Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX+Tonsil = Kino

markocieszyn 22 Mar 2006 18:15 7638 10
  • Witam, chciałem przedstawić swoja konstrukcje. Jest to zestaw głośników do kina zbudowany w oparciu o przetworniki Stx i Tonsila. A oto cała historia: jakieś pół roku temu doszedlem do wniosku ze brzmienie mojej mini wieży mi nie wystarcza i trafiłem na strone Stx-a i powstal projekt na razie w glowieJ, a potem parametry glosników wbiłem do Winisd a glosniki to ;
    - GDN 20-120-4 AW
    - GDWK 9-150-4 PJ
    Budowa:
    GDN-a pracuje w skrzyni o pojemnosci ok. 30l (o wym. 100x23x26) W srodku przegroda żeby uzyskac 30l, a także 2 wzmocnienia) i zestrojona na 45 Hz br 8cm/17 dlugosci a do tego pseudo zwrotnica na kondensatorze 10uF. Skrzynia wykonana z płyty wiórowej 18mm zakupionej i pocietej w castoramie, gęsto poskręcana wkrętami do płyt g-k i sklejona wikolem, całość została dokładnie wyszpachlowana i pokryta fornirem sosnowym ( jakies paskudztwo co się na goraco przykleja zelazkiem i bardzo kruche - nikomu nie polecamJ) fornir został polakierowany lakierobejcą Dulux ( 3 warstwy) w kolorze palisander ( który jak się potem okazalo nie podobało mi się L. Z tyłu sa terminale zakrecane pojedyncze Ale to była moja pierwsza konstrukcja wiec byłem zadowolony i to gralo u mnie jakis czasJ a wygladało tak: ( acha sorki za mało fotek ale byłem pochłoniety budową)
    STX+Tonsil = Kino

STX+Tonsil = Kino

Po 3 miesiacach niespodziewanie dorobiłem się amplitunera Sony STR DB-598 który wymaga głośników 8 Ohm i pojawił się problem co z tym zrobic. Pomyslałem żeby dokupić po jeszcze jednym GDN i połączyc szeregowo. W obawie przed brakiem średnich tonow wstawiłem jeszcze GDS 14-80-8 filtrowany na razie przez 20 uF i pojawił się w tym momencie problem zwrotnicy ( już wiem czemu poczatkującym odradza się konstrukcje wieksze niż 2-way J) ale udało się zbudować taką prymitywnąJ tzn wysoki 10uF sredni 20uF i bas puszczony bez niczego ( wiem ze to jest zle i czeka na poprawe w pierwszej kolejnosci jak będzie $$). W skrzyni, rozwaliłem przegrode uzyskujac ponad 42l, zostały wywiercone 3 dodatkowe dziury ( 1 z tyłu na br) dla głosnika średniotonowego stworzyłem komore z doniczki plastikowej J która wytłumiłem gabka, gabka( 2 cm) została także umieszczona na tylnej sciance. Całość została ponownie oszlifowana i polakierowana w kolorze ciemny mahoń( teraz mi się podoba ) Głośniki wysokotonowe zostały wymienione na GDWK 10/80/T8 Tonsila ( chyba takie oznaczenie bo pisze z głowy )

STX+Tonsil = Kino

Jakieś 3 tygodnie temu wpadło mi do głowy zrobic reszte głośników, ale z braku $$ konstrukcja ta musiała być ekstremalnie budzetowaJ, wiec zamówiłem 2 szt GDN 17-80-4 SC. (na centralny) GDN 17-80-8 SC. W piwnicy znalazłem stare drzwiczki z mebloscianki pokryte ładnym fornirem. Ze względu na okreslone wymiary drzwiczek a także to ze chcialem kolumny maksymalnie małe powstały skrzynki o objetosci 11L( surr 33x22x23) i 15L(center 49x20x25) nie sa to optymalne wymiary ale kolumny miały byc maksymalnie małe a jednoczesnie musiałem wpasować sie w posiadane płyty. Na razie sa zakniete ale docelowo bedzie to b-r ( ok 50Hz)- jaqk kupiw wlasciwe rurki. Płyty zostały pociete, skręcone i sklejone, nastepnie wyszpachlowane, wyszlifowane i polakierowane na ciemny mahoń. Jako wysokotonówki w surroundach uzylem STX-ów które już miałem, a do centrala dałem GTC 11/100 Tonsila bo taki miałem za grosze, zwrotnice hmm na razie kondensotory (wiadomo $$) ale STX zostanie zamieniony na cos lepszego i wtedy będzie zwrotnica taka jak ma być. Wewnatrz na 2 sciankach wytłumienie gąbka 2 cm.

I tak zaczeła się moja przygoda z DIY

A teraz brzmienie:

Stereo:

W obecnej wersji brzmienie kolumn głównych bardzo mi się podoba, jest detaliczne, czyste, bardzo przestrzenne, srednica całkiem w porzadku, bas hmm potrafi zejść nisko ale jadnoczesnie zachowuje kontrole, nie jest rozlazły raczej sprężysty i bardzo szybki czasami nawet zbyt twardy, ale w muzyce typu trance potrafi nadac rytm, ale z przyjemnościa można również słuchac jazzu. Kolumny sa w stanie wytworzyc wysokie natężenie dzwięku, w pokoju 25 m^2 robia niezłe spustoszenie, pod wzmakiem Sony ( niby 2*90W/8Ohm). Ich brzmienie jak dla mnie jest wystarczająceJ.

Kino:

Kolumny zachowują wszystkie swoje zalety, dochodzi do tego całkiem fajne odtworzenie sceny za głowa słuchacza przez surroundy, dialogi sa oderwane od centrala i bardzo wyrazne. Brzmienie jest dynamiczne a jednoczesnie jest słyszalnych wiele detali, można się cieszyc dzwiekiem dookoła głowy, lokalizacja zrodeł dzwieku jest prawidłowa a jednoczesnie glosniki tworza jadnolita scene.

Wnioski:

- szkoda ze predzej nie trafiłem na elektrode, bo może wtedy moja konstrukcja by była bardziej dojrzała i można by wiecej wycisnąć z głośników
    - STX nie potrafi robic głośników wysokotonowych ( wiem ze wszyscy tak piszą J) dźwięk był szeleszczacy- po prostu okropny aczkolwiek wytrzymały J
    - gdybym wiedział na początku ze będę robił kino to raczej stawiałbym na 5 monitorów+ sub
    - no wlasnie sub, w kinie przydało by się wiecej czadu choc może to tylko moje wrazenieJ, ale w głowie już cos świta J może jakies GDN 27-300-8 J

Koszty- uff jak to wszystko policzycJ
    GDN 20-120 4-AW 4x 59zł.
    GDN17-80-xx 4x21zł
    GDWK 1-150-4 PJ 2x13zł.
    GDWK 10/80 2sz=60 zł + GTć 20zł= 80 zł
    Płyty ok. 60 zł.
    Terminale 16 zł.
    Fornir 70 zł straszne zdzierstwo za takie dziadostwo
    Wkrety, szpachla farba ok. 20 zł.
    Elementy na pseudo-zwrotnice i kable ok. 30 zł

Jestem otwarty na wszelkie sugestie mogace wpłynąc na poprawe brzmienia a także na krytyke, uwagi, błędy Jitd. Najwazniejsze ze mi się podoba J

Dziekuje wszystkim którym chciało się to przeczytac do końca.

Fajne!
  • #2 22 Mar 2006 18:45
    tabaluszek
    Poziom 23  

konstrukcja jak dle mnie booommmbbbaaa. Super według mnie ocena 6/6
    Ja bym wolał jasniejszy fornij ale to kwestja gustu>.

Dodano po 17 [minuty]:

Jaki do tego wzmacniacz masz??

• #3 22 Mar 2006 20:53
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Bardzo ładna konstrukcja, tylko kolor wykończenia jakoś mi nie odpowiada, ale o gustach sie nie mówi....

Pozdrawiam

• #4 22 Mar 2006 22:00
    EZO
    Poziom 10  

Fronty nie przemyslane, zły rozklad przetwornikow

• #5 23 Mar 2006 00:16
    chaka

Co kto lubi:P STX ma najoblesniejsze kopolki na swiecie.

• #6 23 Mar 2006 06:13
    oleczek1988
    Poziom 21  

Mi sie podoba to co zrobil autor: markocieszyn.
    Konstrukcje przemyslane. Podoba mi sie twoja konstrukcja. Jak na pierwszy raz i tyle pracy to powdziwiam cie.

To teraz nie jedna imprezxke mozesz robic :)

ocenka 6/6

• #7 23 Mar 2006 07:51
    Mietki
    Poziom 15  

Mam Pytanie czemu EZO --> twierdzi że jest zły podział głośników ... ja bardzo bede zachwalał poniewaz bardzo ładne wykonianie przemyslane i bardzo staranie zrobione. Formir ładnie położony no i napewno jestes z tego zadowolony :) pozdrooo

• #8 23 Mar 2006 09:48
    markocieszyn
    Poziom 10  

@Mietki
    Domyślam sie ze EZO miał na myśli fakt ze głośnik sredniotonowy nie jest pod kopółka, i w pełni sie z nim zgadzam że tak byłoby lepiej, jednak jego lokalizacja wynika z faktu że został dołozony pozniej ( w jego miajscu poczatkowo był otwór b-r, mogłem sie pokusic o wymiane frontu ale:
    -przy tej klasie zastosowanych głosników róznicy wielkiej nie bedzie ( tak mysle)
    -nie ukrywam ze nie chciało mi sie tego ponownie przerabiać:) co nie znaczy ze nie bede w nich grzebał bo dopiero sie ucze i wszelkie uwagi sa dla mnie bardzo cenne
    -jak dla mnie to ma nawet ciekawy wygląd ( widziałem kiedys kolumne z wyzszej połki ktora miała podobny rozkład głosników)
    @oleczek1988
    Kolumnieki pokazały w sylwestra na co je stac :) 90 W nie robi na nich wiekszego wrazenia:)

A co do forniru hmm.... mysle ze mógł byc ładniejszy, jest za bardzo sękaty jak dla mnie :) ale to jedyne co udało mi sie dostac w moim miescie, teraz kupiłbym na allegro o niebo ładniejszy:)

• #9 23 Mar 2006 12:55
    przemo-lukas

EZO wie co mówi, mimo kilku postów na elektrodzie, w necie oglądałem sporo jego konstrukcji, ale o co chodzi?Ano o rozmieszczenie głośników, średni pomiędzy niskotonowymi, czyli daleko od wysokiego, zaraz ktoś powie że widział to w "firmówkach", ale to świadzcy tylko o tym, że te właśnie "firmowe" są niezbyt przemyślane.Nie podobają mi się głośniki gdn 17-80-xx do kolumn dwudrożnych, tam z tymi tweetarami musi być potworna dziura, jeżeli już stx-a to gdn 18-120-6-sw tą opinię opieram tylko na przejrzeniu wykresów i opini innych forumowiczów.O tweeterach konstruktor już się wypowiedział, więc to chyba wystarczy.
    Sumując:
    wykonanie: 5/6(kolor wydaje mi się że jest trochę jaśniejszy niż na więkrzości fotek)
    przetworniki: do wymiany(przynajmniej część)

widać że autor włożył w to sporo pracy.
    pytanie : jak sprawuje się ten głośniczek -AW?(jedyny z koszem aluminiowym,nielicząc samochodowego i membrana z włókna węglowego)

• #10 23 Mar 2006 17:50
    markocieszyn
    Poziom 10  

Głosnik xx-xx-x AW wg mnie spisuje sie calkiem dobrze, ma bardzo solidna budowe posiadanym wzmacniaczem nie jestem w stanie go przesterowac. Widac ze jest w stanie przeniesc spora moc -potrafi "ruszyc" pokojem 25 m^2. Bas jest krotki zwarty i szybki choc brakuje nieco potegi ale mysle za ta "zasługa" Amplitunera Sony. Potwierdza sie fakt ze STX potrzebuje mocy zeby pokazac na co go stac :)

• #11 20 Cze 2006 13:13
    wesolek
    Poziom 10  

Nie wydaje mi sie ze mozna zrobic dobre kolumienki z mizernych glosnikow. i jeszcze do tego ta mania nacpania bass reflexow-z przodu z tylu moze jeszcze z boku. Polecam gotowe zestawy, jakies monitory. Takie kolumny z tylkoma glosnikami to sa z przeznaczeniam do pomieszczen min. 50 m2 albo nawet wiecej. Male monitorki sa robione na okolo 25 m2 oczewiscie do basu mozna zastosowac suba choc to nie wyglada profesjonalnie. Polecam dunczykow albo angielskie konstrukcje. Ceny nie sa az takie wysokie bo od 1000zl mozna juz cos wybrac. Wzmacniacze to raczej tylko brytyjskie: cambridge polecam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME