logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Philips 28PT4523/58 - cykanie, nie włącza się po naprawie styku płytki

Kaczmarczyk 20 Mar 2006 07:25 3505 13
REKLAMA
  • #1 2435277
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Witam i proszę o jakąś pomoc. Problem jak w temacie. Przeczytałem wszystkie posty dotyczące tego telewizora, wymieniłem wszystkie elementy z tzw. zestawu naprawczego. Znalazłem przyczyne ich uszkodzenia (wypalony styk na płytce kineskopu-przy cewkach odchylania), a telewizor nadal nie daje się załączyć. Słychać tylko jakieś cykanie z częstotliwością około dwa razy na sekundę. Nie mogę nic więcej powiedzieć, bo ściągnołem schemat z forum, ale jest nieczytelny więc napewno mi nie pomoże. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #4 2436381
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Wymieniłem poniższe elementy, a kondensatory na wysokie napięcie sprawdziłem na mierniku pojemności i raczej są dobre.

    Kit do naprawy przetwornicy w chassis MD1.2 Philips
    2525-220uF/25V
    3524-10Ω
    6524-BYV10-20
    6525-BYD33D
    7520-MC44603P
    7540-STH10NA60FI (ale zamiennik)
    7556-CNX82A
    7575-TL431
  • REKLAMA
  • #5 2436425
    Richi
    Poziom 39  
    Posty: 6895
    Pomógł: 515
    Ocena: 143
    Twoje uszkodzenie tkwi najprawdopodobniej w obrębie wysokiego napięcia a nie w zasilaczu.
    Sprawdź tranzystor 7420 oraz jego obręb.
  • #6 2436677
    shadnet
    Poziom 11  
    Posty: 47
    Pomógł: 1
    Dokładnie tak jak RICHI zauważył zle szukasz sprawdz tranzystor 7420-BU2508AF ,tranzystor lini driwera 7410-BF819,7421,kondensator2420(1.5nF).
  • #7 2439245
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Faktycznie, uszkodzony jest tranzystor 7421 - BU 150. Jak tylko go kupie i podmienie to dam znać o efektach. NAtomiast na tej płycie nie ma tranzystora 7420 i kondensatora 2420.
    Pozdrawiam.

    Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

    Mala poprawka tranzystor 7421 to BU1506DX
  • #8 2477253
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Witam ponownie.
    BU1506DX został wymieniony i kondensator 1.5 nF także. Telewizor wystartował, ale pojawił sie nowy problem - po około 10 sekundach przechodzi w stan czuwania. Można go ponownie załączyć, ale i tak sam sie wyłącza. Ja już straciłem wszelką koncepcje. Może KTOŚ spotkał sie już z czymś takim. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
  • #10 2488288
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Na mojej płycie C4202 nie ma, inne kondensatory powymieniałem i bez reakcji. a co do pozostałych objawów, to faktycznie nie można przełączać kanałów i nie da się go wyłączyć z pilota, no i na ekranie pojawia się tylko ,,śnieg''. Co do napięć, to nie bardzo mam jak to sprawdzić, bo schemat który posiadam jest kiepskiej jakości.
  • #12 2491332
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Po wprowadzeniu w tzw. tryb serwisowy telewizor sie nie wyłącza, ale problem pozostaje, bo nadal nie ma wyświetlania na ekranie żadnych komunikatów nawet tego że jest w jakimś trybie serwisowym, czy coś podobnego i po wyłaczeniu go pilotem usterka jakby powraca. Natomiast jeżeli chodzi o diodę, to przy włączaniu robi się na ułamek sekundy żółta, a potem świeci już na zielono.
  • REKLAMA
  • #13 2505081
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Dobrze, że to telewizor brata i że nie zarabiam na życie naprawą telewizorów, bo pewnie bym już z głodu umarł. Niemniej jednak dużą satysfakcje by mi sprawiło gdyby mi się udało odpalić to pudło, jeżeli więc może mi KTOŚ pomóc to będę wdzięczny. Zauważyłem także, że po zwarciu punktów serwisowych tło robi się troche ciemniejsze, obraz można zmieniać na tryb 16:9 i wchodzi także AV. Po przełączeniu go w stan czuwania naciskając na niektóre przyciski funkcyjne dioda czerwona mruga.
  • #14 2522232
    Kaczmarczyk
    Poziom 13  
    Posty: 138
    Pomógł: 7
    Ocena: 33
    Witam po małej przerwie.
    Na dzień dzisiejszy doszedłem do takiego punktu, że po wprowadzeniu w tryb serwisowy (zwarcie punktów S) TV się nie wyłączył, więc mogłem sprawdzić, czy chodzi w trybie AV. Okazało się, że obraz jest OK, ale niestety nie mam głosu. Mam więc pytanie, czy w takim razie może być uszkodzony tor fonii i to może być ewentualną przyczyną wyłączania się TV i braku OSD ? Proszę o jakieś rady i wskazówki.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu z telewizorem Philips 28PT4523/58, który po naprawie uszkodzonego styku na płytce kineskopu i wymianie elementów zestawu naprawczego nie włącza się poprawnie, a słychać cykanie z częstotliwością około dwóch razy na sekundę. Wymieniono kondensatory wysokiego napięcia oraz tranzystory, w tym uszkodzony tranzystor 7421 (BU1506DX). Po wymianie telewizor uruchamia się, lecz po około 10 sekundach przechodzi w stan czuwania i samoczynnie się wyłącza. W trybie serwisowym (SDM) telewizor nie wyłącza się, obraz pojawia się w trybie AV, lecz brak jest dźwięku i wyświetlania OSD. Sugerowano sprawdzenie elementów wysokiego napięcia, takich jak tranzystory BU2508AF, BF819 oraz kondensatory 1.5nF/3kV (C4202, C2433). Problem może leżeć w uszkodzeniu toru fonii lub innych elementów odpowiedzialnych za stabilność pracy i wyświetlanie obrazu. Schematy są nieczytelne, co utrudnia diagnozę. Dioda stanu pracy zmienia kolor z żółtego na zielony po włączeniu, a w trybie czuwania dioda czerwona miga po naciśnięciu przycisków funkcyjnych.
REKLAMA