Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester lamp elektronowych P-508

gsmok 19 Maj 2003 20:37 11245 28
  • #1 19 Maj 2003 20:37
    gsmok
    Poziom 13  

Witam
    Poszukuję schematu testera lamp P-508 oraz kontaktu z Użytkownikiem tego testera.

1 28
  • Megger
  • #2 20 Maj 2003 00:07
    sj28
    Poziom 15  

Posiadam taki przyrząd.
    Proszę opisz jaki masz problem ?

0
  • #3 20 Maj 2003 07:34
    gsmok
    Poziom 13  

Witam
    Staram się pomóc interenetowemu koledze, który postawił ten problem na innym forum (na stronie www.fonar.com.pl).. Wymieniłem z nim korespondencję, więc znam sprawę od podszewki.
    Do rzeczy. Otóż miernik zachowuje się poprawnie, czyli zgodnie z instrukcją. Występuje jednak efekt jakby przesunięcia wszystkich mierzonych charakterystyk lamp tak jakby napięcie ujemne podawane na siatkę różniło się od odczytywanego o około 0.6V. I tak np. przy danym napięciu anodowym np. 250V, wartość prądu anodowego np. 40mA (zgodnego z kartą katalogową) uzyskuje się np. przy -8.6V a nie podawanym -8V. Napięcia wyprowadzone na płycie czołowej czyli górnej testera nie są napięciami stałymi tylko zmiennymi. Wskazania miernika testera jak się domyślam polegają na odpowiednim przeskalowaniu tego miernika. Oglądane na oscyloskopie przebiegi (zarówno te sinusoidalne jak i w postaci wyprostowanej sinusoidy) charakteryzują się tym, że sinus jest jakby spłaszczony. Być może to powoduje błędne wskazania. Wartość średnia wyprostowanego sinusa jest przecież większa w porównaniu z wartością szczytową jeśli wierzchołek przebiegu zostanie spłaszczony. Czy to może być przyczyną? Niestety nie mamy schematu testera. Z kolei po obejrzeniu wnętrza nie widać przyczyny tego spłaszczenia sinusa, nie ma tam układów, które mogłyby się np. nasycać. Może tak ma być? W środku testera jest listwa z potencjometrami regulacyjnymi. Nestety nie wiemy do czego one służą, a na ślepo Kolega nie chce kręcić aby nie rozregulować testera.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

0
  • #4 20 Maj 2003 08:24
    sj28
    Poziom 15  

Jestem użytkownikiem tego miernika od niedawna.
    Nie wszedłem tak daleko w ideę działania tego miernika.
    Służy mi na razie do porównania parametrów poszczegółnych lamp - EL84, EL34.
    Nie posiadam skanera aby zeskanować moją dokumentację.
    Na przytoczonej stronie w kilku miejscach spotkałem ogłoszenia
    o sprzedaży miernika z dokumentacją, samą DTR-kę miernika.
    Spróbuj tam uzyskać informację.
    Jeśli nic nie wskórasz, to postaram Ci się skserować moją instrukcję obsługi i przesłać normalnym faxem.
    Obecnie jestem bardzo zajęty, ale w przyszłości ( wrzesień)
    napewno podzielę się swymi doświadczeniami nabytymi przy pracy tym miernikiem.
    Pozdrawiam

0
  • #5 20 Maj 2003 09:17
    gsmok
    Poziom 13  

Z góry dziękuję za każdą informację dotyczącą tego miernika. A czy nie mógłbyś chociaż sprawdzić, czy kształt napięcia anodowego wyprowadzonego na zewnętrzne gniazdka jest czystą sinusoidą czy też jest ona spłaszczona?

0
  • #6 20 Maj 2003 22:57
    sj28
    Poziom 15  

Napięcie pomiędzy gniazdami K-A1 (z lewej strony) przy badanie EL84
    -prawie sinusoida, posiada tylko minimalnie wierzchołki ścięte.

W opisie w Instrukcji pisze:
    badana lampa jest zasilana nap. zmiennym i pracuje tylko w dodatnim półokresie napięcia zmiennego na anodzie.

Pozdrawiam

1
  • #7 21 Maj 2003 07:38
    gsmok
    Poziom 13  

Wielkie dzięki :D
    To oznacza, że przebiegi testerze są prawidłowe (lekko spłaszczone/ścięte wierzchołki). Przyczyna leży więc najprawdopodobniej po prostu w wyregulowaniu czułości miernika testera.
    Korzystając z rozpoczętego wątku - nadal poszukuję schematu tego testera. Gdyby ktoś na Forum mógł go udostępnić będę wdzięczny (oczywiście mogę go również odkupić)

0
  • #8 21 Maj 2003 08:01
    sj28
    Poziom 15  

Proponuję pomiar napięć miernikiem, a nie posługiwanie się napisem na przełączniku!!

Proszę podaj nr faxu to Ci prześlę!!!!!!!!!!!

Pozdrawiam

0
  • Megger
  • #9 21 Maj 2003 13:08
    gsmok
    Poziom 13  

Wiem, że jesteś mocno zajety, więc nie chciałbym Ci zawracać głowy. Jeśli znajdziesz jednak trochę czasu to na wszelki wypadek podaję numer faxu: (22)623-43-93. Zalezy mi głównie na schemacie.

Co do pomiaru napięcia zewnętrznym miernikiem to właśnie z tym mam problem spowodowany, że parametry lampy mierzone są dynamiczne i mamy do czynienia z przebiegami zmiennymi (sinusoidalnymi) i w dodatku znieksztalconymi.
    Przykladowo mierzymy napięcie na siatce sterującej, które jest wyprostowaną lekko spłaszczoną sinusoidą. Wartość średnia tego sygnału jest zawsze ujemna. Dołączamy więc miernik napięcia stałego i co mierzymy? Tak naprawdę nie wiadomo co, bo miernik uśrednia ten sygnał i wartość średnia oprócz od amplitudy sinusa zalezy dodatkowo od stropnia jego spłaszczenia.
    Podobnie w przypadku napięcia wyprowadzonego jako anodowe. Jest to sygnał sinusoidalnie zmienny (z tymi spłaszczonymi wierzchołkami). Mierzymy go miernikiem ustawionym na napięcie zmienne. I znowu problem. Zarówno miernik gorszej klasy, który pokazuje wartość średnią (wyprostowaną) wyskalowaną w wartościach skutecznych jak i miernik mierzący prawdziwą wartość skuteczną mierzy coś co niekoniecznie jest zgodne z kartami katalogowymi. W przypadku miernika TRUE RMS mierzymy oczywiście w sposób prawidłowy, ale nie mamy pewności jak do tego pomiaru podeszli ci co produkowali i skalowali miernik. Jak znam życie to wówczas nie mierzyli TRUE RMS :( .
    Te moje dywagacje zdają się potwierdzać próbne pomiary charakterystyk lamp. Otóż miernik wskazuje prawidłowo nachylenie charakterystyki, które stanowi pewną wartość względną (kasują się wówczas bezwzględne błędy wskazania miernika) a wartości bezwzględne czyli np. wartość prądu anodowego przy danej wartości napięcia anodowego i siatki sterującej są już odchylone od wartości katalogowej.
    Gdybym miał lampe o dokładnie znanej charakterystyce to mógłbym sobie wyznaczyć wartość korekcji wskazań. Rzecz w tym, że takiej pomierzonej dokładnie lampy nie mam, w końcu to ten miernik ma je mierzyc. I tak kółko się zamyka :? .

0
  • #10 21 Maj 2003 20:49
    sj28
    Poziom 15  

Mam podobne problemy z tymi napięciami.
    Dlatego też od początku zaznaczyłem, że jestem początkujący.
    Ponieważ nie mam wzorcowej lampy, nie umiem powiedzieć co dokładnie
    mierzy miernik. I jaka jest dokładność wskazań.
    Na razie korzystałem z miernika w celu dobrania lamp o podobnych parametrach- nie wnikając jaka jest dokładna wartość napięć i ich
    kształt.
    W jakim celu chcesz tak dokładnie ściągać charakterystyki?

Posiadanie lampy z ściągniętymi charakterystykami - wzorcowej, może rozwiązało by problem.
    Śledząc podawane parametry przez oferujących parowane lampy
    mam też mieszane uczucia.
    Podają parametr: prąd anodowy jako wskażnik parowania.
    Podają różniące się wartości tych prądów dla dwóch lamp- i twierdzą,
    że są sparowane. Różnice te są większe lub mniejsze.
    Ale nikt nie podaję jaka różnica jest dopuszczalna.
    Postaram Ci się w nocy spóbować przesłać te schematy.
    Na próbę poślę kilka stron .
    Daj znać jaka jest ich jakość

0
  • #11 21 Maj 2003 21:18
    gsmok
    Poziom 13  

Dzięki za pomoc. O przesłanych materiałach będę się mógł dowiedzieć dopiero jutro (Fax mam w robocie).
    Co do pomiarów lamp to jak wspomniałem na wstępie pomagam "internetowemu znajomemu" w opanowaniu problemu z tym miernikiem.
    Uważam, że niezależnie od pewnego nieokreślonego błędu, którym mogą być obarczone wskazania miernika nadaje się on doskonale do parowania lamp. W takim przypadku przecież porównujemy wskazania przy ustalonych puktach pracy. Na szczęści lampy dobrane "punktowo" zwykle mają podobne całe charakterystyki anodowe/siatkowe (chyba, że ktoś ma pecha :( ).

0
  • #12 22 Maj 2003 07:44
    gsmok
    Poziom 13  

Właśnie odebrałem przesłany schemat. Jakość jest OK :) . Jeszcze raz dziękuję.

0
  • #13 22 Maj 2003 09:50
    sj28
    Poziom 15  

Mam propozycje:

- Zróbmy sprawdziany miernika P-508

Pomierzymy swymi miernikami wybrane egzemplarze lamp
    np. EL84 i porównajmy wyniki pomiarów.
    Można wciągnąć w tą propozycję jeszcze innych użytkowników tego typu miernika.
    A może porównać wyniki z pomiarami na innych typach mierników lamp.

- stwórzmy forum wymiany doświadczeń użytkowników mierników lamp np na Forum Elektrody w dziale Warsztat.

0
  • #14 22 Maj 2003 10:28
    gsmok
    Poziom 13  

Dzięki za e-maila. Stronki obejrzałem. Są OK.
    Co do forum użytkowników testerów to pomysł jest fajny ale obawiam się, że się skończy na nas dwóch (+ ewentualnie mój znajomy). Zobaczmy może najpierw czy ktoś się jeszcze włączy do tematu.
    Myślałem o zdalnym przetestowaniu testerów przez wymianę wyników, ale myślę, że same wyniki pomiaru lamp danego typu to trochę za mało. W końcu będziemy mierzyć różne egzemplarze tych lamp. Ja bym uzupełnił ten pomysł o podanie wartości amplitud/szczytowych napięć wyprowadzonych na zewnątrz miernika. W ten sposób możnaby zobaczyć jak wartości napięć "probierczych" doprowadzanych do końcówki lampy przekłada się na wynik pomiaru wskazywany przez tester. Móżnaby w ten sposób "skalibrować" wzajemnie testery.

0
  • #15 22 Maj 2003 21:05
    sj28
    Poziom 15  

Pomysł polega na tym, że z danego typu lampy np.EL84
    mierzę 2 egzemplarze, przesyłam je Tobie .
    Ty je także pomierzysz.
    Porównujemy wyniki.
    W przypadku uzyskanych identycznych - są one dla nas sprawdzianami.
    Oczywiście Ty zatrzymijesz jedną a drugą mi odsyłasz.
    Trzeba jedynie uzgodnić jakie będziemy ściągać charakterystyki
    i dla jakich nastaw miernika.
    Co do ilości zainteresowanych to się przekonamy robiąc drobną ankietę.
    Mam namiary na kilku użytkowników tego typu miernika.
    Proszę o opinię takiej wersji
    Pozdrawiam

0
  • #16 23 Maj 2003 07:34
    gsmok
    Poziom 13  

:D :D :D
    Możemy nawet uprościc procedurę. Ustalmy typ lampy. Ja mierzę i wysyłam Tobie lampę, a ty równocześnie mnie. Moja propozycja to np. EL84 (mam NOSy produkcji polskiej) lub np. 6P14P odpowiednik EL84. Proponowałby zdjęcie charakterystyk z krokiem napięcia anodowego jaki umożliwia miernik, napięcie siatki od -2V do -10 z krokiem co 2V. Dla każdego punktu proponuję podanie wartości szczytowej zmierzonej na oscyloskopie na zewnętrznych zaciskach miernika.
    No i na koniec najważniejsze o czym dopiero teraz pomyślałem. Ja mieszkam w Warszawie. W jakichś rozsądnych granicach moży dałoby się zwieźć" te dwa mierniki w jedno miejsce? Rozmawiałem ze znajomym, on udostępnił by mi miernik. Jesli chodzi o mnie mam w robocie niezłe możliwości pomiarowe.

