Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny pilot do audio? Wzmacniacz Technics SA-160. Technics 616.

Pap-Corp 22 Mar 2006 15:27 4277 30
  • #1 22 Mar 2006 15:27
    Pap-Corp
    Poziom 13  

Hej, na początku sorki ale nie byłem pewien czy ten temat postawić akurat na tym podforum Elektrody.

Posiadam wzmacniacz Technicsa SA-160 i kaseciaka również Technicsa 616, do tego miałem jeszcze odtwarzacz CD ale aktualnie uległ awarii i muszę kupić jakiś nowy.

Sprzęt Technicsa nie był nigdy przystosowany do pracy z pilotem a zastanawiałem się ostatnio czy można by było coś takiego zrobić? Chciałbym sterować całym systemem z pilota bo czasem jestem zbyt leniwy:)
    Chce się więc spytać bardziej doświadczonych elektroników niż ja czy stworzenie takiego układu do sterowania paroma przyciskami, jakiś potencjometr na silniczek do pokrętła głośności i samo załączanie wszystkiego, jest możliwe do zrobienia i wsadzenia go do środka wzmacniacza? Chce potem sterować jeszcze CD playerem, ale wybiore już taki do któego będzie można pilota używać.

Czekam na jakieś odpowiedzi i pozdrawiam.

0 29
  • Pomocny post
    #2 22 Mar 2006 20:04
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Witaj!
    Twój projekt jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania i to wcale nie dużym kosztem.Niestety potrzeba by było kilka płytek , których wzór mniej więce przedstawia się jak na załączonym obrazku :) Układ byłby mikroprocesorowym rozwiązaniem.uC, odbiornik podczerwieni, dołączony schamat wykonawczy zmodyfikowany, ponieważ triaków i optotriaków by kolega nie potrzebował, (no chyba że do włączania zasilania) i dowolny pilot oraz program (najprościej napisany w Bascomie, bardzo prosty).Do wykonania będziemy potrzebować uC dowolnego najlepiej co najmniej 20 pin np.AT89c2051 w zupełności wystarczy, z pinami sterującymi bazami tranzystorów, odbierający RC5.Trochę może to zawiłe, dlatego jeśli to kolegę zainteresuje to dorzucę i uproszczę informacje.Załączam pomocny plik.
    Pozdrawiam!

0
  • #3 23 Mar 2006 00:12
    Pap-Corp
    Poziom 13  

wielkie i serdeczne dzięki za pomoc. już mnie trochę ucieszyłeś samym stwierdzeniem, że jest to możliwe i że tanie :D
    przeczytałem to co dałeś w PDF, ale i tak chyba nic mi to nie dało ;) może to dlatego, że już tak późno i zmęczony jestem :P ?

a tak na serio to chyba zapomniałem dopisać, że w dziedzinie takiej zaawansowanej elektroniki to jestem raczej początkujący (zwykle dłubałem przy elektronice kompa, peryferiach, modding, budowa prostego głośnika)

byłbym ci wdzięczny jakbyś jakoś rozwinął mi ten temat i dał jakieś konkretne rokazy:) czyli co mam kupić ile i jakieś dokumentacje do tego żebym wiedział jak podłączyć i jak to w teorii ma działąć.
    jak mówiłem chce włączyć/wyłączyć wzmacniacz, sterować głośnością i wszystkimi "guziczkami" że się tak wyrażę :)
    dałbyś rade jakoś coś takiego sklecić żeby dla początkującego było zrozumiałe? a jeśli nie da mi się wytłumaczyć (albo nie chce ci się poprostu) to chętnie przyjmę też poprostu instrukcje co kupić i jak skleić (dałbym najwyżej koledze który trochę się zna na elektronice, ale jest zbyt leniwy żeby mi wymyślać jakieś projekty) :)
    z góry jeszcze raz dzięki:)

ps
    zauważyłem dopiero teraz, że jest dział DIY czy powininenem przenieść tam ten temat? ale to pytanie raczej do moderatorów

0
  • #4 23 Mar 2006 01:07
    fliper_katrill
    Poziom 20  

No bardzo się cieszę żę mogłem pomóc troszkę, to może zabierzmy się do roboty...Czym kolega chce dokładnie sterować tzn. na jakiej zasadzie działają przyciski w tym zestawie: czy są to mechaniczne przekładnie (tu problem będzie większy) czy przyciski (przyciśniecie oznacza zamknięcie obwodu lub włączenie elektromagnesów). Najlepiej przydałyby się zdjęcia , albo dokładne dane każdej części zestawu tj. wzmacniacza, decka, cd nazwa i typ (model) to zdjęcia sobie znajdę i odpowiem sobie sam na te pytania :) Tak jak mówiłem , jeśli będą to przyciski nie układ mechaniczny sprawa będzie prosta, w każdym urządzeniu wchodzącym w skład wieży, trzeba będzie umiejscowić płytkę z elektroniką w składzie: mikrokontroler, odbiornik podczerwieni, kilka tranzystorów rezystorów i kondensatorów oraz rezonator i stabilizator.Wiele tego ale koszt naprawdę niewielki.Myślę że 1 płytka to kosz podzespołów około 15 zł (przyjmijmy że będzie sterować 6 funkcjami) Sama płytka we własnym zakresie to około 5 zł Razem 20 za 1 płytkę (zasilanie pobierzemy z zasilacza urządzenia, jeśli się uda)czyli 3 płytki to 60 zł + pilot dowolny uniwersalny.To tyle kwoli wstępu.Sam posiadam urządzenie które sam skleciłem na podstwie wcześniej załączonego pdf'a o podobnym działaniu.Układ włącza pilotem 8 urządzeń.Myślę że program mogę napisać a może i nawet zaprogramować uC. Co do sterowania Volume silniczkiem to muszę znaleźć artykuł.
    Pozdrawiam i odezwę się!

0
  • #5 23 Mar 2006 17:35
    Pap-Corp
    Poziom 13  

no wlasnie tez myslalem ze sterowanie deckiem (ktory ma przełączniki mechaniczne) chyba sobie daruje bo za duzo problemu z tymi przyciskami bedzie:) sam wzmacniacz i tuner i cd (ktorego jeszcze nie kupilem wiec modelu nie podam) maja i beda miec przyciski zwykle czyli tak jak mowiles.
    we wzmacniaczu jedyne co mechaniczne to galka od glosnosci i balansu (ta druga malo istotna do pilota). wczoraj w nocy jeszcze szukałem troche i znalazłem takie cosie

http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2361.pdf

http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT1094.pdf

aha jeszcze model wzmacniacza (ma w sobie tuner) TECHNICS SA-160 a deck tez TECHNICS 616

nie jestem pewien ale kiedys chyba cos czytalem o mozliwosci zastapienia potencjonometru glosnosci takiego zwykle na elektroniczny (czyli obracanie pokretelka ile wlezie na wylaczonym a on pamieta ile bylo przy wlaczonym) wtedy by bylo latwiej
    ale pewnie i tak teraz mace:D

problemem jeszcze moze byc to iz nie moge nigdzie znalezc instrukcji a co dopiero schematow do tego wzmacniacza

0
  • #6 23 Mar 2006 20:26
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Znalazłem ciekawy artykuł dotyczący potencjometru cyfrowego w załączniku. Główny układ DS1802 kosztuje coś koło 20 zł w TME cały kit w AVT to około 50 zł niestety, za to czyni naszą regulację typowo cyfrową i "dorzuca" balans do tego, czyli całkiem fajne rozwiązanie.Co do sprzętu to ciężko mi znaleźć nawet zdjęcia sprzętu, ale najważniejsze że zarys mam.Zróbmy tak: ja narysuję parę schematów, muszę tylko wiedzieć iloma funkcjami w danym sprzęcie mam sterować za pomocą pilota.Jak już to zrobię można będzie policzyć koszt ale założe się że nie będzie większy niż policzony przeze mnie, nie licząc oczywiście potencjometru cyfrowego.
    Pozdrawiam!

