logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dobór kondensatora do odcięcia głośnika od 100-130 Hz - jak zamontować?

seven01 17 Mar 2006 19:25 1166 9
REKLAMA
  • #1 2426120
    seven01
    Poziom 20  
    Posty: 508
    Pomógł: 7
    Ocena: 11
    Witam.

    Potrzebuje odciac glosnik od najnizych czestotliwosci. Chce zeby gral od 100-130 Hz. Jaki nalezy dobrac kondensator i jak go zamontowac ??
  • REKLAMA
  • #2 2426140
    Polu$
    Poziom 20  
    Posty: 355
    Pomógł: 30
    Ocena: 4
    Zależy jak stromo ma opodac cha-tyka, sam kondensator może nie wystarczyc. Poszukaj na elektrodzie, pełno jest tego typu tematów. Wpisz w szukaj filtr, zwrotnica, itp. Wszystko bowiem zależy od głośnika.
  • REKLAMA
  • #3 2426194
    seven01
    Poziom 20  
    Posty: 508
    Pomógł: 7
    Ocena: 11
    glosnik jest 4 Ohmowy reszte co wiem "no name" na elektrodzie znajde raczej projekty aby glosnik zagral do 130Hz a ja potrzebuje zeby gral od 130. Ciecie mysle zeby wystarczylo nawet 6db/okt
  • Pomocny post
    #4 2426297
    Polu$
    Poziom 20  
    Posty: 355
    Pomógł: 30
    Ocena: 4
    Musiał byś podłaczyc szeregowo z głośnikiem kondensator o pojemnosci ok. 300uF (jeżeli chcesz miec najprostszy filtr). Problem tylko w tym, że powinien to byc kondensator bipolarny, nie elektrolityczny. W prawdzie można połaczyc przeciwsobnie dwa elektrolityczne, czyli np "+" do "+". Wtakim przypadku moga to byc kondensatory o pojemnosci 470uF. Wypadkowa ich pojemnośc w takim połączeniu wyniesie ok. 230uF, więc będzie filtrował troszke wyżej - ok 170Hz.
  • REKLAMA
  • #5 2426458
    seven01
    Poziom 20  
    Posty: 508
    Pomógł: 7
    Ocena: 11
    Patent na laczeniu elektrolitów zadzialal pierwszorzednie. Okazało sie ze do moich zastosowani konieczne bylo ciecie na 340 Hz, czyli laczone 2 kondensatoiry 220µ. Dziekuje za pomoc
    Temat uważam za zamkniety
  • #6 2428763
    Hefajstos
    Poziom 35  
    Posty: 2794
    Pomógł: 190
    Ocena: 131
    340Hz jest ok. Ale jakbyś chciał ciąć np. na 80Hz, to tylko aktywnie. Filtr 2 rzędu (kond + cewka) na 80Hz (czyli niedaleko F rezonansowej głośnika) może wywołać straszne zamiesanie rezonansowe.


    --
    pozdrawiam
    Hefi
  • #7 2428800
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Trzeba wpakować głośnik do małej obudowy silnie wytłumionej. Stłumi to wszystko co basowe.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #8 2430927
    Hefajstos
    Poziom 35  
    Posty: 2794
    Pomógł: 190
    Ocena: 131
    Widziałem taką konstrukcję - Ancient Audio. Bas Hertza napędzany aktywnie, umieszczony z boku. Na froncie seas w małej obudowie, tak że "odcinał się sam" przy 100Hz + kopułka Audaxa. Zwrotnica 1 rzędu, do basu aktywna, a górnoprzepustowa do średniego tony właśnie po prostu mała obudowa. Grało to z lampą 300B (od 100Hz, bo bas miał mostk tda7294).


    --
    pozdrawiam
    Hefi
  • #9 2431023
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Kolega nie napisał do czego mu to potrzebne... Kolega chce na tym puscić gitare elektrczną dokładniej akustyka z przystawką elektryczną.

    moim zdaniem nie wolno w takim przypadku dawać żadnych kondensatorów tylko brzmienie się zepsuje.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #10 2431036
    seven01
    Poziom 20  
    Posty: 508
    Pomógł: 7
    Ocena: 11
    faktycznie moja wina nie napisalem do czego to ma sluzyc puki co sprawdza sie :)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru kondensatora do odcięcia głośnika od najniższych częstotliwości, tak aby grał od około 100-130 Hz. Najprostszy filtr górnoprzepustowy można uzyskać przez szeregowe podłączenie kondensatora o pojemności około 300 µF do głośnika 4 Ω. Zaleca się stosowanie kondensatora bipolarnego lub połączenie dwóch elektrolitycznych przeciwsobnie, co zmienia efektywną pojemność i częstotliwość odcięcia. Przykładowo, połączenie dwóch kondensatorów 220 µF dało odcięcie na około 340 Hz. Filtry 1. rzędu zapewniają łagodne tłumienie (6 dB/okt), ale dla niższych częstotliwości (np. 80 Hz) lepsze są filtry aktywne lub filtry 2. rzędu z cewką i kondensatorem, choć mogą powodować rezonanse. Alternatywnie, można stosować małe, silnie tłumione obudowy, które naturalnie ograniczają bas. W kontekście instrumentów muzycznych, np. gitary akustycznej z przystawką elektryczną, stosowanie kondensatorów do odcięcia basu może negatywnie wpłynąć na brzmienie. W dyskusji pojawiły się także przykłady konstrukcji z aktywnym basem (np. Ancient Audio) i zwrotnicami 1. rzędu, gdzie bas odcina się naturalnie przez obudowę i aktywne wzmacniacze.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA