Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz w Heliosie

Songo 19 Maj 2003 11:21 1353 9
  • #1 19 Maj 2003 11:21
    Songo
    Poziom 12  

Witam,
    Problem polega na tym, że obraz drga lub staje się całkowicie nieczytelny (w zależności od humoru) czasami też inne rzeczy robi jak np.: jest skrzywiony albo przesunięty w dół o jakies 10cm, a na tym 10cm pasie od góry pojawia się ucięty dół. ( czasami traci też kolory przy tych "akrobacjach" )

Pytanie - czym to może być spowodowane takie zachowanie, gdzie szukać usterki ?

Zaznaczam jednak że częściej obraz "drga" lub staje się zupełnie nieczytelny przez ukośne pasy powstałe jako fuzje tego co powinno być wyświetlone z czymś innym ... nie wiem czy tak to się nazywa, ale możę to jest "zrywanie synchronizacji" ?. Jeśli kogoś to razi proszę mi wybaczyć taki styl ostatniego pytania ale nie mam do czynienia na bieżąco z usterkami TV a chcę pogłębiać moją wiedzę. Na koniec, w/w reakcje Heliosa są spontaniczne .. niezależne od czasu włączenia itd. ( przynajmniej do tej pory nie zauważyłem zalezności).
    Za wszelką pomoc dziękuje :)

--
    Songo

• #2 19 Maj 2003 12:58
    jovitatv
    Poziom 11  

Sprawdź układ arw szczegolnie elki.

• #3 19 Maj 2003 14:02
    mch
    Poziom 23  

Wymień PR47kom w mod. generatora MH

• #4 19 Maj 2003 16:49
    Marek K.
    Poziom 13  

wymień 100 nf na bs 2030 w górnej cze ści przy pr poziomu sygnału

• #5 19 Maj 2003 17:10
    kojak
    Poziom 14  

Sprawdź lub wymień UL1550 w szufladzie.
    Często przerywają również potencjometry strojeniowe.
    >Pozdrawiam<

• #6 20 Maj 2003 12:07
    jovitatv
    Poziom 11  

wywal ceramika przy potencjometrze no plycie sygnełowej obok dekodera

• #7 20 Maj 2003 14:12
    artjab
    Poziom 20  

To co opisujesz to faktycznie brak synchronizacji zarówno poziomej jak i pionowej. Zrywanie synchronizacji jest prawdopodobnie zależne od treści obrazu i dlatego trudno określić kiedy ono nastąpi. Do znalezienia usterki najlepiej użyć oscyloskopu. Nie wiem czy masz i potrafisz się posługiwać. Płytka synchronizacji jest umieszczona w głębi telewizora niedaleko głośnika. Jest ona zrobiona na układzie TDA2593 (A255). Sygnał synchronizacji jest wydzielany z sygnału wizji w module p.cz. ( to taki moduł cały ekranowany obok głowicy. W module p.cz sygnał wizji dochodzi do tranzystora wzmacniacza-wtórnika. Tam następuje rozdzielenie sygnału wizji i synchronizacji. Może być uszkodzony ten tranzystor. Dalej już sygnał biegnie do wcześniej wspomnianej płytki synchronizacji. Może być też uszkodzony układ TDA2593. Jeżeli masz schemat to po tym opisie powinieneś zlokalizować trasę sygnałów i do dzieła.
    Powodzenia.

• #8 20 Maj 2003 23:39
    Songo
    Poziom 12  

Dziękuję ślicznie za podpowiedzi :),
    Ponieważ TV nie jest na miejscu zweryfikuje wszystko biorąc pod uwagę Wasze uwagi, ale dopiero jak będę miał taką możliwość.
    Odnośnie oscyloskopu to istotnie nie posiadam własnego, ale pomiary potrafie wykonać, być może sprzęt zdobędę, ale narazie popróbuje bez oscyloskopu.

--
    pozdrawiam
    Songo

• #9 21 Maj 2003 10:19
    PK2006
    Poziom 22  

Myślę,że wymiana peerków na MH załatwi sprawę.

• #10 21 Maj 2003 12:01
    pik-rtv
    Poziom 20  

może być a255,może również być coś w arw,proponuje także sprawdzić elektrolity na pionie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME