Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura proporcjonalna. Schematy nadajnika i odbiornika.

17 Mar 2006 16:50 4261 9
  • Poziom 10  
    Czesc, ma ktos moze schematy do nadajnika i odbiornika aparatury proporcjonalnej do modelu samochodu.
    Chodzi mi o taki odbiornik zeby mozna bylo podlaczyc dwa serwa, oraz zeby aparatura miala zasieg przynajmniej 30m.

P.S. Jesli mozna to prosze schematy przeslac na maila: herayo(malpa)o2.pl
    Z gory dzieki za odpowiedzi.

Pozdrowienia
  • Poziom 10  
    Aparatura proporcjonalna cięzka sprawa. Własno ręcznie jest cięzko zrobić zwykłą aparature a co mówiąc o proporcjonalnej jeszcze spróbuj poszukać w necie albo na elektrodzie
  • Poziom 20  
    Najłatwiej jest zrobić nadajnik a właściwie multiplexer sygnału .Dużo brdziej skomplikowany jest moduł odbiorczy.Myślę ze lepiej uzbierać kasę i wykupić od modelarzy jakąś "używkę" bo zrobione samemu- owszem,przyniesie satysfakcję lecz nie będzie ani ładne ani funkcjonalne.Też kiedyś chciałem ale dałem sobie spokój.
    Oto przykład kodera :
    Aparatura proporcjonalna. Schematy nadajnika i odbiornika.
    Gdzieś z netu ściągnąłem taki schemat.Jest to sam koder reszta jest bardziej skomplikowana...ale nie zniechęcaj się...
  • Poziom 31  
    Witam!

Tu masz kompletny opis wykonania ciekawej aparatury proporcjonalnej, chyba jedyny tego typu w jezyku ojczystym (bez konieczności wykonywania torów radiowych - są tam wykorzystane gotowe moduły 433 MHz). Tylko, czy to się opłaca robić, chyba że dla własnej satysfakcji, gdyż w sklepie kupisz taniej (ok 200,- zł, a na Allegro jeszcze taniej) dwukanałową proporcjonalną, zgodna z Twoim zapotrzebowaniem. Niestety, z wielu względów nie da się zrobić taniej funkcjonalnej aparatury proporcjonalnej.

http://www.kubaw.it.pl/aparatura_433mhz.html

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Proponuję Ci zrobienie aparatury na układach LM1871 (nadajnik) LM1872 (odbiornik). Jest to układ AM, częstotliwość pośrednia 455khz można ją zrobić od 27 do 70Mhz. Układ zawiera niewielką ilość elementów zewnętrznych. Oczywiście jest to aparatura proporcjonalna, w wersji podstawowej na 2 kanały analogowe (dwa serwa) i 2 cyfrowe (typu włącz-wyłącz) można ją łatwo rozbudować do 6 kanałów. Noty aplikacyjne są dostępne w necie. Cena samych scalaków ok.5-10zł. za szt.Wykonałem ten układ i jestem bardzo zadowolony. Odbiornik ma dobrą czułość i selektywność (udało mi się zminiaturyzować go do 15 gram). Dziwię się że firmy (np. AVT) produkujące zestawy do hobbystów nie potrafią (mimo dużego zainteresowania) zaoferować choćby takiego prostego układu.
    pozdrawiam

A tak wygląda ta aparaturka z serwami (13 gram) regulatorem obrotów i silnikiem 400:D
  • Poziom 17  
    Nie polecam Ci robienia w.cz., bo po prostu w warunkach domowych zrobić dobrze się tego nie da. Z kolei za zrobienie czegoś, co będzie siało po różnych kanałach nikt Cię nie będzie lubił :D . Poszukaj po aukcjach internetowych, czasami za małe pieniądze można kupić prostą aparaturkę, a jeżeli chcesz ją "zbajerować" to zobacz np. http://alexrc.com/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=4888
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    zbig_wwl napisał:
    Nie polecam Ci robienia w.cz., bo po prostu w warunkach domowych zrobić dobrze się tego nie da.

To tylko Twoja opinia, bo ja zajmuje sie w.cz od kilku lat i wiem ze jak sie chce to mozna zrobic to dobrze... Czestotliwosc rzedu 35MHz to zaden problem nawet dla poczatkujacego w "radiowce".
  • Poziom 31  
    ... zbig_wwl jest modelarzem-elektronikiem i zgadzam się z jego tokiem rozumowania. Dobrze wie co to znaczy FUNKCJONALNA aparatura RC, którą mozna bez obawy uzywać do sterowani (często drogim modelem) Przy obecnych możliwościach, amator moze zrobic prawie wszystko w "garażu", jak sie uprze (łącznie z rakietą międzykontynentalną ;-), TYLKO PO CO? Czasami trzeba sobie zadać pytanie, w jakim celu chce się to zrobić? Bo jeśli w celu poznawania elektroniki i uzyskania satysfakcję z własnej pracy (moze nie zawsze najlepszej, ale zawsze jakiejś tam), to OK - można majstrować, ale jesli chce się, w tym przypadku, zrobić coś taniej (a to, podejrzewam miał na myśli kolega herayo ) niż to co jest dostępne na rynku, to w tym przypadku - odradzam. Zobacz np. to (3-kanałowa aparatura za 50,- zł):

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=125355729

... a takich aukcji jest multum.

Pozdrawiam

PS Zeby uprzedzić wypowiedzi - nie odradzam majstrowania, ale chcę oszczędzić, niektórym kolegom paru włosów na głowie, bo napewno zostaną wyrwane w akcie desperacji ;-), po nieudanych próbach, własnoręcznego zmajstrowania aparatury RC. :-)
  • Poziom 18  
    Witam,

Szanowni modelarze-elektronicy, dyskusja o budowie czy kupnie aparatury jest moim zdaniem bezprzedmiotowa bowiem inny jest cel jaki chcemy osiągnąć budując lub kupując. Wiadomo, że wśród modelarzy, szczególnie latających, jak Zbig (choć elektronik) chyba nie ma zwolenników budowy nadajników (modułów w.cz.) biorą oni bowiem pod uwagę swoje własne bezpieczeństwo. Dla nich specjalnie z tego powodu wydzielono pasmo 35MHz. Jednak wydaje mi się, że sugestia o nie budowaniu a kupieniu sprzętu za 50 PLN jest nietrafiona, bo czy ktoś z was widział co jest w środku?
    Taki sprzęt kompletnie niczym nie różni się od poprawnie wykonanego prostego nadajnika amatorskiego i setek tysięcy zdalnie sterowanych chińskich zabawek, o czym zdaje się modelarze zapomnieli !!.
    Przestrzegając pewnych zasad można zbudować (i zestroić) w warunkach amatorskich sprzęt o lepszych parametrach.
    A strojenie, owszem dla sprzętu do modelu latającego warto o to zadbać w sposób szczególny i aktualnie nie brak w tym względzie możliwości.
    Co do prostej aparatury proporcjonalnej to nie ma żadnego problemu i przy pomocy podstawowych ukł. scalonych a nawet samych tranzystorów można taki enkoder (moduł generatora PPM do sterowania proporcjonalnego, szyfrator) zbudować. Można też stosować rozwiązania bardziej wyrafinowane, takie jak proponuje Zbig na uC.
    Co do wyrywania sobie włosów na głowie to jakimś sposobem szerokie grono krótkofaloców budowało i buduje własne radiostacje i nie cierpią z powodu ich utraty :). W internecie jest także trochę stron o amatorach budujących własne aparatury, choć jest ich niewielu.
    Ze wszystkmi zainteresowanymi budową aparatur mogę podzielić się własnym doświadczeniem w tym zakresie.

Pozdr.
    e_techman(malpa)wp.pl
  • Poziom 20  
    nie ma się co przejmować i jak się przyjmie teze że się nie da zdudować nadajnika to napewno go nie zbudujesz należy próbować/ amatorskie Radio/ dobre schematy sam robiłem / 30 lat temu/ teraz naprawiam nadajniki do zdalnego sterowania też ...powodzenia