logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie proste układy elektroniczne mogę zbudować z kondensatorów i rezystorów?

Arti245 15 Mar 2006 13:42 14407 48
Najlepsze odpowiedzi

Jak zbudować bardzo prosty i ciekawy układ elektroniczny z odzyskanych kondensatorów, rezystorów i kilku diod, np. migające LED-y?

Najprostszy sensowny układ to migacz LED na tranzystorach, w którym tempo mrugania reguluje się wartością kondensatora [#2430859] Do takiego układu można użyć dowolnych podobnych tranzystorów, byle jeden był PNP, a drugi NPN; jako zamienniki padły m.in. BC107 i BC177, a później użytkownik zrobił prosty migacz na BC107 [#2431662] Jeden z praktycznych zestawów wartości działał z kondensatorem 2200 µF i rezystorem około 10 kΩ, dając mruganie mniej więcej raz na sekundę [#2438478] Zmiana pojemności kondensatora zmienia szybkość migania — większa pojemność zwykle spowalnia efekt [#2433897]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 2417054
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Witam mam troszke elemetów elektronicznych po starym sprzecie elektronicznym jakies tam kondensatory rezystory itp czy da sie cos prostego i fajnego z tego zrobić w połączeniu z jakimiś diodami lub zarówkami prosze o proste schematy z gory dzieki
  • REKLAMA
  • #2 2417343
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 2417873
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    No praktycznie to interesują mnie jak najprostrze schematy jakiś mrugajacych diod itp jakies tam proste a ciekawe duperelki:D
  • #4 2418424
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #5 2424144
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Nie chodzi mi o jakies gotowe zestawy tyko o coś co sam mogł bym od podstaw wykonac i co jest bardzo łatwe w wykonaniu :)
  • #6 2424782
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #7 2427037
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Mimo wszystko wolał bym zrobić coś samemu a nie z gotowego zestawu do poskładania, chciał bym sobie poszykować samemu odpowiednie elemety i pod schemat je poskładać mogą to być nawet jakieś tam migające diody byle bym to sam wykonal :D
  • Pomocny post
    #8 2430859
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #9 2431571
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Właśnie o coś takiego mi chodzi dzieki, a jak masz jeszcze coś co można zrobić ze starych rupieci to możesz dać chętnie sie z tym pobawie:D

    Dodano po 14 [minuty]:

    A czy tamte tranzystory moge zastapić ktorymś z tych??

    bc560

    A1015

    c5588

    d400f0d

    bc5488

    c1815y

    c1815

    c547b

    c32725

    c550c

    A jeśli nie to co moge zbudować przy ich użyciu??
  • #10 2431662
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #11 2431946
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Kto ma dobry katalog tranzystorów zeby był tam na BC5488??
  • #12 2431966
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #13 2432100
    jacobs242
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 15
    Ocena: 4
    po czym poznać czy to pnp czy npn. Wiem że różnią sie one kierunkiem przewodzenia, a z obudowy czym??
    EDIT:
    Już wiem, na elenocie można wpisać :]
  • #14 2432115
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    jacobs242 napisał:
    po czym poznać czy to pnp czy npn. Wiem że różnią sie one kierunkiem przewodzenia, a z obudowy czym??
    EDIT:
    Już wiem, na elenocie można wpisać :]
    Musisz mieć katalog ja też mialem z tym problem ale dzis mi pomogli a jak coś to masz tu odzielne forum o tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic475664.html
  • #15 2432358
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 2432372
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Oto moje cacko które odziwo dzieła :D

    Jest banalnie proste w wykonaniu i nie potrzeba do jego budowy płytki anie żadnych elemętów ze sklepu (wszystko z odzysku)

    Jak ktoś chce dam mu schemat i wszystko opisze!!
    Załączniki:
    • Jakie proste układy elektroniczne mogę zbudować z kondensatorów i rezystorów? 06031900.JPG (17.62 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #17 2432459
    jacobs242
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 15
    Ocena: 4
    co to robi?? daj schemat :]
  • #19 2432755
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 2432876
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Ja zrobiłem układ sebunia ale nie chce mi działać swieci sie cały czas a tak poza tym wszystkim to moj jest prostrzy napewno działa i daje całkiem ciekawy efekt. Juz sie zastanawiam czy nie wstawić go do jakiegoś urządzenia np. telewizora kompa itp , sygnalizowało by to prace urządzenia i niemam problemu z zasilaniem ponieważ moj układ jest na napiecie 9-16V co sprawdziłem, a co ciekawe nadaje sie na imitacje alarmu samochodowego przy kondensatorze o pojemności 1000uF.

    Pozdrawiam
  • #21 2432978
    jacobs242
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 15
    Ocena: 4
    a ja wrzuciłem ten układ do crocodile clips i nie działa, wieczorkiem zznajde może chwilke to polutuje go :]
  • #22 2433006
    Marcin Sz.
    Poziom 25  
    Posty: 794
    Pomógł: 68
    Ocena: 66
    Program Croco Clips i inne symulatory to nie rzeczywistość :-) - nie ma tam ujętych wielu zjawisk.

    Pozdrawiam Marcin.
  • #23 2433012
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    jacobs242 napisał:
    a ja wrzuciłem ten układ do crocodile clips i nie działa, wieczorkiem zznajde może chwilke to polutuje go :]
    Ten układ wymyśliłem dziś z nudów ponieważ inne diodowe mi nie działały a ten działa zaskakująco dobrze to jestem zadowolony jeśli masz z nim jakieś problemy to pisz a napewno ci pomoge
  • #24 2433276
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    sebidino:
    A nic bo jeszcze nie widziałem jeszcze takiego generatora, widziałem coś podobnego.
    No i wydaje mi się że to działać ale przy wyższym napięciu niż ty podałeś. Przynajmniej tak nie się wydaje.
  • #25 2433343
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #26 2433452
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    sebidino:
    No działa tylko od 8V dla diody zielonej i od 12V, dla diody niebieskiej.
    Od 3V do 8V daje tylko jeden błysk, C=220nF i R1=1M i R2=220k i tranzystory z Bc549 i Bc557działało a jak zmieniłem Bc549 na Bc337 to w ogóle nie działało.
    Ale tak to już jest z nietypowymi generatorami.
  • #27 2433494
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #28 2433700
    jacobs242
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Pomógł: 15
    Ocena: 4
    a tego tranzystora nie można zastąpić diodą?? (tą ni świecącą) Przecież przy takim połączeniu przewodzi prąd cały czas (tak mi sie zdaje). Co sie dzieje przy wmianie kondensatora, rezystora?? Będzie migać z inną szybkością? A tak przy okazji to mam trafo 7V 0,18A, do niego podłączona jest płytka kilka kondensatorów, dwie diody i bezpiecznik, to jest jakiś stabilizator?? Na końcu jest te 7V???
  • #29 2433897
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #30 2436093
    Arti245
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Ocena: 7
    Sebunio szykuj jakies schemaciki bo kupiłem dziś bc107 i moge coś pokombinować czekam!!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy prostych układów elektronicznych do samodzielnego wykonania z kondensatorów, rezystorów, diod i tranzystorów odzyskanych ze starego sprzętu. Użytkownik poszukuje łatwych schematów, np. migających diod, które można zbudować bez gotowych zestawów. Proponowane są podstawowe układy migaczy diodowych, gdzie tempo migania reguluje się zmianą pojemności kondensatora. Omawiane są tranzystory p-n-p i n-p-n, ich zamienniki (np. BC560, A1015, BC5488, C1815, C547B) oraz konieczność posiadania katalogu tranzystorów do identyfikacji typów i parametrów. Wskazano na możliwość budowy prostych generatorów efektów dźwiękowych i syren na tranzystorach, a także na naukę trawienia płytek PCB za pomocą chlorku żelaza i lakieru do paznokci. Poruszono temat zasilaczy niestabilizowanych z mostkiem prostowniczym i brakiem kondensatora wygładzającego, co skutkuje napięciem wyprostowanym, a nie stabilizowanym. Wskazano na potrzebę zastosowania układów stabilizujących LM78XX i kondensatorów do uzyskania stabilnego napięcia. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami z budowy i testowania prostych układów migaczy, podkreślając, że symulatory komputerowe nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste działanie. Podano przykłady wartości elementów (np. kondensator 2200 µF, rezystor 10 kΩ) oraz napięć zasilania (3-16 V). Dyskusja zawiera także informacje o dostępności i cenach materiałów do trawienia płytek PCB oraz o popularnych zestawach elektronicznych (np. Jabel) do nauki elektroniki.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA