magnetofonach:-)
  • Poziom 20  
    Adix napisał:
    można zastosować korekcję jaka jest stosowana w magnetofonach:-)

No to może napisz coś więcej; jaka korekcja w jakich magnetofonach?