0
  • #17 23 Maj 2003 08:01
    sj28
    Poziom 15  

Którę charakterystyki pragniesz ściągnąć?
    Jakie nastawy pozostałych elektrodach
    Czy wartość napięć na wszystkich elektrodach?
    A może wykonałbyś pierwszy takie pomiary, przesłał lampę z wynikami., a ja wykonam analogiczne na innym egzemplarzu. Potem Ci go prześlę.
    Mam kilka egzemplarzy EL84 i ich ruskich odpowiedników.
    Nie mam niestety nieużywane lampy.
    Na dzień dzisiejszy ( ze względu na kłopoty z czasem) proszę o wybór reprezentatywnych charakterystyk.
    Co do spotkania - poszukam możliwości. Ja mieszkam w Bielsku-Białej.
    Pozdrawiam

0
  • #18 23 Maj 2003 13:02
    gsmok
    Poziom 13  

Umówmy się może tak. Postaram się dokładnie obmierzyć lampkę 6P14P. Jak będę miał wszystko dokładnie opisane to Ci ją po prostu prześlę do wykonania analogicznych pomiarów. Myślę, że byłoby to w przyszłym tygodniu. W najprostszym przypadku przecież możemy porównać wyniki na jednej lampie.

0
  • #19 28 Maj 2003 08:48
    gsmok
    Poziom 13  

Namiary otrzymałem. Jak będę miał dane, to przed wysłaniem dam znać. Myślę, że najpóźniej w poniedziałek.
    Przy okazji. Namierzam się na taki sam miernik. Może będę jego osobistym posiadaczem :) .

0
  • #20 28 Maj 2003 09:19
    sj28
    Poziom 15  

Może uda się w końcu stworzyć coś w rodzaju " klub użytkowników miernika P-508".
    Mam kilka namiarów na posiadaczy tego przyrządu.
    A wymiana doświadczeń się może przydać ze względu
    na wiek mierników i wynikające z niego konieczności
    regulacji, strojenia i napraw.

0
  • #21 02 Cze 2003 09:50
    gsmok
    Poziom 13  

Wyniki pomiarów są pod adresem
    http://www.trioda.com/php/forum/index.php
    w dziale poświęconym lampom elektronowym (mierzył użytkownik Nieznaczny).
    Lampę, która była mierzona już mam. Postaram się ję wysłać jak najszybciej.

0
  • #22 02 Cze 2003 10:21
    sj28
    Poziom 15  

Dzięki za informacje!!!!
    Jak widać współpraca pomiędzy użytkownikami tego miernika zaczyna się rozwijać z korzyścią dla wszystkich.
    Wyniki dotyczą konkretnego egzemplarza.
    Wykonam dla porównania pomiary kilku moich lamp.
    Oczekuję jednak na Twoją lampę z jej charakterystykami.
    Pozdrawiam

0
  • #23 04 Cze 2003 22:48
    sj28
    Poziom 15  

Na forum trioda ( adres dwa posty do góry)
    podaję pomiary mojej lampy dla porównania.
    Zainteresowanych zapraszam na tamtą stronę.

0
  • #24 05 Cze 2003 23:02
    sj28
    Poziom 15  

Mam już wyniki pomiarów otrzymanej lampy 6P14P nr serii 8712.
    Zapraszam na Forum triody

0
  • #26 07 Paź 2003 00:16
    adamsw
    Poziom 11  

mkos1, masz może "książkę z nastawami" do tego miernika

0
  • #28 19 Maj 2009 23:34
    k0niu
    Poziom 23  

Przepraszam że temat odgrzebuję, ale od kilku dni borykam się z problemami z tym miernikiem, otóż większość mierzonych przez mnie lamp na nim wykazuje często emisję ponad 200% katalogowej (według miernika i katalogów lamp) a są one skończone... Nie wiem co może być przyczyną... pomiar napięcia siatkowego względem katody miernikiem prądu stałego wskazuje na niewielką odchyłkę tego co na pokrętle i w rzeczywistości.
    EL84 w środku wygląda ładnie, brak przyciemnień szkła przy okienkach i ładny lustrzany getter.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

0
  • #29 24 Maj 2009 01:27
    k24
    Poziom 23  

adamsw napisał:
    mkos1, masz może "książkę z nastawami" do tego miernika

Nastawy tego miernika są takie same jak mierników P507 i P507A
    Można je znaleźć na forum Triody.

0