Dodano po 2 [minuty]:

Jak zwykle zapomniałem o dodaniu załącznika ;p Zapomniałem dodać że trzeba się będzie przyjrzeć zasilaniu urządzeń po to by "wyłuskać" jakieś dla naszych nowych płytek. :)

0
  • #7 23 Mar 2006 23:14
    Pap-Corp
    Poziom 13  

a ty chcesz zdjecia tego sprzetu? jak chcesz to moge zrobic i wstawic na neta?
    zapomnialem powiedziec ze we wzmacniaczu jest jeden mechaniczny przycisk :) a mianowicie sam wlacznik :D znaczy.. zdaje mi sie ze jest mechaniczny...moze sie myle bo nie znam sie na tym
    sterowac bym chcial wszystkimi funkcjami (przyciskami) wzmacniacza, ale wlasnie koszty mnie strasza

przeczytalem o tym cyfrowym potencjonometrze. troche szkoda ze nie zapamietuje ustawien "suwakow" ;) ale to akurat maly problem. zastanawiam sie tylko...bo to jest na przyciski tak? a jakbym chcial miec galeczke przy wzmacniaczu?fajnie ze balans jeszcze ma

0
  • #8 24 Mar 2006 11:14
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Z włączeniem zasilania można sobie łatwo poradzić to nie problem, zdjęcia by się przydały, no i nadal kolega nie napisał ile tych funkcji ma załączać pilot :)
    Pozdrawiam!

0
  • #9 24 Mar 2006 18:26
    Pap-Corp
    Poziom 13  

chcialbym sterowac prawie wszystkimi funkcjami, ale nie wiem jak cenowo to wyjdzie :) ale jesli mam juz wyszcegolniac to:
    - kolo 18 przyciskow zwyklych (albo 16 to zalezy od ceny :) )
    - 1 wlacznik zasilania
    - 2 wlaczniki od glosnikow (chodzi o przelaczanie miedzy glosnikami A i B, nie jestem pewien ale tutaj tez chyba sa to wlaczniki mechaniczne)
    - 2 pokretla- balans i glosnosc
    i to chyba tyle bo nie bede wybredny i suwakami korektora nie musze sterowac :D

zalaczam fotki sprzetu
    http://img148.imageshack.us/my.php?image=dsc033136tf.jpg
    http://img148.imageshack.us/my.php?image=dsc033150px.jpg
    http://img126.imageshack.us/my.php?image=dsc033160dz.jpg

a to sa fotki decku ktorym tez chcialem ale poki co zostwiam to w spokoju (wszystko ma mechaniczne:) )
    http://img46.imageshack.us/my.php?image=dsc033172hk.jpg
    http://img204.imageshack.us/my.php?image=dsc033185ga.jpg

EDIT:
    cholera...czemu nikt inny tu nie patrzy :D ?

0
  • #10 24 Mar 2006 20:19
    fliper_katrill
    Poziom 20  

No to mniej więcej wiem, teraz się zaszyję i zacznę kombinować z tym wszystkim :) W ten weekend mam zajęcia więc odezwę się powiedzmy we wtorek, powinienem mieć już jakiegoś gotowca,schemat.Sterownik kilkunastu funkcji + sterownik silnika krokowego do gałki potencjometru :)

0
  • #11 24 Mar 2006 21:10
    Pap-Corp
    Poziom 13  

a to czyli bedzie tradycyjny potencjonometr:)? a mniej wiecej cenowo jestes w stanie powiedziec?

0
  • #12 24 Mar 2006 22:22
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Wszystko się rozegra jak wpadnę na jakiś konkretny pomysł :) ale płytka jedna jak zaznaczyłem to koszt max 20 zł ( w warunkach amatorskich wykonana płytka) czyli 2 płytki to 40 zł, układ do gałki potencjometru to droższa spawa, chyba że masz jakiś silnik (pewnie będzie potrzebny krokowy np. z drukarki) to wtedy nie więcej niż 10 zł To taki koszt mniej więcej.Jeśeli nie będziesz miał ani jednej części nawet silniczka to max 100 z pilotem :)

0
  • #13 25 Mar 2006 02:49
    Pap-Corp
    Poziom 13  

o fuck..kasy kupa kupa kasy :D

0
  • #15 02 Kwi 2006 22:41
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Witam!
    Troszkę mnie nie było, to przez kupę zajęć... mam coś co kolegę zainteresuje i mi ograniczy "płodzenie" nowego schematu.Projekt z Nowego Elektronika 115-K 12-kanałowe zdalne sterowanie na podczerwień .Koszt to 57 zł.Starczyłoby z tego co pamiętam na wzmacniacz i cd (łącznie 12 funkcji do włączenia).Zestaw ten już zawiera pilota z tego co widziałem i nie zostaje nic tylko złożyć i podłączyć :).Jeśli kolega się zdecyduje na potencjometr "cyfrowy" ,o którym wcześniej rozmawialiśmy, to pozostanie ,prócz kupna, podłączenie kitu 115-k do zestawu:) .I co kolega na moją propozycję?

0
  • #16 03 Kwi 2006 15:01
    Pap-Corp
    Poziom 13  

takie rozwiązanie cenowe bardzo by mi odpowiadalo :) szkoda tylko ze to 12 kanalow tylko. ale mam jeszcze pytania.
    wlacznik zasilania to tradycyjny przycisk mechaniczny.i jeszcze glosnosc. jak to wszystko polaczyc z tym "pilotem"?
    a jeszcze sprawa cdka. jesli kupie cd ktory ma obsluge pilota, ale chcialem wszystkim sterowac za pomoca jednego pilota. to jak to pogodzic bedzie?

0
  • Pomocny post
    #17 03 Kwi 2006 17:21
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Z wyłącznikami zasilania to nie problem, ponieważ układ który zaproponowałem wcześniej jest przeznaczony do włączania i wyłączania...więc wystarczy przekaźnik albo triak (w tej chwili nie pamiętam na czym jest zbudowany ten kit) i pilocikiem kolega włącza sobie sprzęcik i wyłącza wystarczy podłączyć pod układ.Głośność najlepiej by było zrealizować na potencjometrze cyfrowym, o którym rozmawialiśmy wcześniej, regulacja głośności i balansu (jeśli kolega uprze się przy silniku ,który na pewno podniesie koszt, to musimy znaleźć jakiś schemat takiego "silniczkowego" sterowania potencjometrem głośności).Całość ciężko bedzie podciągnać pod jeden pilot, ponieważ z tego co wiem pilot od kitu który zaproponowałem ma tylko 12 przycisków, jeśli by miał więcej i CD działałby pod RC5 to możnaby się pokusić o ustalenie komend i adresów wysyłanych z orginalnego pilota i wstawienie ich w pilocie od kitu.Decyzja w rękach kolegi.
    Pozdrawiam!

0
  • #18 05 Kwi 2006 14:00
    Pap-Corp
    Poziom 13  

dobra pojde chyba na takie ustawienie. ten kit 12 kanalowy i cyfrowy potencjometr.tylko tego ukladu 12 kanalowego nigdzie nie moge znalezc do kupienia?

0
  • #19 31 Maj 2006 20:41
    slaslu89
    Poziom 13  

ja dołaczam sie do posta. poniewaz chciałbym sobie zrobić sterowanie głośnośćią TYLKO w unitrze ws442.i moje pytanie jest takie myslałem zeby wziąc pilot taki jak sa do alarmow, akurat dwa przyciski. tylko moje pytanie jest takie czy lepiej było by silniczkiem obracać gałke czy poprostu jakoś inaczej. szczerze mówiac wolałbym to drugie niz zakładanie silniczka

0
  • #20 31 Maj 2006 21:41
    Uzytkowniik
    Poziom 16  

Ja mam podobne pytanie do kolegów forumowiczów.
    Też chciałbym sobie zrobi wzmacniacz na pilo, są tam przyciski elektroniczne (tzw. switche , chyba tak to sie pisze :)) . Chce to zrobic na µC , wiem jak zrobic cały układ wykonawczy, jak zaprogramowac prock, ale nie wiem jak napisac program zeby rozpoznawał kody z pilota. Chodzi mi o to z kąd wziąc kody pilota, albo jak można to zrobic inaczej?? Posiadam pilot od jakiejs starej wieży (nazywa się on ROADSTAR, niestety dokładnej nazwy nie znam), może byc równiez inny pilot, jest to mało istotne, jak rozwiązac ten problem ????

0
  • #21 01 Cze 2006 15:44
    slaslu89
    Poziom 13  

witam wszystkich
    mam do was pytanie, znalazłem KIT AVT 594 w którym jest to czego ja chce tylko jest jedno ale: steruje sie nim za pomoca pilota rc5, a ja chciałem sobe zrobić w obudowie od pilota samochodowego na 2 przyciski sterowanie. czy posiada ktoś jakiś układ pilocika który by tylko miał dwa przyciski i bedzie działac z tym??

0
  • #22 19 Cze 2006 00:06
    grzeg123
    Poziom 11  

ktoś wie jak zrobić własny pilot

0
  • #24 27 Cze 2006 14:57
    amator77
    Poziom 10  

Witam!
    Najprosciej pilota zrobić na jednym z układów SAA philips.Ja robilem na SAA 3010 jest to uklad generujacy kod RC5(jak to philips).A co do ukladu odbiornika i całego sterowania to najtaniej i z niesamowitą frajda rownież robi się samemu!Wystarczy troche wiedzy o programowaniu uC.Zaletą robienia samemu jest mozliwość dostosowania go pod konkretne wymagania.Moj uklad pracuje w poczciwym wzmacniaczu WS-442.
    Wyrzuciłem z niego selektor wejść zrobiony na przełacznikach typu ISOSTAT i zastąpilem je sygnałowymi-subiniaturowymi przekaźnikami,ktorych styki wykonane są z AgPd/Au 0,2um.W przypadku tego sprzętu wpłynelo to korzystnie na dzwiek.Zmienilem także potencjometr na ALPS 50k oczywiscie z silniczkiem.

0
  • #25 16 Sie 2006 16:57
    DJ Davi
    Poziom 21  

Witam.
    Czy mógłnyś zamieścić schemat i program do mikrokontrolera bo robię coś podobnego ale nie znam się na programowaniu.

0
  • #27 21 Sie 2006 14:21
    amator77
    Poziom 10  

Witam!
    A może warto zapoznać się z programowaniem.Ja też jestem w tym początkujący,a udało mi się zrobić ten układzik.Do tego wystarczy część wiedzy na temat programowania uC.Nie trzeba mieć dziesięcioletniej praktyki.A jaką to daje satysfakcję jak się wszystko od początku do końca zrobi samemu.Mój program jest napisany pod ten konkretny układ więc w razie jakichkolwiek modyfikacji może się nie sprawdzić.Poza tym reaguje na sygnały wysyłane tylko z pilotów nadających w kodzie RC5.Co do schematu postaram sie go zamieścić jak najszybciej.

0
  • #29 05 Wrz 2006 18:23
    xfix
    Poziom 12  

Witam wszystkich potrzebuje gotowego schematu do sterowania silnikiem w lewo i prawo nie wiem ile to kanałowe ma być żeby tak sterować ale mi się zdaje ze 2 kanałowy

może to być sterowanie pilotem takim od telewizora jaki i może być to schemat nadajnika i odbiornika tak żeby sterować w lewo i prawo silnikiem na odległość około 3-4 metrów może to być najprostszy schemat ale żeby był kompletny

proszę o pomoc bo już dłuższy czas szukam i niemego znaleźć

0
  • #30 05 Wrz 2006 18:37
    kiler129
    Poziom 27  

Zrób mostek H i wystaeruj to schematem z linka który podałem kilka postów wcześniej :D

0