Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer... Jestem zawiedziony :-(

21 Mar 2006 18:02 2511 25
  • Poziom 14  
    Witam forumowiczów!!
    Zbudowałem suba jak wiele - STX 27-150-8SS. Buda 55l (bez odliczonego b-r, kosza, całego wzmaka).

Wzmacniacz to mostek Altrona 2xTDA, trafo 2*22V (czort wie ile wat, ale kawał byka), mnostek 35A, 7800uF na linię...

Filtr dolnoprzepustowy to też kit Altrona, tyle że potencjometry inne (inne wartości).

B-r to eksperyment, był 15cm (ok 35Hz), a teraz 20cm (ok 30Hz), średnica to 7cm..

A teraz o co mi chodzi:
    -głośnik przy większym wysterowaniu "chyrczy"
    -szafki pracują, ale bas jest jakby bez "mocy"

Co proponujecie ztjuningować??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 19  
    Jak przy większej mocy charczy to znaczy że wzmak już nie wyrabia.
  • Poziom 25  
    Swoja droga to chyba duzo, zaduzo jest to podlo ;) Wez je zmiejsz troche, wsadz cos do srodka
  • Poziom 39  
    Możesz najwyżej poeksperymentować z częstotliwością odcięcia filtra. Nie piszesz, który to kit Altrona, ale obniż trochę częstotliwość, to może będzie znośniej dla uszu.
    Od początku mam wyrobione zdanie na temat STX - mocno przereklamowany i zachwalany przez tych, którzy nie słyszeli rasowych głośników w akcji. Jaka cena, taki produkt ;)
  • Poziom 14  
    Kit to AL-18.. Pr-ki mam inne, bo juz sam nie mogłem dojść jakie mają w końcu być :-( Czy ten mostek już by nie sawał rady?? Powiedziałbym że to nie jest "chyrk", raczej to jest "trzask"...

Czy warto zmniejszać budę?? Po poodejnowaniu kosza wzmaka b-r bedzie pewno z 50l..
  • Poziom 39  
    PR1 ma być 100kΩ, a PR2 2x10kΩ.
    Obudowy nie musisz zmniejszać poprzez prace stolarskie, wstaw do środka ciężkie książki, które zajma trochę miejsca i w ten sposób możesz regulować objętość obudowy.
  • Poziom 31  
    Zwiększenie napięcia zasilania wzmacniacza z pewnością przyniosłoby korzystne efekty. Po drugie sam głośnik nie ma wysokiego SPL.
  • Poziom 14  
    Czyli co mi pozostaje??
  • Poziom 31  
    Powinieneś zacząć od transformatora - ten temat, szczególnie dla TDA był wielokrotnie wałkowany, więc łatwo będzie znaleźć to na forum.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Bez przesady z tym wzmacniaczem, problem jest na tyle jaskrawy, że raczej jest to wina obudowy. Przecież jakbt tam dać TDA8583Q, to też by grało, tylko, że ciszej. Na TDA7294 z dobrymi kolumnami zdażało mi się nagłaśniać imprezę na 100 osób (parę lat temu). Miałem też w domu Eltrony na wzmaku samochodowym 2*22W i jakoś nie pierdziały. Oczywiście grały gorzej niż na normalnym wzmacniaczu, ale nic nie charczało przy normalnym głośnym słuchaniu.

--
    Hefi
  • Poziom 14  
    Skoro tak bluzgacie TDA, czy jabel-35+TS120/13 lepiej może zagrać?? Mogę mieć to trafo za 25zł, jabel też coś koło tego, ale czy jest wogóle sens?? Jak zmniejszyć tą obudowę...
  • Poziom 10  
    jesli chodzi o zmiejszenie objetosci litrażu obudowy to zastosowalbym w tym przypadku slepą scianke.. nie bedziesz sie bawil w zadne docinki itp. tylko bedzie ona musiala byc dobrze uszczelniona i zamocowana.. (moja opinia)
  • Poziom 33  
    a moim zdaniem wypelnic litraz mozesz przez umocowanie tam wielu wzmocnien - zawsze poprawa stabilnosci konstrukcji. co prawda dodatkowa pusta komora tez jest wzmocnieniem, ale moznaby to zagospodarowac w wiele desek laczacych przeciwlegle sciany - zawsze sie to odbije pozytywnie na dzwieku...
  • Poziom 35  
    Np. przykręć kawałki łat 5cm*5cm, na stykach płyt. I zrób takie jakby stęple łączące przeciwległe ścianki.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 14  
    Czyli uważacie że "ukradnięcie" ok 10l da znaczącą poprawę?? Nie bawić się w wytłumianie??

Czyli celem powinno być 45l.. Dużo odjąć na kosz głośnika i b-r??
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    W każdym razie nie próbuj zmniejszyć budy wpychając watę, bo efekty mogą się nałożyć (fizyczne zmniejszenie i pozorne powiększenie).

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 27  
    Witam!
    z wlasnego doswiadczenia wiem bo mam tego stx-a uylko ze 4om

Trzeba tak:
    - nie dawac wytlumienia
    - buda najlepiej 48L okolo , mozna wzmocnic scianki krzykakami itp. litraz sie zmniejszy troche
    - do tego glosnika to najlepiej wzmak 150W , ale nie wiecej , moj polkat 101 ,fabryka dala 100W/4R , a ma z tego co wymierzylem bez przesteru 150W/4R , jest na 4*kd 502 i dwoch trafach 90W , i spokojnie daje rade temu stx-owi , niekedy to mu da niezle popalic ze az glosnik nie wyrabia ,
    wiec mysle ze ten mostek tadeusza ci wytarczy tylko trzeba uwazac zeby nie przesterowywac wzmaka bo wtedy kicha. a tda ma tez slaba kontrole glosnika

aha i skroc rurke do okolo 10cm
    powinno yc lepiej , przynajmniej bas stal sie bardziej mocny i dynamiczny ,

Pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    Ja podzielam zdanie MD wsadz do srodka jakies ksiązki i zobacz jak bedzie grac a potem sie zastanów co dalej.

Pozdrawiam

Moderowany przez tomaszo:

Podzielanie zdan jest nagrodzone ostrzezeniem. Nie lubi tego naprawde nikt -" podzielam zdanie"... i jaki piekny, kolejny post...

• Poziom 11  
    Ja mam podobny problem. Mam suba na STX-150-4-ss skrzynia 35l (płyta wiórowa 18mm) bs 20cm śr 7cm. Bas jest przytłumiony - wszystko sie trzesie ale to nie to. Zasilam go jedną kostką TDA na symetrycznych 37 voltach, sygnał do 200Hz z SB. Dodatkowo słychąć przy dużych amplitudach wychyłu membrany jakby brzęczenie górnego zawieszenia, czy to może być spowodowane złym obliczniem obudowu lub jej złym usztywieniem? Niestety i w rurce bas refleks również słychać świst przy dużym wysterowaniu czy da się to skorygować czy to juz tak zostanie?
    I jeszcze jedno - niekiedy słychać takie pyknięcia wątpie zeby to cewka uderzała o magnes raczej to wina wzmacniacza jeśli sie myle poprawcie...

PS Jestem w trakcie budowy wzm na mosfetach to go przetestuje juz niedługo na tym subie

pozdrawiam
  • Poziom 12  
    W nocie katalogowej układu TDA7294 podano, że w mostku kostka powinna pracować przy obciążeniu 8 Ohm na napięciu 25V dając w rezultacie maksymalnie 150W. Przy zasilaniu transformatorem o napięciu wtórnym 22V za zasailaczem uzyskujemy ok. 30V a więc za dużo o kilka wolt. Na wskutek tego mogą pojawić się duże zniekształcenia spowodowane zadziałaniem zabezpieczeń kostki. Przyczyną "charczenia" może też być za mała moc transformatora. Radziłbym obniżyć napięcie zasilania o te kilka wolt i sprawdzić jak zachowuje się głośnik. Nie wykluczam także złego zestrojenia obudowy.
  • Poziom 11  
    Mam zamiar zbódować suba tylko nie wiem jaki głośnik mam do niego wsadzić możecie mi coś doradźić głośnik ma mieć średnicę 20cm i moc około 120W jakie firmy pomóżcie
  • Poziom 23  
    Stx 22-120-x-Sx polecam ma 22 cm ale membrana ma 20cm.
  • Poziom 23  
    byc moze to wina tego TDA nie wiem jak graja mostki ale z tego co mi wiadomo to nieciekawie. wolalbym miec do takiego glosnika cos na tranzystorach. Jabel J35? TAK ale tylko na zmienionych tranzystorach mocy i strujących + pare przerobek. wtedy jabel ladnie smiga. do tego filtr aktywny. obudowe mozesz zmiejszyc bo STX przy takich budach wielkich przeciąga i to moze byc winą tego twojego trzasku. sprawdz rownierz czy obudowa szczelna jesli nie to uszczelnij silikonem bo to tez czesto jest przyczyna charczenia. sprawdz jak zachowuje sie bez BR, zatkaj go czyms sczelnie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czego sie spodziewales po takim duecie? To nie bedzie lepiej gralo i tyle. Maksymum jakie wydusisz to ze wzmacniaczem 200-300W ale wydolnym pradowo - nie TDApodobnym.
    Szkoda w to inwestowac wiecej. Mozesz troch dolozyc pojemnosci filtrujacej, ale jak masz juz 10000 uF na galaz to wiecej tez sie nie oplaca...